Jak provést masáž nohou

Poskytnout někomu masáž nohou může být způsob, jak pomoci zmírnit bolest nohou způsobenou věcmi, jako je nadměrné namáhání. Pomozte osobě najít pohodlnou polohu a poté se propracujte od nohou nahoru. Pokud je bolest nohou trvalá, může to být způsobeno základním zdravotním stavem. Pokud něčí bolest nohou neprojde sama, měl by navštívit lékaře.

Část 1 ze 3: Stanovení základů

 1. Obrázek s názvem Darujte masáž nohou Krok 1

  1 Přečtěte si o základní anatomii. Je užitečné znát nějakou anatomii, než se pustíte do masáže. Stehenní svaly jsou rozděleny do 4 základních skupin, od boků dolů po kolena, vpředu, po stranách a vzadu na nohou. Vědět, kde se kosti nacházejí, by také mělo být užitečné, protože tkáně spojující svaly s kostí jsou důležité pro masáž.
  • Pojivové tkáně kolem kloubů, jako jsou boky, kolena, kotníky a chodidla, lze tahat, hnětet nebo stlačovat.
  • Hamstringy a telata v zadní části nohy jsou notoricky těsné a lidé, kteří běhají, mají často problémy související s vnější oblastí stehen, TFL nebo IT pásmem.


 2. Obrázek s názvem Darujte masáž nohou Krok 2

  2 Zjistěte, jak vyvíjet tlak. Masáž začněte jemnými technikami a použijte mírnější tlak v blízkosti kostí a citlivých oblastí. S rostoucí cirkulací roste i intenzita masáže. Pohybujte prsty a rukama rychle a lehce nebo pomalu a pevně, ale ne rychle a pevně.
  • Části těla, které používáte k masáži, ovlivňují tlak. Lokty obecně poskytují nejsilnější tlak. Dlaně a prsty budou obecně vyvíjet menší tlak.
  • Hlubší masáž tkání může zahrnovat stisknutí paty ruky, palce, jedné ruky na druhé ruce, klouby, pěst nebo předloktí.
  • Mezi druhy masáží patří klouzání, hnětení, komprese, tření, perkuse, vibrace, strkání a rozsah pohybových pohybů.
 3. Obrázek s názvem Darujte masáž nohou Krok 3

  3 Vyberte si oleje (volitelný). Pokud chcete, je v pořádku použít olej na masáž nohou. To může usnadnit přejíždění rukou a prstů po něčích nohách a oleje mohou také poskytnout uklidňující účinek. Pro masáže nohou jděte na oleje jako olivový olej, avokádový olej nebo mandlový olej. Můžete také použít esenciální oleje nebo oleje, které jsou naplněny vůněmi, jako je levandule, eukalyptus a čajovník, pro příjemně aromatický zážitek.
  • Zajistěte, aby osoba, kterou masírujete, neměla alergii na olej, který používáte.
  • Chcete -li olej předem zahřát, vložte láhev do teplé vody.
 4. Obrázek s názvem Poskytněte masáž nohou Krok 4

  4 Najděte si pohodlnou polohu. Chcete -li začít, pomozte masírované osobě najít si pohodlnou polohu. U masáží nohou je obvykle snadné si lehnout někam jako postel. Osoba může mít nohy natažené dopředu. Pokud masírujete pouze jednu nohu, možná budete chtít, aby osoba ležela na boku a noha, kterou masírujete, se natáhla nahoru. Můžete také nechat osobu ležet s nataženýma nohama mírně zvednutou. Ke zvednutí nohou člověka lze použít polštář.
 5. Obrázek s názvem Darujte masáž nohou Krok 5

  5 Komunikujte s osobou. Zeptejte se osoby, zda existuje konkrétní oblast, kde chce zvláštní tlak nebo pozornost. Pokud někoho například trápí stehna, může chtít, abyste se zaměřili na masírování jeho stehen. Možná budete chtít v určitých oblastech setrvat a věnovat jim více pozornosti.
  • Během masáže udržujte otevřenou komunikaci a zeptejte se osoby, jak se cítí, abyste mohli v případě potřeby upravit svou techniku.
  reklama

Část 2 ze 3: Masáž obou nohou

 1. Obrázek s názvem Darujte masáž nohou Krok 6

  1 Začněte na úpatí. Začátek u nohy a hlazení nahoru pomáhá podporovat krevní oběh, což může pomoci zmírnit bolest a napětí v nohou. Vsuňte člověku nohu mezi dlaně. Poté si do dlaně nalijte trochu oleje a několik minut chodidlo pevně otřete. Až budete hotovi, třete si nohu mezi rukama, udělejte ji několika jemnými tahy od prstů ke kotníkům.
 2. Obrázek s názvem Darujte masáž nohou Krok 7

  2 Používejte dlouhé, jemné tahy po vnější straně stehen a lýtek. Pohybujte se nahoru od chodidla směrem ke stehnům a lýtkům. U těchto oblastí použijte volnou pěst k dlouhým, jemným tahům. Pohybujte se od nohy nahoru. To tlačí krev směrem k srdci a zvyšuje krevní oběh.
 3. Obrázek s názvem Darujte masáž nohou Krok 8

  3 Masírujte lýtka. Přesuňte pozornost na dolní polovinu nohy. Posuňte ruce nahoru přes oblast holeně od kotníku až těsně pod kolena. Poté přesuňte ruce za nohu do oblasti lýtek a sklouzněte až úplně dolů ke kotníku. Poté, co to několikrát provedete, propracujte se nahoru a dolů po dolní části nohy pomocí palců k hnětení a nabírání boků nohy.
 4. Obrázek s názvem Darujte masáž nohou Krok 9

  4 Na závěr masírujte stehna. Vypracujte se do oblasti stehen. Provádějte nabírací přihrávky rukama na vnější a vnitřní straně nohy, abyste stimulovali různé svaly v horní části nohy. Trochu tlačte a dlaní tlačte blízko středu stehna a hýžďových oblastí. reklama

Část 3 ze 3: Dodržování bezpečnostních opatření

 1. Obrázek s názvem Darujte masáž nohou Krok 10

  1 S oteklými nohami buďte velmi jemní. Pokud jsou nohy oteklé ze zdravotních důvodů, buďte velmi jemní. Nezapomeňte si s danou osobou ověřit, zda je jí dobře. Při masáži oteklých nohou používejte co nejmenší tlak.
 2. Obrázek s názvem Darujte masáž nohou Krok 11

  2 Vyvarujte se masírování vnitřních stehen na těhotné ženě. Pokud masírujete nohy těhotné ženy, vyhněte se masírování vnitřních stehen. Krevní sraženiny jsou v této oblasti častější během těhotenství a masírování oblasti může uvolnit sraženiny. To může být velmi vážný, dokonce smrtelný problém.
 3. Obrázek s názvem Darujte masáž nohou Krok 12

  3 Navštivte lékaře pro chronickou bolest nohou. Bolest nohou může naznačovat zdravotní problémy, jako je poranění nohy nebo chronické stavy, jako je artritida. Zatímco masáže mohou dočasně ulevit, častou bolest nohou by měl vyhodnotit lékař. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Je možné masírovat nohu po operaci šlachy? Nedoporučoval bych to, zvláště pokud jste v této oblasti dostali stehy. Pokud po operaci provádíte masáž a stehy se nevrátí, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
Nezodpovězené otázky
 • Jak mohu pomoci někomu, kdo ztrácí sílu nohou kvůli rakovině?
 • Jak mohu zastavit bolest v noze?
 • Jak mohu provést masáž nohou, pokud má někdo problémy s lýtkem?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Aby vaše masáž byla účinná, nemusíte vyvíjet velký tlak. Klíčem je komunikovat s osobou, kterou masírujete, a zjistit, jaká úroveň tlaku na ni pracuje.

reklama

Populární Problémy

Toni Nadal ve své nejnovější rubrice pro El Pais zvážil porážku Rogera Federera s Hubertem Hurkaczem ve čtvrtfinále Wimbledonu a to, co budoucnost přinese Švýcarům.

Maria Sharapova jmenuje Jimmyho Connorsa trenérem

Novak Djokovic se zúčastní dalšího Instagram Live, kde bude hovořit o výhodách výživy a detoxikace. Srb byl během aktivního období COVID-19 poměrně aktivní na sociálních médiích.

Jak žonglovat se třemi míčky. Prastaré performance, žonglování, sahá do doby před čtyřmi tisíci lety. Bezproblémové žonglování může vypadat nemožné, ale s praxí a trpělivostí to zvládnete také! Klíčem je zdokonalit hod a procvičit ...

Jak se zútulnit v posteli. Pohazujete se a otáčíte se v posteli kvůli nepohodlí? Zdá se, že se nemůžete cítit pohodlně? Součástí dobrého spánku je útulné prostředí. Zde je několik způsobů, jak takové prostředí vytvořit. Najdi...

Kerber se dostává do amerických otevřených čtvrtí a uzavírá číslo jedna