Jak pěstovat čočku

Čočka je super potravina, která vám může dodat obrovskou dávku bílkovin. Naštěstí pro potenciální zahradníky je také snadné zasadit a udržovat. Začněte kvalitními semínky nebo sušenou čočkou. Pěstujte je v nádobě nebo na zahradě, kde je dostatek slunečního světla a dostatek vody. Při troše štěstí by měli být připraveni ke sklizni přibližně za 100 dní.Část 1 ze 3: Výběr výsadbového prostoru

 1. 1 Získejte semena nebo suchou čočku. Může být obtížné najít balená semena čočky ve vašem místním zahradnictví. Možná budete muset zajít k specializovanému prodejci zahrad nebo koupit online obchod s ekologickými osivy. Nicméně pro účely výsadby bude celá suchá čočka, kterou najdete v obchodě s potravinami, fungovat dobře.
  • Štípaná čočka nebude fungovat, takže si určitě pořiďte celou čočku.
 2. 2 Opláchněte a roztřiďte semena. Umístěte semínka do cedníku a opláchněte je trochou vody. Vyberte a vyhoďte všechny, které jsou rozbité, popraskané nebo zbarvené.
 3. 3 Rostlina brzy na jaře. Čočce se daří s chladným a ostrým březnovým počasím. Poté dosáhnou zralosti v horkých letních teplotách. Aby vaše semena zůstala naživu, musí být při výsadbě teplota půdy alespoň 40 stupňů Fahrenheita (4 stupně Celsia). Pokud máte po výsadbě mráz, nebojte se, protože většina sazenic to přežije, i když se musí restartovat od kořenů.
  • Pokud chcete flexibilnější možnosti výsadby, čočku lze vysazovat i uvnitř, pokud se teplota v místnosti udržuje kolem 68 stupňů Fahrenheita (20 stupňů Celsia). V chladnějších obdobích někteří lidé používají vnitřní zahradní osvětlení k udržení stálé teploty.
 4. 4 Vyberte si slunné, dobře odvodněné místo. Čočka dobře roste jak v otevřených zahradách, tak v nádobách. Klíčem je poskytnout rostlině dostatek plného slunečního světla. Pomáhá zasadit je vedle nízko položených rostlin, aby čočka nebyla zastíněna. Zajistěte, aby půda zůstala vlhká, aniž by se nahoře nahromadila stojatá voda, protože by mohla vykořenit kořeny.
  • Pokud se rozhodnete zasadit čočku do nádoby, vyberte ji alespoň 20 cm hlubokou, aby byla zajištěna plná kořenová zralost.
  • Pokud vás znepokojuje kyselost nebo zásaditost vaší půdy, nechte si v zahradním obchodě udělat rychlý test pH. Čočka dobře roste v rozmezí pH 6,0 až 6,5.
  reklama

Část 2 ze 3: Pěstování čočky

 1. 1 Předúpravu očkovací látkou. Než zasadíte semena, posypte je nebo je postříkejte zdravou směsí bakterií, nazývanou také očkovací látka, zakoupenou ve vašem zahradnictví. Obecné očkovací činidlo označené pro hrách a fazole bude fungovat dobře. Toto předběžné ošetření pomůže vaší čočce vyrůst v kořenech další uzlíky nebo prodloužení. Díky tomu budou odolnější vůči změnám počasí a přinesou lepší sklizeň.
 2. 2 Semena zasaďte alespoň 2,5 cm do hloubky. Pokud je vaše půda vlhká a v dobrém stavu, zasaďte semena do hloubky 2,5 cm. Pokud je vaše půda nahoře sušší, přejděte do maximální hloubky 6,4 cm. Nepřekračujte to, protože semena nebudou moci klíčit, pokud budou pohřbena příliš hluboko.
 3. 3 Dodržujte uspořádání výsadby. V nádobě se pokuste rozložit semínka alespoň 2,5 cm od sebe. Pokud sázíte do řádků, postupujte podle stejných pokynů a udržujte řádky také 6 palců (15 cm) od sebe. S touto sekvencí výsadby je možné získat přibližně 0,45 kg suché čočky na každých 9 metrů čtverečních. reklama

Část 3 ze 3: Péče o vaše rostliny

 1. 1 Pro zralé rostliny přidejte mřížku. Plně vzrostlá čočka může dosahovat výšky 76 cm. Pokud klesnou, jejich květy a semenné lusky se mohou odlomit nebo se dotknout země. Přidejte nízké mříže, které je podepřou, a protáhněte rostliny mezerami. Nebo je zajistěte na bambusové podpěry bavlněnou šňůrkou.
  • Chcete -li vytvořit rychlou mříž, pořiďte si několik bambusových stonků. Zapíchněte je do země poblíž čočky. Čočku zavěste na stopky bavlněnou šňůrkou. Poté zaútočte na stonky navzájem pomocí bavlněné nebo nylonové šňůry.
 2. 2 Zalévejte je dvakrát týdně. Stejně jako ostatní rostliny, které si užívají horka, je i čočka poměrně odolná vůči suchu. Ale rostou nejlépe, když je zaléváte jen tak, aby zvlhly. Pokud přitlačíte prst na půdu, měla by zmizet vlhká, ale z lisované oblasti by neměla stoupat voda.
 3. 3 Plochu výsadby pravidelně odplevelujte a ředte. Čočku lze rychle zabít a zablokovat konkurenčními plevely. Abyste tomu zabránili, věnujte každý týden trochu času vyčištění všech plevelů z vaší výsadby. Pokud čočka roste na sobě, využijte této příležitosti a také ji ztenčete, abyste ochránili konečnou sklizeň.
  • Větší cirkulace vzduchu také sníží možnost výskytu plísní a jiných chorob, které se daří na stagnujících půdách.
 4. 4 Odstraňte všechny škůdce. Zejména drobný, hruškovitý a šťávu sající hmyz zvaný mšice přitahuje k čočce a může ji sežrat. Pokud uvidíte nějaké mšice, vezměte si láhev nebo hadici a stříkejte je vodou, dokud nespadnou. Pokud uvidíte na svých plodinách nosatce, pak vytáhněte všechny zasažené rostliny a rychle je zlikvidujte.
  • Pokud vám na čočkovou náplast začnou vnikat jeleni nebo jiná zvířata, vytvoří oplocenou plochu nebo na rostliny umístí lehkou síťovinu.
 5. 5 Sklízejte je 80 až 100 dní po výsadbě. Když spodní třetina lusků začne při chrastění znít roztřeseně, projděte si čočkovou náplast a odřízněte rostliny na půdní linii. Mohou také vypadat žluto-hnědé. Poté lusky rozlomte, abyste odstranili semena z interiéru. Před opláchnutím je nechte trochu uschnout na vzduchu.
  • Sklizenou čočku můžete skladovat ve vzduchotěsné nádobě, dokud ji neplánujete použít.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mohu pěstovat čočku jen s vodou? Ninox Nejlepší odpověď Ano, čočka může růst s vodou, ale chuť čočky pěstované s vodou může být jemnější.
 • Otázka Je červená čočka štípaná? Kolik metrů čtverečních je potřeba k pěstování 1 kg čočky? Ninox Nejlepší odpověď Červená čočka je štípaná čočka, jedná se o kulatou čočku. Pokud chcete mít 1 kg čočky, budete mít zhruba 7 metrů čtverečních.
 • Otázka Jak dlouho trvá, než začne růst semeno čočky? Klíčení semen čočky trvá přibližně 1–2 dny a 2–6 dní, než se objeví kořeny/listy.
 • Otázka Mohu pěstovat čočkové semeno s vodou a bez půdy? Ano můžeš. Čočku můžete pěstovat jako klíčky, jako pěstování fazolí mungo. Jsou výborné do salátů po dni nebo dvou.
 • Otázka Kolik rostlin bych potřeboval na pěstování čočky za rok? V tomto článku je uvedeno, že 1 libra může vyplývat ze 100 čtverečních stop rostoucí plochy. Pokud v naší domácnosti připustíme libru za týden, potřebovali bychom asi 5 000 čtverečních stop pěstební plochy.
Nezodpovězené otázky
 • Mám počkat, až rostliny odumřou, nebo řezat a pak je nechat uschnout?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Z čočky si můžete připravit různé recepty, včetně mnoha slaných polévek a salátů. Mohou být také použity jako zlepšovače půdy, pokud je rozemelete a promícháte před výsadbou.

reklama

Varování

 • Čočka roste nejlépe, když je vysazena vedle okurek nebo letní slané zeleniny. Vyhněte se výsadbě vedle aromatických rostlin, jako je cibule nebo česnek, protože to může ovlivnit jejich konečnou chuť.
reklama