Jak léčit pohmožděné koleno

K pohmoždění kolen může dojít v důsledku pádu, sportovního úrazu, autonehody nebo dokonce něčeho tak jednoduchého, jako je náraz kolenem o hranu stolu. Modřiny na kolenou mohou být podkožní (pod kůží), intramuskulární (uvnitř svalu) nebo periostální (v kosti), to vše může způsobit bolest a otok kolem pohmožděné oblasti. Se všemi třemi druhy modřin se zachází stejně, ale kostní modřiny se hojí mnohem déle (několik měsíců) než podkožní modřina (asi 2 týdny). Poté, co utrpíte modřinu, nezapomeňte na zkratku RICE - odpočívejte, ledujte, komprimujte a zvedněte koleno.

Metoda 1 ze 2: Zmírnění bolesti a otoků v kolenou

 1. Obrázek s názvem Uzdravte pohmožděné koleno Krok 1

  1 Odpočívejte ihned po poranění kolena, abyste předešli dalšímu zranění. Přestože se modřiny nemusí objevit bezprostředně po poranění kolena, můžete pomoci zabránit vážnějším otlakům, dalším otokům a bolesti hned odpočinkem. Nejen, že byste měli po zranění hned odpočívat, ale měli byste i nadále odpočívat koleno (a nohu), dokud se modřina a zranění nezhojí.
  • Odpočinek nepomůže jen s viděním modřin, otoků a bolestí, ale pokračování v používání kolene po jeho zranění může způsobit ještě větší poškození kolena. To zase může znamenat ještě delší dobu obnovy.


 2. Obrázek s názvem Uzdravit pohmožděné koleno Krok 2

  2 Zvedněte koleno nad srdce, abyste předešli otokům. Jakmile se zvednete, lehněte si a opřete si zraněnou nohu o polštář nebo polštář. To pomůže kontrolovat otok kolena a může také vypadat, že modřina vypadá méně závažně.
  • Ležení na gauči s poraněnou nohou opřenou o paži gauče je skvělý způsob, jak zvednout koleno.
 3. Obrázek s názvem Uzdravit pohmožděné koleno Krok 3

  3 Položte led na koleno po dobu 15 minut každou hodinu. Led je nejlepší volbou pro prevenci nebo snížení otoků a pomůže rychlejšímu hojení modřin. Nepokládejte led přímo na kůži kolena, místo toho jej nejprve zabalte do ručníku. Udržujte led na koleni po dobu 15 minut, jednou za hodinu, dokud se otok nesníží nebo bolest neustoupí.
  • Fungovat mohou i balíčky ledu nebo jiné mražené předměty (například pytel hrachu nebo kukuřice). Než si je položíte na koleno, nezapomeňte je zabalit do ručníku.
  • Možná budete chtít pokračovat v používání ledu několik dní poté, co se vaše modřina stane viditelnou.
 4. Obrázek s názvem Uzdravit pohmožděné koleno Krok 4

  4 Vyčistěte a ošetřete si rány. Modřiny obvykle nevedou k vnějšímu krvácení, ale některá poranění kolen, jako je pád na drsný povrch (například štěrk), mohou také způsobit řezné rány a škrábance v koleni. Kromě léčby modřiny (a související bolesti) možná budete muset také očistěte a ošetřete rány a škrábance na koleni .
  • Řezy nebo škrábance na koleni očistěte teplou vodou a mýdlem. Osušte oblast osušením čistým ručníkem. A pak v případě potřeby nasadit obvaz.
 5. Obrázek s názvem Uzdravte pohmožděné koleno Krok 5

  5 Omotejte kolem kolena kompresní obvaz, abyste zmenšili otoky. Abyste předešli nadměrnému otoku kolena, můžete omotejte koleno kompresním obvazem . Nechcete si koleno zabalit příliš pevně, abyste omezili průtok krve nebo znecitlivěli bérce nebo chodidlo. Stačí použít obvaz natolik, aby vaše koleno bylo stabilní, a vyvinout příjemné množství tlaku.
  • Kompresní obvazy najdete v typické lékárničce. Můžete si také koupit kompresní nebo elastické obvazy v místní lékárně nebo lékárně.
 6. Obrázek s názvem Uzdravte pohmožděné koleno Krok 6

  6 Podle potřeby užívejte léky k úlevě od bolesti. Většina zranění kolen a s nimi spojených modřin bude bolet, některá více než ostatní. Pokud se bolest stane nepohodlnou, možná budete chtít užít nějaké léky proti bolesti, které bolest zmírní. Podle pokynů na lahvičce určete, kolik a jak často léky užívat.
  • Acetaminophen nebo Tylenol lze použít k bolesti a ibuprofen nebo Advil lze použít ke snížení otoku.
  • Pokud bolest přetrvává nebo se stane nesnesitelnou, měli byste si domluvit schůzku se svým lékařem nebo jít na pohotovost, aby vám bylo provedeno rentgenové vyšetření a zhodnocení kolene.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Odpočinek a rehabilitace kolena

 1. Obrázek s názvem Vyléčit pohmožděné koleno Krok 7

  1 Před obnovením pravidelných aktivit nechte své pohmožděné koleno úplně vyléčit. Pohmožděné koleno ovlivňuje nejen vaši kůži. Během hojení zranění a modřin může být celé koleno bolestivé nebo bolestivé. Dávejte pozor, abyste při hojení zraněné nohy nepoužívali a nechodili na ni více, než je nezbytně nutné.
  • Zatímco se koleno hojí, vyhněte se aktivitám, jako je běh nebo sport.
  • Pokud vám nějaká aktivita způsobuje bolest v koleni, je to dobré znamení, že byste s touto činností měli přestat, dokud to nebudete moci dělat bez bolesti.
 2. Obrázek s názvem Uzdravit pohmožděné koleno Krok 8

  2 Zeptejte se svého lékaře, jestli potřebujete kolenní ortézu nebo berle. Pokud vaše zranění kolena mělo za následek pohmoždění kosti, můžete také potřebovat kolenní ortézu nebo berle, které pomohou chránit vaše koleno při hojení. Pokud se vaše modřina hojí déle než 2 týdny, nebo pokud jste se s podobnými zraněními setkali již dříve, domluvte si schůzku a zeptejte se svého lékaře, zda je vaše zranění natolik závažné, že vyžaduje ortézu nebo berle.
  • Pokud potřebujete používat berle, znamená to, že váš lékař nechce, abyste po určitou dobu používali koleno nebo nohu vůbec.
  • Ortézu nebo berle používejte podle pokynů svého lékaře.
 3. Obrázek s názvem Uzdravit pohmožděné koleno Krok 9

  3 Před použitím si natáhněte koleno (a nohu), abyste předešli dalším zraněním. Protažení nohy a kolena pomůže uvolnit svaly a šlachy, což zase pomůže zabránit dalšímu zranění kolena. Protahování také pomůže zlepšit flexibilitu a rozsah pohybu v koleni, který mohl být ztracen, když se vaše koleno hojilo.
  • Dřepy, ochablé kudrlinky a natahování, zvedání a natahování lýtka, zvedání nohou, výpady, protahování kvadricepsů a protahování postavy 4 může pomoci protáhnout koleno před aktivitou.
 4. Obrázek s názvem Uzdravit pohmožděné koleno Krok 10

  4 Aplikujte teplo na zraněné koleno, abyste pomohli zmírnit bolest. Zatímco se vaše koleno hojí, po odeznění počátečního otoku může být užitečné pravidelně na koleno působit mírné teplo. Teplo pomůže snížit bolest v koleni a umožní vám znovu získat určitý rozsah pohybu. Teplo může být obzvláště užitečné, pokud jste ten den použili koleno a bolelo ho to.
  • Teplo lze aplikovat pomocí vyhřívací podložky na nízké nastavení nebo hadříkem nebo ručníkem namočeným v teplé vodě.
  • Použijte teplo pouze 15 až 20 minut najednou.
 5. Obrázek s názvem Uzdravte pohmožděné koleno Krok 11

  5 Pokud to lékař doporučí, vyhledejte pomoc fyzického terapeuta. V závislosti na závažnosti poranění kolena a doporučení lékaře můžete zvážit pomoc fyzioterapeuta při rehabilitaci kolene. To by bylo obzvláště důležité, pokud jste sportovec a pravidelně sportujete.
  • Ve svém okolí můžete najít fyzického terapeuta několika způsoby. Můžete požádat svého lékaře o doporučení/doporučení nebo můžete vyhledat na internetu fyzické terapeuty ve vaší oblasti. Státní/provinční a federální asociace fyzikální terapie často mají seznamy licencovaných fyzioterapeutů podle oblastí, které lze prohledávat online.
 6. Obrázek s názvem Uzdravte pohmožděné koleno Krok 12

  6 Po pohmožděném koleni postupně zvyšujte aktivitu. Bez ohledu na to, jaký typ poranění kolene jste utrpěli, budete to chtít zpomalit, až začnete znovu provádět pravidelné činnosti. Nespěchejte zpět do intenzivních fyzických aktivit nebo sportů najednou. Poslední věc, kterou byste chtěli udělat, je znovu si poranit koleno, než se úplně uzdraví.
  • Pokud navštěvujete fyzioterapeuta, řiďte se jeho pokyny, jaké činnosti provádět, jak dlouho a kdy.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Modřina obvykle začíná červenou a růžovou barvou. Modřina pak při hojení změní barvu. Během několika hodin po zranění se vaše modřina pravděpodobně začne měnit na tmavě modrou nebo purpurovou. Poté vybledne do světle purpurové, zelené a poté tmavě žluté, než se změní na světle žlutou a nakonec zmizí.

reklama

Varování

 • Pokud oblast kolem modřiny vypadá infikovaně, včetně červených pruhů, které tečou z pohmožděné oblasti, pokud z pohmožděné oblasti odtéká hnis nebo máte horečku, kontaktujte svého lékaře nebo jděte na místní pohotovost.
 • Pokud se vám na koleni vytvoří hematom, což je v podstatě velká oteklá oblast plná krve, nepokoušejte se krev vypustit sami. Požádejte svého lékaře o pokyny, jak postupovat dále.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Polštář nebo polštář
 • Led nebo balíček ledu zabalený v ručníku
 • Kompresní nebo elastický obvaz
 • Léky proti bolesti, jako je acetaminofen nebo ibuprofen
 • Kolenní ortéza nebo berle
 • Elektrická poduška

Populární Problémy

Jak obnovit hlasovací práva ve Virginii. Pokud jste byli odsouzeni za zločin, byla vám zrušena některá ústavní práva. Patří sem volební právo, právo zastávat veřejné funkce, právo působit v porotě a další ....

Jak pokládat podlahu. Pokládka nové podlahy je skvělý způsob, jak zlepšit svůj obytný prostor. Ať už chcete předělat a přejít na vysoce módní vzhled, nebo pokud chcete omezit údržbu, toto domácí vylepšení zvládnete ...

Jak odebrat zásuvky. Každou chvíli mohou určité úkoly čištění a stěhování vyžadovat ruční vyjmutí zásuvek ze skříně, komody nebo podobného kusu nábytku. Vyjmutí zásuvek je ve většině případů hračka, ale proces ...

Zde je návod, jak sledovat online stream Nuggets vs Spurs Game 5 online, i když nemáte kabelové přihlášení.

Cowboys a Washington se setkávají v důležitém zápase NFC na Den díkůvzdání. Zde je návod, jak můžete sledovat živý přenos hry online.

Jak pěstovat černé vojáky. Mušky černého vojáka (Hermetia illucens) jsou jedinečné chyby, které mohou být velkou pomocí na každé farmě. Milují rozpadající se věci, takže kompost nevyhazujte, pokud vidíte uhlazené, vosí mušky nebo tlusté, bílé housenky ...