Jak zjistit, zda máte epididymitidu

Odborníci tvrdí, že epididymitida je zánět trubice spojený s vašimi varlaty, který může v této oblasti způsobit bolest a citlivost. Zatímco epididymitida je často způsobena sexuálně přenosnými infekcemi (STI), je obvykle léčitelná jediným cyklem antibiotik. Bez ohledu na to vědci poznamenávají, že pokud máte bolest, citlivost nebo otok v oblasti šourku, měli byste se o tom vždy poradit se svým lékařem, abyste mohli určit a léčit příčinu.pravidla raketbalu youtube

Část 1 ze 4: Rozpoznávání běžných příznaků

 1. 1 Věnujte pozornost bolesti varlat, která začíná na jedné straně. U epididymitidy bolest obvykle začíná na jedné straně, nikoli na obou současně. Časem se může pomalu rozšiřovat na obě strany. Obvykle si nejprve všimnete bolesti na spodní straně varlat, ačkoli se rozšíří do celého varlat.
  • Typ bolesti se liší v závislosti na tom, jak dlouho byla nadvarla zanícena; může to být ostrá nebo pálivá bolest.
  • Pokud se bolest rychle objeví v obou varlatech, pravděpodobně se nejedná o epididymitidu. Rozhodně byste však měli být stále u lékaře.
 2. 2 Podívejte se na otok nebo zarudnutí v infikovaném varlat. Otok nebo zarudnutí může být pouze na jedné straně nebo se může časem rozšířit na obě strany. Vaše varlata se také mohou cítit teplá a můžete se cítit nepříjemně vsedě kvůli otoku varlat.
  • Varlata se také objeví červená kvůli zvýšenému průtoku krve do oblasti a nabobtná, protože do infikované oblasti uniká více tekutiny.
  • Můžete si také všimnout bulky na postiženém varle naplněné tekutinou.
 3. 3 Všimněte si močových příznaků. U tohoto stavu může být močení bolestivé. Můžete také pociťovat potřebu chodit na záchod častěji než obvykle, nebo že musíte močit s větší naléhavostí.
  • Můžete také mít krev v moči.
  • Epididymitida je často důsledkem infekce, která začíná v močové trubici a poté se pohybuje nahoru trubicí a nakonec infikuje epididymus. Jakákoli infekce v močových cestách může dráždit močový měchýř a způsobit bolest.
 4. 4 Podívejte se na výtok z močové trubice. Někdy se na špičce penisu může objevit jasný, bílý nebo nažloutlý výtok v důsledku zánětu a infekce močových cest. Tento příznak je pravděpodobnější, pokud je vaše infekce způsobena STI.
  • Nebojte se. I když se jedná o STI, je stále pravděpodobné, že bude snadno léčitelná.
 5. 5 Změřte si teplotu, abyste zjistili, zda máte horečku. Jak se zánět a infekce šíří po celém těle, horečka se může objevit jako obranný mechanismus. Zimnici mohou doprovázet i zimnice.
  • Horečka je způsob, jak vaše tělo bojovat s infekcí. Cokoli přes 38 ° C znamená, že musíte navštívit lékaře.
 6. 6 Sledujte, jak dlouho se u vás projevují příznaky. Akutní epididymitida je charakterizována příznaky, které jsou přítomny méně než 6 týdnů. Příznaky, které přetrvávají déle než 6 týdnů, svědčí o chronické epididymitidě. Nechte svého lékaře vědět, jak dlouho se u vás projevují příznaky, protože to může ovlivnit vaši léčbu. reklama

Část 2 ze 4: Vyhodnocení možných rizikových faktorů

 1. 1 Zamyslete se nad tím, jestli jste v poslední době měli nebezpečný sex. Tato infekce se může vyvinout ze sexuálně přenosné infekce, takže praktikování nebezpečného sexu, zejména s více partnery, vás vystavuje riziku epididymitidy. Pokud jste v poslední době měli nebezpečný sex a projevujete příznaky, může to znamenat, že máte tento stav.
  • Při každém sexu noste latexový nebo nitrilový kondom, i když zrovna nemáte vaginální sex. Potřebujete ochranu, ať už máte orální, anální nebo vaginální sex.
  • Epididymitida je obvykle způsobena sexuálně přenosnými infekcemi (STI), včetně chlamydií, kapavky a některých bakterií přenášených během análního sexu.
 2. 2 Podívejte se na svou nedávnou anamnézu, včetně chirurgie a katetrů. Časté používání katetrů může vést k infekcím močových cest a epididymitidě. Podobně k tomuto stavu může také vést nedávná operace v oblasti třísel, proto se poraďte se svým lékařem, pokud si myslíte, že to může být příčinou vašich problémů.
  • K tomuto stavu může také vést zvětšená prostata, houbové infekce a užívání antiarytmického léčiva amiodaronu.
  • Chronická epididymitida je obvykle spojena s granulomatózními reakcemi, jako je tuberkulóza (TBC).
 3. 3 Zvažte všechna nedávná traumata, která jste v této oblasti měli. I když je to neobvyklé, trauma do slabin, včetně kopání nebo klečení v této oblasti, může vést k tomuto stavu. Pokud jste v této oblasti nedávno utrpěli zranění a zaznamenali jste uvedené příznaky, můžete mít epididymitidu.
 4. 4 Mějte na paměti, že nemusí existovat známá příčina. Zatímco existují i ​​jiné, vzácnější příčiny, jako je tuberkulóza nebo příušnice, váš lékař nemusí příčinu vůbec najít. Někdy se u vás tento stav vyvine zdánlivě bez důvodu.
  • Ať už má vaše situace známou příčinu nebo ne, lékař tam není, aby vás soudil. Chtějí vám jen pomoci zlepšit se.
  reklama

Část 3 ze 4: Návštěva doktora

 1. 1 Navštivte svého lékaře, pokud projevujete příznaky. Ať už je váš stav epididymitida nebo ne, stále musíte navštívit lékaře, pokud máte bolesti varlat, otoky, zarudnutí nebo citlivost, nebo máte potíže s močením.
  • Naplánujte si schůzku a navštivte lékaře, jakmile začnete pociťovat příznaky.
  • Buďte připraveni mluvit o své nedávné historii, včetně nedávné sexuální historie. Buďte upřímní, protože jen tak se k vám lékař dokáže správně chovat. Už to všechno slyšeli.
 2. 2 Připravte se na fyzickou zkoušku. Lékař bude chtít zkontrolovat oblast vašich slabin a nahmatat postižená varlata. I když to pro vás může být trochu trapné, je to nutné pro diagnostiku. Pokud máte trochu obavy, vězte, že nejste sami, protože mnoho lidí se v této situaci cítí nepříjemně.
  • Váš lékař zkontroluje citlivost v dolní části zad a vyhledá možné infekce ledvin nebo močového měchýře, které mohou přispívat k vaší epididymitidě. Váš lékař může také odebrat vzorek moči, aby zkontroloval UTI.
  • Lékař může také chtít provést rektální vyšetření, aby zkontroloval vaši prostatu.
 3. 3 Očekávejte testování STI. Protože tato infekce může být důsledkem STI, lékař bude chtít provést tyto testy. Obvykle poskytnete vzorek moči a lékař vám může otřít vnitřek penisu.
  • I když může být test nepříjemný, obvykle nebolí.
 4. 4 Buďte připraveni na krevní testy. Váš lékař také pravděpodobně provede krevní testy včetně C-reaktivního proteinu nebo testu rychlosti sedimentace erytrocytů, protože tyto mohou použít testy k detekci jakýchkoli abnormalit, které mohou být příčinou infekce. Mohou také být schopni identifikovat kmeny bakterií ve vaší krvi.
 5. 5 Zeptejte se na ultrazvuk. Ultrazvuk může lékaři pomoci určit, zda je vaším problémem epididymitida nebo torze varlat. U mladších mužů může být toto rozlišení obtížné a ultrazvuk může pomoci.
  • Jen projdou hůlkou po oblasti a provedou dopplerovský ultrazvuk. Pokud je průtok krve do oblasti nízký, znamená to torzi varlat. Pokud je vysoká, znamená to epididymitidu.
  reklama

Část 4 ze 4: Léčba nemoci

 1. 1 Očekávejte předpis na antibiotika. Epididymitida se léčí na základě příčiny zánětu. Většina případů je způsobena infekcí, takže vám lékař pravděpodobně předepíše antibiotikum. Typ antibiotika závisí na tom, zda je infekce způsobena STI nebo ne. Pokud je vaše epididymitida způsobena STI, váš sexuální partner může také dostat recept.
  • U kapavkových a chlamydiových infekcí vám lékař obvykle podá jednorázovou dávku antibiotika ceftriaxonu (250 mg) jako injekci a poté 100 mg doxycyklinu jako pilulku dvakrát denně po dobu 10 dnů.
  • V některých případech může být doxycyklin nahrazen 500 mg levofloxacinu jednou denně po dobu 10 dnů nebo 300 mg ofloxacinu dvakrát denně po dobu 10 dnů.
  • Pokud je vaše infekce způsobena STI, budete se muset vyhnout pohlavnímu styku, dokud vy i váš partner nedokončíte celý kurz antibiotik.
  • Pokud vaše infekce není způsobena STI, můžete dostat levofloxacin nebo ofloxacin bez ceftriaxonu.
 2. 2 Vezměte protizánětlivé NSAID, jako je ibuprofen. Tyto léky lze použít ke snížení bolesti a zánětu. Jsou pohodlné, protože jsou pravděpodobně již ve vaší koupelnové skříňce, a relativně účinné. Neléčte se však déle než 10 dní analgetiky, jako je ibuprofen; poraďte se znovu se svým lékařem, pokud bolest přetrvává posledních 10 dní.
  • Pro ibuprofen užívejte 200 mg každých 4-6 hodin, abyste snížili bolest a zánět. V případě potřeby můžete dávku zvýšit na 400 mg.
 3. 3 Lehněte si a odpočiňte si, zatímco zvedáte oblast třísel. Několik dní odpočinku v posteli vám pomůže vypořádat se s bolestí spojenou s tímto stavem. V posteli bude vaše oblast rozkroku méně namáhána, což snižuje bolest. Udržujte varlata vyvýšená, abyste udrželi příznaky na uzdě.
  • Když ležíte nebo sedíte, položení ručníku nebo srolované košile pod šourek může pomoci snížit nepohodlí.
 4. 4 Na oblast použijte studený zábal. Aplikace studených zábalů na šourek sníží zánět snížením průtoku krve. Jednoduše zabalte balíček ledu do ručníku a naneste jej na šourek. Nechte jej tam asi 30 minut a déle ne, aby nedošlo k poškození kůže.
  • Nikdy neaplikujte led přímo na kůži. Zvláště v tak citlivé oblasti si můžete poškodit kůži.
 5. 5 Vezměte si sedací koupel, abyste zmírnili bolest. Naplňte si vanu 30,5–33,0 cm teplou vodou a sedněte si tam asi 30 minut. Teplá voda zvýší průtok krve a pomůže tělu bojovat s infekcí. Můžete to udělat tak často, jak potřebujete.
  • Tato léčba je zvláště účinná u chronické epididymitidy.
  reklama

Expertní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mohu mít ještě sex?Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee.Luba Lee, FNP-BC, MSMagisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odborná odpověď Měli byste se vyhýbat pohlavnímu styku, dokud nebudete vy a váš partner/partnerky sexuálních partnerů dokončeni a vy a váš partner/partneri nebudete asymptomatičtí.
 • Otázka Trpím epididymitidou posledních 10 měsíců a antibiotika nefungují. Co bych měl dělat?Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee.Luba Lee, FNP-BC, MSMagisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odborná odpověď Měli byste se poradit se svým lékařem o důkladném vyhodnocení.

Populární Problémy

Jak zmírnit napětí v ramenou. Když máte v rameni uzel, můžete mu dávat za vinu, že strávíte den shrbený nad počítačem v kanceláři. Ale stres z dokončení všech vašich faktur do termínu může být stejně ...

Je známo, že Federer a Nadal hráli v roce 2008 finále blockbusteru. Jaká jsou další velká finále ve Wimbledonu? Zjistěte to zde :.Washington Open začal jako vyladěný turnaj ATP 500 na US Open později v srpnu.

Prohlášení Alexandra Zvereva byla smetena jeho bývalou přítelkyní, která zopakovala svá tvrzení o zneužívání. Sharypova také uvedla, že se cítila zdrcena vylitím podpory, které se jí dostalo od fanoušků.

Očekává se, že bude jedním z nejbližších her univerzitního fotbalu 1. týden, Wake Forest hostil stát Utah v pátek večer. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.Lille a PSG se v neděli setkají na turnaji Trophee des Champions 2021. Zde je návod, jak sledovat zápas, pokud žijete v USA.