Jak se naučit Muay Thai

Muay Thai je starověký styl bojových umění, který se datuje do 15. století v Thajsku. Zatímco zápasy Muay Thai v předchozích stoletích byly často brutální boje, Muay Thai dnes řídí rozhodčí, který sleduje body, a soupeři nosí ochranné pomůcky, aby minimalizovali vzájemnou újmu. Muay Thai je však stále rychle se rozvíjejícím a potenciálně nebezpečným sportem a správné osvojení potřebné formy a technik je životně důležité pro každého, kdo zvažuje sparring zápas.

Část 1 ze 3: Naučit se základní muay thajské postoje a pozice

 1. Obrázek s názvem Learn Muay Thai Krok 1

  1 Zdokonalte svůj bojový postoj. Bojový postoj je klíčový pro udržení správné rovnováhy během Muay Thai a dobrý postoj vám pomůže chránit se před údery a zároveň poskytovat vašemu soupeři nejsilnější zásahy, jaké můžete. V dobrém bojovém postoji je důležitá flexibilita, proto se před začátkem pořádně rozcvičte.
  • Roztáhněte nohy mezi sebe na šířku boků a na šířku ramen s mírně pokrčenými koleny. Držte svou více obratnou/dominantní nohu mírně za sebou, abyste měli větší dynamiku, když s ní kopnete.
  • Napněte trochu břišní svaly (ale ne příliš). Nechcete, aby vaše břišní svaly byly tak napjaté, že by bránily vašemu dýchání nebo pohybu, ale budete tam chtít mít určité napětí pro případ, že by vás soupeř udeřil do břicha.
  • Pěst dominantní ruky mějte střeženou před obličejem, ale připravenou udeřit, a pěst nedominantní ruky držte mírně před sebou přibližně ve výši nosu.
  • Zatlačte bradu dolů k klíční kosti a držte ji tam. Pomůže vám to poněkud vás chránit před zlomeným nosem nebo černým okem.
  • Procvičte si řazení nohou, protože během boje se budete muset pohybovat rychle. Zkuste také pravidelně měnit kadenci svých pohybů. Cílem je zajistit, aby váš soupeř nemohl předvídat, jak se budete pohybovat dál.


 2. Obrázek s názvem Learn Muay Thai Krok 2

  2 Naučte se, jak správně praštit. Pokud jste nikdy neměli zkušenosti s boxem/bojem, možná nevíte, jak správně hodit úder. Dobrá forma je nezbytná, protože nedbalý úder vám může nakonec velmi ublížit. Dobře provedený úder by se měl při kontaktu pohybovat od ramene až po pěst.
  • Mějte uvolněnou pěst, ale nechte ruku a paži mírně uvolnit, když ještě nešťouráte. Pokuste se také mít uvolněná ramena.
  • Když vstoupíte do stávky, utáhněte pěst. Dbejte na to, aby váš palec nebyl zabalený do ostatních prstů, jinak se vám při úderu pravděpodobně zlomí.
  • Prudce vydechněte při zahájení úderu a otáčení trupu tak, aby se celá vaše horní část těla pohybovala za pěstí.
  • Pokud bijete přímo na soupeře, otočte pěst tak, aby zasáhla klouby prstů vodorovně vzhledem k tělu soupeře (měly by být rovnoběžné s podlahou). Pokud se však chystáte na boční hák, je v pořádku, aby vaše klouby byly svislé.
  • Nepřesahujte úder a nenechávejte se otevřít protiútoku. Ihned po navázání kontaktu s úderem stáhněte ruku zpět, abyste buď zablokovali útok, nebo se připravili na další zásah.
 3. Obrázek s názvem Learn Muay Thai Krok 3

  3 Procvičte si kop z kulatého domu. Roundhouse kopy jsou důležitou součástí Muay Thai. Pěsti, kolena a chodidla jsou během boje využívány, takže je důležité, abyste procvičili každou relevantní svalovou skupinu a intenzivně procvičovali své údery.
  • Přesuňte váhu na nohu, která zůstane zasazená na zemi. Při přípravě na zahájení kopu vykročte zhruba pod úhlem 45 stupňů a při skutečném manévru použijte svou šikovnější nohu.
  • Proměňte se ve svůj cíl, abyste měli za svým kopem větší setrvačnost.
  • Nakloňte rameno tak, aby vašemu obličeji poskytlo dodatečnou ochranu. Poslední věc, kterou chcete, je, aby se váš protivník dostal snadno do hlavy, zatímco se pokoušíte provést tah.
  reklama

Část 2 ze 3: Rozvoj bojové techniky

 1. Obrázek s názvem Learn Muay Thai Krok 4

  1 Naučte se šetřit se soupeřem. Cvičení s jinou osobou se velmi liší od vývoje vlastní techniky nebo práce na boxovacím pytli. Ačkoli se mnoho studentů může cítit zastrašeně, je důležité zůstat v klidu a uvolněně. Nejlepší způsob, jak se připravit na sparring zápas jeden na jednoho, je soustředit se na základní tahy a pamatovat si na to, abyste se chránili před protiúderem.
  • Nebojte se, že byste museli spěchat do sparringu. Cvičte se svým trenérem, dokud nebudete opravdu solidní v základech, než budete pracovat se soupeřem.
  • Nejlepší časy na zasažení protivníka jsou, když na vás udeří, když to nečekají (například změnou rytmu), nebo když jste v úhlu, který by pro vašeho protivníka bylo obtížné blok.
  • Nezapomeňte použít svou nedominantní ruku k dodání krátkého, ostrého úderu. Tím nastavíte větší úder vaší dominantní rukou a může to také zmást nebo zastrašit vašeho protivníka.
  • Nezdůrazňujte rychlost, protože rychlý úder často postrádá sílu těla, kterou za sebou může dát pomalejší úder. Zapracujte na své formě a dodejte ty nejlepší a nejsilnější zásahy, jaké můžete.
 2. Obrázek s názvem Learn Muay Thai Krok 5

  2 Procvičte si některé techniky Muay Thai. V Muay Thai existuje mnoho technik a jejich zvládnutí by trvalo mnoho let. I jako začátečník však můžete do svého tréninku začlenit některé tradiční techniky, které pak můžete rozvíjet a stavět na nich.
  • Kao Dode (Skákací kolenní úder) - vyskočte na jednu nohu a poté kolenem této nohy zasáhněte protivníka přímým úderem kolena.
  • Kao Loi (Skákání/Létající kolenní úder) - udělejte krok vpřed, začněte skákat z jedné nohy, jako byste chtěli použít koleno nebo chodidlo té nohy, pak přepněte do vzduchu, abyste druhou udeřili kolenem noha.
  • Kao Tone (Přímý úder kolenem) - udeřte kolenem rovně a nahoru, ideálně v těsné blízkosti svého protivníka.
  • Kao Noi (úder malým kolenem) - když se potýkáte s protivníkem v boji zblízka, použijte koleno k zasažení horní části stehna (ale ne do slabin) svého protivníka, abyste ho oblékli. Může být také použit k zablokování kopu nebo úderu kolena od vašeho protivníka.
 3. Obrázek s názvem Learn Muay Thai Krok 6

  3 Zkombinujte různé pohyby, abyste protivníka oblékli. Ve skutečné bojové situaci se budete muset pohybovat rychle a velmi rychle začlenit mnoho různých tahů. Síla a forma by měla být před rychlostí, ale jak postupujete, můžete pracovat na tom, abyste se stali zdatnějším bojovníkem s rychlejšími časy odezvy. Také byste měli o svém protivníkovi myslet jako ořech chráněný tvrdou skořápkou. Než se dostanete k ořechu, musíte prorazit vnější skořápku (s údery do soupeřových paží a paží) (což by v této metaforě znamenalo přímý zásah blízko hlavy nebo břicha).
  • Vyhnutí se úderu a protiútok soupeře funguje dobře na začátku zápasu, ale může vás rychle unavit.
  • Jak budete postupovat zápasem, budete chtít trávit méně času pohybem a soustředit svou energii na blokování přímých úderů od soupeře a poté najít otvor v postoji vašeho soupeře.
  • Pokračujte vpřed, když se protivíte soupeři. Tím se dostane do defenzivy, což vám také může dát větší impuls, když se připravujete na přímý zásah.
 4. Obrázek s názvem Learn Muay Thai Krok 7

  4 Zvažte spolupráci s profesionálem. Trénink na vlastní pěst je dobrý začátek a sparing s přítelem nebo jiným tréninkovým partnerem je dalším dobrým krokem. Pokud to myslíte s odborností v Muay Thai vážně, možná budete chtít pracovat s trenérem, který má rozsáhlé zkušenosti v bojových uměních. Trenér vám může pomoci najít vaše vlastní slabiny/zranitelnosti, zdokonalit vaši techniku ​​a posunout váš trénink na další úroveň.
  • Trenéry a tělocvičny Muay Thai můžete najít ve svém okolí vyhledáváním online nebo kontrolou místního telefonního seznamu.
  • Pamatujte, že zvládnout Muay Thai vyžaduje čas, stejně jako všechny ostatní naučené dovednosti. Buďte trpěliví, a pokud se rozhodnete pracovat s trenérem, řiďte se jeho radami z tréninku, jak zlepšit svůj postoj, techniku ​​a formu.
  reklama

Část 3 ze 3: Zahřívání před tréninkem

 1. Obrázek s názvem Learn Muay Thai Krok 8

  1 Protáhněte svaly. Protahování je důležité před zapojením se do jakéhokoli druhu fyzické aktivity. Bojová umění vyžadují svaly a klouby, protože pokud si nedáte pozor, je velmi snadné svaly natáhnout nebo napnout. Věnujte alespoň 10 minut protahování každé hlavní svalové skupiny, kterou ten den budete používat, než přejdete na jiné zahřívací rutiny.
  • Zkuste rotující žaludek. Ležte lícem dolů, držte boky na zemi a zvedněte se tím, že narovnáte ruce, než otočíte jedno rameno (pak druhé) směrem k podlaze.
  • Protáhněte hamstringy vysazením jedné nohy na podlahu a jedné nohy naplocho na stůl nebo jiný vyvýšený kus nábytku. Před změnou stran pokrčte koleno a pomalu snižte hrudník na koleno.
  • Další úsek ochromení zahrnuje vysazení nohou na šířku ramen a ohnutí se směrem k podlaze, aniž byste pokrčili kolena. Držte úsek po dobu 10 sekund a opakujte úsek třikrát až pětkrát, abyste maximalizovali svou flexibilitu.
  • Natáhněte svůj adduktor tak, že budete mít jednu nohu zasazenou (s prsty směřujícími dopředu) a ohnete druhou nohu (s prsty směřujícími ven, od vás). Před výměnou stran sklopte tělo dolů a pomalu protáhněte svaly třísel.
 2. Obrázek s názvem Learn Muay Thai Krok 9

  2 Uvolněte klouby. Vaše klouby budou během Muay Thai hrát klíčovou roli ve vaší flexibilitě. Budete se muset pohybovat plynule, což může být obtížné, pokud jsou vaše klouby ztuhlé nebo zablokované. Zahřátím kloubů budete během tréninků a dalších sparing zápasů flexibilnější a volnější.
  • Zahřejte kolena v podřepu, držte si kolenní čepice a otáčejte je v kruzích. Zaměřte se na 20 až 30 otáček, přičemž ve středu změňte směr.
  • Propracujte kotníky tak, že stojíte na míči jedné nohy se zvednutou patou a otočíte kotníkem 10 až 20krát. Poté přepněte na druhou stranu.
  • Uvolněte boky tím, že stojíte na šířku ramen s rukama v pase. Otočte boky v jednom směru 10krát a poté přepněte na druhý směr.
  • Propracujte krk pohybem brady nahoru a dolů a poté ze strany na stranu. Pohybujte se pomalu a zaměřte se asi na 10 až 20 opakování pro každý směr.
 3. Obrázek s názvem Learn Muay Thai Krok 10

  3 Zapojte se do kardiovaskulárního cvičení. Muay Thai a další bojová umění vyžadují rychlé a silné pohyby. Jedním z nejlepších způsobů, jak trénovat na Muay Thai, včetně rozcvičení před tréninkem, je dobrý režim kardio cvičení. Existuje mnoho způsobů, jak zvýšit srdeční frekvenci a zvýšit dýchání, takže vyzkoušejte několik různých rutin a najděte si tu, která vám vyhovuje.
  • Skákání přes švihadlo je vynikající kardio cvičení. Zaměřte se na dvě kola intenzivního, rychlého skákání, které trvá přibližně tři minuty (celkem šest minut).
  • Vyrazte si zaběhat nebo sprintovat. Můžete udělat delší běh (asi pět kilometrů), abyste spálili kalorie a maximalizovali svůj trénink, nebo udělejte 5 až 10 kol krátkých sprintů na 50 až 100 metrů. Střídání obou vám pomůže vybudovat vytrvalost, rovnováhu a sílu, kterou pro Muay Thai potřebujete.
  • Pokud máte přístup do bazénu, zkuste si zaplavat. Plavání funguje na všech hlavních svalových skupinách a je vynikající formou kardio cvičení, ale pro vaše klouby je snazší než běh.
 4. Obrázek s názvem Learn Muay Thai Krok 11

  4 Stínová krabice. Stínový box je skvělá zahřívací rutina, která vám pomůže procvičit si rytmus/kadenci, které budete pro skutečný zápas potřebovat. Zaměřte se na stínovací box na tři kola po třech minutách (celkem asi devět minut) a pokud je to možné, zkuste to udělat před zrcadlem, abyste si mohli zkontrolovat formu. Jen se ujistěte, že máte na všech stranách dostatek místa, abyste nezranili sebe ani nikoho jiného.
  • Začněte v bojovém postoji, s chodidly na šířku ramen a váhou rovnoměrně vyváženou na obou chodidlech. Postavte se na chodidla a kolena držte ve směru, ve kterém je každá noha namířená.
  • Pěst dominantní ruky mějte blízko u obličeje, vyrovnejte ji čelistí nebo lícní kostí a druhou pěst položte mírně před sebe. Lokty mějte pokrčené a jen mírně vytočené směrem ven od těla.
  • Procvičujte poskakování zepředu dozadu a ze strany na stranu. Vyhoďte údery, lokty a údery kolen a snažte se udržet rovnováhu a rozložení hmotnosti na obě chodidla.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mohu vyvinout silný skok na kolena pro Muay Thai? David Engel
  Instruktor Muay Thai a trenér sebeobrany David Engel je instruktor Muay Thai a trenér sebeobrany se sídlem v oblasti San Francisco Bay. S více než 15 lety výuky a výcviku bojových umění David provozuje Kalifornskou bojovou atletiku se spolumajitelem Joe Chernayem. Vytvořil a udržoval programy bojových umění na Rise Combat Sports v San Francisku a Akademii bojových umění 5. kola v San Leandro s posláním poskytnout studentům úroveň pohodlí a kompetencí, která se projevuje v kontextu bojových umění i mimo ně. Mezi Davidovy významné úspěchy patří nejmladší učeňský instruktor thajské boxerské asociace Ameriky pod vedením Ajarna Chai Sirisuteho, registrovaný kukuřičník pro amatérské a profesionální závodníky v rámci IKF (Mezinárodní federace kickboxu) a špičkový amatérský závodník (127 Hmotnostní třída -130 lb) v Kalifornii v letech 2013 až 2015. David Engel Instruktor Muay Thai a trenér sebeobrany Expertní odpověď Je důležité mít dobrý postoj, protože všechny skokové útoky vyžadují dobrou rovnováhu. Procvičte si posouvání nohou a cvičte cviky jako skokové dřepy a přepínání výskoků.
 • Otázka Mohu se Muay Thai naučit doma sám? Trénink prováděný ve třídě je převážně s partnerem. Bylo by lepší zkusit si najít přítele, se kterým bys trénoval. Možná byste mohli trochu sledovat videa z YouTube, ale nakonec si musíte najít partnera.
 • Otázka Je muay thai účinnější než box? Ano, protože v reálném životě vás mohou pouliční boje kopat, to znamená, že se musíte naučit, jak kopat a blokovat je.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Cvičte a protáhněte se co nejvíce. Flexibilita a svalová síla z vás udělají silnějšího a zdatnějšího bojovníka.
 • Muay Thai je skvělé bojové umění pro sebeobranu. Pokud trénujete právě z tohoto důvodu, určitě se naučte i formu grapplingu.

reklama

Varování

 • Jakýkoli úder zaměřený na oblast hlavy nebo krku má potenciál zabít. Buďte opatrní a uvědomte si nebezpečí pro vás i vašeho protivníka.
 • Pokud nejste v zápase s jiným vyškoleným studentem Muay Thai, měli byste Muay Thai používat pouze v sebeobraně. Bojová umění by nikdy neměla být používána k šikaně nebo zastrašování.
 • V mnoha tělocvičnách a na turnajích jsou údery loktem zakázány. Vyhněte se používání těchto tahů v ringu, pokud si nejste jisti, že je to povoleno.
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Jsou vaše potrubí bolest v odtoku? Vlastní potrubí můžete odemknout doma bez pomoci - nebo nákladů - profesionálního instalatéra. Naučit se několik různých technik vám pomůže zvládnout i ty nejnáročnější drény. Udělat...

Pět nejlepších tenisových párů

Man City a Fulham se setkají ve čtvrtém kole nedělního FA Cupu. Zde je návod, jak sledovat zápas v USA.

Seznam 7 největších tenistů všech dob z Chorvatska.

Po náročném školním roce není nic špatného na tom, když se vyspíte pozdě a budete celý den sledovat televizi nebo hrát videohry - alespoň první týden nebo dva letní prázdniny. Pokud je oddalování nudné, možná je načase vymanit se z ...

Existuje mnoho důvodů, proč jít do Chaotic Evil; chaos je váš způsob života a morálka nemusí zastavit vaše plány. Tento článek vysvětlí hraní postavy Chaotic Evil všem, kteří chtějí být šéfy Orka Waaagha a Darque Wizards. Přemýšlet o...