Jak se naučit Wing Chun

Wing Chun je styl kung -fu, který klade důraz na boj zblízka, rychlé údery a těsnou obranu k překonání protivníků. Toto tradiční čínské bojové umění destabilizuje soupeře rychlou prací nohou, obranou a útokem, která probíhá současně, a přesměruje energii soupeře ve váš prospěch. Jedná se o komplexní metodu kung fu, jejíž zvládnutí vyžaduje roky praxe, ale začátečníci se mohou snadno začít učit Wing Chun porozuměním jeho principům, teoriím a základním dovednostem.Část 1 z 5: Učení Wing Chun Principy

 1. 1 Naučte se teorii středové čáry. Základem Wing Chun je ochrana středové linie vašeho těla. Představte si čáru, která začíná uprostřed horní části hlavy a postupuje středem hrudníku do spodní části těla. Toto je středová linie vašeho těla a je nejzranitelnější. Musí být neustále chráněna.
  • Podle teorie středové čáry byste měli vždy útočit po středové linii a provádět obranné pohyby proti středové linii svého soupeře.
  • Základní otevřený postoj ve Wing Chun je založen na teorii středové čáry. V otevřeném postoji se postavte čelem dopředu s pokrčenými koleny a chodidly směřujte mírně ven. Postavíte-li se svému protivníkovi čelně, budete schopni zaútočit nejvyrovnanější silou.
 2. 2 S energií buďte moudří a hospodární. Klíčovou zásadou Wing Chun je, že během bojů by měla být energie využívána konzervativně a ekonomicky. Využijte energii svého protivníka odrazem nebo přesměrováním úderů.
  • Používejte pohyb ekonomicky a moudře. Jde o to, že vaše tělo by mělo urazit nejkratší vzdálenost za minimální dobu, aby se spojilo se soupeřem. To také pomáhá šetřit vaši vlastní energii.
 3. 3 Zůstaň uvolněný. Napjaté tělo bude zbytečně využívat energii. Udržujte své tělo uvolněné a budete více v klidu.
  • Pokud máte zkušenosti z jiných bojových umění (zejména „tvrdých stylů“), budete muset „vyprázdnit svůj pohár“ nebo se zbavit špatných návyků. Wing Chun je měkký styl s mnoha neutralizačními technikami, které vyžadují, abyste byli „měkcí“ a uvolněni. Rekondice vaší svalové paměti a budování uvolněných návyků může být frustrující a vyžaduje si čas, ale z dlouhodobého hlediska to bude stát za to.
 4. 4 Zdokonalte své reflexy. V Wing Chun bude bojovník reagovat na boj pomocí rychlých reflexů, aby přerušil útok a změnil boj tak, aby byl podle vašich představ.
 5. 5 Upravte svou bojovou strategii podle svého soupeře a prostředí. Váš protivník může být vysoký nebo krátký, velký nebo malý, muž nebo žena atd. Podobně se může lišit prostředí, ve kterém bojujete - venku, uvnitř, deštivo, horko, zima atd. Buďte připraveni přizpůsobit své boje podmínkám.
 6. 6 Naučte se formuláře Wing Chun. Praxe Wing Chun je rozdělena do řady šesti různých forem, z nichž každá navazuje na předchozí formu. V každé formě se naučíte správnému postoji, polohování těla, pohybům rukou a nohou a rovnováze. Tyto formy jsou:
  • Siu Nim Tao
  • Chum Kiu
  • Biu Gee
  • Muk Yan Chong
  • Cibule Dim Boon Kwun
  • Baat Jaam Dao
  reklama

Část 2 z 5: Rozhodování o tom, jak studovat Wing Chun

 1. 1 Najděte Wing Chun Academy. Školy bojových umění se často zaměřují na jeden styl bojových umění, zejména pro seriózní studenty. Akademie nebo kluby Wing Chun mohou být přidruženy k asociaci bojových umění. Hledejte online nebo v telefonním seznamu místní školy Wing Chun.
  • Ověřte si u místních akademií bojových umění, zda vyučují Wing Chun. Mohou učit pouze základy, a pokud to s učením pokročilých Wing Chun myslíte vážně, možná budete muset jít do oblasti, kde jsou pokročilejší třídy.
  • Setkejte se se sifu (instruktorem) a zeptejte se na jejich pozadí. Kolik let zkušeností mají? Jak se naučili Wing Chun?
  • Posaďte se do třídy Wing Chun. Zjistěte, jak sifu vede třídu a jak reagují ostatní studenti.
  • Nejoblíbenější metodou je osobní učení Wing Chun.
 2. 2 Naučte se Wing Chun online nebo na DVD. Mnoho webových stránek má lekce pro samouky Wing Chun. Ty obvykle poskytují videa a úrovně instrukcí a mají odstupňované ceny předplatného na základě vaší úrovně odbornosti (začátečník, středně pokročilý, pokročilý atd.) A přístupu k materiálu. Ty mohou být užitečné, pokud ve vaší oblasti nemáte kvalifikované instruktory nebo školu Wing Chun. Mohou také zlepšit váš osobní trénink, pokud v současné době navštěvujete školu Wing Chun. Vyberte si sadu DVD nebo online kurz, který vyučuje velmistr nebo mistr Wing Chun.
  • Některé online studijní kurzy nabízejí také certifikaci instruktora pro pokročilé, kteří by chtěli učit vlastní studenty.
  • Některé online kurzy mohou nabízet individuální výuku prostřednictvím webové kamery s velmistrem.
  • K dispozici jsou aplikace pro pomoc při studiu Wing Chun, dostupné pro telefony Apple nebo Android.
  • Mezi příklady patří „Kurz Wing Chun Online“, vydaný a schválený Mezinárodní asociací bojových umění Ip Man Wing Chun, a kurz „Wing Chun Kung Fu Long Distance Learning“.
 3. 3 Vytvořte si vyhrazený prostor pro procvičování. Najděte si ve svém domě oblast, kde můžete cvičit Wing Chun. Ujistěte se, že máte dostatek prostoru k pohybu těla všemi směry. Zkontrolujte švihnutím rukou a nohou. Nechcete, aby vašim pohybům bránil nábytek v místnosti.
  • V ideálním případě bude mít tento prostor zrcadlo, abyste viděli, jak se pohybujete.
 4. 4 Najděte si partnera, se kterým budete cvičit. Naučit se pohyby sám vás dovede tak daleko. Nakonec se budete muset začít učit, jak se vaše pohyby spojují s protivníkem. Mít partnera vám poskytne dobrou praxi, jak reagovat na pohyby jiné osoby. Tato osoba vás také může povzbudit a poskytnout vám zpětnou vazbu k vašemu formuláři. reklama

Část 3 z 5: Pochopení Siu Nim Tao

 1. 1 Další informace o Siu Nim Tao. Siu Nim (nebo Lim) Tao neboli „Malý nápad“ je základem mnoha tahů ve Wing Chun. Siu Nim Tao je první formou ve Wing Chun a právě zde se naučíte správnému postoji, držení těla, relaxaci a základním pohybům rukou.
  • Každá část Siu Nim Tao by měla být zvládnuta, než postoupíte do další sekce a než se naučíte další techniky.
  • Každý pohyb primární (první) formy má svůj význam. To zahrnuje tempo, využití napětí a relaxace, úhly a vzdálenosti. Formulář neobsahuje techniky.
 2. 2 Porozumět Gong Lik: Gong Lik je první částí Siu Nim Tao a zaměřuje se na dobrou strukturu a relaxaci. Naučíte se otevřený postoj, ke kterému se postavíte tváří v tvář svému protivníkovi. Pracujte na tom, aby vaše tělo bylo uvolněné.
  • Procvičujte postoj Gee Kim Yeung Ma nebo otevřený postoj. V tomto postoji se postavte čelem dopředu. Namiřte nohy mírně ven. Mějte pokrčená kolena. Vaše váha se rozloží rovnoměrně na obě nohy. V rámci přípravy na učení pohybů rukou a paží se zaměříte na polohování paží a loktů. Tento čelní postoj vám poskytne největší výhodu v boji, například umožní vašim pažím a nohám chránit středovou linii. Obě strany vašeho těla lze použít stejně, než upřednostňovat jednu stranu těla před druhou.
 3. 3 Pochopte Fajing: Fajing je druhá část Siu Nim Tao. Fajing rozvíjí uvolňování síly. Zde se dozvíte, jak používat sílu a jak si sílu a energii uchovat. Soustřeďte se na to, abyste zůstali uvolněni až do okamžiku, kdy jsou vaše ruce připraveny udeřit.
  • Jedním z běžných pohybů ve Fajingu je úder dlaní (yan jeung), při kterém se otevírá vaše levá ruka, otáčí se směrem dolů a pohybuje se dolů, aby zasáhla vašeho protivníka.
 4. 4 Pochopte základní dovednosti: Třetí část Siu Nim Tao se učí základním dovednostem pohybů rukou a blokování, které poskytnou základ pro učení se dalším technikám Wing Chun.
  • Některé z těchto základních dovedností jsou Pak Sau nebo Huen Sau (úder), Tan Sau (blok vzhůru dlaní), Gan Sau (štípající ruka) a Bong Sau (křídlové rameno). Velká část cvičení Siu Nim Tao v této části zahrnuje kombinaci těchto pohybů. Jakmile se tyto dovednosti naučíte, procvičíte si je nejprve na levé straně a poté na pravé straně.
  reklama

Část 4 z 5: Pochopení Chum Who

 1. 1 Další informace o Chum Kiu. Chum Kiu neboli „hledání mostu“ představuje pohyb celého těla, aby doplnil to, co se naučil v základní formě Siu Nim Tau. V Chum Kiu se zaměříte na to, jak správně a efektivně otáčet své tělo, přičemž budete věnovat pozornost rozložení hmotnosti a rovnováze. Jsou zde představeny pohyby nohou jako otáčení a kopání.
  • Každá část Chum Kiu by měla být zvládnuta, než postoupíte do další sekce, a než se naučíte další techniky.
  • Před učením se sekundární formy je třeba dobře nacvičit postojový obrat (posunutí formy koně ze strany na stranu). Toto je klíčové na rozdíl od primární formy, kde je postoj statický.
 2. 2 Pochopte první část Chum Kiu. První část, Juun, se zaměřuje na soustružení, rovnováhu a strukturu. V Juunu také začnete věnovat pozornost svému okolí, dokonce i za sebou, abyste mohli efektivně bojovat. Zavádí také mezilehlé pohyby paží, jako jsou Jip Sau (paže) a Fut Sau (oční hrábě).
 3. 3 Pochopte druhou část Chum Kiu. Druhá část, neboli Ser, Chum Kiu zdůrazňuje odklonění útoku soupeře a přesměrování energie zpět na ně. Naučíte se pohybovat rukama a nohama jako jeden celek a poté se můžete naučit pohybovat těmito částmi nezávisle na sobě.
 4. 4 Pochopte třetí část Chum Kiu. Třetí část Chum Kiu se zaměřuje na použití síly v tandemu s pohyby rukou a nohou. Využívá také kombinaci napjatých pohybů paží a uvolněných pohybů těla k přizpůsobení různým scénářům boje. Pracujete také na otáčení těla doprava a doleva, abyste při boji pracovali na rovnováze a nalezení středové linie. reklama

Část 5 z 5: Naučte se pokročilejší formy Wing Chun

 1. 1 Pochopte Biu Gee. Biu Gee, neboli Darting or Thrusting Fingers, “se zaměřuje na využití síly na velmi krátké vzdálenosti. Studenti se také učí nouzovým technikám, například jak obnovit středovou čáru při pádu nebo uvěznění. V každé ze tří částí Biu Gee použijete kombinace pohybu rukou a nohou prvních dvou forem k zotavení ze znevýhodněné pozice. Tím se dostanete do útočné pozice, kde můžete pomocí síly krátkého dosahu zneškodnit svého protivníka.
 2. 2 Pochopte Muk Yan Chong. Muk Yan Chong neboli „dřevěná figurína“ je pokročilá forma, ve které cvičíte se stacionárním protivníkem (dřevěná figurína). To vám pomůže identifikovat a naučit se, jak vaše pohyby rukou a nohou přicházejí do styku s vaším protivníkem.
  • Tím, že se figurína nepohybuje, jsou prováděny úpravy ve formě, která odpovídá cvičebnímu aparátu.
  • Některé aplikace figurínových technik jsou zřejmé. Uvědomte si, že některé jsou aproximace (adaptace) a některé mají různé varianty aplikace znázorněné jediným pohybem v sadě.
 3. 3 Pochopte Luk Dim Boon Kwun. Tato forma, známá také jako „6,5 bodová tyčová forma“, obsahuje tyč jako zbraň, kterou používáte při útoku na soupeře. Boj s tyčí může zlepšit vaše dovednosti ve vyvažování a obraně.
 4. 4 Rozumějte Baat Jaam Dao. Baat Jaam Dao, neboli „Osm sečných mečů“ nebo „Motýlí nože“, je nejpokročilejší formou, kde jako zbraně používáte krátké meče. Není to naučeno každému, kdo by mohl dosáhnout této úrovně; jen pár vyvolených se může naučit Baat Jaam Dao. Formulář se zaměřuje především na přesnost, techniku ​​a polohu. Pohyby nohou a rukou jsou kvůli nožům poněkud pozměněny od jiných forem. reklama

Techniky, cvičení a cvičení Wing Chun

Základní techniky Wing Chun Intercepční vrtačky Wing Chun Cvičení na doplnění Wing Chun

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mohu zvýšit dobu odezvy svého reflexu? Po stovkách opakování se pohyby Wing Chun ve vás začnou rozvíjet jako svalová paměť. Vaše tělo bude vědět, co dělat, aniž byste museli přemýšlet. To vyžaduje čas a praxi, buďte trpěliví.
 • Otázka Jak překonám strach z boje s určitým člověkem? Je normální mít strach z boje, protože přežití a sebezáchova jsou instinktivní. Prostudujte si bojovníka, připravte se na ten konkrétní boj a pracujte na svých vlastních schopnostech co nejvíce. To vám dodá větší jistotu před bojem.
 • Otázka Jak ovládnu techniku ​​Wing Chun? Zvládnete to, když si uvědomíte, že Wing Chun neovládáte. Každý praktikující a Sifu je věčný student. Nejlepší čas začít na cestě ke zvládnutí jakéhokoli předmětu je včera a druhý nejlepší čas je právě teď. Pamatujte, že student cvičí, dokud to správně nepochopí, ale mistr cvičí, dokud už to nemůže špatně pochopit.
 • Otázka Jak se naučím Wing Chun z YouTube? Vyhledejte související videa Wing Chun a podívejte se na ukázky a vysvětlení určitých pohybů nebo pozic. Můžete také hledat jiné zdroje, videa i text, mimo YouTube. Uvědomte si však, že plně se vyznat ve Wing Chun bude obtížné bez instruktora, který by mohl vaše pohyby osobně učit a opravovat.
 • Otázka Jakými způsoby lze zlepšit reflexy? Opakování, opakování, opakování. Čím více budete vrtat - správně vrtat - tím tekutější budou vaše formy. Poté pokračujte v nácviku cvičení a zrychlete tempo. Pokud jedete rychlostí, kde děláte chyby, zpomalte.
 • Otázka Jsem začátečník. Kdy mám začít pracovat na dřevěné figuríně? Dřevěná figurína obsahuje pohyby z jiných forem s otevřenou rukou a měla by se naučit po hlubokých zkušenostech a porozumění Siu Nim Tao a Chum Kiu. Například v cínové linii Chu Shong se dřevěná figurína neučí do 4. ročníku, po Siu Nim Tao, Chi Sao a Chum Kiu. Pokud jste začátečník, zaměřte se na Siu Nim Tao. Znamená to „hledat nim tao“ - hledání drobného nápadu. Prozkoumejte rovnováhu svého těla, relaxaci a pohyby svalů, zatímco cvičíte každý den.
 • Otázka Mohu se Wing Chun naučit z knihy? Základy Wing Chun se můžete naučit z knih a videí, ale zvládnout bojové umění bez formálního tréninku a let praxe není možné. Navíc pouze důvěryhodný Sifu může opravit chyby ve vaší technice.
 • Otázka Kolik času budu potřebovat na zvládnutí těchto technik? Liší se to podle toho, jak moc trénujete, pokud máte instruktora/tréninkového partnera a podle vašeho přístupu k informacím.
 • Otázka Mohu se naučit Wing Chun, když je mi šedesát? Tom de backer Nejlepší odpověď samozřejmě! Každé desetiletí našeho života přináší nové výzvy, ale naučit se můžete cokoli v každém věku. Nenechte se nikým a ničím zastavit. Jistě, pokrok může být pomalejší, než když vám bylo 20; řezné rány a škrábance se hojí pomaleji, sebezáchovná kopy se objevují hojněji než u vašeho bezohlednějšího dvacátého já, ale to jsou jen překážky, které musíte překonat. Neexistuje absolutně žádný důvod, proč byste se nemohli naučit Wing Chun v 60 letech.
 • Otázka Jaký je nejlepší způsob relaxace? Představte si potok ve svěžím zeleném háji se zvuky stříkající vody a divoké zvěře všude kolem.
Zobrazit více odpovědí Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Mnoho knih poskytuje pokyny k zásadám a technikám Wing Chun. Knihy však nemusí být tak užitečné jako osobní hodiny nebo online nebo DVD instrukce. Ačkoli budou obsahovat obrázky postojů, technik a stylů, nemohou předvést správné pohyby, což může omezit vaši schopnost naučit se je správně.
 • Přechodové pohyby mezi řekněme obrázkem 1 a obrázkem 2 jsou stejně důležité jako počáteční a koncové polohy. Tyto pohyby jsou pro nutnost tiskového produktu pro čtenáře neviditelné.
 • Wing Chun měl být bojovým systémem. Poskytuje nejen principy a techniky v ochraně sebe sama, ale také poskytuje útočné útoky na slabá místa a otvory poskytované protivníkem.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Při cvičení nebo sparingu ve Wing Chun můžete utrpět drobné nárazy a pohmožděniny. Neměli byste však být ve své praxi bázliví ze strachu ze zranění. Správné školení Wing Chun by vás nemělo zranit více než drobné modřiny.
 • Před zahájením jakéhokoli fitness programu se poraďte s lékařem.
reklama

Populární Problémy

Serena Williamsová je pravděpodobně největší tenistkou všech dob a je také jednou z nejmódnějších.Po šokující prohře s Nigérií se basketbalový tým USA v pondělí zúčastní Austrálie na další exhibici. Zde je návod, jak můžete sledovat živý přenos ze hry.Jak proměnit kalhoty v sukni. Pokud vlastníte staré kalhoty, které již nenosíte, buďte připraveni vstoupit do světa přepracované sukně! Vše, co budete potřebovat, je nůžky na látky, jehla a nit, nějaká látka a pár hodin strávených ...