Jak vyrobit stůl

Výroba stolu je skvělý vstupní projekt pro začínající dřevorubce, ale může to být také komplexní projekt pro zkušenější truhláře. Základní stůl se skládá ze stolu, nohou a zástěr. S několika kusy dřeva pro tyto komponenty můžete vytvořit jednoduchý stůl, který vyhovuje vašim potřebám.

Část 1 ze 4: Navrhování vašeho stolu

 1. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 1

  1 Prohlédněte si obrázky tabulek a zjistěte, jaký stůl vyrobit. Na světě je mnoho různých typů tabulek, takže si udělejte čas, abyste zvážili, že chcete. Přejděte online a vyhledejte obrázky tabulek, přičemž si všimněte jejich stylu. Získejte také nápady z katalogů nábytku a dřevozpracujících časopisů.
  • Založte svůj výběr na svých potřebách, například na tom, k čemu chcete stůl použít a kolik místa pro něj máte k dispozici.
  • Můžete například toužit po velkém, rustikálním kuchyňském stole. Můžete také vytvořit krátký konferenční stolek nebo elegantní koncový stůl do ložnice.


  ODBORNÁ TIP

  'Pokud jste začínající truhlář, je nejjednodušší začít s výrobou konferenčního stolku nebo koncového stolu.'

  Jeff Huynh

  Profesionální kutil Jeff Huynh je generálním ředitelem kutilského záchranného týmu, komplexního servisního řešení pro domácí služby, renovace a opravy v oblasti Greater Seattle. Má více než pět let zkušeností kutila. Je držitelem titulu BS v oboru Business Administration na San Francisco State University a jeho osvědčení v oboru průmyslové elektroniky na North Seattle College. Jeff Huynh
  Profesionální kutil
 2. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 2

  2 Načrtněte si hrubý design stolu na papír. Vytvořte si ideální stůl pomocí tužky a pravítka. Zpočátku si nedělejte starosti s rozměry. Místo toho si promyslete, jak chcete, aby hotový stůl vypadal. Vyberte, jaké funkce chcete, a poté se spokojte s velikostí.
  • Jakmile máte hrubý design, tužku v rozměrech. Mějte na paměti, že velikosti řeziva uvedené v obchodech jsou 1/2 o 1,3 cm menší než skutečné řezivo, přidejte tedy navíc 1/2 v (1,3 cm) všem vašim odhadům.
  • Vaše rozměry se budou lišit v závislosti na druhu stolu, který postavíte. Jídelní stůl má jiné rozměry než noční stolek.
 3. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 3

  3 Odhadněte, kolik dřeva budete potřebovat. Rozdělte svůj stůl na základní součásti. Nejjednodušší stůl má desku stolu a nohy spojené kusy zástěry. Pokud plánujete do svého stolu přidat další funkce, budete muset také získat řezivo pro tyto sekce.
  • Zkuste například vyrobit stůl s rozřezanými stolovými deskami 3 x 1 × 12 palců (5,1 cm × 30,5 cm) o délce 150 palců a 4 palců × 4 palce (10 cm × 10 cm) 28 1/2 v (72 cm) dlouhé, 2 2 v × 4 v (5,1 cm × 10,2 cm) zástěře prkna 18 3/4 (48 cm) dlouhý a 2 2 v × 12 palců (5,1 cm × 30,5 cm) více zástěrek prkna o délce 49 palců (120 cm).
  • Získejte extra dřevo nebo dřevo pro jakékoli další funkce, které přidáte na stůl. Můžete například přidat lišty pro větší stabilitu nebo přidat desky k prodloužení desky stolu.
 4. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 4

  4 Pro trvanlivý stůl vyberte levné, ale pevné dřevo, jako je borovice. Borovice není nejtvrdší dřevo, ale je to volba vhodná pro začátečníky. Stále jej můžete použít k vytváření tabulek, které trvají desítky let. Některá běžná tvrdá dřeva, včetně javoru a třešní, jsou také vhodnou volbou pro robustní stoly.
  • Podívejte se na jiné levné druhy dřeva. Na výrobu stolů lze použít stavební douglasku. Dřeva, jako je topol, jsou dobrým nábytkem, ale hůře se zabarvují správně.
  • Pro venkovní projekty vyberte sekvoje, cypřiš nebo upravené dřevo jako tlakově ošetřenou borovici.
 5. Obrázek s názvem Vytvořit tabulku Krok 5

  5 Kupte si dřevo a nechte ho nařezat. Jakmile víte, co potřebujete, navštivte obchod s domácími potřebami a zakupte jej. Většina obchodů vám dřevo vykáže, proto je požádejte, aby se o to postaraly. Ušetřete si práci, abyste mohli hned začít stavět stůl.
  • Dřevo můžete řezat sami, pokud máte pracovní stůl, nějaké svorky a kotoučovou pilu nebo ruční pilu. Při práci s pilou vždy používejte polykarbonátové ochranné brýle a respirátor.
  reklama

Část 2 ze 4: Vytvoření stolu a zástěry

 1. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 6

  1 Položte prkna stolu vedle sebe na rovný povrch. Pokuste se vybrat povrch, který je co nejrovnější, aby vaše deska byla stejnoměrná. Na každé desce vyberte stranu, která bude sloužit jako horní část stolu. Umístěte každou desku tak, aby tato strana byla lícem dolů. Uspořádejte desky na desku stolu, kterou jste načrtli ve svém plánu.
  • Při výrobě velkých stolů položte desky na podlahu. Možná budete chtít nejprve položit plachtu nebo plachtu, aby nedošlo k poškrábání dřeva.
  • Prkno je, když položíte desky dohromady. Nejsnazší způsob, jak spojit desky se zbytkem stolu tímto způsobem, je pomocí prkna a drážkování, ale můžete také použít hmoždinku k vytvoření tupého spoje, pokud víte, jak na to.
  • Další způsob, jak vyrobit desku stolu, je jeden list dřeva. To může být trochu dražší a obtížnější kvůli hmotnosti dřeva. Chcete -li ušetřit peníze, zvažte použití překližky na konstrukci dýhy z tvrdého dřeva.
 2. Obrázek s názvem Vytvořit tabulku Krok 7

  2 Vyvrtejte kapesní otvory z vnějších desek na vnitřní desku. Vyvrtání otvorů před přidáním šroubů zabrání praskání desek. Otvory vytvoříte měřením po stranách středové desky. Označte jej přibližně každých 18 palců. Budete muset použít velmi dlouhý vrták o šířce asi 7,6 cm, kterému se říká vrták do kapsy. Vyvrtejte šikmo dolů přes boční desky a do boku středové desky každých 7 palců (18 cm).
  • Aby bylo vrtání snadné, použijte a přípravek na kapesní otvor . Nastavíte hloubku přípravku a poté pomocí ní vyvrtáte dokonalé otvory. Snižuje šance na provrtání až do dřeva.
  • Zajistíte -li prkna jako první, budete mít mnohem snazší zajištění desek.
  • Toto není jediný způsob připojení desek. Můžete také nejprve sestavit nohy a zástěry. Pomocí kapesních otvorů připevněte desky přímo na zástěry.
 3. Obrázek s názvem Vytvořit tabulku Krok 8

  3 Připojte desky dohromady pomocí šroubů. Místo 2 1/2 do (6,4 cm) šroubů s otvorem do kapsy v každém z vyvrtaných otvorů. Pomocí vrtačky zatlačte šrouby úplně do otvorů v kapse. Neřezají do dřeva, takže vám zůstane velmi bezpečná deska stolu.
 4. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 9

  4 Sledujte polohu zástěr na spodní straně stolu. Zástěry se připevňují ke stolu a nohám a brání jim v pohybu. Od okrajů desky stolu změřte asi 2,5 cm. Poté nakreslete tužkou čáru, která označuje, kde se zástěry připojí ke stolu.
  • Okraj 2,5 palce zabrání vyčnívání zástěr přes okraj stolu. To ponechává trochu více prostoru pro nohy a váš stůl celkově vypadá lépe.
  • Pokud jste zástěry ještě neodřízli, vytvořte je pomocí délky a šířky stolu.
 5. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 10

  5 Upněte a přilepte zástěry na desku stolu. Položte zástěry dolů na linie, které jste vysledovali. Budete mít 2 kratší zástěry podél šířky stolu a 2 delší zástěry na délku stolu. Pod zástěry rozetřete pevný a rovnoměrný povlak lepidla na dřevo, abyste je připevnili ke stolu. Upněte je na místo přes noc, abyste se ujistili, že zůstanou připojené.
  • Tyto kousky můžete trvale připevnit přišroubováním k desce stolu. Pomocí přípravku na kapsy zajistěte dřevo společně s kapesními šrouby.
  • Také můžete nejprve připevnit nohy ke stolu a poté pomocí zástrčných šroubů připojit zástěry k nohám. Poté můžete přidat rohové výztuhy, které pomohou udržet nohy na místě.
  reklama

Část 3 ze 4: Připevnění nohou stolu

 1. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 11

  1 Ořízněte nohy na velikost, kterou potřebujete. Připevnění nohou je často tou nejsložitější částí při výrobě stolu. Špatná noha může znamenat rozdíl mezi pevným a vratkým stolem. Vyrovnejte nohy vedle sebe. Začněte měřením každé nohy, vyznačením její délky a zmenšením na pilu na správnou velikost.
  • I když jste nechali dřevo nařezat v obchodě, může být mírně nerovnoměrné. Před připevněním nohou ke stolu byste měli zkontrolovat.
  • Pokud si vyrábíte vlastní dřevěné nohy, nařezejte dřevo nahrubo kotoučovou pilou nebo pilou. Poté sevřete nohy a seřízněte je na stejnou velikost.
 2. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 12

  2 Přilepte nohy ke spojům zástěry. Nohy musí být umístěny tam, kde jsou zástěry navzájem spojeny. Na spodní stranu stolu a vnitřní část zástěr rozetřete lepidlo na dřevo. Poté postavte nohu do každého rohu a sevřete ji na místě.
  • Ačkoli můžete počkat, až lepidlo zaschne, nemělo by to být nutné. Udržujte nohy pevně sevřené, aby se zajistilo, že se neuvolní, když je zašroubujete.
 3. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 13

  3 Do zástěr a nohou vyvrtejte pilotní otvory. Šrouby musí být umístěny tam, kde se setkávají střed každé zástěry a nohy. Práce z vnější strany zástěry. Použijte a 1/4 v (0,64 cm) vrtáku pro vrtání přímo do nohy. Opakujte to se zástěrou na druhé straně nohy. Až budete hotovi, měli byste mít celkem 8 otvorů.
  • Pokud chcete na stůl kolejnice, postup je trochu komplikovanější. K vytvoření zářezů o něco méně než v polovině každé nohy musíte použít kotoučovou pilu. Každá noha bude potřebovat 2 zářezy, 1 na každé straně, kde se kolejnice přichytí.
 4. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 14

  4 Upevněte nohy k zástěře pomocí upevňovacích šroubů. Použijte pár 1/4 v (0,64 cm) zpožďovacích šroubech pro každou nohu. Šrouby připevněte přes zástěru a do nohy. Pomocí rohatky zašroubujte šrouby do nohou stolu.
  • Měli byste se vyhnout pokusu vyvrtat zpožďovací šrouby na místě. Mohou být velmi houževnatí a mohou se zlomit.
  • Než je přišroubujete, ujistěte se, že jsou nohy v rovině a v pravém úhlu k desce stolu.
 5. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 15

  5 Počkejte, až veškeré použité lepidlo zcela zaschne. Přečtěte si pokyny výrobce lepidla na dřevo, abyste zjistili, jak dlouho musíte čekat. Pokud necháte stůl přes noc sedět, můžete si být jisti, že lepidlo zaschlo. Obvykle to můžete převrátit dříve než toto.
 6. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 16

  6 Otočte stůl, abyste zjistili, zda je stabilní. Opatrně otočte stůl. Může to být velmi těžké! Postavte ho na rovnou podlahu a pokuste se ho kolébat. Viklání je znakem toho, že nohy nejsou tak dokonalé, jak by mohly být. Mohou být nerovnoměrné, takže budete muset otočit stůl a snížit je na velikost.
  • Zatímco k vyrovnání nohou můžete použít kotoučovou pilu nebo pilku, můžete je přeříznout. Místo toho je postupně vyhlaďte brusným papírem o zrnitosti 80 a následně brusným papírem o zrnitosti 220.
  • Problém může být také umístění nohou. Ujistěte se, že jsou nohy opřené o spodní stranu stolu a zástěry. Pokud potřebujete přemístit nohy, povolte šrouby.
  reklama

Část 4 ze 4: Broušení a barvení stolu

 1. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 17

  1 Stůl obruste brusným papírem o zrnitosti 80. Jedná se o brusný papír s hrubou zrnitostí, takže zdrsní váš stůl. Nevadí, myslete na hotový stůl! Podívejte se pozorně na stůl a všimněte si jeho zrna nebo čar ve dřevě. Projděte celý povrch podél obilí, včetně spodní strany a nohou stolu.
  • K usnadnění práce použijte pásovou brusku. Pokud jednou přejdete přes stůl, pravděpodobně nezanechá žádné trvalé stopy.
  • Broušení a barvení není povinné. Pokud se vám líbí povrchová úprava dřeva, nechte to být. Možná budete chtít použít pouze a tmel aby byl chráněn před vlhkostí.
 2. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 18

  2 K vyrovnání stolu použijte brusný papír o zrnitosti 220. Přejděte podruhé pod stůl s jemným brusným papírem. Ujistěte se, že znovu pracujete podél zrna. Lehce obrouste hrubá místa a připravte je na přijetí barviva.
 3. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 19

  3 Umyjte stůl, abyste odstranili nečistoty. Nyní máte na stole spoustu dřevěného prachu spolu s běžným prachem ve vašem prostředí. Navlhčete hadřík z mikrovlákna nebo utěrku ve vlažné vodě. Otřete celý stůl, abyste odstranili prach, a poté počkejte, až stůl zaschne.
  • Možná budete chtít nejprve stůl vysát, než jej setřete. K odstranění většího množství prachu použijte hadicový nástavec.
 4. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 20

  4 Naneste dřevo barvení výrobek štětcem nebo hadrem. Nasaďte si gumové rukavice, otevřete barvivo a promíchejte podle pokynů výrobce. Poté namočte pěnový kartáč nebo hadr do barviče. Otřete jej celou cestou podél zrna stolu, aniž byste se zastavili. Před setřením přebytečného barviva hadrem přikryjte celý stůl.
  • Máte několik možností barvení. Barvy na bázi oleje jsou penetrační a trvalé. Barvy na vodní bázi se snadno nanášejí a neabsorbují rovnoměrně. Lidé skvrny jsou silné, přidávají hodně barvy.
  • Abyste zajistili správné nastavení skvrn, zvažte práci pouze na 1 straně stolu najednou.
 5. Obrázek s názvem Vytvořit stůl Krok 21

  5 Poté, co skvrna začne zasychat, naneste druhý nátěr. Než se pokusíte přidat další, nechte skvrnu přes noc zaschnout. Je pravděpodobné, že skvrna bude zpočátku vypadat trochu matně a nerovnoměrně. Stůl znovu obarvěte stejným způsobem jako předtím a poté jej znovu nechte uschnout. Když se vrátíte, váš stůl by měl být připraven.
  • Před zaschnutím setřete přebytečné barvivo hadrem. Tím zajistíte rovnoměrné skvrny, které příliš neztmavnou.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak vytvořím malou tabulku s akcenty? Platí stejné obecné pokyny. Stačí upravit rozměry na požadovanou velikostní tabulku.
 • Otázka Jaký je nejdelší stůl, který bych mohl udělat, aniž by se uprostřed zlomil? Můžete vytvořit dlouhý stůl, jakkoli chcete, ale na každých 8 stop stolu budete muset přidat další 2 nohy.
 • Otázka Je to tak snadné, aby to dítě zvládlo? Ano, v závislosti na věku dítěte a s trochou pomoci a dohledu dospělých.
 • Otázka Pokud používáte prkna, jak bylo navrženo, mohla by být použita silná polyuretanová vrstva k vyplnění mezer mezi prkny? Bylo by obtížné získat dostatečné množství polyuretanu k vyplnění štěrbin mezi perem a drážkou. Dvě doporučení: 1.) Vyřízněte tenké kousky dřeva, abyste vyplnili mezeru, slepte je a poté zbrouste i se zbytkem vršku (zajímavé by bylo použít kontrastní barvu dřeva). 2.) Překryjte horní část tabulkou tvrzeného skla.
 • Otázka Jaké vybavení budu potřebovat k výrobě dřevěného stolu? Pokosová skříňka, vrták, vrták 1/8 ', šroubovák (pro šrouby), velký čtverec, svorky - viz věci, které budete potřebovat níže. Železářství by vám mohlo vyříznout vršek překližky, měření si vezměte s sebou.
 • Otázka Nepraskne deska stolu včas? Váš stůl může nakonec selhat. Dobře postavený a udržovaný stůl však může trvat staletí.
 • Otázka Jak lidé vědí, kolik materiálů potřebují? Brett Gilbert Nejlepší odpovídač Je důležité si předem načrtnout plán, abyste nemuseli na náhlou cestu do obchodu. Někdy, bez ohledu na to, jak moc plánujete, stejně skončíte s potřebou dílu. Mnoho řemeslníků má pro jistotu po ruce základní zásoby. Čím více zkušeností s tvorbou získáte, tím lépe porozumíte tomu, co pro projekt potřebujete.
 • Otázka Jak dlouho trvá výroba stolu? Emmett Fernandez Záleží na velikosti a stylu stolu. U stolu, jako je ten v článku: asi hodinu.
 • Otázka Může být stůl namalován? Brett Gilbert Nejlepší odpověď To může. Stůl nejprve obrouste, aby k němu barva lépe přilnula. Naneste vrstvu laku na dřevo, nechte zaschnout a poté na stůl naneste několik vrstev barvy.
 • Otázka Jaké je nejpevnější dřevo použité na výrobu nábytku? Brett Gilbert Top Answerer Tvrdé, husté lesy jsou nejpevnější, ale jejich tvrdost jim ztěžuje práci. Dřevo jako mahagon může být docela drahé, ale je silné. Běžné dřevo jako cedr, borovice, třešeň a dub vám přesto může poskytnout dobrý nábytek. Existují také exotická dřeva, jako je teak, ořech a popel, které jsou docela drahé.
Zobrazit více odpovědí Nezodpovězené otázky
 • Když vezmeme v úvahu desku stolu 145 x 90 cm, jak široké by mělo být dřevo použité na zástěru?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Podívejte se online na tabulkové plány. Můžete si zakoupit a stáhnout spoustu různých podrobných plánů.
 • Přizpůsobte si stůl! Můžete nejen použít různá dřeva, ale můžete použít i různé materiály. Například vyrobte nohy z trubek, vyrobte kovový stůl nebo skleněnou desku stolu.
 • Při šroubování nábytku k sobě vždy vyvrtejte pilotní otvor, zejména na dřevo o tloušťce 2,5 cm nebo méně, aby nedošlo k jeho rozdělení.
 • Zvažte použití recyklovaného nebo odpadního dřeva. Tvarování a barvení může vyžadovat zvláštní úsilí, ale často vytváří stoly s nádhernými povrchovými úpravami.
 • Ke spojování dřeva používejte pouze šrouby. Nehty jsou slabší a mohou vaše dřevo štěpit. Šrouby se navíc dají snáze odstranit, pokud uděláte chybu.

reklama

Varování

 • Při používání nástrojů vždy noste bezpečnostní výstroj. Používejte ochranu sluchu a očí. Noste protiprachovou masku, ale vyhněte se dlouhému oblečení, které by se mohlo zachytit do nástroje.
 • Barvící produkty produkují výpary, proto noste respirátorovou masku a udržujte svůj prostor dobře větraný.
 • Buďte opatrní se svými nástroji! Vrtáky a další nástroje mohou být při nesprávné obsluze nebezpečné.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • 3 Stolní desky 5 palců × 30,5 cm o rozměrech 2 palce × 12 palců řezané na délku 150 palců
 • 4 nařezané nohy 10 x 10 cm 28 1/2 v (72 cm) dlouhém
 • 2 Řezané desky zástěry 5 x 2 palce (10,2 cm) 18 3/4 v (48 cm) dlouhé
 • 2 2 × 12 palců (5,1 cm × 30,5 cm) více zástěrových prken zkrácených na 49 palců (120 cm) dlouhých.
 • 2 1/2 v (6,4 cm) šroubech s otvorem do kapsy
 • 1/4 v (0,64 cm) zpožďovacích šroubech
 • Elektrická vrtačka
 • Elektrický šroubovák
 • Přípravek na kapesní otvory
 • Svorky
 • Lepidlo na drevo
 • Tužka
 • Utěrka z mikrovlákna
 • Kotoučová pila
 • Brusný papír o zrnitosti 80
 • Brusný papír o zrnitosti 220
 • Stainer

Populární Problémy

Michigan a Wisconsin se v sobotu sejdou na důležitém zápase Velké 10 na začátku sezóny. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Jak pomoci psovi zotavit se ze zlomené nohy. Zlomená noha je jedním z nejčastějších poranění psů. Pokud se váš pes nedávno dostal do dopravní nehody nebo spadl a zlomil si nohu, budete muset provést první pomoc a přimět ho, aby ...

Jak používat mražené broskve. Mražené broskve jsou praktickým způsobem, jak si užívat letní ovoce po celý rok. Pokud hledáte jednoduchý a osvěžující dezert, zkuste mražené plátky broskví zahrnout do dávky broskvového ševci! Poté, co necháte ovoce ...

Návštěvníky budou na různých přístupových bodech vyhledávat bezpečnostní složky vybavené detektory kovů.

Stát Michigan a Florida se v sobotu střetnou ve značkové nekonferenční hře. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.