Jak správně umístit prsty na klavírní klávesy

Správná poloha prstů je pro učení klavíru klíčová, i když právě začínáte a hrajete jednoduché písničky nebo cvičíte váhy. Začněte tím, že sedíte uprostřed klávesnice s dobrým držením těla. Prohněte prsty nad klávesami uvolněně, s pravým palcem uprostřed C. Pokud cvičíte ruce a prsty brzy, bude pro vás snazší postupovat ke složitějším hudebním skladbám.

Metoda 1 ze 3: Udržování správné polohy rukou

 1. Obrázek s názvem Správně položte prsty na klávesy klavíru Krok 1

  1 Posaďte se na okraj klavírní lavice. Klavírní lavice by měla být dostatečně daleko od klavíru, aby vám umožnila sedět na přední hraně s nohama naplocho na podlaze. V ideálním případě se vaše nohy vysunou z klavírní lavice s koleny v pravém úhlu.
  • Vaše stehna by neměla spočívat na lavičce. Pokud ano, sedíte příliš vzadu.
  • Nakonec možná používáte pedály, takže vaše nohy by se měly pohybovat dostatečně dopředu, abyste na ně dosáhli. Zatím si položte nohy na zem.


 2. Obrázek s názvem Umístěte prsty správně na klávesy klavíru Krok 2

  2 Srovnejte hlavu a ramena. Správné držení těla vám poskytne větší schopnost dosáhnout při hraní na všechny klávesy a zabráníte pozdějšímu rozvoji problémů se zády. Svalte ramena dozadu tak, aby lopatky padaly v linii podél páteře.
  • Uvolněte krk a dívejte se přímo dopředu. Přebíjení kláves omezí pohyblivost vašich rukou při hraní.
 3. Obrázek s názvem Umístěte prsty správně na klávesy klavíru Krok 3

  3 Lokty mějte před sebou. Pokud jsou vaše paže ve správné poloze, lokty jsou před tělem. Vaše lokty by měly být mírně pokrčené, přičemž vnitřní loketní rýhy směřují nahoru ke stropu.
  • Pokud jsou lokty u boků, posuňte lavičku trochu zpět. Na druhou stranu, pokud zjistíte, že saháte přímo ven bez jakéhokoli ohýbání loktů, posuňte klavírní lavici blíže ke klavíru.
  • Vyhněte se vystrčení loktů. Když začnete hrát častěji, může to způsobit problémy se zápěstím. Vaše předloktí by měla být kolmá na klavírní klávesnici.
 4. Obrázek s názvem Umístěte správně prsty na klavírní klávesy Krok 4

  4 Prohněte prsty nad klávesami. Chcete hrát na klavír konečky prstů. Zatímco váš palec by měl být rovný, zbytek prstů by se měl volně ohýbat přes klávesy, jako byste drželi míč.
  • V případě potřeby můžete správnou pozici nacvičit držením tenisového míčku v ruce. Způsob, jakým se vaše prsty kroutí kolem koule, je způsob, jakým by se měly zakřivit nad klávesami.
 5. Obrázek s názvem Umístěte správně prsty na klavírní klávesy Krok 5

  5 Uvolněte ruce a ramena. Napínání paží nebo ramen může způsobit napětí. Než si sednete ke hře, možná budete chtít trochu zatřást rukama a udělat základní protahování paží a zad, abyste uvolnili svaly.
  • Během hraní pravidelně kontrolujte držení těla a uvolněte napětí v pažích nebo ramenou. Po nějaké době se uvolněné držení těla stane automatickým.
 6. 6 Nechte své paže sledovat prsty. Při pohybu rukou nahoru a dolů po klávesnici mějte paže víceméně kolmo na ruce. Tím se zabrání zkroucení a nadměrnému namáhání zápěstí.
  • Přemýšlejte o použití větších svalů v pažích a dokonce i v zádech ke stisknutí kláves, spíše než jen o prsty.
 7. Obrázek s názvem Umístěte prsty správně na klávesy klavíru Krok 7

  7 Udržujte nehty zkrácené. Pokud plánujete hrát často na klavír, dlouhé nehty vám překáží ve správné poloze ruky. Dlouhé nehty také klikají na klávesy, což může zničit skladbu, kterou hrajete. reklama

Metoda 2 ze 3: Použití správného prstokladu

 1. Obrázek s názvem Umístěte prsty správně na klávesy klavíru Krok 8

  1 Číslujte prsty. Všechny noty používají stejné univerzální číslování pro prsty a palec na každé ruce. Pokud si zapamatujete číslo pro každý prst, budete schopni číst zápisy polohy prstů.
  • Číslování začíná palcem na čísle 1 a pokračuje k malíčku na čísle 5.
  • Levá ruka je zrcadlovým obrazem pravé ruky se stejnými čísly pro stejné prsty.
 2. 2 Začátek v střední C. . Chcete -li hrát na klavír, položte prst 1 pravé ruky na střed C. Ostatní prsty pravé ruky přirozeně dopadají na bílé klávesy napravo od vašeho palce. Toto je přirozené umístění pěti prsty pro pravou ruku.
  • Váš levý palec technicky sedí také na středním C. Pokud však hrajete oběma rukama, přesunete levou ruku přes klávesu, než abyste se snažili hrát středem C oběma palci.
 3. 3 Pohybujte palec pod ostatními prsty a pohybujte se nahoru. Při hře na klavír budete používat více než 5 kláves. Chcete -li pohybovat rukou vzhůru, chcete přejet palec pod ostatními prsty a opřít se o další klávesu. Procvičujte tento pohyb pomocí vah, dokud se z toho nestane zvyk.
  • Vzhledem k tomu, že svou stupnici používáte pouze ke spuštění nebo ukončení stupnice, obvykle pod palcem přecházíte pod 3 prostředníky.
  • Chcete -li pohybovat rukou dolů, podejte prsten přes ostatní prsty a položte jej nalevo od palce.
 4. 4 Hrajte delší klávesy s kratšími prsty. Pokud se podíváte na klávesnici, uvidíte delší bílé klávesy a kratší černé klávesy. Nejkratšími prsty jsou palec a malíček a obvykle budou hrát pouze na bílé klávesy.
 5. 5 Hrajte kratší klávesy delšími prsty. Pokud hrajete hudbu s ostrými nebo plochými zvuky, budete muset použít kratší černé klávesy. Na hraní těchto kláves obecně budete používat svůj index, prostředník a prsten.
  • Když hrajete na kratší klávesy, budete chtít prsty trochu více zploštit, abyste k nim měli snadnější přístup. Tímto způsobem nemusíte stále přesouvat ruce dopředu a dozadu přes klávesy. Místo toho je můžete nechat na stejném místě, jako kdybyste hráli na bílé klávesy.
 6. 6 Levou a pravou ruku udržujte symetrickou. Vaše levá a pravá ruka jsou navzájem zrcadlovými obrazy, i když se pohybují různými směry nebo hrají různé vzory. Pokuste se uspořádat prstoklad tak, abyste používali stejné prsty současně.
  • Přehrávání složitějších hudebních skladeb bude snazší, pokud dokážete zachovat tuto symetrii v prstokladu. Když jsou vaše ruce synchronizované, hudba bude plynout přirozeněji.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Cvičení s váhami

 1. 1 Naučte se všechny stupnice správným prstokladem. Váhy jsou jedním ze základních stavebních kamenů hudby, a pokud budete stupnice cvičit se správným prstokladem, vaše prsty automaticky budou vědět, kam jít, když v hudebním díle uvidíte části stupnice.
  • Pamatujte, že prsty nejsou poznámky. Například to, že začnete hrát prostřední C pravým palcem, neznamená, že váš pravý palec bude vždy hrát uprostřed C. Mohou existovat hudební skladby, kde je to nepříjemné nebo nepřirozené.
 2. 2 Použijte svůj pátý prst pouze k zahájení nebo ukončení stupnice. Obecně je vaše malíček nejslabší a bude nejméně používaným prstem na vaší ruce. Když hrajete na stupnici, podáte palec pod prostřední prsty, přejedete po něm a zahrajete další tóny, přičemž poslední notu zahrajete pouze s malíčkem.
  • Podobně, pokud hrajete sestupnou stupnici spíše než vzestupnou, začnete s malíčkem.
 3. 3 Najděte nejlepší prstoklad pro arpeggia. Arpeggia nebo zlomené akordy mají obvykle standardní prstoklad. V závislosti na notách v akordu vám tento standardní prstoklad nemusí fungovat. Pokud je pro vás pohodlnější používat různé prsty, udělejte to - jen se ujistěte, že používáte stále stejné prsty pokaždé a že arpeggia znějí rovnoměrně.
  • Procvičování arpeggií je dobrý způsob, jak si zapamatovat základní akordy na klávesnici.
 4. 4 Upravte standardní prstoklad pro své vlastní ruce. Na notových záznamech můžete najít prstokladové zápisy, a to může být dobré místo, kde začít, když se učíte novou skladbu. Standardní prstování však nemusí fungovat pro všechny ruce.
  • Pokud máte například malé ruce, možná zjistíte, že je snazší přejet palcem pouze pod ukazováček a prostředníček, když potřebujete ruku posunout nahoru.
  • Pokud změníte standardní prstoklad, ujistěte se, že je konzistentní. Pokud přepnete prstoklad ve stejné skladbě, nevyvinete pro danou skladbu svalovou paměť a můžete se přistihnout, že děláte více chyb.
 5. 5 Napište své prstoklady na noty. Zvláště když se s klavírem teprve začínáte, zápis čísla prstu, který bude hrát na každou notu, vám umožní postupovat rychleji.
  • Poté, co chvíli hrajete, vám může zapisování prstokladů připadat jako ztráta času. Pokud vám to již nepomáhá, nedělejte to. U extrémně složitých kousků však mějte tuto praxi na paměti.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Které prsty jdou na jaké klávesy piana? Michael Noble, PhD
  Profesionální klavírista Michael Noble je profesionální koncertní klavírista, který získal doktorát z oboru klavírní hry na Yale School of Music v roce 2018. Je předchozím současným hudebníkem belgické americké vzdělávací nadace a vystupoval v Carnegie Hall a na dalších místech po celém světě. USA, Evropa a Asie. Michael Noble, PhD Profesionální klavírista Odborná odpověď To závisí na tom, jakou skladbu nebo píseň hrajete. Začátečníci obecně začínají v poloze C, takže položte pět prstů levé ruky od C do G (malíček na C). Položte palec pravé ruky na vyšší C a další čtyři prsty položte na další čtyři bílé klávesy.
 • Otázka Kolik pozic rukou existuje pro klavír? Michael Noble, PhD
  Profesionální klavírista Michael Noble je profesionální koncertní klavírista, který získal doktorát z oboru klavírní hry na Yale School of Music v roce 2018. Je předchozím současným hudebníkem belgické americké vzdělávací nadace a vystupoval v Carnegie Hall a na dalších místech po celém světě. USA, Evropa a Asie. Michael Noble, PhD Profesionální klavírista Odborná odpověď Pozic rukou je nespočet. Jako začátečník byste začali v poloze C.
 • Otázka Jaká je správná klavírní technika? Michael Noble, PhD
  Profesionální klavírista Michael Noble je profesionální koncertní klavírista, který získal doktorát z oboru klavírní hry na Yale School of Music v roce 2018. Je předchozím současným hudebníkem belgické americké vzdělávací nadace a vystupoval v Carnegie Hall a na dalších místech po celém světě. USA, Evropa a Asie. Michael Noble, PhD Profesionální klavírista Odborná odpověď Obecně je správnou technikou použití zakřivených prstů, žádné napětí a rychlé zařízení.
 • Otázka Jak uvolňujete prsty při hře na klavír? Michael Noble, PhD
  Profesionální klavírista Michael Noble je profesionální koncertní klavírista, který získal doktorát z oboru klavírní hry na Yale School of Music v roce 2018. Je předchozím současným hudebníkem belgické americké vzdělávací nadace a vystupoval v Carnegie Hall a na dalších místech po celém světě. USA, Evropa a Asie. Michael Noble, PhD Profesionální klavírista Odborná odpověď Můžete uvolnit napětí tím, že se ujistíte, že máte paže pevné, ale uvolněné a ramena nejsou napnutá, ale v uvolněné poloze. To by mělo nastavit vaše prsty nahoru, aby byly pevné, ale uvolněné.
 • Otázka Jaká je nejběžnější pozice pro klavírní písně? Michael Noble, PhD
  Profesionální klavírista Michael Noble je profesionální koncertní klavírista, který získal doktorát z oboru klavírní hry na Yale School of Music v roce 2018. Je předchozím současným hudebníkem belgické americké vzdělávací nadace a vystupoval v Carnegie Hall a na dalších místech po celém světě. USA, Evropa a Asie. Michael Noble, PhD Profesionální klavírista Expertní odpověď Poloha C je pravděpodobně nejběžnější - kde palec na pravé ruce spočívá na C a všechny následující prsty jsou na čtyřech bílých klávesách nad tím. Pro vaši levou ruku by to byl váš malíček na C pod středním C se všemi následujícími prsty spočívajícími na klávesách nad tím.
 • Otázka Jak mohu použít standardní prstoklady k hraní stupnic na klavíru? Michael Noble, PhD
  Profesionální klavírista Michael Noble je profesionální koncertní klavírista, který získal doktorát z oboru klavírní hry na Yale School of Music v roce 2018. Je předchozím současným hudebníkem belgické americké vzdělávací nadace a vystupoval v Carnegie Hall a na dalších místech po celém světě. USA, Evropa a Asie. Michael Noble, PhD Profesionální klavírista Expertní odpověď Standardní prsty (které jsou pokaždé konzistentní) jsou nutností při hraní vah, protože bez nich nebudete rozvíjet svalovou paměť a budete při hraní vah neustále dělat chyby.
 • Otázka Jak přejdu prsty? Příkladem je stupnice C 1 oktávy C dur. Jakmile hrajete E v pravé ruce, musíte přejít. Přejdete pod třetí prst. Jakmile sestoupíte a chystáte se znovu hrát E, přejedete třetím prstem přes palec a zahrajete E.
 • Otázka Jak přesunu prsty ve 3 ze 3, pokud existuje více než 8 poznámek? Pohybujete rukama. Nemusíte mít ruce pevně u klíčů, na kterých začínaly.
 • Otázka Jak mohu snadno hrát akordy BFG na GEC? Elizabeth filippi Neexistuje jednoduchý způsob, jak to udělat; zkuste si však vzpomenout, kde byla vaše malíček na posledním tónu akordu a přeskočit na ten druhý. Jednoduše, chce to cvik.
 • Otázka Jak se naučím správné poloze ruky? Správná poloha ruky pro hru na klavír je udržovat prsty mírně ohnuté a uvolněné na klávesách a zápěstí na stejné úrovni jako ruce. Poloha by měla být přirozená a bez napětí. Chcete -li zkontrolovat správnost polohy ruky, zkuste se setkat s učitelem klavíru nebo se podívat na nějaké návody na YouTube, abyste zjistili více.

Populární Problémy

Williamsovy akce v sobotu večer vstoupí do historie stejně jako Zidanův headbutt.

Arizona a Havaj se setkávají v sobotu v „Week Zero“ sezony univerzitního fotbalu 2019. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry bez kabelu.

Jak zlepšit rychlost reakce. Ať už si chcete zajistit bezpečnou jízdu ve špatných podmínkách nebo zlepšit reakční dobu v závodním sportu, práce na reflexech je skvělým zvykem držet krok po celý život. Je to také zábavné: ...

Úřadující šampionka Australian Open porazila svého ukrajinského soupeře 6-2, 5-7, 6-2; čelí Carina Witthoeft další.

The Cowboys and Saints meet at Sunday Night Football in Week 4. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Je čas na Manchester Derby, protože City a United se střetnou ve vyhrocené rivalitě v sobotu. Zde je návod, jak sledovat živý přenos ze zápasu v USA.