Jak prezentovat jídlo na talíři

Když pokládáte jídlo, vaším cílem by mělo být, aby jídlo vypadalo atraktivně a chutně. Je to proto, že lidé jedí nejprve očima, takže pokud jídlo vypadá dobře, je větší pravděpodobnost, že si na něm pochutnáte. Abyste dosáhli prezentace v restauraci, vrstvte jídlo a experimentujte s kontrastními barvami a texturami, aby bylo co nejlákavější.Část 1 ze 4: Počínaje krásným jídlem

 1. 1 Vyhněte se monochromatickému barevnému schématu. Talíř jídla vypadá nejlákavěji, když je v barvách vysoký kontrast. Představte si, že vám naservírují misku obyčejných ovesných vloček nebo misku těstovin bez omáčky. I když ovesné vločky nebo těstoviny byly oblečené s chutnými přísadami, jako je máslo a koření, ano vzhled jako obyčejné jídlo ze škrobu. Podávejte stejnou misku ovesných vloček s čerstvými červenými bobulemi a vířením jantarového javorového sirupu, nebo si těstoviny obložte zdravým mrholením zeleného pesta a nasekaných cherry rajčat a vytvoříte zcela jiný kulinářský zážitek. Bez ohledu na to, co podáváte, přemýšlejte o způsobech, jak přidat větší barevný kontrast.
  • Když plánujete jídla, myslete dopředu na barvy, které chcete na talíři uvádět. Možná nebudete moci při každém jídle reprezentovat všechny barvy duhy, ale vyzvěte se, abyste měli co nejvíce barev.
  • Pokud si uvědomíte, že se chystáte servírovat několik podobně zbarvených jídel, jako je grilované kuře a bramborová kaše, přidání jedné nebo dvou porcí ovoce a zeleniny je fantastický a snadný způsob, jak přidat barvy. Nejbohatší zelené, pomeranče, červené, purpurové, modré, růžové a žluté na talíři mají pravděpodobně formu ovoce a zeleniny.
  • Pokud si nejste jisti, jak přidat barvu, použijte ozdoby. Téměř každé slané jídlo se dobře podává pokropením čerstvou pažitkou, petrželkou, koprem nebo mátou. Kousky citronu a limetky jsou vítány spolu s pokrmy z drůbeže a mořských plodů.
 2. 2 Získejte nejjasnější barvy zeleniny. Způsob, jakým vaříte zeleninu, má velký vliv na celkový vizuální efekt jídla. Zelenina, která je trochu převařená, ztrácí barvu a vypadá méně chutně než ta, která se vaří jen do měkka. Abyste se vyhnuli kašovité, bledé zelenině, snažte se ji vařit, dokud nebude jasná a trochu křupavá. Zde je několik způsobů, jak ze své zeleniny vytěžit to nejlepší:
  • Místo vaření je lehce spařte. Vaření zeleniny v páře vypadá chutně a chutně, zatímco vaření má opačný účinek. Vezměte si například brokolici: napařená brokolice z něj udělá čerstvou, jasně zelenou a každá růžička si zachová svůj tvar a strukturu. Vaření brokolice má za následek kašovitou texturu a bledší barvu, která na talíři není tak hezká. Totéž platí pro chřest, mrkev, zelené fazolky a mnoho další zeleniny.
  • Opečte je nebo orestujte na troše oleje nebo másla. Pražená nebo restovaná zelenina vypadá docela chutně, když jí dovolíte trochu zkaramelizovat v oleji nebo másle. Jasně oranžová nebo zelená zelenina je kompenzována hnědými, křupavými skvrnami. Je to vynikající způsob vaření zeleniny.
 3. 3 Opečte maso a nechte ho odpočinout. Mnoho masitých jídel vypadá nejchutněji, když je maso opečeno. Pohled na steak nebo kus grilovaného lososa s hnědým, křupavým opečením způsobí, že se hostům z večeře začnou slzet. Kromě toho, že maso opečete, měli byste jej před krájením nechat několik minut odpočívat. Díky tomu se šťávy vstřebají zpět do masa, aby neskončily po celém talíři.
  • Existují výjimky z pravidla opečení masa. Pokud například sloužítedušené hovězí maso„Budete muset vymyslet kreativní způsoby, aby maso vypadalo chutně, přestože nemá křupavou kůrku. Podávání s omáčkou je dobrý způsob, jak přidat vizuální zájem.
 4. 4 Smažená jídla vařte opatrně. Podhodnocené nebo převařené smažené pokrmy je obtížné prezentovat atraktivním způsobem. Smažená jídla mohou na talíři vypadat krásně, ale je důležité je dobře osmažit a mít plán, jak s olejem naložit, aby nezkazil zbytek pokrmu. Smažená jídla uvařte do zlatova a poté je nechte odtéct na plechu vyloženém papírovými utěrkami, aby absorbovaly přebytečný olej. V opačném případě jídlo zanechá na talířích pruhy tuku.
  • Smažená jídla často po vyjmutí z horkého oleje trochu zhnědnou. Pečlivě sledujte potraviny, jak je smažíte, aby nebyly příliš tmavé.
  • Snažte se šetrně zacházet se smaženými pokrmy, aby vypadaly chutně, až je budete připravovat na talíř. Pokud například potřebujete zkontrolovat, zda kousek smaženého kuřete dosáhl správné vnitřní teploty, nalepte teploměr na maso na místo, kde nebude vidět vzniklý otvor.
 5. 5 Vezměte v úvahu texturu. Textura a barva jdou ruku v ruce, pokud jde o to, jak chutné jídlo vypadá na talíři. Pokud vaše jídlo vypadá příliš mastné, příliš suché, kašovité, houževnaté nebo jinak obtížně žvýkatelné a polykací, nebude záležet na tom, jak dokonale barevně vypadá. Snažte se jídlo dobře uvařit, aby mělo správnou strukturu.
  • Způsob, jakým zacházíte s jídlem těsně po uvaření a před pokovováním, může skutečně ovlivnit strukturu. Těstoviny by například měly být uchovávány ve vodě nebo vhozeny do trochy oleje těsně po uvaření, aby se nezačaly shlukovat. Smažená jídla by neměla být zakryta vzduchotěsnými víčky, protože teplo z jídla skončí vařením chleba a způsobí, že se jídlo rozmočí.
  • Jakmile je jídlo na talíři, spritz oleje nebo vody může zlepšit jeho vizuální přitažlivost, pokud vypadá příliš suchý.
 6. 6 Experimentujte se zajímavými tvary. Například,krájení zeleninydo zajímavých tvarů může z jednoduchého udělat zvláštní. Na výrobu kopulí rýže nebo bramborové kaše lze použít naběračku zmrzliny. V pokrmech jedinečného tvaru můžete vařit a podávat zeleninu, dezerty, koláče a další jídla a vytvářet atraktivní tvary. reklama

Část 2 ze 4: Pokovujte jej opatrně

 1. 1 Pokud máte pochybnosti, zvolte bílé talíře. Bílé talíře vizuálně nekonkurují jídlu, které podáváte. Poskytují kontrast, díky čemuž jsou barvy jasnější a textury zajímavější. Z tohoto důvodu jsou bílé pokrmy standardní volbou pro kuchaře v restauracích po celém světě. Na tvaru desky nezáleží tolik jako na její barvě.
  • To znamená, že existují výjimky. Pokud máte sadu speciálních desek se vzorem nebo určitým barevným schématem, můžete je použít. Jen se ujistěte, že doplňují jídlo, které podáváte, místo aby soupeřily o pozornost.
  • Nezapomeňte vzít v úvahu i zbytek tabulky. Příbory, sklenice a ložní prádlo zlepší celkový vzhled pokrmu na stole.
  • Při hledání zajímavého nádobí zkuste zajít do asijských obchodů s potravinami, řemeslných nebo bleších trhů a obchodů se starožitnostmi. Ze všech těchto zdrojů můžete najít velmi zajímavé stolní nádobí.
 2. 2 Vizualizujte hotový talíř. Zvažte, jak prezentovat hlavní část ve vztahu k přílohám. Ať už je to plátek koláče, maso, koláč nebo cokoli jiného, ​​zvažte, kde to bude na talíři vypadat nejlépe s ostatními prvky pokrmu. Zvažte také, jak dosáhnout nejlepšího účinku - vzhled a symetrie jsou ovlivněny tím, zda je jídlo nakrájeno na tenké, silné plátky nebo ponecháno celé. Brzy získáte představu o tom, co funguje, a nikdy vám neuškodí půjčit si nápady z vašich oblíbených restaurací.
 3. 3 Omezte velikost porcí. Jídlem naplňte jen asi dvě třetiny každého talíře. Zbytek talíře by měl zůstat prázdný. Negativní prostor poskytne kontrast k jídlu, takže bude vypadat chutnější. Pokud je talíř nabitý jídlem, samotné jídlo nebude vypadat tak vizuálně příjemné. Mějte na paměti standardní velikosti porcí a snažte se podávat správné množství každé části pokrmu.
  • Obecně platí, že polovina jídla na talíři by měla být tvořena zeleninou, jedna čtvrtina by měla obsahovat maso nebo jiný protein a čtvrtina by měla být tvořena škrobem.
  • Pokrm začněte pokládat do středu talíře a odtud postupujte směrem ven, aby bylo jídlo vystředěno doprostřed talíře.
 4. 4 Dodržujte pravidlo kurzů. Mít na talíři lichý počet prvků je vizuálně přitažlivější než sudý počet. Vytváří to dojem, že ostatní pokrývají kus jídla. Mějte to na paměti, ať podáváte různé druhy jídla nebo více než jeden kus stejného jídla. Pokud například podáváte hřebenatky, podávejte místo 4 buď 3 nebo 5.
 5. 5 Hrajte s různými texturami. Vytvoření kontrastu textury je dobrý způsob, jak přitáhnout oko. Příliš mnoho měkkých nebo křupavých jídel na talíři je neatraktivní, ale kombinace obojího je vynikající. Chutný talíř může například zahrnovat mělkou kalíšek hedvábného houbového rizota zakončenou kouskem opečeného lososa a troškou křupavých cibulí. Tři různé textury se harmonizují a vytvářejí příjemný kulinářský zážitek. Vynechání jednoho z prvků by mělo za následek méně atraktivní pokrm.
  • Chcete -li do pokrmu rychle přidat křupavost, zkuste ho přelít drcenými, praženými vlašskými ořechy, mandlemi nebo pepitas.
  • Dollop of crème fraiche nebo některé kousky kozího sýra mohou pikantní pokrmy dodat jemnou, krémovou strukturu. Šlehačka nebo krém na pečivo je dobrým způsobem, jak přidat sladký prvek do sladkých pokrmů.
 6. 6 Vrstvy přidejte na výšce. V restauracích je běžné vrstvit jídlo, ale domácí kuchaři to obvykle nezkouší. Přidání výšky pokrmu může trvat od obyčejného po ohromující. Nebojte se předvést své kulinářské dovednosti pomocí metod stohování a vrstvení, aby byla vaše prezentace profesionálnější.
  • Snadný způsob, jak začít vrstvit jídlo, je podávat bílkoviny na škrobovém lůžku. Podávejte například kabob na hromádce rýže nebo grilovaného mečouna na hromadu bramborové kaše.
  • K vrstvení můžete použít i omáčky. Do středu misky nalijte kaluž au jus, marinara nebo cokoli jiného, ​​co používáte, a navrch naaranžujte ostatní prvky misky.
  • Snažte se, aby potraviny vypadaly větší, ne menší. Namočte si například saláty, místo abyste je vyhladili. Vytvořte malý šrafovaný stoh vařeného chřestu, místo abyste jej prezentovali v jedné ploché vrstvě.
 7. 7 Použijte omáčku moudře. Pokud podáváte kari, guláš nebo polévkový kastrol, možná budete chtít před podáváním scedit jídlo z jeho omáčky, poté na talíř nalijte správné množství. Tímto způsobem můžete ovládat množství omáčky a použít ji tak, aby pokrm vypadal dekorativně. Polévková mísa na plochém talíři vypadá chaoticky, pokud není zjemněna něčím, jako je rýže,těstovinynebo brambor, nebo podáváme ve vhodné misce nebo hluboké misce.
 8. 8 Držte krok s trendy stylingu jídla. Pamatujte si, že styly se mění dokonce během několika let nebo dokonce měsíců, takže mějte přehled o aktuálních nápadech v časopisech o vaření, webech o vaření nebo v potravinářství a v pořadech o vaření. V centru pozornosti se staly složité ozdoby a věže nebo hromady potravin byly v jednu chvíli také v módě. Složité a obtížně strhatelné trendy však nakonec mizí, zatímco klasické principy pokovování jídla tak, aby vypadalo svěže, chutně a chutně, nikdy nevyjdou z módy. reklama

Část 3 ze 4: Přidání lákavých doteků

 1. 1 Použijte ozdoby, které zvýrazní chuť jídla. Přemýšlejte nad rámec standardních ozdob, jako klasický suchý, hrubý petržel podávaný vedle misky míchaných vajec. Možná to přidá nádech zeleně, ale opravdu to vylepší jídlo? Místo toho udělejte malou pažitkovou kytici nebo do pokrmu přidejte posyp čerstvého kopru. Bez ohledu na to, co podáváte, se ujistěte, že obloha ve skutečnosti dělá jídlo lepší, než jen zaplnit talíř.
  • Pokud podáváte pokrm s kousky citronu nebo limetky, zvažte vytvoření štíhlých, pěkných zvratů místo toho, abyste je krájeli na silné klínky. To by mohlo nalákat hosta, aby skutečně použil oblohu místo toho, aby ji nabral na stranu svého talíře!
  • Přemýšlejte mimo krabici a používejte ozdoby, které byste normálně neuvažovali. Posypte trochou skořice kuřecí misku nebo hrst semínek granátového jablka přes jinak obyčejný salát. Vyberte si ozdoby, které dodají dávku chuti i barvy.
  • V mnoha kuchyních jsou květiny přijatelnou oblohou nebo velkým nejedlým listem, který sedí pod jídlem. V širší západní kultuře se doporučuje, aby se na talíř nepodávalo nic nepoživatelného. Také, protože některé ozdoby mohou ovlivnit chuť, vybírejte opatrně.
 2. 2 Používejte mrholení a víření. Dalším způsobem, jak dokončit jídlo, je mrholení nebo víření koncentrované omáčky nebo tekutiny. U slaných pokrmů to může být malý stisk remulády, pesta nebo ochuceného oleje. U sladkých pokrmů může být přidání čokoládové omáčky, ovocné marmelády nebo crème anglaise tím nejchutnějším způsobem, jak tento dotek dotvořit.
  • Spíše než jen polévat jídlo omáčkou, zvažte jeho vložení do stlačovací láhve, abyste mohli vytvořit pěkný vír nebo vzor. Pokud nemáte stlačovací láhev, vložte omáčku do plastového sáčku na skladování potravin, odřízněte malý kousek z jednoho z rohů a protlačte omáčku skrz sáček.
  • Nepřehánějte to. Klíčem je přidat dotek barvy, chuti a textury, aniž byste přemohli hlavní část pokrmu.
 3. 3 Ujistěte se, že je deska čistá. Poté, co se dostanete do problémů, abyste své jídlo krásně představili, ujistěte se, že ho nebudete podávat na špinavém talíři. Zkontrolujte okraje desky, zda neobsahují otisky prstů a šmouhy. Skvělý způsob, jak vyčistit okraje talíře, je namočit papírový ručník do šálku vody s trochou bílého octa. Otřete okraj talíře, aby nebyly vidět žádné zbytky jídla nebo otisky. Díky tomu bude vaše prezentace profesionální. reklama

Část 4 ze 4: Představujeme Tricky Deals

 1. 1 Nechte těstoviny vypadat skvěle. Je to jedno z choulostivějších pokrmů, které můžete prezentovat chutným způsobem. Ujistěte se, že těstoviny po uvaření zůstanou vlhké, aby nebyly hrudkovité. Pomocí kleští zvedněte z hrnce několik pramenů těstovin a položte je na talíř do atraktivního kadeře. Udělejte to samé s další sadou těstovin a pokračujte, dokud nebudete mít na talíři porce těstovin. Těstoviny opatrně navrch porce omáčky, aby se spojily uprostřed těstovin - nenamáčejte.
  • Pokud podáváte těstoviny s bílkovinami, atraktivně je naložte na hromadu těstovin. Pokud například pokrm obsahuje krevety, položte krevety na místo toho, abyste kousky zakopali do hromady těstovin.
  • Těsně před podáváním můžete těstoviny orosit trochou olivového oleje, aby se atraktivně leskly.
 2. 2 Chutně podávejte „hnědá“ jídla. Krém z houbové polévky nebo zeleninového guláše může chutnat lahodně, ale v misce nebo na talíři vypadá nudně neutrálně. Jak dáte vyniknout něčemu pálené nebo hnědé barvě? Klíčové je přidat oblohu. V závislosti na chuťovém profilu polévky nebo guláše zvažte přidání nasekaného tymiánu, smažených kousků šalvěje, mleté ​​pažitky nebo jiné zelené bylinky, které ji osvěží.
  • Polévky a dušené maso mají tendenci stříkat a stékat, takže je také důležité zajistit, aby byly strany misky nebo talíře, ve kterém je podáváte, před podáváním vymazány.
  • Kastrolky mohou také vyjít na hnědé straně. Podávat je společně se spoustou čerstvých salátových zelenin je dobrý způsob, jak kompenzovat neutrální hlavní jídlo.
 3. 3 Vylepšete dezerty, které chutnají lépe, než vypadají. Možná jste udělali slavný recept na sušenky vaší babičky a chcete jídlo povýšit tak, aby vypadalo méně hnědé. Pečené dezerty, jako jsou sušenky, šunky a každodenní koláče, mohou potřebovat trochu vzpruhy, aby vypadaly tak dobře, jak chutnají. Zkuste jeden z těchto triků:
  • Pomocí vykrajovátka na cookie vytvořte úhledný tvar. Hnědý koláč ve tvaru hvězdy nebo listu bude vypadat zajímavěji než váš základní čtverec.
  • Podávejte s mátou. Přidání několika čerstvých snítek je skvělý způsob, jak vylepšit mnoho dezertů, zejména ovocných.
  • Navrch posypte kakao, skořici nebo moučkový cukr. Vyberte si prášek, který barevně kontrastuje s dezertem, který jste vyrobili.
  • Navrch posypeme drcenými mátou. Bude to vypadat, jako byste pokrm doplnili růžovými třpytkami.
  • Když už mluvíme o lesku, přidejtejedlé třpytkyk misce, aby to bylo přes vrchol.
  • Když vše ostatní selže, položte to vířením šlehačky. Můžete jej protáhnout polevovým pytlem upevněným špičkou ve tvaru hvězdy a vytvořit tak vizuálně příjemný tvar.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co je lákavá zelenina podávaná se smaženým kuřecím masem a bramborovou kaší? Doporučil bych něco zeleného pro kontrast neutrálních hnědých/bílých tónů. Můžete také grilovat červené, zelené a oranžové papriky, abyste na talíř přidali ještě více barvy.
 • Otázka Jak mohu hostům představit koláč nebo pečivo? Pokuste se udržet pokrm pěkně čistý. Možná zakápněte kompotem nebo sirupem podle svého výběru. Nebo můžete použít čerstvé ovoce.
 • Otázka Dělám dort naruby, jak jej mám prezentovat? Koláč posypeme moučkovým cukrem. Na stranu přidejte kopeček vanilkové zmrzliny a na něj položte lístek máty. Na talíř přidáváte nejen různé textury a teploty, ale také různé barvy.
 • Otázka Jak předložím rozmačkané fazole s omáčkou nahoře? Pomocí naběračky zmrzliny vytvořte kopuli rozmačkaných fazolí a navrch přidejte lžící trochu omáčky, aby po stranách jen mrholilo.
 • Otázka Jak mohu efektivně prezentovat pad thai, aniž by vypadal jednoduše? Při vaření zadržte část zelené cibule a arašídů. Pokud přidáváte chilli papričku (nebo papriku), vyberte si červenou a rezervujte si několik tenkých plátků. Při vyjímání Pad Thai z pánve vyjměte vidličku vytažením nudlí na malé hromádky Položte dva nebo tři stohy na talíř nebo širokou misku a poté ozdobte nakrájenou zelenou cibulkou, arašídy a nasekanou červenou paprikou. Umístěte plátky limetky na strategická místa. Je také běžné, že se thajská omáčka top Pad s některými klíčky čerstvých fazolí. Všechny tyto textury, barvy a vrstvení by měly zabránit tomu, aby miska vypadala jednoduše.
 • Otázka Jak bych ozdobil talíř rebarborových tyčinek bílou polevou? Stonky trochu spařte, aby změkly až do správného bodu, poté je položte na sebe a po okrajích omrzněte. Další možností by bylo podávat je v misce s polevou uprostřed, aby byl perfektní sladký předkrm nebo dezert.
 • Otázka Jak mohu prezentovat sendvič, aby vypadal přitažlivě? Sendvič sám o sobě bude vypadat lákavě, pokud byl vyroben úhledně. (Jakýkoli sendvič se odkládá, pokud je špinavý a rozpadá se.) Pokud chcete udělat extra míli, zkuste sendvič rozřezat na roztomilé tvary.
 • Otázka Jak umístím jídelní lístek, pokud mám malý stůl s hlavním jídlem a květinovým aranžmá? Kupte si jednoduchý stojan (dřevěný nebo kovový), který umístí nabídku přímo nahoru, takže na stole zabere velmi málo místa.
 • Otázka Jak předložím obyčejný jednobarevný dezert? Zkuste na dezert přidat barevnou ozdobu. Můžete také přidat barevnou ganache. Když talíř připravujete, ujistěte se, že je talíř čistý a čistý.
 • Otázka Jaké jsou standardní velikosti porcí při přípravě talíře k servírování? Snažte se zaplnit asi 2/3 prostoru jídlem a ponechte trochu negativního prostoru, aby materiál talíře mohl kontrastovat s jídlem, což bude ještě vizuálně příjemnější.
Nezodpovězené otázky
 • Je správné, že by maso na talíři mělo být umístěno směrem k jídelně s ostatními položkami za ním pryč od strávníka?
 • Měl by entrée čelit hostovi při prezentaci jídla na talíři?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Snažte se, aby veškerá prezentace jídla byla relevantní a jednoduchá. Pěkné formální jídlo je skvělé na oslavu, ale i jednoduchá jídla lze zlepšit přidáním některých bylin.
 • Přečtěte si aktuální knihy o vaření a časopisy, kde najdete nápady. Vaše místní knihovna je úžasný zdroj a mnoho kuchařských časopisů je nyní k dispozici ke stažení, což vám umožňuje číst recepty v oblasti vaření přímo z iPadu, eReaderu nebo jiného zařízení. To vám také umožní ozdobit stůl elektronickým zařízením jako referenci!
 • Nyní existují talíře, které udržují jídlo horké (patentované). Vynikající konečný dotek pro některé lahodné horké recepty (zvláště pokud jsou drahé a časově náročné na přípravu).

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Věci, které budete potřebovat

 • Ozdoba
 • Kuchyňské časopisy a kuchařky
 • Ideální nádobí a stolní nádobí
 • Inspirace recepty a restauracemi/kavárnami, které máte rádi

Populární Problémy

49ers a Saints se setkají v neděli v masivní bitvě NFC. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online bez kabelu.

Jak si vyrobit cool skříňku z růžové od Victoria's Secret. Viděli jste někdy časopis Victoria's Secret? Je pravděpodobné, že máte a pravděpodobně jste viděli sekci Pink by Victoria's Secret. Takto si můžete skříňku ozdobit, aby vypadala ...Neexistuje nic jako nová kožená kabelka nebo bunda. Čerstvá kůže z továrny je ale často tuhá a nepoddajná, což může vašemu vzhledu uškodit a modelování vašich nových doplňků bude méně než pohodlné. Naštěstí je ...

Mladá Simona Halepová postoupila Sama Stosura, aby vyhrál Kremlin Cup