Jak číst výsledky Lyme testu

Pokud vás kouslo klíště, je normální cítit nervozitu, že jste se mohli nakazit boreliózou. CDC doporučuje testovat Lyme ve dvou krocích. Tento proces testuje vaši krev na přítomnost protilátek, které vaše tělo produkuje, aby odolalo spirochetovým bakteriím, které způsobují Lyme nemoc. Váš poskytovatel zdravotní péče nejprve zkontroluje vaše příznaky. V závislosti na vašem stavu dostanete počáteční screening. Podrobnější test „Western blot“ bude proveden, pokud počáteční screening ukáže pozitivní výsledek.

Část 1 ze 3: Analýza symptomů

 1. Obrázek s názvem Přečíst výsledky Lyme testu Krok 01

  1 Vyhodnoťte riziko přenosu ve vaší oblasti. Pokud žijete v oblasti, kde je Lyme často hlášena a existuje vysoké riziko přenosu, můžete být diagnostikováni pouze na základě vašich příznaků bez jakýchkoli krevních testů.
  • Pokud nejste symptomatičtí, váš lékař může stále provádět krevní testy, pokud žijete v vysoce rizikové oblasti. Pokud však žijete v oblasti s nízkým rizikem, kde je Lyme hlášena jen zřídka, může vám lékař doporučit, abyste sledovala příznaky spíše než prováděla jakékoli krevní testy.
  • CDC má mapy hlášených případů v USA k dispozici na https://www.cdc.gov/lyme/stats/maps.html .


 2. Obrázek s názvem Přečíst výsledky Lyme testu Krok 02

  2 Dávejte pozor na vyrážku kolem kousnutí. Významná vyrážka kolem kousnutí je hlavní známkou toho, že jste mohli onemocnět boreliózou. Typicky bude oblast oteklá se zarudlou, prstencovitou vyrážkou, která se rozšiřuje z kousnutí.
  • Vyrážka se může objevit do 24 hodin po kousnutí, nebo může trvat několik dní, než se objeví. Vyrážka se bude stále rozšiřovat, což může být alarmující, takže pokud se objeví vyrážka, navštivte co nejdříve lékaře.
  • V některých případech se vyrážka může objevit až 14 dní po obdržení kousnutí.
  • U některých lidí s boreliózou se nikdy neobjeví vyrážka, takže absence vyrážky neznamená, že nemáte boreliózu.
 3. Obrázek s názvem Přečíst výsledky Lyme testu Krok 03

  3 Pokud máte příznaky podobné chřipce, okamžitě navštivte lékaře. Horečka, bolesti svalů a další příznaky podobné chřipce jsou běžnou známkou boreliózy. Tyto příznaky se mohou objevit, i když nemáte kolem kousnutí vyrážku.
  • Příznaky podobné chřipce související s boreliózou se obvykle objeví až 7 až 10 dní po kousnutí.
  • Pokud žijete v oblasti s vysokým rizikem přenosu a máte vyrážku a příznaky podobné chřipce, může vám lékař diagnostikovat boreliózu bez krevních testů. Pokud již máte příznaky podobné chřipce, je pravděpodobný falešně negativní výsledek z krevních testů.
 4. Obrázek s názvem Přečíst výsledky Lyme testu Krok 04

  4 Zdokumentujte jakékoli otoky kloubů. Otoky velkých kloubů, jako jsou kolena, jsou běžným příznakem boreliózy. Může to vypadat děsivě, ale je to léčitelné. Vaše klouby mohou být také ztuhlé nebo bolavé. Otok může trvat jen několik hodin nebo může přetrvávat po celý den.
  • Pokud zaznamenáte otok kloubů, poznamenejte si datum a čas. Zaznamenejte si, jak je to dlouho, co vás kouslo klíště.
  • Pokud jste někdy dříve měli problémy s klouby, prodiskutujte to se svým lékařem, aby mohli vyloučit jiné stavy.
 5. Obrázek s názvem Přečíst výsledky Lyme testu Krok 05

  5 Pište si deník, abyste mohli sledovat dlouhodobé příznaky. Ve dnech nebo týdnech bezprostředně po kousnutí klíštětem nemusíte být symptomatičtí. Příznaky jako únava, bolesti kloubů a svalů nebo zažívací příznaky se však mohou objevit o měsíce později.
  • Dlouhodobé příznaky mohou také přetrvávat i po léčbě. Existují neurologické příznaky, včetně kognitivních poruch, ztráty paměti nebo změn nálad, které mohou být obtížněji postřehnutelné, aniž byste se důsledně monitorovali a deníkovali.
  • Neexistuje žádný test, který by potvrdil, že jste vyléčeni z boreliózy, a to i poté, co jste léčeni. Příznaky mohou přetrvávat měsíce nebo dokonce roky po počáteční infekci.
  reklama

Část 2 ze 3: Získání úvodního screeningu

 1. Obrázek s názvem Přečíst výsledky Lyme testu Krok 06

  1 Diskutujte o svých příznacích se svým lékařem. Když promluvíte se svým lékařem, dejte mu přesně vědět, jaké příznaky jste pociťovali a jak dlouho. Informujte svého lékaře o datu, kdy jste byli pokousáni, a o tom, jak dlouho po kousnutí se vyskytl každý symptom.
  • Existuje mnoho různých příznaků boreliózy a každý pacient nemusí dostat všechny. Popište jakékoli rozdíly ve vašem duševním nebo fyzickém stavu, protože vás kouslo klíště, i když si nemyslíte, že rozdíl souvisí.
  • I když jste nezaznamenali žádné příznaky, je stále možné, že jste onemocněli boreliózou. Nebojte se trvat na úvodním screeningu, abyste vyloučili, pokud vám to dělá starosti.
 2. Obrázek s názvem Přečíst výsledky Lyme testu Krok 07

  2 Nechte si odebrat vzorek krve. Standardní počáteční screeningový test je krevní test s enzymatickou imunotestou (ELISA). Měří protilátky produkované vaším imunitním systémem v boji proti škodlivým látkám. Tento test je podobný krevním testům, které byste použili k identifikaci alergií.
  • Váš vzorek krve bude odeslán do laboratoře a krev bude zavedena do testovacího roztoku. Pokud jsou přítomny protilátky produkované pro boj s Lyme nemocí, roztok změní barvu.
 3. Obrázek s názvem Přečíst výsledky Lyme testu Krok 08

  3 Projděte si výsledky se svým lékařem. V závislosti na tom, jak daleko musí lékař poslat vaši krev na vyšetření, můžete své výsledky získat již za den. Test bude pozitivní, negativní nebo „neurčitý“.
  • Pokud je výsledek negativní, pravděpodobně nemáte Lyme nemoc. Váš lékař může nařídit další vyšetření, pokud jste symptomatičtí.
  • Pokud je výsledek pozitivní, lékař nařídí další krevní testy k potvrzení výsledku.
  • Neurčitý výsledek může také vyžadovat další testování, zvláště pokud jste symptomatičtí.
  reklama

Část 3 ze 3: Interpretace výsledků testů Western Blot

 1. Obrázek s názvem Přečíst výsledky Lyme testu Krok 09

  1 Projděte si výsledky testů se svým lékařem. Pokud si váš lékař objedná test Western blot, bude vás kontaktovat, jakmile obdrží vaše výsledky. Váš lékař interpretuje výsledky a rozhodne, zda vám diagnostikuje Lyme. Možná však budete chtít výsledky přečíst a porozumět jim sami.
  • Nebojte se mluvit, pokud se svým lékařem nesouhlasíte s interpretací výsledků vašich testů. Požádejte je, aby objasnili svou diagnózu nebo vám poskytli více informací o tom, proč k tomuto závěru dospěli.
  • Pokud si se svým lékařem nadále nebudete rozumět, možná budete chtít vyhledat druhé stanovisko.
 2. Obrázek s názvem Přečíst výsledky testu Lyme Krok 10

  2 Identifikujte pásy specifické pro Lyme nemoc. Test Western blot využívá elektřinu k oddělení krevních antigenů do pásů. Vědci identifikovali konkrétní pásy jako specifické pro Lyme nemoc.
  • Na Lyme nemoc je navázáno 9 pásem: 18, 23, 24, 25, 31, 34, 37, 39, 83 a 93.
 3. Obrázek s názvem Přečíst výsledky Lyme testu Krok 11

  3 Zkontrolujte počet a umístění pásem v testovacím vzoru. Výsledek vašeho testu bude vypadat podobně jako čárový kód, s pruhy v některých pásmech a v jiných ne. Umístění tmavších pruhů ve výsledku testu určuje, zda máte pravděpodobně Lyme nemoc.
  • Sloupce v očíslovaných pásmech spojených s boreliózou znamenají, že můžete mít boreliózu. Americká centra pro kontrolu nemocí (CDC) vyžadují bary v 5 pásmech, než bude možné provést spolehlivou diagnózu lymské boreliózy. Váš lékař však může diagnostikovat Lyme nemoc s méně pozitivními pásy, v závislosti na vašich příznacích a dalších faktorech.
 4. Obrázek s názvem Přečíst výsledky Lyme testu Krok 12

  4 Zkontrolujte úroveň odezvy uvedenou laboratorním technikem. Pro každé pásmo laboratorní technik analyzuje, zda je tato protilátka přítomna. „+“ Je pozitivní imunitní odpověď, zatímco „IND“ (neurčitá) by měla být považována za slabou pozitivní imunitní odpověď.
  • Pokud máte několik neurčitých odpovědí, může vám lékař za několik týdnů přijít na další vyšetření. Někdy může vašemu tělu trvat, než začne produkovat tyto protilátky v reakci na bakterie. To je obzvláště pravděpodobné, pokud jste byli nedávno pokousáni.
  • Můžete také vidět '++' nebo '+++' představující velmi silné odpovědi. U pacientů s Lyme jsou však tyto reakce vzácné, protože váš imunitní systém již byl narušen.
 5. Obrázek s názvem Přečíst výsledky testu Lyme Krok 13

  5 Zahrňte do výkladu další nespecifická pásma. Přítomnost pruhů v jiných pásmech ve vaší zprávě může přidat váhu diagnóze Lyme choroby. Jejich přítomnost však není absolutně specifická pro Lyme bakterie a může naznačovat reakci na něco jiného.
  • Tyto pásy zahrnují 22, 28, 30, 41, 45, 58, 66 a 73. Čárky v těchto pásmech mohou také znamenat, že jste nakaženi také jinou nemocí, která je u pacientů s Lyme běžná.
  • Promluvte si se svým lékařem o používání testovací služby, která hlásí všechna pásma. O to obvykle musí požádat lékař.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pokud kempujete nebo se procházíte v zalesněné oblasti, noste odpuzovač klíšťat a zkontrolovat klíšťata denně. Po příchodu z venku se osprchujte co nejdříve.
 • Pokud vás kousne klíště, ujistěte se, že ano odstranit to správně. Očistěte oblast (a ruce) třecím alkoholem, poté mýdlem a vodou.

reklama

Varování

 • Diagnostika Lyme choroby je obvykle založena na vaší anamnéze a aktuálních příznacích, nikoli na výsledcích vašeho krevního testu. Krevní test však může pomoci při diagnostice nebo pomoci potvrdit diagnózu.
 • Různé laboratoře mohou používat různá kritéria pro interpretaci výsledků vašich testů, takže je možné získat pozitivní výsledek testu z jedné laboratoře a negativní výsledek z jiné laboratoře.
 • Většina pacientů s Lyme nemocí má koinfekce jiných nemocí, které mají vlastní testovací a diagnostické postupy. Poraďte se svým lékařem o koinfekcích, zvláště pokud máte rozšířené nebo rozmanité příznaky.
reklama

Populární Problémy

Přemýšleli jste někdy o tom, jak struna ve skutečnosti vypadá na mikroskopické úrovni? Pokud ano, podívejte se na některé z těchto snímků elektronového mikroskopu.

Jak udržovat kosti a klouby zdravé. Udržování zdravých kostí a kloubů je s věkem stále důležitější. Vážné stavy, jako je osteoporóza a artritida, mohou ztěžovat pohyb a mohou vést k ještě většímu počtu lékařských ...

Hrál bych na parkovišti, říká Šarapovová

Šestinásobný hlavní vítěz Boris Becker zpochybnil postavení Rogera Federera mezi některými minulými velikány, navzdory jeho pozoruhodnému trofejnímu zátahu.

Jak vyhrát v badmintonu. Badminton je zábavný sport a skvělá forma cvičení. Být vyřazeným badmintonistou vyžaduje seriózní trénink a silnou mysl. Musíte zlepšit své fyzické schopnosti a také schopnost myslet ...

Následovala úžasná rallye na 26 ran, která se stala zlomovým bodem zápasu a velkým majetkem obou legend.