Jak rozpoznat příznaky plantární fasciitidy

Plantární fasciitida je běžná zánětlivá porucha paty, která vzniká zánětem vazů nazývaných plantární fascie. Tyto vazy probíhají podél chodidla a poté se připojují k patní kosti. Pomáhají udržovat normální pohyb chodidla, podporují klenbu chodidla a dodávají pružnost patnímu kloubu. Pokud si myslíte, že máte plantární fasciitidu, je důležité vědět, jaké příznaky hledat a jak tento stav vzniká.Metoda 1 ze 4: Rozpoznání symptomů plantární fasciitidy

 1. 1 Hledejte bolest a ztuhlost vazů plantární fascie. Hlavním příznakem plantární fasciitidy je bolest, která vzniká v důsledku zánětu vazů plantární fascie. Je známo, že bolest se nachází v dolní části chodidla po patě a asi čtyři centimetry od ní směrem k vašim prstům.
  • Místo bolesti je údajně citlivé, zatímco fyzické vyšetření se známkami ztuhlosti paty, bolesti a ztuhlosti paty pocházejí ze zánětlivého procesu, který vzniká neustálým podrážděním a stresem vyvíjeným na vazy, které v nich mohou způsobit drobné slzy.
  • Trhání může vést k tomu, že tekutiny uniknou z měkkých tkání poblíž a ven z malých kapilár a vytvoří otok paty a lokalizovaný edém do určité míry podle závažnosti poranění vašich vazů, což může způsobit pocit bolesti v dolní části pata se stupněm omezení pohybu, což může způsobit, že pacienti v závažných případech kulhají.
 2. 2 Zvažte, zda je bolest při probuzení nejhorší. Bolest z plantární fasciitidy je obvykle nejhorší ráno nebo poté, co jste chvíli seděli, zvláště když poprvé položíte nohu a postavíte se. To je způsobeno mikrotrháním ve vazu, který podporuje vaši klenbu.
  • Lezení po schodech způsobuje náhlé protažení chodidla při pohybu oběma nohama po schodech, což může vyvolat silnou bolest podrážděných a slabých vazů, zatímco spí noční hodiny; vazy plantární fascie se zkracují a dlouhodobě ztuhnou, když se pacient probudí a udělá svůj první krok z postele, bolest prý přeskočí do extrému, když zvedne patu z podlahy.
 3. 3 Zvažte další možné příčiny bolesti. U pacientů může dojít k plantární fasciitidě na jedné noze nebo k oboustranné jednostranné nebo oboustranné bolesti a ke snížení bolesti při odpočinku.Pokud v noci pociťujete bolest, která nepochází z plantární fasciitidy, mohou být podobné jiné diferenciální diagnostické zdravotní stavy artritida (zánět různých tělesných kloubů, v tomto případě patního kloubu) nebo syndrom tarzálního tunelu (Tlak na tibiální nerv procházející kotníkem, který může způsobit příznaky podobné plantární fasciitidě).
  • Mohou to být pravděpodobnější příčiny, pozdější může ovlivnit funkce tibiálních nervů a způsobit necitlivost, citlivost a slabost svalů a šlach, ale tyto příznaky by byly cítit v celé oblasti chodidla a také u prstů, nejen pod pata jako u plantární fasciitidy.
  • Další podmínka se také nazývá zlomenina kalkaneálního stresu, která postihuje hlavně kost patní kosti v patě, bolest tohoto zdravotního stavu by byla omezena pouze na oblast patní kosti a byla citlivá na obou jejích stranách a také v zadní části.
  • Achillova tendinitida je zánět šlachy umístěný vzadu a nad patou, a tak, aby se její bolest lokalizovala hlavně v těchto bodech, může být bolest a citlivost vyzařována i pod patou, což by korelovalo s bolestí plantární fasciitidy, doktore správná diagnóza je nutná k vyhodnocení vašeho zdravotního stavu a dodržování terapeutického plánu, který nejlépe odpovídá vašemu zdravotnímu stavu.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Pochopení příčin plantární fasciitidy

 1. 1 Zvažte, zda vaše vazy nebyly vystaveny opakovanému stresu. Plantární fasciitida je zánětlivá porucha, která se zhoršuje, když jsou vazy plantární fascie vystaveny nepřetržitému nebo silnému stresu. Trvalé podráždění zvýší riziko natažení vazů a mohou se u nich vytvořit drobné slzy. To bude mít za následek zánět a bolest spojenou s plantární fasciitidou.
  • Plantární fasciitida je obvykle způsobena opakujícím se stresem, jako je chůze nebo stání po delší dobu, spíše než kvůli specifickému zranění.
 2. 2 Vězte, že porucha je častější u starších lidí a sportovců. Onemocnění je běžnější u populace středního věku v rozmezí od 40 do 60 let, ale nějak se s tím mohou setkat i mladší lidé jako u sportovců, u nichž je vyšší riziko náhlých špatných pohybů.
  • Zkroucení chodidla nebo špatné přistání, které může svým způsobem poranit vazy plantární fascie; běžci mohou mít tuto poruchu ve velkých šancích, zejména pokud běží na tuhých površích, jako je asfalt.
  • Tyto tuhé povrchy vytvářejí větší odporovou sílu, která se dostává k nohám běžce, a mohou být snadno absorbovány svými vazy, svaly nebo šlachami, pokud by nebyla správně dodržována bezpečnostní opatření.
 3. 3 Zamyslete se nad tím, zda jste přehnaný. Další podmínka, která může pomoci při rozvoji plantární fasciitidy, může být jako pronace nohy; stav popisuje, kdy se noha osoby valí dovnitř nepřirozeným způsobem, který může vést ke ztrátě normální klenby nohy.
  • Přehnané osoby budou více záviset na svém palci na noze a na druhém, který bude tlačit nohu ze země po stezce, aby stabilizoval své tělo, což by způsobilo velký stres a podráždění jejich svalů a vazů, včetně Achillovy šlachy a jako v tomto případě ; plantární fascie.
 4. 4 Pochopte, že obezita může přispět k plantární fasciitidě. Obezita může být také důvodem pro rozvoj poruchy plantární fasciitidy, u vážených osob je riziko, že ji budou mít, když je jejich extra tělesná hmotnost vždy naložena na chodidla, což může způsobit neustálý tlak a stres na vazy plantární fascie každou nohou a patou společný pohyb.
 5. 5 Vězte, že nošení nevhodné obuvi může vést k plantární fasciitidě. Nesprávný výběr obuvi může hrát roli v tom, že vás vystaví riziku vzniku onemocnění nebo ne, boty, které vašim nohám, patě a vazům neposkytují požadovanou oporu a ochranu, mohou snadno namáhat a dráždit plantární vazy, což vede k plantární fasciitida.
  • Abyste zajistili správné uchycení, změřte si nohy na konci dne, kdy jsou nejvíce oteklé. Pokud si vyberete boty, které padnou vašim nohám, když jsou největší, budete mít pohodlnější nošení po celý den.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Získání diagnózy

 1. 1 Poskytněte lékaři svoji anamnézu. Při návštěvě svého lékaře; nejprve bude potřebovat znát nějaké informace o vašem životním stylu, povaze práce a pokud provozujete jakýkoli druh sportu, těžké druhy sportů, které mohou zahrnovat silné nebo stresující náhlé pohyby, mohou nadměrně protáhnout plantární vazy, což vede k jejich podráždění.
  • Kromě fyzické anamnézy předchozích zranění, která mohou ovlivnit vaše nohy, bude před provedením fyzického vyšetření projednán také váš zdravotní profil a jakýkoli chronický zdravotní stav nebo léky, které můžete mít nebo užívat.
 2. 2 Nechte lékaře provést fyzické vyšetření. Při fyzickém vyšetření; lékař vyhledá jakékoli známky otoku paty, bodu citlivosti pod patou, bolesti a zánětu, které se mohou projevit jemným pohybem chodidla.
  • Když požádá pacienta, aby udělal několik kroků, lékař ho také požádá, aby popsal nástup bolesti, kdy to obvykle cítí a jeho závažnost, silné bolesti nejprve ráno, při stoupání po schodech a po silných aktivitách jsou pozitivní příznaky plantární fasciitidy.
  • Může požádat pacienta, aby provedl ohnutí postižené nohy, bolest může také nastat, zatímco lékař vyvíjí určitý tlak prsty na oslabené vazy plantární fascie.
 3. 3 Jděte na rentgen nebo MRI. Lékař může pacienta požádat, aby mu na postižené noze provedl rentgenové snímky nebo MRI (magnetická rezonance), tyto zobrazovací testy nejsou pro potvrzení diagnózy, ale mohou vyloučit další volitelné lékařské případy které mohou vyvolat podobné druhy příznaků, jako jsou zlomeniny kostí. reklama

Metoda 4 ze 4: Léčba plantární fasciitidy

 1. 1 Pochopte, že léčba plantární fasciitidy vyžaduje čas. Léčba plantární fasciitidy závisí hlavně na potlačení a zmírnění zánětu v oblasti vazů plantární fascie, poté na opětovném vybudování měkkých tkání po zajištění úplného zotavení ze zánětu.
  • Prostřednictvím některých protahovacích cvičení k obnovení pružnosti a normálního pohybu může celý léčebný plán trvat několik měsíců, než se zajistí úplné uzdravení z plantární fasciitidy, které může dosáhnout devíti měsíců až maximálně dvou let.
  • Chcete -li zabránit dalším chronickým stavům, které se mohou vyvinout při ignorování nebo nedodržování plánu fyzioterapeuta, jako je trvalá bolest paty, která může ovlivnit způsob chůze pacienta a jeho kvalitu života, lze to provést podle následujících bodů:
 2. 2 Odpočiňte si kotník, aby se vazy uzdravily. Je vyžadován úplný odpočinek, aby došlo k přirozenému hojení, odpočinek dává měkkým tkáním příležitost uklidnit se a získat určité pohodlí od stresu a přetížení.
  • To je důležité, aby se zánět zmírnil, nutkání vazů nebo oslabených svalů pracovat může snadno zhoršit stav a oddálit očekávanou dobu zotavení.
 3. 3 Ledujte zanícené oblasti chodidla. Námraza postižené oblasti paty bude velkou pomocí při zmírnění všech příznaků včetně otoku způsobeného zánětem a také bolestí.
  • Efekty ledu pocházejí z jeho chladicího účinku, který působí přímo na zraněné měkké tkáně adstringentní silou, pomáhá při snižování množství uniklých tekutin do okolních měkkých tkání, a tím snižuje stupeň bobtnání a potlačuje velkou část bolesti, která by se to stalo v důsledku nahromaděných tekutin tlačících na malá nervová zakončení v tkáních kolem, což způsobilo nástup bolesti.
  • Všimněte si, že led by nikdy neměl být aplikován přímo na jakoukoli část pokožky, měl by být zabalen do čistého ručníku, poté položen na postiženou patu a také na horní část postižené nohy by měl být aplikován led po dobu dvaceti první tři dny každé dvě nebo tři hodiny, poté se aplikuje pouze dvakrát denně, fyzioterapeut by vám doporučil znovu aplikovat led po ukončení tréninkového programu, když se zotavíte nebo po ukončení sportu.
 4. 4 Užívejte léky k úlevě od jakékoli bolesti. Lékař předepíše některá analgetika k úlevě od bolesti, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), o nichž je známo, že jsou silnými analgetiky, antipyretickými a protizánětlivými látkami, jejichž účinky pocházejí hlavně z jejich působení v těle tím, že brání tvorbě prostaglandinů , hlavní chemikálie uvolňované během procesu zánětu.
  • To se provádí blokováním dvou enzymů zodpovědných za jejich produkci s názvem COX - I a COX - II, jejich účinky mohou potlačit zánět, podráždění, otoky a bolest stimulované na postižené noze, což pacientovi pomůže překonat bolestivé a pro dosažení rychlého zotavení jsou příklady Voltaren (sůl Declofenac) dostupný jako 25, 50, 75 a 100 mg tablety, šumivé sáčky, injekce a topické aplikace nebo Feldene (Piroxicam) dostupné jako 10 a 20 mg tobolky 10 a 20 mg dispergovatelné tablety, injekce a sublingvální tablety.
  • Nesteroidní protizánětlivé léky lze užívat na lékařský předpis nebo kdykoli je to potřeba, injekce, sublingvální tablety a šumivé sáčky poskytují rychlou úlevu od bolestivých symptomů, topické gely jako gel Voltaren lze aplikovat na horní nebo dolní stranu chodidla a kolem paty přímá úleva od bolesti a zbavení se zánětu.
  • Perorální přípravky NSAID by měly být užívány na plný žaludek, aby se zabránilo jakémukoli žaludečnímu nevolnosti nebo pocitu nevolnosti, zatímco jsou kontraindikovány v každém případě žaludečních nebo peptických vředů, užívání ředidel krve jako warfarinu nebo jakékoli poruchy jater nebo ledvin.
 5. 5 Získejte injekci kortikosteroidů ke snížení bolesti, otoku a ztuhlosti. Kortikosteroidy mohou být aplikovány přímo do bodu bolesti na postiženou patu, tato metoda může přinést rychlou úlevu od příznaků zánětu, protože injekce steroidů přímo do poraněných vazů způsobí, že jejich silné protizánětlivé vlastnosti budou fungovat, ošetřovat a maskovat veškeré podráždění, snižovat otok, bolest a ztuhlost kloubů, které by zlepšily pohyb pacienta. #*Steroidy může pacient také aplikovat přímo na postiženou nohu pomocí jednoho z jejich topických krémů, jako je krém Elocon (Mometasone), který se aplikuje dvakrát nebo třikrát denně na místo bolesti.
 6. 6 Poskytněte své noze větší oporu. Příznivci chodidel, jako jsou protetika, vložky do chodidel nebo podpatky, jsou vynikající při léčbě podrážděných a zanícených nohou, kromě mnoha dalších různých zdravotních stavů nohou, jako je například pronace nebo abnormální klenba chodidla.
  • Pro tyto různé zdravotní stavy nohou; různé druhy těchto zařízení jsou navrženy tak, aby odpovídaly a vyhovovaly každému případu a poskytovaly maximální podporu tím, že jsou extra polštářky absorbující různé rázy a napětí místo toho, aby byly přenášeny na pacientovy nohy.
  • Ortotika je dobrým řešením, které poskytuje úplnou podporu celé dolní části chodidel, poskytuje pohodlí v celé oblasti podél celé osy vazů plantární fascie a podporuje normální klenbu chodidla během každého kroku a při provádění jakýchkoli fyzických aktivit .
  • Vložky lze přidat jako extra podpůrné polštáře do vašich současných bot, protože fungují jako tlumiče nárazů a mají schopnost rovnoměrně rozložit tlak, který může vycházet ze země při chůzi, skoku nebo běhu.
 7. 7 V noci noste dlahu. Noční dlahy jsou rovnátka na nohy, jejichž funkcí je udržet nohu v poloze flexe, mohou být aplikovány během noci, aby se pacientovi natáhly lýtkové svaly a nožní klenba.
  • To pomáhá prodloužit současně Achillovu šlachu a vazy plantární fascie, což pomáhá snížit většinu silných ranních záchvatů bolesti, ztuhlosti a tuhosti paty.
  • Dlahy jsou obvykle předepisovány lékaři během prvních týdnů úrazu, aby byly odstraněny podle stavu pacienta a jeho reakce na jeho léčebnou terapii, lékař je možná bude muset znovu předepsat, pokud stav pacienta nevykazoval očekávané zlepšení.
 8. 8 Dodržujte speciální tréninkový program na posílení svalů. Je zapotřebí speciální tréninkový program na posílení svalů dolních končetin, na obnovení normální rovnováhy a odstranění veškerého tlaku nebo nežádoucího zatížení zraněných přes natažené vazy.
  • Cvičení by měla být prováděna ráno po vstávání z postele, aby se snížila velká část tuhosti a bolesti paty, kterou v této době pociťujete, cvičení je třeba opakovat i během dne.
  • Protahování Achillovy šlachy může být obzvláště užitečné při úlevě od bolesti způsobené plantární fasciitidou.
 9. 9 Proveďte protahovací cvičení na noze. Pacient může toto cvičení provádět vsedě na židli a natahovat postiženou nohu před sebe, přičemž se pata dotýká podlahy, nyní jemně může zvednout nohu nahoru a rukou musí držet palec a zatáhnout směrem k jeho noze, napočítat do dvaceti, pak uvolnit.
  • Opakujte třikrát a přepněte na druhou nohu, poté proveďte několikrát denně celé cvičení, včetně doby po probuzení, toto cvičení plně natáhne vazy plantární fascie v závislosti na síle tažení rukou pacienta při tažení jeho palec na noze.
  • To by uvolnilo napětí a podráždění vazů, pomohlo by potlačit tuhost paty pociťovanou ráno, uvolnilo je a získalo určitou flexibilitu, časem by toto cvičení poskytlo těmto vazům určitý stupeň flexibility a síly.
 10. 10 Proveďte protahování lýtka. Pacient může provádět toto cvičení ve stoje u zdi, v závislosti na tom, že má obě dlaně na stěně v linii ramen, a natahuje postiženou nohu za sebou, přičemž koleno má rovné, zatímco chodidlo a pata na podlaze, nyní pomalu může ohnout přední koleno, dokud neucítí natažení spodní části zad, napočítat do dvaceti a pak uvolnit. #*Opakujte třikrát, poté přepněte na druhou nohu a celé cvičení provádět několikrát denně závisí na protažení lýtkového svalu a Achillovy šlachy, které vytvoří volný prostor pro patní kloub, aby se mohl volně pohybovat bez jakákoli ztuhlost, je vhodné provést ráno, aby se uvolnila ranní ztuhlost, jakékoli napětí nebo zkrácení šlachy přímo ovlivní vazy plantární fascie a pohyby paty.
  • Provádění těchto protahovacích cvičení uvolní napětí v těchto měkkých tkáních a vybuduje požadovanou sílu, která poskytne příjemnou míru flexibility, aby v budoucnu dokázala odolat jakémukoli náhlému tlaku nebo otřesům.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Je plantární fasciitida běžná?Miguel Cunha, DPM
  Podiatrist s certifikátem Dr. Miguel Cunha je zakladatelem společnosti Gotham Footcare a je pedikem se sídlem na Manhattanu v New Yorku. Dr. Cunha je chirurg nohou a kotníků se zkušenostmi s léčbou široké škály stavů chodidel a kotníků od drobných problémů až po komplexní rekonstrukční chirurgii nohou a kotníků. Dr. Cunha získal DPM z Temple University School of Podiatric Medicine a dokončil svůj pobyt jako hlavní rezident ve Washington Hospital Center a Georgetown University, kde se specializoval na traumata dolních končetin, záchranu diabetických končetin a rekonstrukční chirurgii nohy a kotníku . Dr. Cunha je členem Americké podiatrické lékařské asociace, New Yorkské podiatrické lékařské asociace, American College of Foot and Ankle Surgeons a je certifikovanou správní radou z oboru podiatrické medicíny.Miguel Cunha, DPMOdborná odpověď odborníka na podiatrie Je to nejběžnější stav, který podiatři ošetřují. Ročně postihne asi 6 milionů Američanů.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Varování

 • Paracetamol nestačí k úplné úlevě od symptomů plantární fasciitidy, protože paracetamol má slabé protizánětlivé vlastnosti než NSAID, které je v tomto stavu mnohem lepší použít.
reklama

Populární Problémy

CBS odvysílá v neděli speciální rozhovor Oprah s Meghan a Harrym. Pokud nemáte kabel, můžete jej sledovat online streamování zdarma.

Zde je návod, jak sledovat živý přenos sobotního zápasu Heat vs Jazz online, pokud nemáte kabel nebo nemáte televizi NBA.Zjistěte, jak sledovat speciální večerní vysílání NBC Dolly Parton „Dolly Parton: 50 let v Opry“, online večer.

Jak si vyrobit kostým Cosplay pro Asunu Yuuki ze Sword Art Online. Pro ty z vás, kteří si lámou hlavu a zoufale touží obnovit kostým Asuny z anime Sword Art Online (SAO), jak ...Alexander Zverev dlouze hovořil o své vůbec první porážce v rukou Rafaela Nadala v Indian Wells 2016. Němec vedl v rozhodující sadě 5: 3 a měl mečbol, ale Nadal dokázal vybruslit 6: 7 6: Výhra 0 7-5.