Jak léčit puchýře

Puchýře se mohou objevit v důsledku opakující se činnosti nebo tření, jako je běh při nošení špatně padnoucích bot. Můžete také dostat puchýř od spáleniny od slunce nebo jiného druhu popáleniny. Chcete -li uzdravit puchýř, chraňte puchýře a vyzkoušejte některé přírodní prostředky. Pokud je puchýř velký nebo bolestivý, bude možná nutné jej vypustit. Pečlivou první pomocí můžete úspěšně uzdravit většinu puchýřů.

Metoda 1 ze 4: Ochrana blistru

 1. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 1

  1 Nechte puchýř na pokoji, pokud nevyskočil, a můžete vydržet bolest. Váš blistr funguje jako přirozený ochranný polštář nebo obvaz na podrážděnou oblast. Je lepší se vyhnout expozici bakteriím tím, že necháte puchýř přirozeně zahojit, aniž byste se ho pokoušeli vysát. Pokud máte pocit, že musíte blistr vypustit, přečtěte si níže uvedená lékařská varování a pokyny.
 2. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 2

  2 Namočte postiženou oblast do teplé vody, aby puchýř změkl. Jednou z metod, jak uklidnit bolest a pomoci přirozenému odtoku puchýře, je jednoduše namočit postiženou oblast. Použijte čistou misku nebo umyvadlo a naplňte ji dostatečným množstvím teplé vody, aby pokryla oblast (například nohu nebo ruku). Namočte oblast na 15 minut. Až budete hotovi, oblast důkladně osušte suchým, čistým ručníkem.
  • Teplá voda změkčí kůži v horní části blistru, což může puchýři pomoci samo odtékat.


 3. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 3

  3 Polstrujte postiženou oblast moleskinem. Pokud je váš puchýř na místě, které je vystaveno tlaku, jako je spodní část chodidla, možná budete chtít oblast polštářovat kusem moleskinu. Moleskin je měkká bavlněná tkanina, obvykle s lepivou podložkou. Tím se zmírní určité nepohodlí. Může také pomoci chránit blistr.
  • Odřízněte kousek moleskinu o něco větší, než je váš blistr. Odřízněte střed tak, aby se vešel kolem blistru jako kobliha. Přilepte to na blistr.
  • Můžete také vyzkoušet jiná lepidla, jako Blist-O-Ban a Elastikon.
  • Dobře poslouží i jednoduchý obvaz nebo gázová podložka.
 4. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 4

  4 Nechte svůj puchýř dýchat. U většiny puchýřů, zejména menších, pomůže hojení proces vystavení vzduchu. Dejte svému puchýři trochu vzduchu. Pokud je blistr na noze, dávejte pozor, aby se na blistr nedostala špína.
  • Možná budete muset počkat před spaním, než si otevřete blistr. Nechte postiženou oblast přes noc vyvětrat, zatímco spíte.
  • Expozice na slunci může oddálit hojení puchýře nebo vás může ohrozit jizvami nebo změnou barvy, zvláště pokud je váš puchýř popáleninou. I když je trochu pobytu na slunci v pořádku, měli byste puchýř zakrýt obvazem nebo ochranným oděvem, pokud plánujete být na slunci déle než 15 minut.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Použití přírodních prostředků

 1. 1 Vyhlazením některé vazelíny podpoříte rychlejší hojení. Vazelína nebo vazelína mohou pomoci zablokovat vlhkost a chránit oblast před dalším třením a podrážděním. Po jemném omytí oblasti kolem puchýře mýdlem a studenou vodou ji osušte měkkým, čistým ručníkem a naneste trochu vazelíny. Poté blistr volně překryjte obvazem.
  • Je obzvláště užitečné aplikovat vazelínu poté, co puchýř vyskočil a vyčerpal se. Želé pomůže chránit odhalenou ránu pod blistrem.
 2. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 5

  2 Naneste gel z aloe vera. Aloe vera má mnoho léčivých vlastností, pomáhá snižovat bolest a zánět. Použijte gel z aloe vera na blistr, aby se rychleji uzdravil. Naneste na blistr a přikryjte obvazem.
  • Můžete použít gel přímo z rostliny samotné, nebo si můžete aloe gel zakoupit v obchodě s přírodními potravinami.
 3. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 6

  3 Namočte blistr do jablečného octa. Jablečný ocet má antibakteriální vlastnosti a může pomoci rychlejšímu hojení puchýře. Smícháním vytvořte pastu z jablečného octa a ricinového oleje 1/2 šálek (120 ml) octa se 3 čajovými lžičkami (15 ml) ricinového oleje. Tuto směs naneste na blistr několikrát denně. Přikryjte blistr obvazem.
 4. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 7

  4 Zkuste olej z čajovníku. Olej z čajovníku má antibakteriální vlastnosti a funguje také jako adstringent. Namočte vatový tampon nebo kousek gázy do oleje z čajovníku. Jemně naneste na blistr. Blistr zakryjte kouskem gázy a lepicí páskou.
 5. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 8

  5 Na blistr použijte sáček zeleného čaje. Zelený čaj má antibakteriální vlastnosti a obsahuje kyselinu tříslovou, která pomáhá ztvrdnout pokožku. Když ztvrdnete kůži na místě puchýře, které se začalo hojit, může se vytvořit necitlivost a vaše kůže nebude v této oblasti náchylná k tvorbě puchýřů.
  • Sáček zeleného čaje namočte na několik minut do vody. Jemně stlačte, abyste odstranili přebytečnou vodu. Položte sáček čaje na postižené místo na několik minut.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Vypouštění blistru

 1. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 9

  1 Zjistěte, zda byste měli blistr vypustit. Pokud je váš puchýř velký, bolestivý nebo je podrážděný, můžete se rozhodnout tekutinu vypustit. Vždy je lepší nechat blistr na pokoji, ale možná zjistíte, že uvolnění tlaku z blistru pomůže snížit bolest a podráždění.
  • Nevytahujte blistr, pokud máte cukrovku, HIV, rakovinu nebo jiné stavy, které vás činí náchylnými k infekci.
 2. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 10

  2 Umyj si ruce. K mytí rukou použijte velké množství mýdla a teplé vody. Během vypouštění nechcete do blistru vnášet žádné další bakterie nebo nečistoty.
 3. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 11

  3 Jehlu nebo špendlík důkladně očistěte třecím alkoholem. K propíchnutí blistru budete potřebovat ostrý předmět. Zajistěte, aby byl čistý, otřete jehlu nebo špendlík kouskem gázy namočené v třecím alkoholu.
 4. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 12

  4 Propíchněte blistr poblíž okraje. Vyberte si místo na blistru poblíž okraje. Jemně zatlačte jehlu nebo špendlík do blistru. Jakmile uvidíte vytékat tekutinu, vyjměte jehlu. Pokud je puchýř relativně malý, stačí jej propíchnout pouze jednou.
  • Pokud je blistr velký, možná budete chtít propíchnout více než jedno místo. To může pomoci uvolnit tlak, který se vytváří v blistru.
 5. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 13

  5 Vyčistěte a obvazujte oblast. Přebytečnou tekutinu setřete čistým kouskem gázy. Když z blistru již nevytéká přebytečná tekutina, blistr jemně očistěte mýdlem a vodou. Zakryjte blistr kouskem gázy a lepicí páskou.
  • Možná budete chtít první den nebo 2. použít na blistr nějaký antibiotický krém nebo vazelínu. Pokud vás blistr začne svědit nebo se objeví vyrážka, přestaňte krém používat.
  • Pokud je z blistru klapka kůže, nestříhejte ji. Nechte to být a nechte to ležet naplocho na blistru.
  • Každý den vyčistěte a převázejte oblast. Pokud oblast zvlhne, vyměňte si obvaz.
  • Nechte oblast v noci dýchat odstraněním obvazu. Vyměňte obvaz ráno, pokud se puchýř stále potřebuje zahojit. Pomůže to chránit před vniknutím špíny.
 6. Obrázek s názvem Heal Blisters Step 14

  6 Pokud máte vážný zdravotní stav, nevypouštějte blistr. Lidé s určitými stavy, jako je cukrovka, mohou mít vyšší riziko vzniku infekcí z puchýřů. Pokud máte cukrovku, HIV, rakovinu nebo srdeční onemocnění, nevypouštějte blistr. Místo toho navštivte svého lékaře k léčbě.
 7. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 15

  7 Sledujte známky infekce. Je možné, že se váš blistr může nakazit. Pokud uvidíte jakékoli příznaky infekce, okamžitě si domluvte schůzku s lékařem. Některé příznaky infekce zahrnují:
  • Zvýšený otok nebo bolest v místě puchýře.
  • Zvýšené zarudnutí kolem puchýře.
  • Kůže, která je v blistru a kolem něj teplá.
  • Červené pruhy, které sahají od blistru a ven.
  • Nažloutlý nebo nazelenalý hnis vycházející z blistru.
  • Horečka.
  reklama

Metoda 4 ze 4: Prevence puchýřů

 1. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 16

  1 Ponožky vybírejte pečlivě. Mnoho lidí má puchýře, protože se jim ponožky otírají o nohy. K tomuto problému jsou obzvláště náchylní běžci. Vyhněte se bavlněným ponožkám, které absorbují vlhkost a častěji způsobují puchýře. Místo toho zvolte nylonové nebo propouštěcí ponožky, které neabsorbují vlhkost. Jsou prodyšnější a pomohou chránit vaše nohy.
 2. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 19

  2 Kupte si boty, které dobře sedí. Mnoho puchýřů je způsobeno botami, které správně nesedí, zejména botami, které jsou příliš malé. Možná zjistíte, že velikost vaší obuvi se může během jednoho dne lišit o polovinu. Vyzkoušejte si boty, když jsou vaše nohy během dne nejvíce oteklé, abyste se ujistili, že boty budou dostatečně velké, aby se vám pohodlně vešly.
 3. 3 Abyste zabránili vzniku puchýřů, noste rukavice nebo si zalepte pásku. Pokud provádíte těžkou práci se zahradnickými nebo stavebními nástroji, veslování, používání cvičebních pomůcek, jízda na kole nebo dokonce děláte opakující se úkoly, jako je hraní videoher, snadno se vám na rukou vytvoří puchýře. Chraňte si ruce pracovními rukavicemi. Můžete si také omotat lékařskou pásku kolem rukou, aby byly v bezpečí.
  • Když provádíte tento druh činnosti, často si myjte ruce, abyste se zbavili dráždivé špíny a bakterií. Vždy si důkladně osušte ruce, aby puchýře byly méně pravděpodobné.
 4. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 17

  4 Jako preventivní opatření použijte moleskin. Moleskin lze použít k polstrování na ochranu puchýře a můžete jej také použít k prevenci puchýřů, pokud jste k nim náchylní. Odřízněte malý kousek moleskinu a přilepte ho na botu nebo nohu v místě, kde vám může začít dělat puchýř.
 5. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 18

  5 Do ponožek použijte mastek. Snižte tření na nohou použitím prášku z mastku. Pomůže to nasáknout vlhkost, která by jinak mohla způsobit puchýře.
  • Než si ponožky obléknete, posypte do ponožek trochu pudru.
 6. Obrázek s názvem Heal Blisters Krok 20

  6 Vyhněte se kontaktu s rostlinami způsobujícími puchýře. Některé rostliny, jako sumach a jedovatý břečťan, vám mohou způsobit puchýřkové vyrážky. Pokud potřebujete zacházet s těmito druhy rostlin, udělejte předběžná opatření tím, že budete nosit rukavice, dlouhé kalhoty, košili s dlouhým rukávem a boty. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Udělal jsem všechno doporučené a ležím na posteli s pulzujícími puchýři po celé noze. Nějaká další doporučení? Chris M. Matsko, MD
  Lékař rodinné medicíny Dr. Chris M. Matsko je lékař v důchodu se sídlem v Pittsburghu v Pensylvánii. Díky více než 25 letům lékařského výzkumu získal Dr. Matsko ocenění Pittsburgh Cornell University Leadership Award for Excellence. Je držitelem titulu BS v oboru nutriční vědy na Cornell University a doktorátu z Temple University School of Medicine v roce 2007. Dr. Matsko získal v roce 2016 certifikaci pro psaní výzkumu od Americké asociace lékařských spisovatelů (AMWA) a certifikaci pro lékařské psaní a úpravy od University of Chicago v roce 2017. Chris M. Matsko, MD Rodinná medicína Lékař Expert Odpověď Nechal bych puchýře přirozeně odtéct a poté aplikoval aloe nebo nějakou formu antibiotické masti, abyste zabránili infekci a pomohli s hojením.
 • Otázka Vyvrtl jsem si kotník a použil ortézu. Myslím, že mi ortéza udělala puchýř. Nemohu poskakovat bez své ortézy. Co mám dělat? Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee. Luba Lee, FNP-BC, MS Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odpověď odborníka Odpověď Navrhoval bych, abyste si před oblékáním kotníku oblékli silnější ponožky, nebo podložte oblasti, kde se kotník setkává s rovnátkem, položením měkké látky nebo krtku.
 • Otázka Jak mám zabránit tomu, aby mě blistr tak svědil? Dříve jsem to nečetl a puchýř se mi roztrhl, když jsem právě chodil, a odlepil jsem tenkou vrstvu kůže. Kolem puchýře mě velmi svědí noha. Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee. Luba Lee, FNP-BC, MS Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odpověď odborníka Abyste zabránili svědění puchýře, můžete na něj použít tenkou vrstvu 1% hydrokortisonového krému.
 • Otázka Už jsem vyskočil blistr a neřídil jsem se zde pokyny, protože jsem to do teď nevyhledal. Kůže je opravdu suchá tam, kde puchýř vyskočil. Můžu udělat něco, co by to zvlhčilo, aby to neprasklo? Můžete použít buď antibakteriální krém nebo nějaký gel z aloe vera. Gel z aloe vera může být lepší volbou, protože zvlhčuje pokožku a pomáhá uklidnit puchýř.
 • Otázka Mé puchýře se stáhly z tenké kůže, takže je to jen surová kůže. Jak se o to starám? Přidejte do něj tenkou vrstvu antibakteriálního krému a na postižené místo naneste a pomačkejte.
 • Otázka Mám jeden puchýř na každé patě. Měl jsem z nich boty 7 dní a hojily se velmi pomalu. Jak dlouho jim bude trvat, než se uzdraví? Podle toho, jak je velký, může trvat dny, týdny až měsíce. Na puchýře naneste zubní pastu, zakryjte si nohy ponožkami a spěte takto.
 • Otázka Jak se zbavím puchýře na rtu? Tyto puchýře jsou také známé jako vředy. Na postižené místo stačí nanést vazelínu nebo jakékoli orální ošetření. Nedotýkejte se ho ani nekousejte; uzdraví se to zhruba do dvou týdnů.
 • Otázka Jaká je obvyklá barva? Většinou je trochu růžovější nebo červenější (v závislosti na závažnosti) než barva vaší pokožky.
 • Otázka Mohu od někoho dostat puchýř? Od někoho jiného můžete dostat puchýře s horečkou (opary), protože jsou vysoce nakažliví, ale od někoho jiného nemůžete dostat pravidelné puchýře.
 • Otázka Jsem tanečník a na nohou mám puchýře. Jak mohu snížit bolest, abych mohl jít zítra do třídy? Zkuste použít nějaký vitamín E. Pokud jsou puchýře opravdu špatné, možná si budete muset dát trochu volna ze třídy. Vím, že to není ideální, ale tělo si potřebuje odpočinout a zotavit se a možná si zranění ještě zhoršíte, když na nich budete pořád tančit.

Populární Problémy

Casper Ruud nedávno odhalil, že v dětství choval naději na porážku Rafaela Nadala a Rogera Federera.

Váš průvodce sledováním animované série The Incredible Hulk online - včetně jednoduchých streamovacích informací, herců a postav, nejlepších sezón a epizod.

Ve čtvrtek má premiéru 4. sezóna „Growing Up Hip Hop: Atlanta“. Zde je návod, jak můžete sledovat show online, pokud nemáte kabel.

Nedávné zranění břicha Novaka Djokoviče bylo zdrojem mnoha debat v tenisovém bratrstvu. A nyní se do diskuse zapojil i strýc Rafaela Nadala Toni.

Roger Federer prohrál návrat na antuku, když jej v úterý ve druhém kole Ženevského Open porazil Španěl Pablo Andujar.

Kriticky uznávaný seriál Showtime 'The Chi' se vrací do 3. sezóny v neděli. Pokud nemáte kabel nebo Showtime, sledujte nové epizody online.