Jak se zotavit z podvrtnutí MCL

Lidské koleno se skládá ze sedmi vazů, které procházejí kloubem a kolem něj, a jsou to jeho kompoziční kousky. Tyto vazy jsou nezbytné k udržení stability kloubů těla. Dva z těchto vazů jsou ve srovnání s ostatními zranitelnější. Jedná se o přední zkřížený vaz (ACL) a mediální kolaterální vaz (MCL). Mediální kolaterální vaz je umístěn na vnitřní straně kolenního kloubu. Přiléhá k stehenní kosti a holenní kosti. Tento typ poranění kolenního vazu je mezi sportovci velmi častý. Obnova zahrnuje jak lékařskou intervenci, tak strategie obnovy doma.

explodující tenisové míčky

Metoda 1 ze 4: Používání svépomocných strategií

 1. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 1

  1 Chraňte koleno před dalším poškozením. Omezte množství pohybu kolem sebe hned po zranění. Zraněná vaziva by měla být dobře odpočatá, aby se podpořilo rychlejší hojení a zabránilo se dalšímu zranění. Vyhněte se vyvíjení nadměrného tlaku na váš MCL, protože by to mohlo způsobit další komplikace.
  • Dalším způsobem, jak se vyhnout dalšímu poškození kolena, je vyhnout se vystavení kolena horkým teplotám po dobu nejméně 48 hodin po zranění. Horké teploty by mohly způsobit, že vám koleno nabobtná a bude ještě křehčí.
 2. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 2

  2 Znehybněte koleno. Váš lékař vám může doporučit, abyste po určitou dobu nosili kolenní ortézu (doba závisí na tom, jak moc bylo koleno zraněno). Ortéza může pomoci udržet koleno stabilní, což zase může zabránit dalšímu poškození.
 3. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 3

  3 Stiskněte koleno. K tomu použijte ledový obklad. Nízké teploty mohou oblast znecitlivět, abyste cítili menší bolest, a zároveň omezit tok krve do oblasti, což může pomoci otok zmírnit.
  • Nepokládejte ledový obklad nebo led přímo na kůži; nejprve jej zabalte do ručníku, aby nedošlo k poškození pokožky. Držte ledový balíček u kolena 15 až 20 minut, poté nechte koleno odpočívat. Tento postup můžete opakovat po celý den.
 4. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 4

  4 Zvedněte koleno. Koleno byste měli pozvednout nad úroveň srdce; to může pomoci udržet množství otoku, ke kterému dochází, na minimum. Pokračujte ve zvedání kolena co nejvíce po dobu nejméně 48 až 72 hodin po zranění.
  • K podepření nohy můžete použít polštář.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Použití lékařské intervence

 1. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 5

  1 Užívejte léky na kontrolu bolesti způsobené podvrtnutím. Kromě zvládání bolesti byste se měli také pokusit bojovat proti jakémukoli otoku, který nastane, a to užíváním léků proti bolesti nebo NSAID:
  • Léky proti bolesti: Tyto léky omezují impulsy bolesti, které se přenášejí do vašeho mozku, takže bolest necítíte tak akutně. Můžete si koupit jednoduché léky proti bolesti, jako je Paracetamol, volně prodejné. Pokud nefungují k odstranění vaší bolesti, můžete také získat lékařský předpis na silnější léky proti bolesti, jako je kodein a tramadol.
  • Orální nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID): Tyto léky omezují bolest i zánět působením na určité chemické látky ve vašem těle. Mezi běžné NSAID patří Ibuprofen, Naproxen a Aspirin.
 2. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 6

  2 Poraďte se svým lékařem o chirurgickém řešení. Někteří lidé nereagují dobře na užívání léků; Pokud jste jedním z těchto lidí, možná budete chtít zvážit opravu poškození chirurgickým zákrokem.
  • Vyvrtnutí MCL se běžně koriguje artroskopickou chirurgií; tato operace zahrnuje použití malé kamery k získání vizuálního obrazu poškozené oblasti, která pomůže chirurgům opravit podvrtnutí.
 3. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 7

  3 Pořiďte si ortézu na koleno. Lehká sklopná kolenní ortéza může pomoci postupně zvyšovat váš rozsah pohybu. Ortéza udržuje vaše koleno stabilizované, aby se zabránilo dalšímu zranění.
  • Jakmile se vzpamatujete, může vám být poskytnuta jiná kolenní ortéza, která vám může pomoci začít znovu používat koleno, aniž byste na koleno příliš tlačili.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Posílení MCL cvičením

 1. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 8

  1 Zajděte za fyzioterapeutem. Existují určitá cvičení, která se doporučují lidem, kteří utrpěli výron MCL. Je však důležité promluvit si s fyzickým terapeutem, než si některá z těchto cvičení vyzkoušíte; pokud začnete s těmito cviky příliš brzy po zranění, můžete způsobit další poškození.
 2. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 9

  2 Zkuste cvik skluzu paty. Zaujměte polohu vleže s poraněným kolenem v pokrčené poloze. Udržujte nohu naplocho na podlaze a pomalu klouzejte patou ve směru hýždí tak daleko, jak jen to jde, aniž by vás to bolelo.
  • Toto cvičení opakujte 10 až 20krát.
 3. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 10

  3 Procvičte si protažení čtyřkolek. Uchopte pravou nohu za pravou ruku a postupně ji vytáhněte nahoru a poté za záda směrem k hýždím. Sáhněte co nejdále, dokud neucítíte úsek.
  • Udržujte tuto polohu po dobu 10 sekund a poté vraťte nohu do výchozí polohy. Přepněte na druhou nohu a cvik opakujte.
 4. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 11

  4 Udělejte si hamstring. Ve stoje pózy postavte jednu nohu před druhou nohu. Ohněte zadní koleno a přední koleno držte rovné. Položte závaží na pokrčené koleno a poté se předkloňte. Zastavte, jakmile ucítíte natažení v zadní části stehna
  • . V této poloze vydržte 5 až 10 sekund, poté se vraťte do výchozí polohy. Vyměňte nohy a cvik opakujte.
 5. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 12

  5 Pochopte, proč je cvičení kolene důležité. Cvičení a pohyby svalů podporují dobrý krevní oběh a distribuci kyslíku do postižené oblasti, čímž se urychluje oprava poškozené tkáně. reklama

Metoda 4 ze 4: Pochopení kmenů MCL

 1. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 13

  1 Uvědomte si, že v MCL mohou nastat různé druhy vyvrtnutí. Vyvrtnutí lze klasifikovat v závislosti na závažnosti poškození vazu:
  • Vyvrtnutí prvního stupně: Pouze malý počet vazivových vláken je poškozen.
  • Podvrtnutí druhého stupně: Ovlivňuje větší část vazivových vláken, vazy však zůstávají integrální.
  • Vyvrtnutí třetího stupně: Způsobuje úplné rozbití vazu, které může ovlivnit jiné struktury v koleni, jako je meniskus (chrupavka) a přední zkřížený vaz.
 2. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 14

  2 Rozpoznat příčiny a rizikové faktory výronu MCL. Lidé, kteří hrají kontaktní sporty, kde se střetáváte s ostatními hráči, často trpí tímto zraněním. Tento typ podvrtnutí však může být také způsoben jakýmkoli traumatem, které způsobí narušení vazů.
  • Sportovci, kteří se účastní kontaktních sportů nebo sportů, kde musí běžet a rychle změnit směr, jsou vystaveni většímu riziku poranění MCLS.
 3. Obrázek s názvem Recover from an MCL Sprain Step 15

  3 Hledejte příznaky podvrtnutí MCL. Příznaky a symptomy výronu MCL se mohou lišit v závislosti na stupni poranění:
  • Vyvrtnutí prvního stupně: Lokalizovaná ostrá bolest je cítit v místě poranění v důsledku stresu nebo podráždění umístěných na vazu. Pocit bolesti se může zhoršit při pohybu kloubů nebo po jakémkoli kontaktu s poraněnou částí.
  • Vyvrtnutí druhého stupně: Pokud se dotknete zraněné oblasti nebo na ni budete vyvíjet jakýkoli tlak, můžete cítit bolest. Zánět může být viditelný do 24 hodin po poranění. Bolest je ostrá a pulzuje nebo pulzuje.
  • Podvrtnutí třetího stupně: Je přítomna ruptura vazu doprovázená nestabilitou kolenního kloubu. Jakýkoli pohyb nebo aktivita zahrnující kolenní kloub může být také narušena. Otok může být patrný v důsledku úniku tekutin z poškozeného kloubu. Bolest je ostrá a nesnesitelná.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Lékař říká, že mám slzu MCL a slzu menisku. Nosím ortézu. Mám se obávat, že mám bouli za kolenem? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Odpověď personálu Pokud vám praskne meniskus, boule za kolenem je pravděpodobně meniskální cysta. Jedná se o tekutinu, která se běžně hromadí na zadní straně kolena po slzení menisku. Meniskální cysty jsou obzvláště časté, pokud máte další zranění související s roztržením menisku, stejně jako vy. Obvykle jsou neškodné a mohou zmizet ledovou terapií nebo užíváním protizánětlivých léků. Pokud vám to však opravdu vadí, můžete si o jejím vysušení promluvit také se svým lékařem.
 • Otázka Jak mohu opravit vazy doma? Kupte si ortézu. Pokud vás místo bolí chodit, berle berte a zvedněte je nad srdce.
 • Otázka Jak zjistím, zda mám podvrtnutí MCL? Obvyklé příznaky jsou: V okamžiku zranění jste pravděpodobně pocítili zkroucení nebo prasknutí, nebo jste to možná dokonce slyšeli. Vnitřní část kolena trpí neustálou bolestí. Vaše koleno může mít pocit, že se při chůzi rozdá. Bolest je nesnesitelná, když stisknete oblast rukou nebo prsty.
 • Otázka Která poloha na spaní je nejlepší pro zotavení? Spěte jako obvykle s polštářem podpírajícím vaše zraněné koleno. Pokud spíte na boku, spěte s poraněným kolenem nad druhým.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Poranění podvrtnutí nebo kolenního vazu je definováno jako úplné nebo neúplné natržení podpůrných vazů sousedících s kloubem, které je obvykle doprovázeno ostrým kroucením. Obvykle se vyskytuje po traumatu nebo poranění kloubu, které způsobuje zbytečné pohyby nebo nesouosost kloubu.

reklama

Populární Problémy

McEnroeovy nejhorší záchvaty vzteku ve Flinders Parku.

Zde je kompletní přehled a podrobný průvodce, jak sledovat ESPN Plus na tabletu iPad.

Hvězdy čtyřhry Hsieh Su-Wei a Peng Shuai se dostávají na přední příčky žebříčku WTA

Tři bývalí vítězové - Elina Svitolina, Petra Kvitová a Belinda Bencic - vedou pole na tenisovém šampionátu Dubai Duty Free Tennis Championship 2021, druhé zastávce WTA tour na Blízkém východě.

Jak znovu použít olej na vaření. Opětovné použití kuchyňského oleje může být skvělý způsob, jak ušetřit rozpočet na potraviny a omezit plýtvání potravinami ve vaší domácnosti. Pokud chcete znovu použít svůj kuchyňský olej, musíte si vybrat vysoce kvalitní olej s vysokým kouřením ...