Jak rehabilitovat koleno po operaci ACL

Operace předního zkříženého vazu (ACL) se provádějí za účelem opravy kolen po poranění nebo natržení vazu. Rehabilitační proces po operaci je však stejně důležitý jako samotná operace, protože rehabilitace obnovuje normální funkci a pohyb vašeho kolena. Rehabilitace se postupem času vyvíjela - dříve se věřilo, že zraněné koleno by mělo být plně imobilizováno, dokud se nezhojí, ale v dnešní době se chápe, že rehabilitace kolene pomocí pohybových cvičení je mnohem efektivnější. Začněte krokem 1 níže, kde najdete podrobné pokyny k rehabilitaci kolena po operaci ACL.

Část 1 ze 4: Bezprostředně po operaci

 1. Obrázek s názvem Rehab vaše koleno po operaci ACL Krok 1

  1 Pomocí kolenní ortézy stabilizujte koleno po operaci. V hodinách po operaci bude kolem kolena umístěna kolenní ortéza, která ji podpoří a stabilizuje. Tuto kolenní ortézu byste měli nosit následujících 4 až 6 týdnů, zatímco je koleno v klidu (tj. Nemělo by se nosit, když provádíte rehabilitační cvičení). Zkontrolujte, zda je ortéza nošena kolem kolenního kloubu a zda je pevně zajištěna.
 2. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Krok 2

  2 Koleno mějte zvednuté, aby nedošlo k otoku. První týden po operaci může být vaše koleno umístěno v pasivním pohybovém stroji (CPM). Tento stroj udržuje nohu vyvýšenou nad úrovní srdce, aby se zabránilo otokům. CPM lze také upravit tak, aby ohýbalo koleno pod úhlem 0 až 30 stupňů, což je první krok v rehabilitaci kolene.
 3. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Step 3

  3 Užívejte léky k úlevě od jakékoli bolesti. Po operaci kolene je nutné užívat léky proti bolesti, abyste zmírnili bolest a snížili a zánět nebo otok. Kromě toho, že bolest a otok mohou být nepříjemné, mohou ve skutečnosti poškodit správné zotavení, protože oslabují svaly obklopující kolenní kloub a způsobují, že koleno je slabé a ztuhlé. Lék nazývaný Ketorolac se běžně předepisuje ve dnech bezprostředně po operaci.
 4. Obrázek s názvem Rehab Your Knee after ACL Surgery Step 4

  4 Umístěte ledové obklady na koleno, abyste zmírnili otoky. Pokud vám po operaci začne koleno bobtnat, můžete otok zmírnit aplikací ledového balíčku. Chlad ledu zužuje cévy, což vede ke snížení tekutiny kolem kolena. Ledové obklady by měly být aplikovány pouze po dobu 20 minut, aby se led neroztavil a rána nezmokla. Po každých 20 minutách si udělejte přestávku a poté, co se koleno znovu zahřeje, znovu naneste balíček ledu.
  • Automatický stroj na výrobu ledu (označovaný také jako „Cyro manžeta“), i když je potenciálně drahý, může být velkou výhodou při tvorbě námrazy. Tyto stroje umožňují bezproblémové namrzání v pooperačním období a lze je nadále používat po celou dobu rehabilitace. Pokud se vaše pojištění vztahuje na jeden z těchto strojů, nebo si ho můžete dovolit, možná budete chtít zvážit jeden.


 5. Obrázek s názvem Rehab Your Knee after ACL Surgery Step 5

  5 Vyhněte se umístění polštářů pod koleno, protože to zabrání narovnání kolena. Umístění polštářů za koleno ke zvednutí nebo podpoře je špatný nápad, protože zabrání správnému narovnání kolena. Rovnání kolene je nezbytnou součástí rehabilitace kolene, jinak může být nutná následná operace. Pokud si přejete podložit nebo zvednout nohu, zkuste místo toho umístit polštář pod patu nebo lýtko, protože to pomůže procesu narovnávání.
 6. Obrázek s názvem Rehab Your Knee after ACL Surgery Step 6

  6 Proveďte cvičení pro narovnání nohou. Jak již bylo uvedeno výše, schopnost úplného narovnání kolena je klíčová pro úspěšné zotavení. Narovnání kolena pomáhá snížit otoky, což vede k rychlejšímu zotavení. Vyzkoušejte následující cvičení pro rovnání LED:
  • Posaďte se s nataženýma nohama před sebe a pod kotník zraněné nohy položte ručník, který pomůže udržet ji rovně. Před uvolněním uzamkněte koleno a držte jej po dobu šesti sekund. To se počítá jako 1 opakování. Proveďte 3 sady po 10 opakováních s minutovými přestávkami mezi nimi. Při provádění tohoto cvičení byste neměli cítit žádnou bolest.
  • Lehněte si a držte poraněnou nohu rovně a „zdravou“ nohu pokrčenou. Zvedněte zraněnou nohu svisle, dokud nebude v souladu s výškou druhého kolenního kloubu. Vyhněte se zvedání kolena tak vysoko, aby to způsobilo bolest. Proveďte 3 sady po 10 opakováních s minutovou přestávkou mezi nimi.
  • Posaďte se na pevnou židli a „zavěste“ nohu dobré nohy pod kotník postižené nohy. Zvedněte postiženou nohu pomocí zdravé nohy tak, aby byla rovná a pohodlná.
  reklama

Část 2 ze 4: Po prvních dvou týdnech

 1. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Step 7

  1 Provádějte skluzavky na patě, abyste si procvičili pohyb v ohybu. Skluzavky na patě jsou příkladem řady pohybových cvičení (ROM), které umožňují noze projít přirozeným pohybem s minimálním stresem nebo odporem. Klouzání paty pomáhá kolenu získat zpět svůj ohybový pohyb, přičemž jako odpor využívá pouze svalové napětí.
  • Lehněte si s nataženýma nohama přímo před sebe. Cvik najdete snáze, pokud budete ležet na hladkém povrchu a nosit ponožky, protože se tím sníží tření mezi patou a podlahou.
  • Ohnutím kolena pomalu přitáhněte patu zraněné nohy k tělu. Pata by měla být neustále v kontaktu s podlahou, zatímco zdravá noha zůstává rovná.
 2. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Step 8

  2 Pomocí skluzavek na zeď trénujte koleno, aby uneslo vaši váhu. Nástěnné skluzavky jsou dalším cvičením ROM, které vám umožní procvičit si ohýbání kolene a přitom nést tíhu vašeho těla.
  • Postavte se přibližně jednu nohu od zdi a opřete se o zeď, přičemž držte nohy rovně. Během cvičení udržujte zadní část hlavy, lopatky a zadek v kontaktu se stěnou.
  • Nasávejte břicho a uvolněně dýchejte. Tím se zapojí svaly jádra, což je důležité při prevenci opětovného poranění ACL.
  • Pomalu klouzejte zády dolů po zdi pokrčením kolen - může pomoci předstírat, že sedíte na pomyslném křesle. Pokračujte, dokud nezačnete cítit odpor v kolenou, ale nedovolte, aby to začalo být bolestivé.
  • Vraťte se zpět do výchozí polohy a udržujte správné držení těla. To se počítá jako jedno opakování. Proveďte 3 sady po 10 opakováních, přičemž mezi sériemi odpočívejte minutu.
 3. Obrázek s názvem Rehab Your Knee after ACL Surgery Step 9

  3 Zkuste polštářové dřepy ke stabilizaci kolenního kloubu. Polštářové dřepy jsou příkladem funkčního cvičení, které pomáhá zlepšit zátěž, rovnováhu a koordinaci. Tyto dřepy navíc pomáhají posilovat vastus medialis obliquus (VMO), sval ve tvaru slzy, který je nezbytný pro stabilizaci kolenního kloubu.
  • Postavte se vysoko s nohama od sebe na šířku boků. Nasávejte břicho a držte lopatky dozadu a dolů. Tento postoj poskytuje stabilní základ pro cvičení a zároveň udržuje aktivní jádro.
  • Složte tlustý polštář na polovinu a stiskněte jej mezi koleny, aby pevně držel na svém místě. Tím se aktivuje sval VMO.
  • Zavěste boky a pokrčte kolena a vytlačte zadek, jako byste se chtěli posadit. Pokračujte, dokud nebudou kolena v polovině rovnoběžnosti se zemí. Nepokoušejte se jít dál-k tréninku VMO stačí poloviční dřep.
  • Vraťte se do výchozí polohy. Proveďte 3 sady po 10 opakováních s minutou odpočinku mezi sériemi.
 4. Obrázek s názvem Rehab Your Knee after ACL Surgery Step 10

  4 Experimentujte s cvičením v bazénu, abyste posílili koleno. Cvičení pod vodou poskytuje cvičení kolena s nízkým dopadem, které pomáhá posilovat, aniž by ho namáhalo. Jedním z nejjednodušších a nejefektivnějších cvičení v bazénu, které můžete vyzkoušet, je chůze v bazénu:
  • Chůze v bazénu umožňuje vašim kolenům přizpůsobit se vzorům běžné chůze, aniž byste příliš tlačili na kolenní klouby. Jediné, co musíte udělat, je chodit z jednoho konce bazénu na druhý, dokud se necítíte unavení.
  • Postupně se dopracujte až k 30 minutám chůze na jedno sezení. Zkuste do své týdenní rehabilitační rutiny začlenit jedno nebo dvě sezení u bazénu.
  • Necvičte cvičení v bazénu, dokud se vaše řezy úplně nezhojí, protože nechcete riskovat infekci.
 5. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Step 11

  5 Zvažte ultrazvukovou terapii na podporu hojení. Ultrazvuková terapie přenáší vysokofrekvenční vlny do měkkých tkání pod kůží, včetně vazů a šlach.
  • Tyto zvukové vlny pomáhají omlazovat měkké tkáně a vytvářet v nich teplo, což podporuje lepší flexibilitu a urychluje proces hojení.
  • Zeptejte se svého lékaře nebo fyzioterapeuta na příjem ultrazvukové terapie.
 6. Obrázek s názvem Rehab Your Knee after ACL Surgery Step 12

  6 Provádějte balanční cvičení ke zlepšení koordinace. Po zranění kolena je často ovlivněna rovnováha a koordinace. Proto je důležité provádět rovnovážná cvičení, abyste znovu získali správnou rovnováhu a koordinaci. Jedním dobrým cvičením rovnováhy je balancování na jedné noze, kdy se celá váha těla přesouvá z jedné nohy na druhou (ideálně bez pádu). Postupujte takto:
  • Postavte se rovně a zvedněte dobrou nohu z podlahy a udržujte rovnováhu s postiženou nohou. Mějte oči upřené přímo před sebe, lopatky dozadu a dolů a břišní svaly nasávané.
  • Udržujte tuto pozici po dobu 10 sekund. Opakujte 3krát s postiženou nohou a jednou opakujte s dobrou nohou.
  • Zastavte cvičení, kdykoli se budete kývat. Tělo musí být udržováno ve vzpřímené poloze. Toto cvičení může znít snadno, ale může být extrémně náročné pro pacienty, kteří se zotavují z operace ACL.
  reklama

Část 3 ze 4: Po čtyřech týdnech

 1. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Step 13

  1 Dělejte dřepy ve smyčce, abyste posílili svaly, vazy a šlachy kolena. Dřepy ve smyčce jsou příkladem funkčního cvičení, které pomáhá budovat spodní část těla. U těchto typů cvičení se postupně přidává odpor k posílení vazů, svalů a šlach obklopujících kolenní kloub.
  • Postavte se vysoko s chodidly na šířku boků a umístěte smyčkové pásy na úroveň kolenních kloubů. Smyčkové pásy vyvíjejí vnitřní tlak na kolena a přinutí kolena odolávat tlaku zatlačením ven. Tato reakce okamžitě aktivuje svaly VMO.
  • Zavěste boky a ohněte kolena a tlačte zadek dozadu, když sedíte na židli. Cílem je dosáhnout úrovně, kde jsou vaše stehna rovnoběžně se zemí, ale pokud cítíte jakoukoli bolest nebo se začnete kývat, nepokračujte dále.
  • Vraťte se do výchozí polohy. Proveďte 3 sady po 10 opakováních s minutovými přestávkami.
 2. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Step 14

  2 Vyzkoušejte výpady dopředu a připravte kolena na činnosti s větším nárazem. Přední výpady jsou příkladem jednostranného cvičení, které slouží k tréninku vaší zraněné nohy, aby unesla stejnou váhu jako zdravá noha. To je důležité, protože vaše tělo má tendenci přirozeně přesunout svou váhu na dobrou nohu po zranění.
  • Postavte se vysoko a udělejte jeden krok vpřed se zraněnou nohou, dokud mezi vašimi chodidly nebude přibližně stopa prostoru. Zvedněte patu zadní nohy tak, aby se země dotýkala pouze koule zadní nohy.
  • Při sestupu přesuňte váhu těla na přední nohu. Pokračujte, dokud nebude stehno přední nohy rovnoběžně se zemí, ale nedovolte, aby přední kolenní kloub přesahoval prsty u nohou, protože to zvyšuje napětí v kolenním kloubu.
  • Vraťte se do výchozí polohy a poté opakujte 3 sady po 10 opakováních s 1minutovými přestávkami mezi nimi, než přepnete nohy.
 3. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Step 15

  3 Proveďte cvičení na prkně, abyste ořízli jádro a vyvinuli tlak na kolena. Cvičení na prkna se používají k posílení a ořezání jádra. I když se to při rehabilitaci zranění kolene může zdát zbytečné, základní cvičení jsou velmi důležitá, protože silné jádro zmírňuje zátěž kolenních kloubů. Základní cvičení vám také pomohou udržet horní část těla, která šetří kolena před nadměrným každodenním opotřebováním.
  • Zaujměte klikovou polohu a ruce držte společně pod rameny a chodidly. Vaše hlava, lopatky a zadek musí tvořit jednu rovnou vodorovnou čáru.
  • Zpevněte břicho, jako byste se chystali dostat pěstí do střeva. Snažte se ho mít zastrčený, protože to pomáhá udržovat správnou polohu kyčlí během celého cvičení.
  • V této poloze vydržte 10 sekund, poté relaxujte. Toto cvičení opakujte třikrát s 30sekundovými přestávkami mezi nimi. V průběhu času se můžete vypracovat tak, abyste pokaždé udrželi pozici prkna po dobu 30 sekund.
 4. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Step 16

  4 Procvičte řady činek, abyste procvičili zádové svaly a jádro. Přehnuté řady činek procvičují svaly zad a jádra a zároveň zapojují svaly dolní části těla. Chcete-li provést ohnuté řady činek:
  • Postavte se rovně s chodidly od sebe na šířku boků a koleny mírně pokrčenými. V každé ruce držte desetikilovou činku. Desetkilové činky jsou pro začátečníky obvykle dost náročné, a přitom si udržují správnou formu, ale pokud to síla dovolí, můžete použít vyšší váhu.
  • Ohněte se v pase tlačením boků dozadu a zadku ven, jako byste zadkem zavírali dveře. Zastavte, když ucítíte protažení hamstringů (svaly na zadní straně stehen). Během cvičení nezapomínejte na posilování břišních svalů.
  • Pokuste se zachovat přirozenou klenbu zad, nedovolte, aby se shrbila. Stiskněte lopatky k sobě, abyste zapojili všechna svalová vlákna v zádech.
  • Vytáhněte činky až na úroveň hrudního koše a v horní části pohybu přitlačte lopatky blíže k sobě. Snižte činky a opakujte. Proveďte 3 sady po 10 opakováních a odpočívejte 1 minutu mezi sériemi.
 5. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Step 17

  5 Proveďte stacionární jízdu na kole, abyste zvýšili průtok krve. Stacionární jízda na kole je dobrým kardiovaskulárním cvičením, které udržuje svaly, vazy a šlachy v teple a aktivitě, aniž by kolena příliš tlačila nebo namáhala. Začněte s nulovým odporem a dopracujte se až na 30 minut k cyklistice. reklama

Část 4 ze 4: Po šesti týdnech

 1. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Step 18

  1 Pokračujte v provádění všech výše uvedených cvičení. Šest týdnů po operaci ACL byste měli pokračovat ve všech cvičeních z předchozích týdnů, protože všechna jsou nezbytná pro správnou rehabilitaci kolene. Měli byste se však snažit zvýšit úroveň obtížnosti a intenzitu každého cvičení zvýšením úrovně odporu nebo počtu opakování pro každé z nich.
 2. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Step 19

  2 Proveďte boční kroky smyčky, abyste zvýšili boční pohyb. Od šestého týdne je vhodné začlenit do své rehabilitační rutiny některá boční pohybová cvičení. Až do tohoto bodu byla cvičení zaměřena na pohyb kolena dopředu a dozadu. Je však důležité si uvědomit, že koleno se pohybuje v trojrozměrné rovině. Cvičení postranních pohybů - například boční kroky ve smyčce - je proto pro stabilitu kolena zásadní.
  • Dále stojte v atletickém postoji s mírně pokrčenými koleny a zadkem tlačeným dozadu a ven. Horní část těla držte vzpřímeně s hrudníkem ven.
  • Omotejte kolem kotníků smyčkový pásek, poté vykročte bokem doprava, zatímco prsty směřují dopředu. Udělejte pět kroků doprava a udržujte vždy atletický postoj.
  • Udělejte pět kroků opačným směrem, doleva. Celé cvičení opakujte ještě dvakrát, mezi každým opakováním si udělejte odpočinek na celou minutu.
 3. Obrázek s názvem Rehab vaše koleno po operaci ACL, krok 20

  3 Od 9. týdne dělejte dřepy na posílení kolen. Po uplynutí 9 týdnů se dostanete do závěrečných fází rehabilitačního procesu. V tuto chvíli jde jen o jemné vyladění kolena posílením všech slabých úhlů, které dosud mohly být opomíjeny. Jedním dobrým cvičením je pozastavení dřepů.
  • Postavte se vzpřímeně a vzpažte. Nohy by měly být od sebe na šířku boků.
  • Zatlačte boky dozadu a pokrčte kolena, jako byste seděli na židli. Pokládejte se stále dolů, dokud nejsou stehna rovnoběžně se zemí, poté v této poloze vydržte 3 sekundy.
  • Držení pozice vytváří napětí a získává více svalových vláken a pomáhá je posilovat.
  • Po třech sekundách se vraťte do výchozí polohy. Proveďte 3 sady po 10 opakováních s jednou minutou odpočinku mezi každou sérií.
 4. Obrázek s názvem Rehab Your Knee After ACL Surgery Step 21

  4 Od 13. týdne cvičte běhání na běžícím pásu. Od 13. týdne byste měli v koleni znovu získat víceméně plný pohyb za předpokladu, že během rehabilitačního procesu nebyly žádné problémy nebo překážky. V důsledku toho byste měli být schopni začít běhat na běžícím pásu.
  • Během prvních několika sezení bude na běhání dohlížet fyziolog, který vás bude pečlivě sledovat, abyste si při běhu udrželi správnou formu.
  • Z tohoto pozorování fyziolog určí, zda jsou vaše kolena připravena na běh venku, v těžším terénu. To vám umožní obnovit pravidelný silový trénink a kardiovaskulární cvičení.
  • Než se však budete moci sportu zúčastnit, budete muset absolvovat kurz silové přípravy na návrat do sportu. To chrání kolena před budoucími zraněními tím, že je připraví na pohyby napodobující pohyb sportu.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Je to šest měsíců od mé operace kolena a stále nejsem úplně uzdravený. Máte nějakou radu? Mít trpělivost. Trvá to čas a jeho množství se liší od člověka k člověku. Buďte opatrní při cvičeních fyzické terapie a při dodržování pokynů svého lékaře.
 • Otázka Můj lékař mi říká, abych si pod spánek položil pod koleno polštář. Co se stane, když to udělám? Četl jsem, že byste to neměli dělat, protože to může vytvářet krevní sraženiny a ohýbat koleno, když je cílem narovnat nohu bezprostředně po operaci, abyste neskončili s trvale ohnutým kolenem. Stálo by za to tyto obavy probrat se svým lékařem, abyste zjistili, co říkají.
 • Otázka Jak mohu léčit bolest po operaci ACL? Prvních pár dní silnější úleva od bolesti a ibuprofen. Když bolest odezní, použijte ibuprofen na bolest a zánět. Otok je nepřítelem obnovy, takže odpočinek, led a převýšení jsou také velmi důležité.
 • Otázka Budu na operaci. Jsem fotbalista, neví někdo, jak dlouho trvá návrat k fotbalu? Rok nebo půl roku, protože potřebujete být vyléčení, zdraví a připraveni na běh!
Nezodpovězené otázky
 • Jak se zotavím, když jsem plavec?
 • Jak narovnám koleno po několika týdnech operace?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Pokud chcete v systému Windows XP použít jiný jazyk, můžete to provést několika různými způsoby. Změna jazyka zobrazení může být trochu komplikovaná, protože po instalaci systému Windows může být obtížné ji změnit. Vy...

Na turnaji Gonet Geneva Open 2021 se světová osmička Rogera Federera letos podruhé vrátí na turné ATP. Federer bude nejlepším semenem akce, která má začít 16. května.

Rafael Nadal nemyslí na zpomalení a stále doufá, že se přidá do svého seznamu rekordů. Nadal také zdůraznil, že neustálé sebezdokonalování je klíčem k dlouhé a úspěšné kariéře.

Sania Mirza uvedla, že současný tenisový systém vyžaduje mnoho administrativních změn. Sania Mirza získala ve své kariéře šest grandslamových titulů.

V Miami právě začíná 2. letošní turnaj Masters 1000 a zde je rozpis losování mužů.

Maureen Connolly: Jméno, legenda, instituce hrající tenis