Jak zmírnit bolest plantární fasciitidy

Plantární fasciitida je častou příčinou bolesti v patě a spodní části chodidla. Plantární fascie je tlustý pruh tkáně, který spojuje patní kost s prsty. Může být roztržen, natažen nebo zraněn a zanícen. Po zanícení se tento stav nazývá plantární fasciitida. Pokud jste si poranili plantární fascii, můžete se naučit, jak zmírnit bolest.

Metoda 1 ze 4: Použití domácích prostředků k léčbě bolesti plantární fasciitidy

 1. Obrázek s názvem Zmírnění bolesti plantární fasciitidy Krok 1

  1 Odpočiňte si. Jedním z nejlepších způsobů, jak zmírnit bolest plantární fasciitidy, je její odpočinek. To znamená vyhýbat se tomu, jak jen můžete. Když jste doma nebo v práci, snažte se sedět a chodit po ní, jen pokud musíte. Můžete zvážit používání berlí po dobu několika dnů, abyste odstranili veškerý tlak z chodidla.
  • Pokud obvykle děláte cvičení využívající nohu, zvažte něco jiného, ​​například plavání nebo vzpírání.


 2. Obrázek s názvem Ulevte od bolesti plantární fasciitidy Krok 2

  2 Použijte podpěru nohou. Podpora klenby může pomoci rovnoměrně rozložit tlak na vaši nohu, což může odbourat stres z vaší plantární fascie. Můžete také použít patní kelímek. Podporu oblouku můžete získat bez lékařského předpisu v mnoha lékárnách, obchodech se zdravotnickými potřebami a lékárnách.
  • Příklady podpěr klenby, které jsou dodávány s měkkým polštářem, jsou Spenco a Cross Trainers. U některých lidí může být potřeba podpora na míru. Ty lze získat prostřednictvím svého lékaře.
  • Můžete také navštívit podiatra, který vám zajistí ortopedii na míru, která podpoří vaše vazy klenby a chodidla.
  • Když vybíráte boty, hledejte pevnou obuv se skromným podpatkem, možná 1–1,5 palce (2,5–3,8 cm). Ujistěte se, že se bota nekroutí a neotáčí - pokud se bota ohýbá, měla by být pouze v nejširší části boty, v blízkosti špičky.
 3. Obrázek s názvem Ulevte od bolesti plantární fasciitidy Krok 3

  3 Použijte ledový balíček. Led pomáhá při bolestech plantární fasciitidy, protože působí na snížení zánětu. Můžete použít ledový obklad na spodní část chodidla po dobu 20 minut třikrát až čtyřikrát denně. Můžete také zkusit použít ledovou lázeň, kde si asi na deset až patnáct minut namočíte nohu do směsi ledu a vody.
  • Ujistěte se, že mezi balíček ledu a kůži položíte hadřík nebo ručník.
  • Teplo obecně nepomáhá bolesti plantární fasciitidy, ale pokud led nepomůže, můžete po několika dnech vyzkoušet ohřívací podložku, abyste zjistili, zda zmírní bolest.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Protahování k úlevě od bolesti nohou

 1. Obrázek s názvem Úleva od bolesti plantární fasciitidy Krok 4

  1 Proveďte protažení zdi. Tento úsek pomáhá prodloužit a natáhnout klenbu a achilovku. Začněte tím, že se předkloníte ke zdi a budete mít jedno koleno rovné a patu stejné nohy položenou na zemi. Pokrčte druhé koleno. Při předklonu ucítíte, jak se na rovné noze natahuje Achillova šlacha a chodidlo.
  • Držte tuto pózu po dobu 10 sekund. Poté se uvolněte a narovnejte se. Opakujte 20krát s oběma nohama.
  • Bolest plantární fasciitidy je ve skutečnosti způsobena těsnými svaly v lýtku, odkud pochází vaše Achillova šlacha. Protahování Achillovy šlachy vám může pomoci zmírnit bolest, zvláště pokud to děláte před cvičením a po něm.
 2. Obrázek s názvem Ulevte od bolesti plantární fasciitidy Krok 5

  2 Proveďte protažení dřepu. Tento úsek se také zaměřuje na vaši klenbu a šlachy. Nakloňte se dopředu na pult. Roztáhněte nohy na šířku ramen, jednu nohu držte před druhou. Pokrčte kolena a pomalu dřepněte. Snažte se udržet paty na zemi tak dlouho, jak to půjde.
  • Když dřepíte, ucítíte, jak se vám natahuje achilovka a klenba chodidla.
  • Držte dřep 10 až 15 sekund. Poté se uvolněte a narovnejte se.
  • Opakujte 20 až 25krát.
 3. Obrázek s názvem Ulevte od bolesti plantární fasciitidy Krok 6

  3 Rukama natáhněte chodidlo. Tento úsek pomáhá prodloužit plantární fascii a je podobný tomu, co uděláte, když si omotáte nohu. Překročte kteroukoli nohu, která je ovlivněna, přes druhou nohu. Použijte ruku na stejné straně jako zraněná noha, uchopte bolavou nohu a jemně zatáhněte prsty zpět k holeni.
  • To vytváří určité napětí nebo natažení v klenbě nohy a v plantární fascii.
  • Držte tento úsek 10 až 20 sekund a opakujte 10krát. Můžete také masírovat oblouk palcem, což může pomoci rozbít jakoukoli jizevnatou tkáň, která vám způsobuje bolest.
  • Můžete také zkusit položit na postel s koleny rovnými a nohama nataženýma. Pod přední část chodidla si položte ručník, opasek nebo pásek a jemně vytáhněte nohu nahoru, abyste natáhli Achillovu šlachu.
 4. Obrázek s názvem Ulevte od bolesti plantární fasciitidy Krok 7

  4 Všechny chodidla protahujte jemně. Americká ortopedická společnost pro nohy a kotníky doporučuje provádět úseky, které se zaměřují na vaši Achillovu šlachu a plantární fascii, aby pomohly léčit plantární fasciitidu a snížit riziko opakovaného poranění. U těchto cvičení se ujistěte, že se pohybujete pomalu, jemně a plynule. Neprovádějte žádné rychlé pohyby, protože by to mohlo znovu poranit plantární fascii.
  • Tyto cviky opakujte alespoň třikrát denně. Provádějte tyto úseky zejména poté, co jste dlouho seděli a ráno, když vstanete z postele, kdy bolest plantární fasciitidy bývá nejhorší. Podívejte se i jindy, kdy můžete do svého rozvrhu zahrnout i protahování, například když jíte jídlo nebo si čistíte zuby.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Zabalení nohy na úlevu od bolesti plantární fasciitidy

 1. Obrázek s názvem Ulevte od bolesti plantární fasciitidy, krok 8

  1 Posaďte se do pohodlné polohy. První věc, kterou musíte při omotávání nohy udělat, je dostat se do pohodlné polohy. Pokud je to pohodlné, můžete postiženou nohu opřít o opačné koleno. Ujistěte se, že máte k noze dobrý přístup, abyste ji mohli natáhnout a pořádně zabalit.
  • Zabalením nohy můžete snížit bolest v noze tím, že ji budete mít nataženou. Pomáhá také minimalizovat stres a záněty. Ve většině obchodů se zdravotnickými potřebami jsou k dispozici noční dlahy, ale často je můžete replikovat za mnohem méně peněz.
 2. Obrázek s názvem Úleva od bolesti plantární fasciitidy Krok 9

  2 Omotejte si obvaz kolem kotníku. Jemně vytáhněte prsty nahoru k hlavě. Měli byste cítit lehký úsek, ale žádnou vážnou bolest. Umístěte jeden konec elastického obvazu na horní část chodidla. Udržujte nohu pokrčenou a omotejte kolem chodidla gumičku. Pak si ji vezměte kolem kotníku.
  • Hlavním cílem omotání nohy je udržet nohu pokrčenou s prsty směřujícími nebo přitaženými k vaší hlavě, dokud neucítíte natažení v dolní části chodidla. Pamatujte, že by to mělo být jen jemné protažení.
 3. Obrázek s názvem Ulevte od bolesti plantární fasciitidy, krok 10

  3 Pokračujte v ovíjení obvazu kolem chodidla. Po jednom omotání kolem kotníku obtočte elastický obvaz zpět k noze. Sklopte obvaz a sklopte obvaz mezi palec na noze a první prst. Poté stáhněte obvaz zpět ke kotníku. Pokračujte v omotávání kolem kotníku a konec elastického obvazu zastrčte pod omotaný obvaz.
  • Během celého procesu udržujte nohu pokrčenou s prsty směřujícími k hlavě.
  • Nemusíte se pevně balit. Smyslem elastického obvazu není komprimovat, ale udržet nohu pokrčenou a plantární fascii jemně natáhnout.
  • Buďte opatrní při vstávání nebo při vstávání z postele. Udělejte to pomalu.
  reklama

Metoda 4 ze 4: Lékařská léčba bolesti plantární fasciitidy

 1. Obrázek s názvem Ulevte od bolesti plantární fasciitidy Krok 11

  1 Používejte OTC léky proti bolesti. Běžným způsobem, jak zmírnit bolest z plantární fasciitidy, je užívání volně prodejných léků proti bolesti. OTC protizánětlivé léky můžete použít ke snížení zánětu a bolesti chodidel. Mezi tyto léky patří Ibuprofen, jako je Advil a Motrin, a Naproxen, jako Aleve.
  • Používejte léky pouze podle pokynů na obalu. Tyto léky můžete užívat až dva týdny.
  • Můžete také použít lokální balzám na bolest svalů každou noc před spaním, jako je Tiger Balm nebo Icy Hot.
 2. Obrázek s názvem Ulevte od bolesti plantární fasciitidy, krok 12

  2 Zkuste kortikosteroidy. Pokud máte bolest plantární fasciitidy, která nereaguje na žádné domácí ošetření, možná budete chtít navštívit svého lékaře. Váš lékař může navrhnout kortikosteroidy, pokud máte bolest, která prostě nezmizí. Obvykle tyto injekce fungují lépe, pokud jsou provedeny brzy; lékaři je však obvykle podávají pouze v závažnějších případech.
  • Váš lékař pravděpodobně před podáním těchto injekcí navrhne jiné domácí metody.
  • Více snímků se nedoporučuje. To může oslabit vaši plantární fascii nebo zmenšit podložku, která pokrývá vaši patní kost.
  • Než dostanete injekci, budete si muset udělat rentgenový snímek jídla.
 3. Obrázek s názvem Ulevte od bolesti plantární fasciitidy Krok 13

  3 Podstoupit operaci. V nejzávažnějších případech, kdy se bolest nesnižuje a plantární fascie se nehojí jiným ošetřením, může lékař navrhnout operaci. V chirurgii chirurg uvolní vaši plantární fascii z patní kosti. Toto je poslední možnost bolesti.
  • Pokud tuto operaci podstoupíte, můžete skončit oslabenou klenbou chodidla.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak se mohu vyhnout vzniku plantární fasciitidy? Mark Co, DPM
  Podiatr Dr. Mark Co je pediatr, který provozuje vlastní soukromou praxi v San Francisku v Kalifornii. Dr. Co se specializuje na léčbu puchýřů, zarostlých nehtů na nohou, plísní na nohou, bradavic, plantární fasciitidy a dalších příčin bolesti nohou. Nabízí také vlastní ortotiku pro léčbu a prevenci problémů nohou a kotníků. Dr. Co dokončil Master of Business Administration (MBA) na New York University a MA v elektrotechnice a informatice na Johns Hopkins University. Dr. Co také dokončil DPM na Kalifornské škole podiatrické medicíny a pobyt a stáž v Kaiser Permanente Medical Center, Santa Clara, Kalifornie. Dr. Co získal v San Francisku „Nejlepší 3 podiatry“ v letech 2018, 2019 a 2020. Dr. Co je také členem CPMA (American Podiatric Medical Association). Mark Co, DPM Odpověď odborníka na pediatry Přestože je bolest často cítit v dolní části chodidla a paty, plantární fasciitida je ve skutečnosti způsobena napjatými svaly v lýtku. Protáhněte si lýtkové svaly, zejména před a po cvičení, a vyberte si pevnou obuv s dobrou podporou klenby.
 • Otázka Proč roztahování nohou pomáhá mé noze cítit se lépe? Miguel Cunha, DPM
  Podiatrist s certifikátem Dr. Miguel Cunha je zakladatelem společnosti Gotham Footcare a je pedikem se sídlem na Manhattanu v New Yorku. Dr. Cunha je chirurg nohou a kotníků se zkušenostmi s léčbou široké škály stavů chodidel a kotníků od drobných problémů až po komplexní rekonstrukční chirurgii nohou a kotníků. Dr. Cunha získal DPM od Temple University School of Podiatric Medicine a dokončil svůj pobyt jako hlavní rezident ve Washington Hospital Center a Georgetown University, kde se specializoval na traumata dolních končetin, záchranu diabetických končetin a rekonstrukční chirurgii nohy a kotníku . Dr. Cunha je členem Americké podiatrické lékařské asociace, New Yorkské podiatrické lékařské asociace, American College of Foot and Ankle Surgeons a je držitelem certifikace v oboru podiatrická medicína. Miguel Cunha, DPM Odborný znalec podiatrů Odpovědět Odpověď Vaše Achillova šlacha pochází z vašeho lýtka. Pokud je vaše Achillova šlacha napjatá, budete mít větší pravděpodobnost výskytu plantární fasciitidy.
 • Otázka Potřebuji navštívit lékaře pro plantární fasciitidu? Byl by to dobrý nápad. Lékař vám může skutečně diagnostikovat plantární fasciitidu a v případě potřeby vás odkázat na rehabilitaci k fyzickému terapeutovi.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

obrázky loketního zánětu šlach

Populární Problémy

Video: Tři nejlepší tenisové rally všech dob!

'Unguarded' představuje skutečnou cestu horské dráhy bývalého středoškolského basketbalového standouta Chrise Herrena. Zde je návod, jak sledovat dokumentární film online.

Jak zacházet s karpálním tunelem bez chirurgického zákroku. Syndrom karpálního tunelu je stav, který postihuje ruce a paže. Obvykle je způsobeno stlačeným nervem umístěným v zápěstí. K syndromu karpálního tunelu mohou přispívat určité faktory, ...

Souborová fotografie Ramanathana Krishnana z roku 1959. (Getty Images) První kolo Wimbledonského mistrovství 1956 a oblíbený dav a 5. nasazený Jaroslav.

Rafael Nadal kraloval v Římě a prohlásil své osmé Internazionali BNL d'Italia a vrátil se také na č. 1 v žebříčku ATP. .

Diego Schwartzman se nedávno ukázal jako vítěz Bounce Challenge, inovativního a zábavného cvičení, kterého se hráči zúčastnili na právě probíhajícím Miami Open.