Jak uklidnit unavené nohy

Unavené nohy jsou častou stížností většiny lidí, zejména těch, kteří musí dlouho stát (například pokladní a dopravní policisté) nebo chodit na dlouhé vzdálenosti (například restaurační servery a poštovní pracovníci). Další častou příčinou bolavých a unavených nohou je nošení nevhodných bot, jako jsou dámské vysoké podpatky a další módní, ale nepraktické nabídky. Naučit se uklidnit unavené nohy, ať už doma nebo pomocí ošetření od vyškolených odborníků, je neocenitelné.

Část 1 ze 3: Správa unavených nohou doma

 1. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy Krok 1

  1 Při odpočinku zvedněte nohy. Část důvodu, proč se bolí nohy, je otok, takže zvedání nohou vsedě pomůže negovat gravitaci a umožní krevním a lymfatickým tekutinám opustit dolní končetiny a vrátit se do oběhu. Sundání ponožek/silonů také pomůže vaše nohy ochladit, a tím je ještě více uklidnit.
  • Zvednutí nohou alespoň na úroveň srdce je dobré pro podporu oběhu.
  • Při ležení na pohovce používejte ke zvedání nohou polštáře, ale neomezujte průtok krve překřížením kotníků.
  • Pokud jsou oteklé, ledujte je, zatímco je zvedáte. Nechte led působit 20 minut a poté si dejte 20 minut pauzu.


 2. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy Krok 2

  2 Vyměňte si boty. K unaveným a bolavým nohám přispívá také špatně padnoucí, špatně větraná a/nebo nadměrně těžká obuv. Noste proto stabilní a lehkou obuv, která vyhovuje vaší práci, sportu nebo aktivitě. Nesnažte se o více než a 1/2 palec (1,3 cm) pata. Vysoké podpatky tlačí prsty na nohou a podporují patologii nohou, jako jsou puchýře. Pokud jste seriózní běžec, vyměňte si boty každých 350 - 500 mil nebo tři měsíce, podle toho, co nastane dříve.
  • Nezapomeňte si vždy pevně zavázat boty, protože volné boty nebo žabky více zatěžují vaše svaly nohou a dolních končetin.
  • Nechte si obout boty u prodejce obuvi pozdě večer, protože právě tehdy jsou vaše chodidla největší, obvykle kvůli otoku a mírnému stlačení vašich oblouků.
 3. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy Krok 3

  3 Noste protetiku obuvi. Pokud máte ploché nohy a trávíte hodně času stojící nebo chůzí, zvažte pár ortéz. Orthotics jsou přizpůsobené vložky do bot, které podporují klenbu nohy a podporují lepší biomechaniku ve stoje, při chůzi a při běhu. Ortotika také pomůže snížit riziko vzniku problémů v jiných kloubech, jako je kotník, koleno a boky.
  • Zdravotníci, kteří vyrábějí vlastní ortotiku, zahrnují podiatry a některé osteopaty a chiropraktiky.
  • Některé plány zdravotního pojištění pokrývají náklady na přizpůsobenou protetiku, ale pokud vaše ne, zvažte pár ortopedických vložek do bot-jsou podstatně levnější a mohou poskytnout rychlou úlevu.
 4. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy Krok 4

  4 Zhubněte, zvláště pokud jste obézní. Hubnutí pomáhá předcházet různým problémům s chodidly, protože na kosti a svaly chodidel a dolních končetin je vyvíjen menší tlak. U většiny žen vede konzumace méně než 2 000 kalorií denně k určitému úbytku hmotnosti každý týden, i když jste jen lehký cvičenec. Většina mužů zhubne pod 2200 kalorií denně.
  • Pro dosažení nejlepších výsledků hubnutí přejděte na libové maso a ryby, celozrnné produkty, čerstvé produkty a hodně vody.
  • Mnoho lidí s nadváhou má ploché nohy a mají sklon k nadměrné pronate jejich kotníky, takže výběr bot s vynikající podporou klenby je zásadní.
 5. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy Krok 5

  5 Vezměte volně prodejná NSAID. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, naproxen nebo aspirin, mohou být krátkodobými řešeními, která vám pomohou vypořádat se s bolestí nebo zánětem nohou. Mějte na paměti, že tyto léky mohou být těžké pro váš žaludek, ledviny a játra, takže je nejlepší je nepoužívat déle než 2 týdny.
  • Dávkování pro dospělé je obvykle 200-400 mg, ústy, každé čtyři až šest hodin.
  • Případně můžete zkusit volně prodejná analgetika, jako je acetaminofen (Tylenol), která uklidní vaše nohy, ale nikdy je neužívejte současně s NSAID.
  • Dávejte pozor, abyste na prázdný žaludek neužívali žádné léky, protože mohou dráždit výstelku vašeho žaludku a zvyšovat riziko vředů.
  • Neužívejte NSAID, pokud máte vředy, onemocnění srdce nebo ledvin
 6. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy Krok 6

  6 Dejte si solnou lázeň Epsom. Namáčení nohou v teplé solné lázni Epsom může výrazně snížit bolest a otoky, zvláště pokud je bolest způsobena svalovým napětím. Hořčík v soli pomáhá svalům relaxovat. Vodu příliš neohřívejte (abyste zabránili opaření) a nenamáčejte ji ve vaně na více než 30 minut, protože slaná voda vám z těla vytáhne tekutinu a začne vás dehydratovat.
  • Pokud je otok ve vašich chodidlech zvláštním problémem, postupujte podle teplé solné lázně s ledovou lázní, dokud se vaše nohy necití (asi 15 minut).
  • Po koupeli na nohy vždy důkladně osušte nohy, abyste zabránili uklouznutí a pádům.
 7. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy Krok 7

  7 Použijte malý dřevěný váleček. Přetáčení unavených nohou po dřevěném válečku (najdete ho v mnoha obchodech s drogami) je dobrý způsob, jak z nohou masírovat napětí a potenciálně zmírnit mírné až střední nepohodlí. Z nějakého důvodu se zdá, že přírodní dřevo působí na uklidňující svaly lépe než plast, sklo nebo kov. Hledejte rýhované nebo žebrované odrůdy.
  • Položte dřevěný váleček na zem, kolmo na vaše nohy, a pevně je pohybujte tam a zpět po dobu nejméně pěti až deseti minut.
  • Opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba, i když vás nohy mohou po prvním použití válečku trochu bolet.
  reklama

Část 2 ze 3: Konzervativní léčba

 1. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy Krok 8

  1 Dopřejte si masáž chodidel. Získejte masážního terapeuta, který vám poskytne masáž chodidel a lýtek. Masáž snižuje svalové napětí a záněty, pomáhá odbourávat jizevnatou tkáň a podporuje lepší průtok krve. Nechte terapeuta, aby začal drhnout od prstů na nohou a pracoval směrem k lýtku, aby žilní krev a lymfa pomohly zpět nahoru k srdci.
  • Terapeut může také provádět terapii spouštěcím bodem na chodidlech, což je trvalý tlak na nejbolestivější místa ve vašich obloucích.
  • Požádejte terapeuta, aby na vaše nohy použil olej nebo krém z máty peprné, protože je budou brnět a budou se cítit povzbuzující.
  • Bezprostředně po masáži vždy pijte hodně vody, abyste z těla vypláchli vedlejší produkty zánětu, kyselinu mléčnou a toxiny. Pokud tak neučiníte, může způsobit bolest hlavy nebo mírnou nevolnost.
 2. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy, krok 9

  2 Zkuste akupunkturu. Akupunktura zahrnuje vpichování velmi tenkých jehel do specifických energetických bodů v kůži ve snaze snížit bolest a zánět. Akupunktura pro bolest nohou může být účinná, zvláště pokud se provádí, když se příznaky objeví poprvé. Akupunktura založená na principech tradiční čínské medicíny funguje tak, že uvolňuje řadu látek včetně endorfinů a serotoninu, které působí na snížení bolesti.
  • Tvrdí se také, že akupunktura stimuluje tok energie, označovaný jako čchi.
  • Akupunkturu provozuje řada zdravotnických profesionálů, včetně některých lékařů, chiropraktiků, naturopatů, fyzických terapeutů a masážních terapeutů.
 3. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy Krok 10

  3 Zvažte reflexní terapii. Někteří lidé si pletou reflexní masáž s masáží, ale ačkoli oba používají dotykové a tlakové body, přístupy jsou velmi odlišné. Reflexologie je aplikace vhodného tlaku na konkrétní body a oblasti na nohou ve snaze stimulovat konkrétní orgány a zlepšit zdraví obecně.
  • Masážní terapeuti pracují „zvenčí“ - manipulují se specifickými svalovými skupinami nebo fascií, aby uvolnili napětí; praktici reflexologie pracují „zevnitř ven“ - stimulují nervový systém k uvolnění napětí v chodidlech a jinde.
  • Reflexologie je podobná akupunktuře a akupresuře v tom, že pracuje s vitální energií těla prostřednictvím stimulace bodů na chodidlech, stejně jako bodů v rukou a uších.
  reklama

Část 3 ze 3: Řešení komplikací

 1. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy, krok 11

  1 Navštivte podiatra. Pokud je bolest nohou chronická nebo obzvlášť závažná, je dobré navštívit podiatra. Podiatři jsou specialisté na nohy, kteří dokážou léčit nejrůznější stavy, někdy jednoduchými chirurgickými technikami, ale častěji konzervativními přístupy, jako je vlastní ortopedie, ortopedická obuv, rovnátka nebo tejpování.
  • Podiatr vám může říci, zda trpíte běžnými onemocněními nohou, jako je plantární fasciitida, atletická noha (houbová infekce), ploché nohy, špička trávy, puchýře nebo dna - což vše způsobuje bolest nohou v různé míře.
  • Podiatr je skvělým zdrojem informací o tom, jaké typy obuvi jsou nejlepší pro vaše nohy a chůzi (způsob, jakým chodíte).
 2. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy, krok 12

  2 Navštivte odborného lékaře. K vyloučení nejzávažnějších příčin chronických problémů s chodidly, jako je cukrovka, infekce, žilní nedostatečnost, zlomeniny kostí, revmatoidní artritida nebo rakovina, může být zapotřebí lékařských specialistů. Tyto stavy zjevně nejsou běžnými příčinami unavených a křehkých nohou, ale pokud domácí péče a konzervativní terapie nejsou pro uklidnění vašich nohou účinné, pak je třeba zvážit vážnější problémy.
  • Rentgenové záření, skenování kostí, MRI a CT vyšetření jsou způsoby, které mohou specialisté použít k diagnostice bolesti horní části zad.
  • Váš lékař vás také může poslat na krevní test k vyloučení cukrovky, revmatoidní artritidy nebo chronické infekce.
 3. Obrázek s názvem Uklidněte unavené nohy, krok 13

  3 Získejte injekci kortikosteroidů. Injekce steroidních léků v blízkosti nebo do zanícených šlach nebo svalů nohy může rychle snížit zánět a bolest, ale tento přístup je obvykle vyhrazen pro sportovce, kteří potřebují rychlou a dočasnou úlevu, která jim umožní pokračovat ve výkonu. Nejčastěji používanými přípravky jsou prednisolon, dexamethason a triamcinolon.
  • Mezi potenciální komplikace injekcí kortikosteroidů patří infekce, krvácení, oslabení šlach, lokální svalová atrofie a podráždění/poškození nervů.
  • Pokud injekce kortikosteroidů neposkytnou adekvátní řešení, pak by chirurgický zákrok měl být považován za poslední možnost v závislosti na diagnóze stavu vaší nohy.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak docílím toho, aby mě přestaly bolet nohy? Catherine Cheung, DPM
  Podiatristka certifikovaná na palubě Dr. Catherine Cheungová je podiatristka se sídlem v San Francisku v Kalifornii. Dr. Cheung se specializuje na všechny aspekty péče o nohy a kotníky, včetně komplexní rekonstrukce. Dr. Cheung je spojen s lékaři Brown & Toland a Sutter Medical Network. Získala DPM na California College of Podiatric Medicine, dokončila svůj pobyt v zdravotnickém centru Encino Tarzana a absolvovala stipendium v ​​Kaiser Permanente San Francisco Medical Center. Je certifikována Americkou radou podiatrické chirurgie. Catherine Cheung, DPM Odborná odpověď podiatra certifikovaná na palubě Ujistěte se, že máte pohodlnou obuv, která umožňuje průchod vzduchu. Pokud vás po chůzi nebo cvičení bolí chodidla, zahřejte je tak, že je trochu promasírujete a protáhnete, než začnete dělat něco fyzického. Až budete hotovi, zvedněte nohy. Můžete je ledovat, pokud máte také oteklé nohy. Do 20 minut zapnuto a 20 minut vypnuto.
 • Otázka Moje nohy jsou unavené 24/7. Každé ráno musím být opatrný, protože mě bolí nohy a potřebuji čas na správnou práci, celý den jsou opravdu něžné a v noci jsou tak bolestivé, pulzující a horké. Co mám dělat? Možná budete chtít zkusit je namrazit a užít ibuprofen. Pokud máte trvalou bolest déle, než se cítíte dobře, navštivte lékaře nebo zdravotníka.
 • Otázka Je bosý způsob, jak uklidnit nohy? Ne, rozhodně ne. Choďte s ponožkami a pohodlnou obuví a cvičte cvičení na posílení kotníku. Odpočívejte a pokud únava přetrvává, navštivte lékaře.
 • Otázka Co mohu použít místo solí Epsom? Můžete použít éterické oleje nebo bylinkový čaj v teplé nebo horké vodě a poté si masírovat nohy organickými hojivými mléky.
 • Otázka Pomáhají koupele Epsom na nohy trpící pocity pálení? Mohly, v závislosti na příčině pálení.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Abyste si udrželi správné držení těla ve stoje, postavte se s váhou rovnoměrně rozloženou na obě chodidla a vyhněte se zablokování kolen. Napněte svaly břicha a hýždí, aby byla záda rovná. Noste polstrované podpůrné boty a zmírněte svalovou únavu pravidelným opíráním jedné nohy o malou podnožku.
 • Nenoste žabky na dlouhé procházce nebo při jakémkoli sportu. Nedávají vašim nohám dostatečnou absorpci nárazů, podporu klenby nebo ochranu.
 • Přestaňte kouřit, protože to zhoršuje průtok krve, což má za následek nedostatek kyslíku a živin ve svalech a dalších tkáních.

reklama

Populární Problémy

Síťované boty jsou proslulé tím, že jsou schopné absorbovat téměř cokoli, s čím přijdou do styku, což ztěžuje jejich čištění. Naštěstí s trochou péče je můžete uchránit před nečistotami a dokonce jim dát pěkné, důkladné čištění ...

Jak provádět přímé řezy kotoučovou pilou. Dokonce i odborníci potřebují zvláštní pomoc při provádění kvalitních řezů kotoučovou pilou. Pokud potřebujete udělat přímý řez po délce dřeva, nehádejte se. Místo toho vytvořte vodítko pomocí pravítka nebo vodítka ...

Jak zhubnout v posilovně. Pokud se snažíte zhubnout, je cvičení v posilovně jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout. Pokud však nejste úplně „krysí tělocvična“, možná nevíte, kde začít! Nakonec budete muset ...

„Hunting Hitler: The Final Chapter“ je nový 2hodinový speciál, který se koná ve středu večer. Zde je návod, jak jej sledovat online, pokud nemáte kabel.

Jak hrát Grand Theft Auto 5 (Story Mode). Grand Theft Auto 5 (GTA V) je zpět a jeho Story Mode je masivnější než kdy dříve. Poznejte způsoby Los Santos a dokončete toto epické dobrodružství v otevřeném světě s Franklinem, Trevorem a Michaelem. Tento...

Anglie a Island se ve středu setkají ve skupinové hře Ligy národů UEFA. Zde je návod, jak sledovat zápas, pokud jste v USA.