Jak se starat o rovnátka

Když získáte rovnátka, vaše zuby a rovnátka budou vyžadovat zvláštní péči, aby byly šťastné. Například budete muset dávat pozor na to, co jíte, protože některá jídla poškozují vaše rovnátka. Budete také muset pravidelně čistit zuby a rovnátka, abyste je udrželi čisté, a také provést několik speciálních kroků s nekovovými rovnátky.Metoda 1 ze 3: Jíst a pít, abyste si chránili rovnátka

 1. Obrázek s názvem Vyhněte se získávání jídla do rovnátek Krok 12

  1 Vyhněte se z větší části tvrdým jídlům. Tvrdá jídla, včetně tvrdých bonbónů, preclíků a dokonce i jídla jako syrová mrkev a jablka, mohou být problémem rovnátek. Mohou způsobit prasknutí vodičů nebo pásů.
  • Mezi další tvrdá jídla, kterým je třeba se vyhnout, patří chipsy, taco skořápky a dokonce i popcorn. Ořechy, led a trhané hovězí maso mohou být také problém.
  • Také nežvýkejte nepotravinové předměty, jako jsou hřebíky, tužky a pera.
  • Pokud chcete jíst jablka, mrkev a další zdravá tvrdá jídla, nakrájejte je před jídlem na malé kousky.
 2. Obrázek s názvem Vyhněte se získávání jídla do rovnátek Krok 14

  2 Vynechejte žvýkací a/nebo lepkavá jídla. Potraviny jako gumoví medvědi, arašídové máslo, karamel a sušené ovoce mohou způsobit problémy s rovnátky. Pravděpodobně uvíznou v rovnátkách a vy byste mohli zlomit rovnátka ve snaze dostat jídlo ven.
 3. Obrázek s názvem Vyhněte se získávání jídla do rovnátek Krok 13

  3 Minimalizujte sladká jídla. Jídlo a nápoje, jako jsou koláče, cukrovinky, zmrzlina, koláče a soda, nedělají zubům žádnou službu. Bakterie, které tvoří plak, milují cukr. Poté, co budete jíst jídlo nebo pít nápoje s vysokým obsahem cukru, se kartáčujte a používejte nit.
  • Konzumace sladkých potravin je obzvláště problém, když nosíte rovnátka, protože plak se může hromadit na více místech než normálně, například kolem závorek.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Čištění zubů a rovnátek

 1. Obrázek s názvem Kartáčujte si zuby rovnátky v kroku 2

  1 Kartáčujte po jídle. Když máte rovnátka, musíte si čistit zuby ještě častěji než obvykle. Jídlo se snadno zachytí do rovnátek, což může vést k zubnímu kazu a dokonce by mohlo vaše rovnátka poškodit. Proto byste se měli kartáčovat pokaždé, když jíte.
 2. Obrázek s názvem Připojte gumičku k rovnátku Krok 5

  2 Odstraňte interarchové gumičky. Před kartáčováním sundejte mezičásticové gumičky. Tyto pásy obvykle spojují horní část úst se spodní částí a neměli byste si je plést s malými obvazovými pásy (barevnými), které spojují zuby dohromady. Musíte je odstranit, abyste se mohli dostat dovnitř a kolem nich a vyčistit si rovnátka a zuby.
  • Pokud máte jasná, odnímatelná rovnátka, můžete je jednoduše vyjmout a normálně vykartáčovat. Ujistěte se, že jste je vložili do pouzdra, abyste je chránili.
 3. Obrázek s názvem Vyhněte se získávání jídla do rovnátek Krok 8

  3 Vypláchněte si ústa. Pomůže vám začít s kartáčováním nejprve opláchnutím vodou. Vezměte si doušek vody a promněte jej kolem vnitřku úst. Tento proces pomůže vytáhnout částice jídla do vašich úst a usnadní jejich odstranění.
  • Můžete také opláchnout, když nemůžete kartáčovat. Pokud jste si zapomněli vzít zubní kartáček s sebou, další nejlepší věcí je opláchnutí. Naplňte ústa vodou a důkladně ji promněte. Vyplivněte vodu. Kartáčujte, až budete poblíž zubního kartáčku.
 4. Obrázek s názvem Kartáčujte si zuby rovnátky v kroku 4

  4 Důkladně si vyčistěte zuby. Musíte si vyčistit zuby, dásně a závorky. Zubním kartáčkem pod úhlem 45 stupňů nejprve očistěte dásně. Poté upravte zubní kartáček tak, aby kartáčoval horní a potom spodní část držáků, a ujistěte se, že si zuby po cestě. Pamatujte si, že byste měli kartáčovat pokaždé dvě minuty.
  • Až budete hotovi, nezapomeňte opláchnout.
  • Při kartáčování buďte opatrní, protože pokud jste příliš drsní, můžete přetrhnout dráty. Čiré keramické držáky jsou také náchylné k prasknutí.
  • Kartáčujte neviditelná rovnátka samostatně. Stačí je vyčistit trochou zubní pasty a poté opláchnout.
 5. Obrázek s názvem Přestaňte si hrát s rovnátky Krok 10

  5 Nitě alespoň jednou denně. Používání nitě s rovnátky je o něco obtížnější, protože nitě překážejí dráty. Pomůcka na nitě však může pomoci. Protáhnete smyčkou navlékače asi pět palců nitě, poté navléknete nit, kde se vám nit nedostane (nad drát). Nechte to projít mezi zuby, poté vyndejte nit z navlékače, aby se zuby zubily.
  • Pomoci může i vodní nit. Některé modely obsahují speciální ortodontické tipy, takže na to při výběru zařízení pamatujte.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Provedení zvláštních kroků

 1. Obrázek s názvem Připojte gumičku k rovnátku Krok 3

  1 Interarchové gumičky měňte denně. Gumičky Interarch spojují vaše horní zuby se spodními, ne ty barevné mezi zuby. Interarchová pásma je třeba vyměnit asi jednou denně, protože snášejí velký stres.
 2. Obrázek s názvem Spěte lépe s dospělým ADHD, krok 9

  2 Vyvarujte se barvení nápojů keramickými rovnátky. Pokud máte čiré keramické rovnátka, pravděpodobně je budete chtít ponechat čisté, aby byly méně viditelné. Chcete -li to provést, je nejlepší přeskočit nápoje, které skvrny, jako je káva a červené víno. Kouření je také zbarví. Pokud se zúčastníte, nezapomeňte poté kartáčovat.
 3. Obrázek s názvem Narovnejte si zuby bez rovnátek Krok 11

  3 Vezměte si k jídlu neviditelná rovnátka. Neviditelná rovnátka se vyrábějí na krátkou dobu. Můžete je například odstranit, když jíte. Ujistěte se, že jste je vložili do dodaného pouzdra, abyste je nepoškodili.
 4. Obrázek s názvem Buďte šťastní s rovnátky, krok 6

  4 Sejměte neviditelná rovnátka a vložte chránič úst. Při sportu obecně můžete nechat neviditelná rovnátka. Pokud však potřebujete nasadit chránič úst, můžete si samozřejmě sundat rovnátka a nasadit si chránič úst, abyste mohli hrát.
 5. Obrázek s názvem Čisté zuby s rovnátky, krok 12

  5 O problémech si promluvte se svým ortodontistou. Pokud máte nějaké problémy, nebojte se mluvit se svým ortodontistou. Mohou být schopni upravit vaše rovnátka, nebo vám mohou dát tip, jak se s tímto problémem vypořádat. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak dlouho bude trvat, než se zapnou rovnátka? Nikdy nevíte, kolik času ortodontista zabere. Mně to trvalo něco málo přes hodinu. Když se ale vrátíte, abyste je utáhli, je to velmi rychlé.
 • Otázka Už mám brýle a nemůžu získat kontakty, je mi jen 10. Když dostanu rovnátka, budu vypadat jako šprt. Už se mi říká blbeček kvůli brýlím. Pomoc? fynley jj Rovnátka jsou dočasná. Ignorujte šikanu a lidé s tím přestanou. Usmívejte se na ně a jednejte sebevědomě.
 • Otázka Záleží na tom, když si nevypluji zuby? Vždy byste měli používat zubní nit, zuby byste měli dělat jen jednou denně (nejlépe před nočním spánkem), nitě jsou životně důležité pro udržení zdravých a čistých dásní.
 • Otázka Jaké vybavení bych měl dostat? Doporučuji investovat do Waterpiku, protože vám zuby zubní nitě a bez bolesti je umyje kvalitním zubařem. A štětec proxy nebo štětec na vánoční stromeček s malou rukojetí je vhodný k manévrování kolem závorek. A nitě na nitě nebo nitě s předzávitem je pro rovnátka nutností, aby byly udržovány čisté a aby vám dásně nevyčnívaly přes držáky, což může vyžadovat menší chirurgický zákrok k řezání dásní. A očividně potřebujete zubní kartáček a ústní vodu. Ujistěte se, že držíte rovnátka čistá. Díky tomu bude vaše cesta s rovnátky kratší a sladší!
 • Otázka Jsem nervózní z toho, že dostanu rovnátka a vypořádám se s bolestí. Co bych měl dělat? Promluvte si se svým zubařem o postupu získání rovnátek. Jakmile porozumíte krokům a tomu, jak bude podnikat kroky ke snížení bolesti, budete z postupu méně nervózní.
 • Otázka Jak se zbavit sucha v ústech? Zkuste pít hodně vody. Sucho v ústech je pravděpodobně proto, že jste dehydratovaní a kvůli rovnátkům. Ideální je voda nebo šťavnaté (ale ne tvrdé) ovoce.
 • Otázka Jsou hranolky k jídlu, když mám rovnátka? Ano, měli by být. Potraviny, kterým se opravdu chcete vyhnout, jsou velmi žvýkací nebo lepkavé. Pro jistotu se můžete zeptat svého ortodontisty.
 • Otázka Jak se budu starat o to, abych si sundal rovnátka? Budete vypadat jako úplně nový člověk! Vaše zuby budou všechny rovné a vaše lícní kosti mohou být ještě výraznější! Samozřejmě, pokud se o ně řádně nestaráte, můžete mít na zubech nějaké nevzhledné bílé/hnědé skvrny. To se však nestane, pokud se o ně postaráte!
 • Otázka Jak poznám, že mi budou skvrnité zuby? Toho se bojím. Pokud si pravidelně čistíte zuby a nepijete příliš mnoho barvicích nápojů - jako je káva, ovocný punč nebo cokoli se spoustou umělých barviv a aromat - neměli byste se o nic starat.
 • Otázka Jak dostanete jídlo ze závorek? Bude to bolet? K dispozici je speciální zubní kartáček, který háčky kolem rovnátka vytlačuje jídlo ven. Nebo lze použít párátko, i když se to nedoporučuje.

Populární Problémy

UCLA startuje v Minnesotě v prvním kole World College of Women’s World Series. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online.Jak připravit bramborový koláč. Bramborový koláč je klasická příloha s mnoha možnými variacemi. Například Bramborový dauphinoise je jedním z nejstarších známých receptů na pečení brambor, který používá krémový základ. Standardní pečení brambor nespoléhá na ...Sportovní dívky jsou zdravé, aktivní a nenáročné na údržbu. Jedí zdravě, pijí hodně vody a hodně spí. Vyberte si sport, který máte rádi, a vyzkoušejte si tým. Chcete-li získat sportovní vzhled, noste dresy, trička, výstřihy, ...

Jak komunikovat s osobou, která používá invalidní vozík. Lidé používají invalidní vozíky z mnoha různých důvodů. Invalidní vozíky umožňují svobodu pohybu, například auto nebo kolo. Pokud s uživatelem invalidního vozíku komunikujete poprvé, ...Série ATP Masters 1000, která byla zahájena v roce 1990, uděluje vítězi každého turnaje 1000 bodů.