Jak se starat o ledviny

Ledviny jsou životně důležité orgány v našem těle. Jsou zodpovědné za filtrování odpadu ve vaší krvi a jeho vylučování močí. Ledviny také pomáhají regulovat rovnováhu tekutin ve vašem těle, elektrolyty, sůl a vodu. Mnoho lidí moc nepřemýšlí o zdraví svých ledvin, ale měli by! Správná funkce ledvin je klíčem ke zdravému celkovému životu. Naštěstí udržováním zdravé stravy a životního stylu můžete podniknout aktivní kroky k zajištění dobré péče o vaše ledviny.

Metoda 1 ze 3: Udržování zdravé stravy

 1. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 1

  1 Jezte hodně ovoce a zeleniny. Budete chtít zajistit, aby vaše strava obsahovala všechny vitamíny a minerály, které vaše tělo potřebuje. Zařaďte do svého jídelníčku každý den alespoň pět porcí ovoce a zeleniny, aby vaše tělo včetně ledvin bylo zdravé.
  • Ovoce a zelenina obsahují antioxidanty, vlákninu a různé vitamíny a minerály, které jsou základními prvky pro správné fungování vašeho těla.
  • Zvažte výměnu jednoho ze svých běžných svačinek (např. Sáčku hranolků) za kousek čerstvého ovoce nebo každé ráno nakrájejte na cereálie banán, abyste snadno zvýšili množství ovoce, které sníte v běžný den.
  • Na 1 z 5 denních porcí se spoléhejte pouze na ovocné a zeleninové šťávy. Další 4 porce musí pocházet z pevného ovoce a zeleniny, aby získaly potřebné zdravotní výhody.


 2. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 2

  2 Omezte potraviny s vysokým obsahem soli, cukru nebo nasycených tuků. Jíst příliš mnoho soli brání správnému fungování ledvin a může způsobit ledvinové kameny. Jíst příliš mnoho cukru nebo nasycených tuků je také škodlivé pro vaše celkové zdraví a může vést k nezdravému přírůstku hmotnosti, což je špatné pro vaše ledviny.
  • Vyměňte slané nebo zpracované svačiny za ovoce a zeleninu nebo jiné zdravé alternativy, jako jsou nesolené ořechy. Pokud je to možné, vyhýbejte se smaženým a zpracovaným potravinám.
  • Pokud se rozhodnete pro nízkotučné potraviny, zkontrolujte, zda neobsahují mnoho přidaného cukru.
  • Dobrým trikem při přípravě jídla je nahradit polovinu soli, kterou byste obvykle použili s jiným kořením.
 3. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 3

  3 Jezte více zdravých tuků a olejů jako součást vyvážené stravy. Zdravé tuky a oleje, jako polynenasycené tuky a rybí tuk, obsahují životně důležité živiny, které naše tělo potřebuje, a mohou pomoci předcházet nemocem. Přidejte do svého jídelníčku zdroje zdravých tuků a olejů, abyste maximalizovali zdravotní přínos potravin, které jíte.
  • Mastné ryby, olivový olej, sušené ovoce a avokádo jsou vynikajícím zdrojem zdravých tuků, které jsou nezbytné pro linii a ochranu našich životně důležitých orgánů.
 4. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 4

  4 Začleňte do svého jídelníčku více kelu a špenátu. Kale a špenát jsou zelená zelenina nabitá vitamíny A, C a K spolu s dalšími užitečnými živinami, jako je draslík a hořčík. Jíst více těchto listových zelených rostlin vám může poskytnout nejrůznější výhody, které pomohou udržet vaše ledviny a celé tělo zdravé.
  • Všimněte si, že tyto potraviny mají také výrazně vysoký obsah draslíku. Lidé na dialýze nebo s dietním omezením draslíku by měli omezit příjem špenátu a kelu.
  • Některé způsoby, jak sníst více kapusty a špenátu, zahrnují jejich použití v salátu, jejich házení na sendvič nebo hamburger nebo jejich míchání do „zeleného smoothie“.
 5. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 5

  5 Omezte velikost porcí, abyste se vyhnuli přejídání. Podávejte si malé porce jídla a jezte pomalu. Když mají potraviny, které jíte, vysokou výživovou hodnotu, uspokojí vás přiměřená porce. Zbytek dne se budete cítit aktivnější a váhu budete mít pod kontrolou.
  • Nadváha je spojena s nemocemi, jako je cukrovka a hypertenze, které jsou rizikovými faktory různých renálních a kardiovaskulárních chorob.
  • Ledviny fungují lépe, pokud si udržujete přiměřenou váhu pro svoji postavu a věk.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Pravidelné cvičení

 1. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 6

  1 Věnujte se 30minutovému cvičení 5 dní v týdnu. Nejlepší způsob, jak zajistit, abyste dostatečně cvičili, je dodržovat režim, který pokryje vaše týdenní potřeby cvičení. Zaměřte se na cvičení 5 dní v týdnu po dobu 30 minut každý den, abyste měli dostatek pohybu, aby vaše ledviny (a zbytek těla) byly zdravé.
  • Pokud je váš čas omezený, můžete také udělat 10 minut cvičení 3krát denně.
 2. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 7

  2 Vyberte si cvičení celého těla, abyste ze svých tréninků dostali maximum. Nejlepší způsob, jak si udržet dobré zdraví, je cvičit sporty, které zapojí více než jen jednu svalovou skupinu. Kromě posilování svalů celého těla vám tato cvičení pomohou udržet si zdravou váhu a snížit riziko onemocnění ledvin.
  • Mezi dobré příklady cvičení celého těla patří plavání, cyklistika, jízda na horském kole, tanec a veslování.
 3. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 8

  3 Využijte příležitosti více chodit. Chůze je pro lidi velmi efektivní a přirozené cvičení a může vám hodně pomoci udržet si aktivnější životní styl. Udělejte si z nohou hlavní dopravní prostředek, kdykoli to bude možné, a pomůžete tak snížit riziko onemocnění ledvin.
  • Zkuste místo řízení nebo dojíždění chodit do práce pěšky. Pokud musíte jet autobusem, zvažte vystoupení o pár zastávek dřív a zbytek cesty pěšky.
  • Pokud je to možné, rozhodněte se místo po výtahu po schodech.
 4. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 9

  4 Věnujte se pohybovým aktivitám, které vás baví, abyste u toho zůstali. Pokud se rozhodnete věnovat se pravidelnému cvičení, vyberte si aktivitu, která vás baví. V opačném případě může vaše vůle vyblednout a nebudete motivováni držet krok s každodenním cvičením.
  • Zvažte spojení s fotbalovým týmem ve vašem okolí, lekce tenisu, naučte se bruslit, zkuste hodinu aqua aerobiku, hodiny tance s milovanou osobou nebo si zahrajte venku se svými dětmi a přáteli.
  • Všechny tyto činnosti zlepšují vaše celkové zdraví a produkují endorfiny, hormony spojené s pohodou a štěstím.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Žít zdravým životním stylem

 1. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 10

  1 Zůstaňte hydratovaní, aby vaše ledviny fungovaly správně. Vaše ledviny, stejně jako zbytek těla, potřebují ke své práci vodu. Ujistěte se, že pijete dostatek vody každý den, a vyhněte se dehydrataci.
  • Zvykněte si vzít si láhev vody kamkoli jdete a popíjejte po celý den. Využijte čas, kdy můžete doplnit láhev s vodou jako v práci nebo v posilovně.
  • Doporučuje se vypít minimálně 8 sklenic vody denně.
  • Vyvarujte se nápojů s přidaným cukrem, jako jsou ovocné šťávy a soda, a omezte konzumaci nápojů obsahujících kofein, jako je káva.
  • Měli byste se také vyhnout sodě, protože některé důkazy naznačují, že může způsobit ledvinové kameny a další problémy s ledvinami.
 2. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 11

  2 Přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu. Kouření a pití alkoholu může vést k vysokému krevnímu tlaku, což je jedna z nejčastějších příčin onemocnění ledvin. Zdržte se těchto aktivit, jak je to jen možné, aby nedošlo k ovlivnění zdraví vašich ledvin.
  • Pokud se nemůžete zcela zdržet pití alkoholu, měli byste se omezit na maximálně 14 jednotek alkoholu týdně. 14 jednotek alkoholu odpovídá 6 pivům nebo 7 sklenkám vína.
  • Pokud je to jen trochu možné, měli byste se zcela zdržet kouření.
 3. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 12

  3 Udržujte svůj krevní tlak pod 140/90. Krevní tlak vyšší než tento je příliš vysoký a může mít nepříznivý účinek na vaše ledviny. Ve spolupráci s lékařem sledujte svůj krevní tlak a ujistěte se, že zůstane na zdravé úrovni.
  • Pokud je váš krevní tlak vyšší, než by měl být, může vám lékař předepsat léky na jeho snížení nebo nabídnout různé změny životního stylu, které můžete přijmout, aby byl váš krevní tlak na zdravé úrovni.
  • Ujistěte se, že si necháváte často kontrolovat krevní tlak. Vysoký krevní tlak nemá žádné vnější příznaky, takže jediný způsob, jak zjistit, zda jej máte, je nechat si jej zkontrolovat.
 4. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 13

  4 Spravujte cukrovku, vysoký krevní tlak a srdeční choroby, abyste předešli poškození ledvin. Pokud trpíte cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo srdečními chorobami, jste obzvláště náchylní k poškození ledvin. Abyste tomuto poškození předešli, udržujte hladinu glukózy v krvi, krevní tlak a hladinu cholesterolu ve zdravém rozmezí pro vaše okolnosti.
  • Spolupracujte se svým lékařem, abyste zjistili, jaké by měly být vaše ideální hodnoty glykémie a hladiny cholesterolu a jak byste jich měli dosáhnout. To může zahrnovat změny životního stylu nebo léky.
  • Ujistěte se, že užíváte všechny své léky podle pokynů svého lékaře, zejména ty, které jsou určeny k regulaci krevního tlaku a snížení hemoglobinu Úrovně A1c (HbA1c).
 5. Obrázek s názvem Postarejte se o své ledviny Krok 14

  5 Vyhněte se příliš dlouhému užívání volně prodejných léků. Pokud budete pravidelně užívat určité léky bez předpisu, jako je ibuprofen a naproxen, po dlouhou dobu, můžete si omylem poškodit ledviny. Poraďte se svým lékařem o způsobech sledování funkce ledvin, pokud užíváte tato nebo jiná NSAID k chronickým onemocněním.
  • NSAID znamená „nesteroidní protizánětlivé léčivo“.
  • Pokud používáte NSAID jen příležitostně k léčbě bolesti, pravděpodobně nejste ohroženi. Pokud užíváte NSAID proti chronické bolesti, určitě je neužívejte déle než 10 dní, pokud lékař neurčí jinak.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Může Coca-Cola poškodit ledviny? AbigailAbernathy Nejlepší odpověď Ano. Coca-Cola má velmi vysoký obsah cukru a chemikálií, které poškozují vaše ledviny a další orgány.
 • Otázka Musím jíst méně bílkovin, pokud mám problémy s ledvinami? Ano. Ledviny dodávají vašemu tělu bílkoviny a pokud je zahltíte, způsobí vám další problémy, které by potenciálně mohly způsobit větší bolest, než jakou jste již měli. Nejlepší je méně bílkovin, nebo se tomu na chvíli vyhněte a jezte přirozené potraviny jako ovoce a zeleninu, ale ne ty s vysokým obsahem vlákniny.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Získejte lékařskou prohlídku alespoň jednou ročně. Lékař vám zkontroluje krevní tlak a nařídí rutinní vyšetření (hladiny cholesterolu, glukózy atd.), Která mu pomohou určit, zda se u vás vyvinuly problémy s ledvinami nebo u nichž existuje riziko vzniku těchto problémů.

reklama

Varování

 • Některé volně prodejné léky mohou zvýšit krevní tlak. Pokud již máte vysoký krevní tlak, dejte si na tyto léky pozor a poraďte se se svým lékařem, než je začnete užívat.
 • Pokud plánujete drastickou změnu životního stylu, nejprve se poraďte se svým lékařem. I přebytek přírodního ovoce a zeleniny může poškodit vaše zdraví nebo může interferovat s léky, které právě užíváte.
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Jak připravit citronový čaj. Citronový čaj je lahodný nápoj, ať už podávaný teplý nebo ledový! Pijte horký medový citronový čaj na zmírnění bolesti v krku nebo se v teplém letním dni zchlaďte sklenicí ledového citronového čaje. Jakmile získáte základy ...

Vše, co potřebujete vědět o filmu The Muppet Christmas Carol, včetně toho, jak jej streamovat, obsazení, čísel pokladen a zábavných informací.

'Double Shot At Love' s DJ Pauly D a Vinnym je zpět na sezónu 2 ve čtvrtek. Pokud nemáte kabel, můžete sledovat show online.

Stosur, Wozniacki postupují v Charlestonu

Profesionální překladatelé a tlumočníci pracují s psaným i mluveným slovem u soudů, nemocnic, škol a univerzit a podniků. U některých zaměstnání není certifikace 100% nutná, ale prokázání vaší odborné způsobilosti může ...

Pokud nemáte kabel, zde je návod, jak můžete sledovat nové epizody 13. série seriálu „Married at First Sight“ online.