Jak zjistit, zda je vaše zápěstí vyvrtnuto

Vyvrtnutí zápěstí je poměrně častým zraněním, zejména mezi sportovci. K vyvrtnutí dochází, když jsou vazy v zápěstí příliš natažené a potenciálně se roztrhnou, částečně nebo úplně. Vyvrtnuté zápěstí způsobuje bolest, zánět a někdy i podlitiny, v závislosti na závažnosti poranění (stupeň 1, 2 nebo 3). Někdy může být obtížné rozeznat rozdíl mezi špatně vymknutým zápěstím a zlomeninou kosti, takže být dobře informovaný by vám měl pomoci rozlišovat. Pokud však máte z jakéhokoli důvodu podezření na zlomeninu, domluvte si schůzku se svým lékařem a zajistěte lékařské ošetření.

Část 1 ze 2: Identifikace příznaků vyvrtnutého zápěstí

 1. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je vaše zápěstí vyvrtnuto Krok 1

  1 Očekávejte určitou bolest při pohybu. Podvrtnutí zápěstí má široký rozsah závažnosti v závislosti na stupni natažení a/nebo natržení postiženého vazu. Mírné podvrtnutí zápěstí (stupeň 1) zahrnuje určité natažení vazů, ale žádné výrazné natržení; mírné podvrtnutí (stupeň 2) zahrnuje výrazné trhání (až 50% vláken); těžké podvrtnutí (stupeň 3) zahrnuje větší množství trhání nebo úplné přetržení vazu. V důsledku toho bude při podvrtnutí zápěstí stupně 1 a 2 pohyb relativně normální, i když bolestivý. Vyvrtnutí stupně 3 často vede k nestabilitě kloubů (přílišné pohyblivosti) při pohybu, protože zapojené vazivo již není řádně připevněno k jeho zápěstním (karpálním) kostem. Naproti tomu pohyb je obvykle mnohem omezenější při zlomeninách zápěstí a často se při pohybu objevuje pocit skřípání.
  • Vyvrtnutí zápěstí 1. stupně je mírně bolestivé a bolest je obvykle popisována jako bolestivost, která může být při pohybu ostrá.
  • Vyvrtnutí zápěstí 2. stupně generuje středně silnou až silnou bolest v závislosti na stupni natržení; bolest je ostřejší než slza 1. stupně a někdy také pulzuje kvůli zánětu.
  • Vyvrtnutí zápěstí 3. stupně je často méně bolestivé (zpočátku) než odrůdy 2. stupně, protože vaz je zcela přetržený a nedráždí tolik okolní nervy - přestože poranění 3. stupně nakonec významně pulzují kvůli hromadění zánětu.


 2. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je vaše zápěstí vyvrtnuto Krok 2

  2 Hledejte zánět. Zánět (otok) je běžným příznakem všech výronů zápěstí, stejně jako zlomenin zápěstí, ale výrazně se liší podle závažnosti poranění. Obecně platí, že podvrtnutí 1. stupně má nejmenší otok, zatímco podvrtnutí 3. stupně spouští nejvíce. Otok způsobí, že vaše podvrtnuté zápěstí bude ve srovnání s nezraněným zápěstím vypadat silnější a nafouklejší. Reakce těla na zánět, zejména podvrtnutí, má tendenci být přehnanou reakcí, protože očekává nejhorší scénář péče-otevřenou ránu náchylnou k infekci. Pokus o omezení zánětu vyvolaného podvrtnutím studenou terapií, obklady a/nebo protizánětlivými léky je prospěšný, protože snižuje bolest a pomáhá udržovat rozsah pohybu v zápěstí.
  • Otoky ze zánětu nezpůsobují na kůži velkou změnu barvy, kromě určitého zarudnutí způsobeného „proplachováním“ kvůli veškeré teplé tekutině pod kůží.
  • Vzhledem k akumulaci zánětu, který se skládá z lymfatické tekutiny a různých specializovaných buněk imunitního systému, se podvrtnuté zápěstí bude cítit teplé na dotek. Většina zlomenin zápěstí se také cítí teplá v důsledku zánětu, ale někdy může být zápěstí a ruka studené, protože oběh se přeruší kvůli poškození cév.
 3. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je vaše zápěstí vyvrtnuto Krok 3

  3 Podívejte se, jestli se nevytvoří modřiny. Ačkoli zánětlivá reakce těla vytváří v místě poranění otok, není to stejné jako modřiny. Místo toho je modřina způsobena krví, která prosakuje do okolních tkání z poraněných cév (malých tepen nebo žil). Vyvrtnutí zápěstí stupně 1 obvykle nevede k tvorbě modřin, pokud zranění nebylo způsobeno tvrdým úderem, který rozdrtil malé podkožní cévy přímo pod kůží. Vyvrtnutí 2. stupně zahrnuje více otoků, ale opět ne nutně mnoho modřin - záleží na tom, jak ke zranění došlo. Vyvrtnutí 3. stupně zahrnuje mnoho otoků a typicky významné podlitiny, protože trauma, které způsobí zcela roztržený vaz, je obvykle natolik závažné, že také roztrhne nebo poškodí okolní cévy.
  • Tmavá barva modřin je způsobena prosakováním krve do tkání těsně pod povrchem kůže. Když krev degraduje a vyplavuje se z tkáně, modřina s časem mění barvu (tmavě modrá, zelená, poté žlutá).
  • Na rozdíl od podvrtnutí vykazují zlomeniny zápěstí téměř vždy pohmožděniny, protože zlomení kosti vyžaduje více traumatu (síly).
  • Vyvrtnutí zápěstí 3. stupně může vést k avulzní zlomenině, kde vaz odtrhne malý úlomek kosti. V tomto případě existuje spousta okamžité bolesti, zánětu a modřin.
 4. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je vaše zápěstí vyvrtnuto Krok 4

  4 Naneste led a všimněte si jakéhokoli zlepšení. Vyvrtnutí zápěstí všech stupňů dobře reaguje na chladovou terapii, protože snižuje zánět a otupuje okolní nervová vlákna, která generují bolest. Studená terapie (ledové nebo zmrazené gelové obaly) je zvláště důležitá pro podvrtnutí zápěstí 2. a 3. stupně, protože vyvolává hromadění většího zánětu v okolí poranění. Aplikace studené terapie na podvrtnuté zápěstí po dobu 10–15 minut každou hodinu až dvě bezprostředně po úrazu má znatelně pozitivní dopad po dni nebo dvou, a to výrazným snížením intenzity bolesti a usnadněním pohybu. Naproti tomu námraza na zlomenině zápěstí je nápomocná také při kontrole bolesti a zánětu, ale příznaky se často vracejí po odeznění účinků. Terapie chladem má tedy obecně obecnější dopad na podvrtnutí než na většinu zlomenin.
  • Malé zlomeniny vlasové linie (stres) mají tendenci napodobovat podvrtnutí stupně 1 nebo 2 a reagují na terapii chladem (dlouhodobě) lépe než vážnější zlomeniny.
  • Při aplikaci studené terapie na ošetřené zápěstí jej zabalte do tenkého ručníku, aby nedošlo k podráždění pokožky nebo kousnutí mrazem.
  reklama

Část 2 ze 2: Hledání lékařské diagnózy

 1. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je vaše zápěstí vyvrtnuto Krok 5

  1 Poraďte se se svým rodinným lékařem. Ačkoli výše uvedené informace vám mohou pomoci pochopit, zda je vaše zápěstí vyvrtnuté a do jaké míry zhruba změřené, váš lékař je pro stanovení přesné diagnózy mnohem kvalifikovanější. Podrobná anamnéza ve skutečnosti vede ke specifické diagnóze asi u 70% případů bolesti zápěstí. Váš lékař prozkoumá vaše zápěstí a provede na něm několik ortopedických testů, a pokud se zranění jeví jako závažné, pravděpodobně vás pošle na rentgen zápěstí, aby vyloučil zlomeninu kosti. Rentgenové paprsky ukazují pouze kosti, nikoli měkké tkáně, jako jsou vazy, šlachy, cévy nebo nervy. Zlomené zápěstní kosti, zejména zlomeniny vlasů, mohou být na rentgenu obtížně viditelné kvůli jejich malé velikosti a omezenému prostoru. Pokud jsou rentgenové paprsky negativní na zlomeninu zápěstí, ale vaše zranění je závažné a vyžaduje chirurgický zákrok, lékař vás může poslat na vyšetření MRI nebo CT.
  • Malé stresové zlomeniny karpálních kostí (zejména scaphoidní kosti) jsou na pravidelných rentgenových snímcích velmi obtížně vidět, dokud veškerý zánět nezmizí. Na další rentgenové snímky tedy možná budete muset týden počkat. Tyto typy poranění mohou také vyžadovat další zobrazování, jako je MRI nebo dlahování/lití, v závislosti na závažnosti symptomů a mechanismu poranění.
  • Osteoporóza (stav charakterizovaný demineralizací a křehkými kostmi) je významným rizikovým faktorem zlomenin zápěstí, ačkoli nezvyšuje riziko podvrtnutí zápěstí.
 2. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je vaše zápěstí vyvrtnuto Krok 6

  2 Získejte doporučení na MRI. U všech podvrtnutí zápěstí 1. stupně a většiny podvrtnutí 2. stupně není potřeba MRI ani jiný high-tech diagnostický test, protože zranění jsou krátkodobá a mají tendenci se uzdravit během několika týdnů bez lékařského ošetření. U závažnějších podvrtnutí vazů (zejména odrůdy 3. stupně) nebo pokud diagnóza zůstává nejasná, je však vhodné zobrazení magnetickou rezonancí (MRI). MRI využívá magnetické vlny k poskytování podrobných obrazů všech struktur v těle, včetně měkkých tkání. Magnetická rezonance je skvělá pro vizualizaci toho, které vazy jsou silně roztrhané a do jaké míry. To je velmi užitečná informace pro ortopedického chirurga, pokud je nutná operace.
  • Tendinitida, prasklé šlachy a burzitida zápěstí (včetně syndromu karpálního tunelu) napodobují podvrtnutí zápěstí, ale MRI dokáže odlišit různá poranění.
  • MRI také pomáhá zjistit rozsah poškození cév a nervů, zvláště pokud poranění zápěstí způsobuje příznaky ve vaší ruce, jako je necitlivost, brnění a/nebo ztráta normální barvy.
  • Další příčinou bolesti zápěstí, která může napodobovat podvrtnutí nízké kvality, je osteoartróza-typ opotřebení. Bolest osteoartrózy je však chronická, v průběhu času se pomalu zhoršuje a obvykle zahrnuje pocit broušení při pohybu zápěstí.
 3. Obrázek s názvem Zjistěte, zda je vaše zápěstí vyvrtnuto Krok 7

  3 Zvažte CT vyšetření. Pokud je vaše poranění zápěstí dosti závažné (a nelepší se) a diagnóza po rentgenu a MRI zůstává nejasná, jsou indikovány další zobrazovací metody, jako je CT vyšetření. Skenování pomocí počítačové tomografie (CT) kombinuje rentgenové snímky pořízené z různých úhlů a pomocí počítačového zpracování vytváří obrazy (řezy) všech tvrdých a měkkých tkání uvnitř vašeho těla. CT snímky poskytují podrobnější informace než běžné rentgenové snímky, ale podobné úrovně detailů jako snímky MRI. CT je obecně vynikající pro hodnocení skrytých zlomenin zápěstí, i když MRI bývá lepší pro hodnocení jemnějších poranění vazů a šlach. CT vyšetření jsou však obvykle levnější než MRI, takže to může být faktor, pokud vaše zdravotní pojištění nepokryje náklady na diagnostiku.
  • CT vyšetření vás vystaví ionizujícímu záření. Množství záření je více než obyčejné rentgenové záření, ale ne natolik, aby bylo považováno za škodlivé.
  • Nejčastějším podvrtnutím vazu v zápěstí je scapho-lunate ligament, který spojuje scaphoidní kost s lunate bone.
  • Pokud jsou všechny výše uvedené výsledky diagnostického zobrazování negativní, ale vaše silná bolest zápěstí přetrvává, lékař vás pravděpodobně odkáže na ortopedického (kostního a kloubního) specialistu, který provede další testování a hodnocení.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Moje zápěstí je opravdu bolestivé, když jím hýbu. Co to znamená? Jonas DeMuro, MD
  Board Certified Critical Care Surgeon Dr. DeMuro je pediatrický chirurg s kritickou péčí v New Yorku. Získal doktorát na Stony Brook University School of Medicine v roce 1996. Absolvoval stáž v chirurgické kritické péči na židovském zdravotním systému North Shore-Long Island a byl předchozím členem American College of Surgeons (ACS). Jonas DeMuro, MD Odborná odpověď chirurga s kritickou péčí Odpověď odborníka Pokud je zápěstí bolestivé, bolestivé a/nebo oteklé, může dojít k zlomenině jedné nebo více kostí zápěstí, zvláště pokud bolest následuje po nedávném úrazu. Pokud je tato bolestivost závažná nebo přetrvává, určitě navštivte lékaře, aby mohl být řádně vyšetřen, zda je indikována další léčba.
 • Otázka Pokud mě bolí zápěstí, když ho ohýbám dozadu, je vymknuté? Ano, znamená to, že máte natažené vazy, což je podvrtnutí.
 • Otázka Můžete stále používat ruku, i když je zlomená nebo vymknutá? Můžete to zkusit, ale bude to pravděpodobně velmi bolestivé. Bylo by nejlepší ponechat jej nehybný, dokud nebude uzdraven.
 • Otázka Přepadl jsem a zápěstí mě bolí tlakem a pohybem. Je to podvrtnuté? S největší pravděpodobností je.
 • Otázka: Před rokem jsem přistál na zápěstí. Připadá mi to, jako by to mlelo, a slyším, jak to cvaká. Co bych měl dělat? Zajděte k lékaři a udělejte CT vyšetření. Pokud je zlomený nebo vyvrtnutý, lékař vám může dát dlahu nebo závěs. Pokud to nenecháte zkontrolovat, mohlo by to vést k vážnějšímu zranění.
 • Otázka Je podvrtnuté zápěstí, pokud mě bolí, zvláště když s ním hýbu, ale nedochází k otoku a jen k malému otlaku? Pravděpodobně máte podvrtnutí stupně 1 (1% -25% roztrhané). Ledujte to, zabalte to a snažte se to udržet nehybné. Pokud příznaky přetrvávají, navštivte lékaře.
 • Otázka Uklouzla jsem a upadla a nyní mám spodní ruku a zápěstí oteklé, pohmožděné a bolestivé. Mohlo by se mi zlomit zápěstí? To jsou běžné příznaky vymknutého zápěstí. Pokud by byla zlomená, vaše paže/zápěstí by se neobvykle ohnula. Dešifrujte, jestli kost bolí, nebo je to sval nebo tkáň.
 • Otázka Jak zacházím s vyvrtnutím stupně 1? Mám použít obvazy? Pokud máte podvrtnutí stupně 1, můžete udělat cokoli, co zmírňuje bolest. Obvazy nejsou špatný nápad. Nechte si je na noc, abyste si dále nepoškodili zápěstí.
 • Otázka Byl jsem v basketbalu a padl jsem na zápěstí. Jak poznám, zda je zlomený nebo vyvrtaný? Zlomená zápěstí by se neobvykle ohýbala ve srovnání s vaší druhou paží. Zkontrolujte, zda není pokřivená, a pokud ano, navštivte svého lékaře.
 • Otázka Je podvrtnuté nebo zlomené zápěstí, pokud mě při pohybu hodně bolí, ale nevidím viditelné zranění? Může to být malá zlomenina. Měli byste okamžitě navštívit lékaře, který určí, co by na tom mohlo být špatného.
Zobrazit více odpovědí Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Vyvrtnutí zápěstí je často důsledkem pádů, buďte proto opatrní při chůzi na mokrém nebo kluzkém povrchu.
 • Skateboarding je vysoce riziková aktivita pro všechna zranění zápěstí, proto vždy noste chrániče zápěstí.
 • Pokud se neléčí, závažné podvrtnutí zápěstí může zvýšit vaše riziko vzniku osteoartrózy, jak stárnete.
 • Pokuste se ošetřit ledem a udržovat tlak, pokud se nehojí, navštivte lékaře.
 • Dávejte si pozor na to, co děláte se svým zápěstím. Pokud si myslíte, že je zlomený, dejte ho do ledu a dejte mu den nebo dva a pokud je to horší nebo stále stejné, navštivte lékaře.

reklama

Populární Problémy

Zde je návod, jak sledovat speciální stream „Nahý a bojí se žraloků“ 2020 online, pokud nemáte kabel.

Chcete streamovat něco s trochou vzdělávací hodnoty? Zde je návod, jak streamovat dokument Disney's Penguins právě teď.

Jak zabalit alkohol do zavazadla. Balení alkoholu do zavazadel může být matoucí. Než se rozhodnete přepravovat alkohol v letadle, ujistěte se, že rozumíte pravidlům a předpisům, kterými se alkohol v letadle řídí, jako jsou limity ...

Juan Martin del Potro nezvládl slzy v Dubaji, protože ho může čekat další dlouhý post na postranní čáře kvůli opakujícímu se zranění zápěstí.

Feministické hnutí se zaměřuje na potřebu akce k dosažení rovnosti pohlaví a dalších genderových identit. Https://nomas.org/roles-of-men-with-feminism-and-feminist-theory/ Pokud jste heterosexuální muž , může být pro vás obtížné ...

Justine Henin a Boris Becker nedávno hovořili o nedostatku lásky mezi fanoušky k Novakovi Djokovicovi. Djokovič byl celý týden ve zprávách kvůli diskvalifikaci z probíhajícího US Open.