Jak ošetřit zlomeninu stehenní kosti

Odborníci tvrdí, že protože kost stehenní kosti je tak důležitá pro chůzi a pohyb ve vašem každodenním životě, její zlomení je často docela demoralizující. Zlomená stehenní kost může být extrémně bolestivou a nepohodlnou událostí. Pokud jste si zlomili stehenní kost, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste se dostali na cestu uzdravení, počínaje operací. Studie ukazují, že jakmile byla operace dokončena, můžete svou bolest zvládnout léky, zajistit řádné uzdravení doma, rehabilitovat nohu fyzioterapií a předcházet budoucímu zranění.

Část 1 z 5: Léčba zlomené stehenní kosti chirurgickým zákrokem

 1. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 1

  1 Pochopte různé fáze chirurgické léčby a zotavení. Existují tři fáze chirurgické léčby - akutní, zotavovací a udržovací. První prioritou operace je vyloučení jakýchkoli dalších život ohrožujících zranění a stabilizace postižené oblasti.
  • Akutní fáze - v tomto bodě je nutná chirurgická stabilizace a obnovení zarovnání končetin. Trakce se provádí za účelem počáteční stabilizace. Léčba volby je meziměsíční přibíjení.
  • Fáze obnovy - cílem je podpořit okamžitou toleranci váhy, zlepšení pohybu kyčlí a kolen a posílení postižené oblasti. V této fázi se provádí nácvik chůze a používání berlí. Aerobní trénink dolních končetin, jako je jízda na kole, plavání a používání eliptického trenažéru, je nezbytný, pokud je tolerován.
  • Fáze údržby - v této fázi je povoleno nosit závaží, jakmile je dosaženo úplného uzdravení. Mezi činnosti, které zde lze provádět, patří 30 až 45 minut jízdy na kole na rovném povrchu. Doporučuje se také chůze po dobu 4,8 až 8,0 km za týden. Po 3 týdnech lze běhat a poté se postupně vrátit k obvyklému tréninkovému režimu.
   • Po chirurgickém zákroku je zapotřebí fyzioterapie, diskutovaná níže, aby se postupně obnovila funkce stehen. Obvykle se provádí rozsah pohybu a protahování, aby se dodala síla zlomené stehenní kosti. Uvažuje se také o postupném zvyšování fyzické aktivity.


 2. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 2

  2 Uvědomte si, kdy dojde k operaci. Pokud trpíte uzavřenou zlomeninou stehenní kosti, chirurg počká, než operaci zahájíte. U otevřené zlomeniny se však okamžitě provede nouzová operace, aby se zabránilo infekci.
  • Operace zlomené stehenní kosti může trvat až tři nebo čtyři hodiny.
 3. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 3

  3 Podívejte se na vnitřní fixaci. Interní fixace je volbou chirurgického zákroku k léčbě zlomené stehenní kosti. Při tomto typu chirurgického zákroku se provede řez k otevření zlomeniny, poté se použije vnitřní fixátor nebo speciální kovová zařízení, která drží kost na místě. Poté je tyč nebo velký hřebík umístěn do středu stehenní kosti, aby podporoval kost, dokud se nezhojí. Někdy je vedle kosti umístěna také dlaha, která je připevněna pomocí šroubů, aby rámovala vnější stranu nohy.
  • Kovové desky a šrouby sníží riziko dalších komplikací způsobených posunem.
 4. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 4

  4 Prozkoumejte vnější fixaci, abyste podpořili hojení. Pro externí fixaci chirurg vyřízne otvor, aby chirurgicky umístil kovové kolíky a šrouby do kosti nad a pod místem zlomeniny. Kolíky a šrouby jsou připevněny k liště mimo kůži. Tato tyč drží kosti pohromadě, když došlo ke zranění kůže a svalů, aby podpořila hojení.
  • Kolíky se obvykle používají, pokud nejsou zapojeny klouby.
 5. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 5

  5 Zvažte nitrodřeňové přibití ke stabilizaci oblasti. Při nitrodřeňovém přibíjení se do dřeňového kanálu kostí zavádějí malým řezem kovové tyče. Poté jsou přišroubovány ke kosti na obou koncích. Tento postup udržuje kost během hojení ve správné poloze.
  • Tato operace poskytuje silnou, stabilní a plnou fixaci.
  reklama

Část 2 z 5: Zvládnutí zlomené stehenní kosti pomocí léků

 1. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 6

  1 Použijte NSAID ke snížení zánětu. NSAIDS obsahují analgetické, protizánětlivé a antipyretické vlastnosti. Tyto léky působí na určité tělesné chemikálie, aby zabránily postupu zánětu během zranění.
  • Zdravotníci nepodporují příjem tohoto léku po dobu prvních 48 hodin zranění, aby tělo mohlo sledovat svůj přirozený průběh hojení.
  • Mezi nejčastěji předepisované léky ke zvládání bolesti a otoků patří Celecoxib (Celebrex), Ibuprofen (Advil) a Naproxen (Aleve).
 2. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 7

  2 Vyzkoušejte analgetika jako alternativu k NSAIDS. Tyto léky zajišťují pohodlí a zvládají bolest a otoky. Obsahují také sedativní vlastnosti, které mohou zmírnit stres při řešení bolesti.
  • Acetaminofen (Tylenol) je obvykle lékem volby.
 3. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 8

  3 Pokud je bolest vaší zlomené nohy nesnesitelná, požádejte o léky proti bolesti na předpis. V případě zlomeniny stehenní kosti může být bolest závažná a NSAIDS a jiné léky na lehkou bolest jsou často nedostatečné. Během konzultací poskytovatelé zdravotní péče obecně řeší bolest a zánět. Léky na předpis, jako jsou silnější léky proti bolesti, lze podávat ke zmírnění pocitu bolesti a ke snížení stupně zánětu.
  • Příklady léků proti bolesti na předpis jsou kodein a tramadol.
  • Tyto léky proti bolesti jsou předepsány pouze tehdy, pokud jednoduché léky proti bolesti nedosahují požadované úrovně snížení bolesti.
  • Silnější typy léků proti bolesti je třeba užívat ve správném dávkování, aby se předešlo závislosti a závislosti.
 4. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 9

  4 Zvažte použití antibiotik. Aby se zabránilo infekci, mohou být nezbytná antibiotika. Zejména v případě otevřené zlomeniny stehenní kosti a bezprostředně po chirurgickém zákroku lze k prevenci infekce místa použít antibiotika. Lékař nejprve získá kulturu rány odebráním vzorku výtoku z rány a jeho analýzou.
  • Pokud je nalezena infekce, lékař předepíše správné antibiotikum.
  • Otevřené zlomeniny stehenní kosti mohou nastat v důsledku traumatu způsobeného otevřením kůže v oblasti rány.
  reklama

Část 3 z 5: Udržování procesu hojení, když jste doma

 1. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 10

  1 Při sprchování dávejte dobrý pozor. Při sprchování nezapomeňte zakrýt ortézu nebo imobilizér plastovým sáčkem, aby byl suchý. Dávejte si také pozor, abyste nespadli a dále se nezranili.
  • Pokud není imobilizér přítomen, místo řezu opatrně omyjte mýdlem a. Poté jemně osušte. Nezapomeňte místo na řezu nedrhnout nebo na něj nanést jakýkoli druh krému nebo mléka.
  • Vyhněte se pádu tím, že si při sprchování sednete na stoličku.
  • Nikdy neponořujte do vany nebo bazénu, pokud lékař neurčí jinak.
  • Nainstalujte madla do sprchy, poblíž vany nebo vedle toalety.
  • Na podlahu v koupelně uvnitř sprchy a dokonce i ve vaně dejte protiskluzovou podložku.
 2. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 11

  2 Změňte obvazový řez denně, abyste jej mohli sledovat a obnovovat. Denně měňte obvaz, aby bylo místo řezu vystaveno vzduchu a umožnilo mu hojení. Ujistěte se, že rána vypadá zdravě a netrpí infekcí.
  • Dávejte pozor na přítomnost zarudnutí, nadměrné odvodnění a zbytečné otevírání rány.
 3. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 12

  3 Informujte o svém zranění svůj tým zdravotní péče. Nechte svého lékaře primární péče a svého zubaře vědět, že máte v noze tyčinky a špendlíky. To umožní vašemu lékaři a zubnímu lékaři vzít v úvahu jakýkoli možný kov ve vašem systému, když vás léčí z jiných onemocnění.
  • Abyste snížili riziko infekce, měli byste před každým zubním zákrokem užívat antibiotika.
  • Antibiotika jsou profylaktická terapie, která se provádí tak dlouho, dokud jsou ve vašem těle kolíky a tyčinky.
 4. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 13

  4 Sklopte postel, abyste měli snadný přístup. Postel, ve které spíte, by měla být dostatečně nízká, aby se vaše nohy mohly dotýkat podlahy. To vám nejen umožní vstávat a vystupovat z postele bez namáhání stehenní kosti, ale také předcházet pádům a dalším nehodám.
 5. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 14

  5 Nastavte si svůj obývací prostor tak, aby vám vyhovoval. Ujistěte se, že váš dům a frekventované oblasti jsou nastaveny tak, aby vám poskytovaly snadný přístup a zabránily pádům. Také se ujistěte, že jsou z oblastí s obchodováním vyloučena nebezpečí, abyste předešli nehodám.
  • Odstraňte uvolněné šňůry, dráty a koberce z oblastí, kam obvykle chodíte.
  • Nenechávejte malá zvířata, protože byste na ně mohli omylem šlápnout.
  • Opravte nerovnou podlahu.
  • Zajistěte dobré osvětlení.
 6. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 15

  6 Chraňte se před extrémním teplem, abyste předešli krvácení. Jednotlivcům se doporučuje vyhýbat se kontaktu s vysokými teplotami, jako jsou horké koupele, sauny a tepelné zábaly, protože ty mohou rozšířit cévy a zvýšit výskyt krvácení. Ačkoli se teplo může zpočátku cítit dobře, je třeba se vyhnout potenciálně škodlivým účinkům.
 7. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 16

  7 Znehybněte končetinu. Stabilita stehenní kosti musí být zachována, aby se zabránilo dalšímu poškození oblasti a jejích okolních tkání. Imobilizace lze dosáhnout přiložením dlahy a obvazu na postižené místo. Rovněž je třeba se vyvarovat extrémních aktivit a působení příliš velkého tlaku na poraněnou oblast, aby nedošlo k dalšímu poškození postižené oblasti.
  • Vyhněte se masáži a jiné manipulaci s postiženou oblastí, dokud není hojení úplné.
 8. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 17

  8 Aplikujte studený obklad, abyste snížili riziko krvácení a otoku. Na poraněnou oblast lze obvykle přiložit studený obklad, aby se podpořilo zúžení cév, což snižuje riziko krvácení a otoku. Komprese také pomáhá stimulovat tok lymfatické tekutiny, která přenáší důležité živiny do poškozených tkání obklopujících zranění.
  • Lymfová tekutina také odstraňuje odpad z buněk a tělních tkání, které jsou důležitou součástí procesu regenerace tkání.
 9. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 18

  9 Zvedněte postiženou končetinu, aby byla v oběhu. Poraněná oblast by měla být zvýšena nad úroveň srdce. Tato akce napomáhá správnému krevnímu oběhu tím, že podporuje dobrý návrat žilní krve. Vzhledem k tomu, že působením žil je návrat krve do srdce, zvednutí zraněné oblasti umožní gravitaci, která pomůže návratu žilní krve. reklama

Část 4 z 5: Rehabilitace zlomené stehenní kosti pomocí fyzické terapie

 1. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 19

  1 Vyzkoušejte fyzickou terapii, abyste po operaci získali zpět své síly. Jedinci trpící zlomeninou stehenní kosti jsou vyzváni, aby vyzkoušeli cvičení, která mohou pomoci posílit stehenní kost a obnovit její normální funkci. Tato cvičení lze použít k odvrácení pocitů bolesti a regulaci správného oběhu krve do různých částí těla, včetně postižených částí kolem stehenní kosti.
  • Vhodnost všech cvičení byste měli prodiskutovat se svým fyzickým terapeutem, než je vyzkoušíte.
  • Následující cvičení je obecně nutné provádět 3krát denně za předpokladu, že nepřispívají ke zvýšené bolesti:
 2. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 20

  2 Pro posílení svalů proveďte ohyby kyčle a kolena. Ohyb boků a kolen zvýší flexibilitu vašich čtyřhlavých svalů a hamstringů, což pomůže obnovit mobilitu a funkci.
  • Lehněte si na rovný povrch s hlavou zvednutou o 30 až 45 stupňů na polštáři.
  • Pokud je to možné a pohodlné, pokrčte postižené koleno směrem k hrudníku.
  • Vraťte se do výchozí polohy.
  • Opakujte to 10 až 20krát za předpokladu, že nedojde ke zvýšení bolesti.
 3. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 21

  3 Zkuste statickou čtyřhlavou kontrakci. Jedná se o cvičení s nízkým stresem, které je dobrým výchozím bodem pro posilování.
  • Lehněte si na rovný povrch s ručníkem pod postiženou nohou.
  • Začněte utažením předních stehenních svalů (čtyřhlavého svalu) zatlačením kolena směrem dolů do ručníku. Vydržte 5 sekund.
  • Umístěte prostřední a ukazováček na vnitřní čtyřhlavý sval, abyste pocítili napínání svalů. Tím zajistíte, že bude provedeno správné utažení.
  • Opakujte utahování předních stehenních svalů a držte je 5 sekund po dobu 10 opakování.
 4. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 22

  4 Vězte, že cvičení pomůže procesu hojení. Cvičení a pohyb svalů podporuje dobrý krevní oběh a distribuci kyslíku do postižené oblasti. To urychlí opravu poškozené tkáně kolem stehenní kosti. Důvodem je, že kyslík je nezbytný pro udržení buněčné integrity, funkce a opravy v případě poranění tkání.
  • Většina zlomenin stehenní kosti trvá čtyři až šest měsíců, než se zcela uzdraví.
  • I při správné léčbě bude délka zotavení záviset na závažnosti zlomeniny a přítomnosti dalších poranění těla.
  reklama

Část 5 z 5: Prevence dalšího zranění

 1. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 23

  1 Posilte své kosti. Jezte potraviny bohaté na vápník, jako je zelená listová zelenina, a zvyšte si pravidelné pití mléka. Konzumujte doplňky vitaminu D, které vám pomohou posílit kosti. Tím zajistíte, že si zlomeninu stehenní kosti znovu nezlomíte.
 2. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 24

  2 Používejte ochranné pomůcky. Zvláště pokud trénujete na velkou událost, noste ochranné pomůcky, které zajistí, že si nezlomíte kost. Také se ujistěte, že si mezi tréninkem uděláte krátké přestávky, aby se vaše kosti zotavily z tlaku, napětí a vyčerpání.
 3. Obrázek s názvem Treat a Broken Femur Step 25

  3 Zvažte křížový trénink. Nepřeplňujte se, protože to může způsobit přílišnou zátěž stehenní kosti a také vaše další kosti. Střídejte cvičení, aby vaše kosti měly období odpočinku. Běh můžete střídat s aktivitami bez nárazu, jako je jízda na kole a plavání. reklama

Expertní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Musím namazat místo, kde mi byly vytaženy stehy? Janice Litza, MD
  Deskový certifikovaný lékař rodinné medicíny Dr. Litza je certifikovaný lékař rodinného lékařství ve Wisconsinu. Je praktikující lékařkou a 13 let vyučuje jako klinická profesorka poté, co v roce 1998 získala doktorát na Lékařské fakultě a veřejném zdraví University of Wisconsin-Madison. Janice Litza, MD Board Certified Family Medicine Lékař Expert Odpověď Nejlepší je nechat ho uzdravit udržováním čistoty a sucha a vyhýbat se slunci na čerstvé pokožce. Někdy může při hojení a svědění strupů pomoci použití oleje z vitaminu E nebo Aquaphoru. Antibiotika a peroxid vodíku se nedoporučují.

Populární Problémy

Dominic Thiem vyhrál svého prvního majora na US Open 2020 a také se dostal do finále Australian Open. Thiem bude po boku Novaka Djokoviče a Rafaela Nadala jedním ze uchazečů o Cenu mistra světa ITF.

Jak natočit film s jednou osobou. Máte kameru, nápad a vše, co potřebujete k natočení filmu, ale nemáte herce ani štáb, který by vám s jeho natáčením pomohl. Ať už se nudíte a chcete něco natočit, chcete jazzovat školní projekt nebo ...

Č. 10 Houston čeká v sobotu velký domácí test proti Jižní Karolíně. Zde je návod, jak a kde hru sledovat.

Tento týden má premiéru nová sezóna Stephen Colbert Presents Tooning Out the News. Zde je návod, jak se dívat.

Je známo, že Federer a Nadal hráli v roce 2008 finále blockbusteru. Jaká jsou další velká finále ve Wimbledonu? Zjistěte to zde :.