Jak ošetřit zlomený zub u psů

U psů je běžným jevem zlomené zuby. Mohou si zlomit zuby skrz hrubý dům s jinými psy, žvýkat něco opravdu tvrdého nebo kvůli traumatu v ústech. Ať už se to stalo jakkoli, je důležité, aby zlomené zuby ošetřil veterinární lékař. Veterinární lékař může posoudit závažnost zlomeniny, vhodně ošetřit zub a poradit vám s následnou péčí.

ptex kinetický loketní návlek

Část 1 ze 2: Identifikace zlomeného zubu

 1. Obrázek s názvem Léčba zlomeného zubu u psů Krok 1

  1 Pravidelně kontrolujte psovi tlamu. Abyste našli zlomené zuby nebo jiné zubní problémy, měli byste psovi pravidelně kontrolovat tlamu. To znamená podívat se na stav jeho zubů, dásní a dalších ústních tkání. Nejsnadněji to uděláte, když svému psovi vyčistíte zuby, což by se mělo provádět pokud možno každý den.
  • Pravidelná kontrola vám umožní pochopit, jak vypadají zuby vašeho psa, když jsou v dobrém stavu, takže můžete snáze identifikovat problémy. Nejlepší doba k pochopení toho, jak vypadají, když jsou v dobré kondici, je hned po veterinárním čištění zubů.
  • Psí tlama je zřídka dokonalá. Pochopte, co je pro vašeho konkrétního psa normální. Například psí dásně jsou obvykle růžové, ale někteří psi mají dásně s pigmentem, což znamená, že jsou skvrnité s hnědými oblastmi. To je zcela normální, ale musíte si toho být vědomi, abyste si nemysleli, že tyto oblasti představují problém.
  • Možná budete muset svého psa postupně aklimatizovat na zubní péči, včetně toho, že vám umožní kontrolovat jeho zuby. Přijímejte postup pomalu a nepředpokládejte, že vás váš pes automaticky nechá rozhlédnout kolem tlamy.


 2. Obrázek s názvem Léčba zlomeného zubu u psů Krok 2

  2 Hledejte známky infekce v ústech. Pokud má váš pes zlomený zub, který se neléčí, může se nakazit. Zejména zub, který je zlomený pod linií dásní, se může snadno nakazit, pokud do oblasti vstoupí bakterie.
  • Mezi příznaky infekce v ústech patří výtok, opravdu špatný dech, krvácení dásní a oteklé dásně.
 3. Obrázek s názvem Léčba zlomeného zubu u psů Krok 3

  3 Zjistěte otok kolem úst a čelisti. Pokud se zub nebo čelist nakazí, mohou nastat vnější příznaky. Ty mohou zahrnovat otok kolem úst a čelisti a teplo kolem tohoto otoku. Toto jsou příznaky vážného problému, který je třeba okamžitě léčit.
  • Váš pes může mít infikovaný zub a tyto příznaky nedostane. Každý pes a každá infekce je jiný, a proto se způsob, jakým infekce postupuje, bude lišit.
 4. Obrázek s názvem Ošetřete zlomený zub u psů Krok 4

  4 Věnujte pozornost známkám bolesti zubů. Infekce uvnitř tlamy způsobí psovi bolest. Mezi příznaky, které vašeho psa bolí, patří nadměrné slintání, citlivost obličeje, deprese nebo strach a váhání s jídlem nebo pitím.
  • Mnoho psů nebude vykazovat konkrétní vnější známky toho, že mají bolesti. Z evolučního hlediska ukazuje bolest na slabost, takže psi mohou velmi dobře skrývat svou bolest za každou cenu.
  reklama

Část 2 ze 2: Získání veterinárního ošetření

 1. Obrázek s názvem Léčba zlomeného zubu u psů Krok 5

  1 Vezměte svého psa k veterináři. Zlomený zub by měl posoudit veterinární lékař. Ať už je zub zlomen až do kořene a dásní, nebo se zlomenina nerozkládá až do dásní, veterinář bude schopen vyhodnotit situaci a navrhnout nejlepší léčbu pro vašeho mazlíčka.
  • Poté, co veterinář probere problém s vaším a podívá se na zub vašeho psa, pravděpodobně provede rentgen, aby zjistil, zda jsou kořeny a dásně ovlivněny zlomeninou.
  • Zlomený zub se někdy nezdá jako velký problém, ale ve skutečnosti vašemu psovi způsobuje velkou bolest. Nejlepší je nechat si zub zkontrolovat veterinářem, aby se ujistil, že zub psovi nezpůsobuje bolest, kterou pes maskuje.
  • Pokud váš pes odlomí špičku zubu, bude odhalen dentin zubu, což je materiál zubu pod sklovinou. Tato oblast obsahuje spoustu nervů, takže vašeho psa bude bolet, pokud bude tato oblast odhalena. Tato část zubu navíc již nemá ochranný materiál, který by držel dutiny v šachu.
 2. Obrázek s názvem Léčba zlomeného zubu u psů Krok 6

  2 Poraďte se s veterinárním zubním lékařem. Pokud váš pravidelný veterinární lékař nemá mnoho zkušeností se zubním lékařstvím, nebo pokud je zub silně infikován a potřebuje invazivní ošetření, pak možná budete chtít zajít na ošetření k veterináři. Veterinární zubař bude například moci provádět zubní chirurgii těžce zlomeného a infikovaného zubu.
  • Diskutujte se svým pravidelným veterinářem, zda mají s těžkými zubními zlomeninami mnoho zkušeností. Pokud tomu tak není, požádejte o doporučení veterináře ve vaší oblasti.
 3. Obrázek s názvem Léčba zlomeného zubu u psů Krok 7

  3 Diskutujte o možnosti utěsnění zubu. V závislosti na závažnosti zlomeniny a zlomeném zubu vám veterinární zubař může poskytnout několik možností léčby. Pokud zlomenina neovlivní dásně nebo kořeny, pak může být zub obvykle jen zapečetěn.
  • Pečetění zubu je obvykle odborný postup, takže si jej budete chtít nechat provést a koupit veterináře. Měli by rentgenovat zub, aby se ujistili, že je stále naživu, a pak, pokud je živý, naneste lepený tmel, aby se zabránilo bakteriím, které by mohly vést k kazu nebo bolesti.
 4. Obrázek s názvem Léčba zlomeného zubu u psů Krok 8

  4 Zvažte kořenový kanál zubu, který je zlomen pod linií dásní. Kořenové kanály lze použít k záchraně zlomených zubů. Během kořenového kanálu je odstraněna infikovaná tkáň, zub je utěsněn a oblast je léčena, aby se zabránilo dalším infekcím.
  • Tento postup umožňuje vašemu psovi udržet si zub a vyhnout se traumatu z chirurgického odstranění.
  • Váš pes bude muset pro tento postup podstoupit anestezii.
  • U psů mladších 18 měsíců může být doporučeno podstoupit terapii vitální buničiny. Tato terapie se používá, protože pes mladší 18 měsíců nemá dostatečný vývoj kořenů zubů, aby mohl podstoupit kořenový kanál. Terapie vitální buničinou udržuje zub naživu dostatečně dlouho, aby se zub mohl vyvinout natolik, aby prošel kořenovým kanálkem.
 5. Obrázek s názvem Léčba zlomeného zubu u psů Krok 9

  5 Diskutujte, zda je nutná extrakce zubu. Extrakce zubu bude pravděpodobně navržena, pokud je zub vašeho psa vážně zlomený a infikovaný. Psí zuby mají velmi velké kořeny, takže extrakce zubů může být invazivní a vážná operace, která sahá hluboko do čelisti vašeho psa.
  • Zotavení z této operace může být rozsáhlé a vytržení zubu, který váš pes používá k žvýkání, může ovlivnit jeho schopnost jíst.
 6. Obrázek s názvem Léčba zlomeného zubu u psů Krok 10

  6 Dopřejte svému psovi správnou následnou péči. V závislosti na léčbě, kterou váš pes absolvoval, se zotavení a následná péče budou lišit. Dodržujte pokyny veterinárního lékaře pro následnou péči, včetně toho, jaké léky dát svému psovi a kdy tyto léky podat.
  • S utěsněním zubu nebo kořenovým kanálkem se váš pes velmi pravděpodobně velmi rychle vzpamatuje. Budou moci pokračovat v jídle a pití ve stejný den a bolest by měla být minimální.
  • Pokud váš pes podstoupil anestezii, bude potřebovat vaši podporu, když se probudí a uzdraví. Někteří psi nereagují dobře na anestezii, takže se může na nějakou dobu zvracet nebo být dezorientovaný.
  • Pokud váš pes podstoupil odstranění zubu, pravděpodobně bude mít nejtěžší a nejdelší zotavení. Váš veterinář vám předepíše léky proti bolesti psa a antibiotika, které bude nutné psovi pravidelně podávat. Kromě toho budete muset sledovat chirurgické místo, abyste se ujistili, že se rána dobře hojí a neinfikuje.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Můj pes má už dávno zlomený špičák, což ji nikdy neobtěžovalo. Nedávno se zlomil řezák a další je uvolněný. Můj veterinář řekl, že jí dá žvýkat kosti a antibiotika. Je to v pořádku? Ap3 Pokud se psovi lámou zuby, může být příčinou žvýkání tvrdých předmětů, nikoli řešení. Další příčinou může být zubní onemocnění. Možná budete chtít získat názor od druhého veterináře.
 • Otázka Zdá se, že moje laboratoř odlomila špičku jednoho z jejích premolárů. Nezdá se, že by ji něco bolelo, ale vím, že to dokážou zamaskovat. Vypadá to jen na špičku zubu, mám se znepokojovat? Ano, měli byste být trochu znepokojeni. Psa byste měli vzít k veterináři, aby mohl ověřit, zda je třeba zub opravit a zda vašeho psa nebolí.
 • Otázka Moje pětiměsíční štěně Pit Bull si zlomilo zub. Vylomilo se to z linie dásní. Mám si s tím dělat starosti? Ano, protože existuje riziko, že se infekce dostane do otevřeného zubu a nastanou horší problémy. Vezměte své štěně k veterináři.
 • Otázka Můj pes pomeranský (4 měsíce starý) si zlomil dolní špičák. Bude růst, jak roste s věkem? Ano, pravděpodobně ztratí tento zub a vyroste. Pokud již o tento zub přišel, navštivte veterináře, který určí potřebnou léčbu.
 • Otázka Jak zacházím doma? Pokud nemáte zkušenosti, je lepší vzít svého psa k veterináři.
 • Otázka Všiml jsem si, že se u mého yorkiepoo zlomil spodní špičák. Nezdá se, že by ho něco bolelo, ale jeho jídlo je pomalé. Mám začít s měkkou dietou? Jak poznám, že potřebuje další pomoc? Anaka Blackwood Začněte s vývarem a rýží, poté ho přepněte na mírně měkké jídlo a poté přepněte na tvrdý granulát, pokud je schopen ho sníst. Ještě důležitější je, dostat ho k veterináři, aby se ujistil, že je v pořádku.
 • Otázka Bydlel jsem, neexistuje žádný zubní lékař. Co mám dělat? Pro jednoduchou extrakci zubu nepotřebujete veterinárního zubaře, a pokud ve vaší osobní situaci opravdu není jiná možnost, je vytrhnutí zubu v pořádku - to mohou provádět běžní veterináři.
 • Otázka Mému 5měsíčnímu mini kníračovi se spodní levý zub K9 odlomil, doroste nebo zůstane bez zubu? Vypadá to, že právě přišel o mléčný zub a jeho dospělý ho brzy nahradí. To je u psa v jeho věku zcela normální a totéž se pravděpodobně stane s jeho ostatními zuby, dokud mu nevyrostou všechny dospělé zuby.
 • Otázka Co mám dělat, když má můj pes rozštěpený zub? Mám se obávat dlouhodobé infekce? Psa byste měli nechat zkontrolovat veterinářem. Pokud je prasklá příliš daleko, může a může se nakazit a způsobit absces. To je extrémně bolestivé a ovlivňuje to také jejich schopnost dýchat a jíst.
Nezodpovězené otázky
 • Měly by být nádoby vytaženy, pokud mi pes zlomil zub a nádoby jsou odkryté?
 • Můj Golden Doodle zlomil hrot z moláru. Mám mít obavy?
 • Jak se mám starat o svého psa po extrakci zubu?
 • Co mám dělat, když si můj pes zlomil zub?
 • Co mám dělat, když má pes vytrhl více zubů, než se očekávalo?
Zobrazit více nezodpovězených otázek Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Chcete vědět, jak být úplným křídlem vašeho fotbalového týmu? V tomto krátkém průvodci objevíte několik způsobů, jak zlepšit své dovednosti, abyste se stali lepším hráčem křídel. Vylepšete rychlost. Nejzákladnější fyzické atributy, které dobrý křídelník ...

Wawrinka porazil Del Potra a postoupil do semifinále US Open

Analýza největších tenistů moderní doby.

Wing Chun je styl kung -fu, který klade důraz na boj zblízka, rychlé údery a těsnou obranu k překonání protivníků. Toto tradiční čínské bojové umění destabilizuje soupeře rychlou prací nohou, obranou a útokem ...

Jak projevit náklonnost kočce. Mnoho lidí, zejména lidí, kteří nejsou „kočky“, si myslí o kočkách jako o vzdálených, vzdálených, nezaujatých a v podstatě o něčem jiném než o láskyplném. I když to mají tendenci ukazovat méně zjevnými způsoby než psi, ...