Jak léčit artritidu kyčle

Pokud máte artritidu v kyčli, víte, jak to může být nepříjemné. Může omezit vaše aktivity a udržet vás v neustálé bolesti, což je důvod, proč je jednou z hlavních léčby artritidy kyčle bolest a léčba nemocí pomocí léků. Změny životního stylu, jako je výběr mírnějších cvičení, stravování proti zánětům, používání pomocných zařízení a hubnutí, vám také mohou pomoci zvládnout vaši nemoc. Pokud máte stále bolesti, další možností léčby je chirurgický zákrok, který se může pohybovat od resurface kyčle až po náhradu kyčle.Metoda 1 ze 3: Léčba artritidy léky

 1. 1 Vezměte si volně prodejné protizánětlivé léky, jako je NSAID. NSAID jako ibuprofen (Advil, NeoProfen) a naproxen sodný (Aleve, Naprosyn) se používají k léčbě bolesti s artritidou. Pomáhají také snižovat zánět, což z nich činí dobrou volitelnou volbu pro artritidu kyčle.
  • Váš lékař může doporučit vyšší dávku, než je standardní volně prodejné doporučení. Mohou na to dokonce napsat recept.
  • NSAID, zejména dávky na předpis, mohou interagovat mimo jiné s léky, jako jsou SSRI (typ antidepresiv), kortikosteroidy a antikoagulancia. Proto je důležité před zahájením užívání tohoto léku promluvit se svým lékařem, který zkontroluje interakce s jinými léky, které užíváte.
  • Kromě toho může lékař poradit, zda je vhodné užívat tento lék, pokud máte určité zdravotní problémy, jako jsou srdeční choroby nebo žaludeční vředy.
  • Nežádoucí účinky mohou zahrnovat žaludeční problémy, srdeční problémy, problémy s krvácením a onemocnění ledvin nebo jater.
 2. 2 Vyzkoušejte volně prodejný acetaminofen pro úlevu od bolesti. Ačkoli acetaminofen, běžněji známý jako Tylenol, není protizánětlivý, může poskytnout úlevu od bolesti. Některé acetaminofeny jsou prodávány zejména pro bolesti s artritidou a obvykle se jedná o pilulku s prodlouženým uvolňováním o 650 miligramech, která poskytuje dlouhodobější úlevu.
  • Diskutujte o této možnosti se svým lékařem, protože užívání příliš velkého množství acetaminofenu může způsobit poškození jater. Nikdy neužívejte více než 4 000 miligramů acetaminofenu za 24 hodin.
 3. 3 Zeptejte se svého lékaře na kortikosteroidy. Tyto léky pomáhají při zánětech, což pro vás znamená menší bolest. Užívejte tyto léky injekcí nebo ústy nebo použijte topický krém.
  • Prednison je běžný steroid podávaný při artritidě.
  • Pokud vám lékař podá injekci, nejprve oblast znecitliví. Poté vstříknou kloub kortikosteroidem. Tyto záběry opakujte podle potřeby 3-4krát ročně.
  • Další možností je lubrikační panák, který zahrnuje podobný postup kromě toho, že lékař vstříkne lubrikant, jako je kyselina hyaluronová. Tato kyselina může poskytnout odpružení pro váš kloub.
 4. 4 Diskutujte o duloxetinu (Cymbalta) se svým lékařem. Přestože je tento lék primárně antidepresivem, může také pomoci při chronické bolesti. Zeptejte se svého lékaře, zda je tato možnost pro vás dobrá.
  • Tento lék vás může vystavit riziku sebevraždy, zvláště pokud jste mladý dospělý. Dávejte pozor na příznaky, jako je zhoršení deprese, záchvaty paniky, nespavost a zvýšená úzkost, když poprvé začnete tento lék. Sledujte také tyto příznaky, když vám lékař dávku zvýší. Zavolejte svého lékaře, pokud se u vás objeví tyto příznaky.
  • Nežádoucí účinky mohou zahrnovat únavu, sucho v ústech, zácpu a pocení.
 5. 5 Požádejte o chorobu modifikující antirevmatika (DMARD). Tyto léky, mezi které patří methotrexát a sulfasalazin, pracují s imunitním systémem. Zpomalují, jak rychle nemoc postupuje.
  • Tento lék byste neměli užívat, pokud jste těhotná nebo se pokoušíte otěhotnět. Některé z těchto léků mohou časem způsobit poškození jater, proto byste tento problém měli prodiskutovat se svým lékařem, zvláště pokud již máte problémy s játry nebo užíváte léky, které ovlivňují vaše játra. Některá očkování také nejsou bezpečná, když jste na DMARDech, takže si to promluvte se svým lékařem.
  • Sledujte vedlejší účinky jako nevolnost, zvracení, vypadávání vlasů, bolestivé močení nebo horečku, zimnici a bolest v krku. O těchto nežádoucích účincích se poraďte se svým lékařem.
  • Tyto léky jsou k dispozici pouze na lékařský předpis, proto se zeptejte svého lékaře, zda jsou pro vás dobrou volbou.
 6. 6 Diskutujte o modifikátorech biologické reakce na zánět. Tyto léky fungují tak, že zastaví reakci zánětu v různých bodech procesu. Na druhé straně pocítíte méně artritických symptomů. Promluvte si se svým lékařem, zda vám tento lék prospěje.
  • Imunitní systém úplně nevypnou. Spíše jen pracují na jedné části imunitního systému, aby zpomalili reakci.
  • Primárním rizikem modifikátorů biologické reakce je nakažení závažnou infekcí, jako je zápal plic, ke které dochází přibližně u 2 až 3 lidí ze 100.
  • Další nežádoucí účinky závisí na lécích, které užíváte, ale mohou zahrnovat zvýšené jaterní enzymy (indikující zánět jater) a sípání, stejně jako zvýšenou šanci na vyrážky a pásový opar.
 7. 7 Zvažte doplněk jako glukosamin nebo chondroitin. Výzkum těchto doplňků je neprůkazný. Někteří lidé však zjistili, že pomáhají s bolestmi kloubů, jako je artritida kyčle. Podívejte se na společný doplněk, který obsahuje jednu nebo obě tyto složky, abyste zjistili, zda vám může být prospěšný.
  • Jako u každého doplňku se nejprve poraďte se svým lékařem. Oba tyto doplňky mohou interagovat s lékem na ředění krve warfarinem. Glukosamin může časem poškodit ledviny a může také ovlivnit hladinu cukru v krvi, zvláště pokud jste diabetik. Neměli byste užívat glukosamin, pokud jste alergičtí na měkkýše.
  • Obvykle byste užívali 500 mg glukosaminu 3krát denně a/nebo 200-400 mg chondroitin sulfátu 3krát denně.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Provádění změn životního stylu

 1. 1 Zúčastněte se ergoterapie, abyste upravili své návyky. Ergoterapeut projde vašimi každodenními úkoly, aby vám pomohl provést úpravy. Tyto úpravy vám uberou trochu tlaku na bok a usnadní vám život.
  • Požádejte svého lékaře o doporučení ergoterapeutovi nebo jej najděte prostřednictvím svého pojištění pomocí online vyhledávacího nástroje.
  • Například sprchové křeslo může pomoci, pokud vás při koupání bolí kyčle.
  • Pracovní terapeut vám může případně navrhnout, abyste se vyhnuli schodům, aby nedošlo ke zhoršení kyčle.
 2. 2 Vytvořte cvičební program s fyzickým terapeutem. Cvičení je nezbytné k léčbě artritidy kyčle. Za prvé vám to může pomoci zhubnout, což zase sníží tlak na vaše boky. Kromě toho může zvýšit vaši flexibilitu a posílit svaly kolem kyčle.
  • Fyzický terapeut vám pomůže vyvinout rutinu, která vám umožní cvičit, aniž by se vaše artritida zhoršila. Požádejte svého lékaře o doporučení nebo jej vyhledejte prostřednictvím online vyhledávacího nástroje vašeho pojištění.
 3. 3 Vyberte si cvičení s nízkým dopadem, jako je plavání nebo jízda na kole. Pokud děláte cvičení, jako je tenis nebo běh, budete muset udělat nějaké změny. Plavání je zvláště dobrým cvičením pro osoby trpící artritidou, protože nabízí procvičení celého těla bez zbytečného namáhání boků.
 4. 4 Zvyšte flexibilitu a pohyb pomocí jógy nebo tai chi. Tato cvičení bývají šetrná ke kloubům a zároveň pomáhají při flexibilitě a bolestech s artritidou. Mohou také pomoci snížit úzkost a stres jako další bonus.
  • Podívejte se na kurzy ve vaší oblasti, které jsou zvláště zaměřené na osoby trpící artritidou, nebo dokonce jen na jógu nebo tai chi pro seniory. Některé třídy pro seniory umožní vstup mladším lidem, takže se poohlédněte po nějakém, i když ještě nejste „senior“.
  • Pokud vám určitý pohyb způsobuje bolest v oblasti kyčle, vyhněte se tomu.
 5. 5 Zhubnout s dietou a cvičením, abyste snížili tlak na boky. Najít cvičení, které vás baví a které zvládnete s trochou bolesti, je skvělý způsob, jak zhubnout. Vaše strava však také hraje důležitou roli, takže se ujistěte, že sledujete také to, co jíte. Svou dietu můžete dokonce obohatit o potraviny, které snižují zánět.
  • Zaměřte se na 30 minut cvičení denně po většinu dní v týdnu.
  • Jezte potraviny s protizánětlivými vlastnostmi, jako jsou ryby bohaté na Omega 3 mastné kyseliny, ostružiny, ořechy, fazole, jahody, olivový olej, lilek a ovesné vločky. Vyhněte se zpracovaným potravinám, kdykoli je to možné.
  • Sledujte svůj kalorický příjem, abyste se ujistili, že nepřijímáte více kalorií, než spálíte. Použijte online kalkulačku kalorií, která vám pomůže určit, kolik kalorií spotřebujete.
 6. 6 Abyste si usnadnili život, používejte pomocná zařízení, jako jsou hole a retraky. Zatímco hole, chodítka, boty na boty a sahače nezmizí, mohou bolest snášet. Když například použijete hůl nebo chodítko, může to odnést část váhy z vašeho boku a snížit tlak.
  • Palice a chodítka poskytují pomoc při chůzi. Shoehorns jsou zařízení, která vám pomohou nazout boty, a reachers jsou prodlužovací ramena, která vám pomohou chytit věci, které jsou mimo dosah.
  • Tato zařízení najdete v jakékoli lékárně nebo velkém obchodě.
  • Vyzkoušejte další užitečná zařízení, jako jsou zařízení podporující ponožky, která vám pomohou při uklouznutí na ponožkách, aniž byste se museli ohýbat, a toaletní sedačky se zvýšenou výškou, které zvyšují výšku horní části toalety a usnadňují vstávání.
  reklama

Metoda 3 ze 3: S ohledem na chirurgické možnosti

 1. 1 Zeptejte se na resurfacing kyčlí, pokud jste mladí a aktivní. Tato možnost je méně invazivní než plná náhrada kyčle. Je to dobrá volba, pokud váš bok ještě není příliš vážně poškozen, což může provést lékař.
  • Při tomto postupu je na vaši stehenní hlavu položen kovový kryt, část kloubu, která je normálně odstraněna při náhradě kyčle. Kovový kryt pomáhá chránit spoj.
  • I když je tento postup méně invazivní než náhrada kyčelního kloubu, stále se jedná o chirurgický zákrok, který přináší rizika, jako je infekce nebo krevní sraženiny.
 2. 2 Pokud jste mladší s těžkou artritidou, požádejte o osteotomii. Tato operace může pomoci opravit deformity a problémy se zarovnáním, které vedou k artritidě. Je to dobrá volba, pokud jste stále relativně aktivní.
  • Pokud jste mladí a aktivní, lékaři možná nebudou chtít provést totální náhradu kyčle. Důvodem je, že vysoce nárazové činnosti mohou opotřebení náhrady rychleji. Náhrada se uvolní, což je bolestivé.
  • Jako u každého chirurgického zákroku, i při tomto postupu riskujete infekci nebo krevní sraženiny.
 3. 3 V závažných případech diskutujte o náhradě kyčle. Pokud byl váš kloub v průběhu času vážně poškozen artritidou, může být nejlepší volbou náhrada kyčle. Zatímco všechny chirurgické zákroky přicházejí s rizikem, jakmile se zotavíte z náhrady kyčle, vaše bolest se obvykle výrazně sníží.
  • Při náhradě kyčelního kloubu lékař vyjme poškozený kloub a vloží jej umělým kloubem.
  • Hlavními riziky při náhradě kyčle jsou infekce a možné krevní sraženiny. Váš umělý kloub se také může časem opotřebovat a možná bude nutné ho vyměnit podruhé.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Některé doplňky, jako je glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, mohou zmírnit artritidu kyčle a bolesti kloubů. Poraďte se svým lékařem, abyste zjistili, zda jsou pro vás to pravé.

reklama

Varování

 • Před zahájením léčby se vždy poraďte se svým lékařem, který posoudí váš celkový zdravotní stav a určí, zda je to pro vás dobrá léčba.
reklama

Populární Problémy

Uchycení: (8) Roberto Bautista Agut vs (10) Denis Shapovalov

Zde je návod, jak sledovat každou hru Ravens online bez kabelu v roce 2020. Obsahuje možnosti, pokud žijete v Baltimoru nebo pokud nejste na trhu.Arkansas a Indiana se v neděli setkají na nekonferenčním basketbalovém zápase. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Zde je návod, jak sledovat Bears vs Vikings online bez kabelu

Chcete streamovat Neviditelnou sestru? Zde je vše, co potřebujete vědět, včetně toho, jak se na to právě dívat, herci, postavy a zábavná fakta.Zdá se, že nedávné komentáře Stefanose Tsitsipase k koučování na hřišti znovu rozpoutaly debatu o polarizačním tématu.