Jak zacházet s Paronychií

Paronychia je infekce kůže kolem nehtu nebo nehtu. Mezi příznaky patří zarudnutí, bolest a otok kolem nehtu. Existují akutní a chronické formy paronychie a obě jsou téměř vždy snadno léčitelné. U akutní paronychie obvykle stačí namočit oblast do teplé vody několikrát denně. Pokud se to do týdne nezlepší, může vám lékař předepsat antibiotika. Chronická paronychie je obvykle způsobena houbami a často postihuje více oblastí. Váš lékař pravděpodobně předepíše antifungální mast a infekce může trvat několik týdnů, než se vyčistí.Metoda 1 ze 3: Namáčení oblasti v teplé vodě

 1. Obrázek s názvem Zbavte se akné bez použití léků Krok 6

  1 Naplňte misku nebo umyvadlo teplou vodou z vodovodu. Většinu případů akutní paronychie lze léčit namáčením oblasti v teplé vodě několikrát denně. Pokud potřebujete namočit prst nebo umyvadlo na nohy, použijte misku. Voda by měla být velmi teplá, ale ne tak horká, aby způsobovala bolest nebo nepohodlí.
  • Akutní paronychie je krátkodobá a vzniká náhle. Obvykle postihuje jeden prst nebo prst a je často způsobena bakteriální infekcí. Mezi příznaky patří zarudnutí, otok, hnis a pulzující bolest kolem nehtu.


 2. Obrázek s názvem Zbavte se akné bez použití léků Krok 13

  2 Pokud je vaše kůže rozbitá, přidejte sůl nebo fyziologický roztok. Teplá voda sama o sobě udělá své, pokud máte jen kousek červené, oteklé kůže. Pokud máte řez, můžete do teplé vody přidat několik lžic kuchyňské soli, epsomské soli nebo fyziologického roztoku.
  • Stále můžete přidat sůl, pokud vaše kůže není rozbitá. Někteří lidé si rádi namáčejí nohy v teplé vodě a solích Epsom.
  • K čištění oblasti nepoužívejte alkohol nebo peroxid vodíku, protože mohou zpomalit hojení.
 3. Obrázek s názvem Pěstujte si nehty Krok 4

  3 Namočte si prst nebo prst na 20 minut 3 až 4krát denně. Pokud se voda ochladí do 20 minut, přidejte horkou vodu k ohřátí nebo ji nahraďte čerstvou miskou. Akutní paronychie obvykle zmizí po několika dnech pravidelného namáčení teplé vody.
  • Teplá voda zvyšuje průtok krve do postižené oblasti, což pomáhá vašemu tělu bojovat s infekcí.
 4. Obrázek s názvem Pěstujte si nehty Krok 5

  4 Osušte oblast a v případě potřeby naneste vazelínu a obvaz. Po namočení osušte čistým ručníkem. V mírných případech s neporušenou kůží nemusíte používat obvaz. Pokud je vaše kůže rozbitá, můžete použít tenkou vrstvu vazelíny nebo antibakteriální masti a poté ji zakrýt obvazem.
  • Oblékání oblasti je volitelné, ale je moudré chránit zlomenou kůži, pokud budete pracovat rukama nebo je vystavovat zárodečnému prostředí.
  • Sundejte obvaz, než namočí teplá voda, a vyměňte jej, když zvlhne, například když si umyjete ruce nebo se osprchujete.
  • Pomocí vatového tamponu naneste mast nebo vazelínu. Po použití tampón vyhoďte a neponořujte jej zpět do nádoby, když se jím dotknete pokožky.
 5. Obrázek s názvem Pěstujte si nehty Krok 11

  5 Udržujte ruce čisté a vyhněte se kousání nebo sání prstů. Pravidelně se myjte mýdlem a horkou vodou (ne tak horkou, aby hořela). I když byste obecně neměli držet ruce od obličeje, při léčbě paronychie je obzvláště důležité nekousat si a necucat prsty.
  • Pokud léčíte infekci svého dítěte a může se řídit pokyny, dejte mu vědět, že musí držet ruce mimo ústa, jinak se jejich buzerace nezlepší.
  • Pokud ještě nerozumí jazyku, udělejte vše, co je v jejich silách, aby si nekousli nebo necucali prsty. Jejich pediatr by mohl doporučit antibiotika, aby se předešlo komplikacím způsobeným bakteriemi v ústech.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Hledání lékařského ošetření pro akutní paronychii

 1. Obrázek s názvem Léčba diabetické ketoacidózy Krok 4

  1 Pokud máte cukrovku, poraďte se se svým lékařem. Pokud jste diabetik, měli byste svého lékaře nechat prohlédnout infekci nehtů, než se ji pokusíte léčit sami. Cukrovka může narušovat schopnost vašeho těla bojovat s infekcemi, takže vám lékař může doporučit antibiotikum nebo antimykotikum.
 2. Obrázek s názvem Léčba bolesti ledvin Krok 7

  2 Zavolejte svého lékaře, pokud se vaše příznaky do týdne nezlepší. Pokud jste postiženou oblast namočili na týden a příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, může vám lékař doporučit antibiotika nebo antifungální léky. Domluvte si schůzku a nechte je vyšetřit infekci. Mohou si objednat kulturu, aby určili nejlepší metodu léčby.
 3. Obrázek s názvem Ošetřete kraby (vši) Krok 14

  3 Pokud se u vás objeví absces, naplánujte si schůzku. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si všimnete abscesu nebo bolestivé léze naplněné hnisem. Znecitliví oblast, provedou malý řez, aby se vyprázdnil absces, a poté ránu obléknou gázou a obvazem. Vyměňte obvaz 2 až 3krát denně a ponechte oblast ovázanou 2 dny.
  • Absces vypadá jako oteklá hmota a je citlivý nebo bolestivý na dotek. Bez abscesu by se váš prst mohl cítit pouze oteklý a pulzující. Pokud máte absces, otok bude horší a bolestivější a bude mít pocit, že je něčím naplněn. Jak se vyvíjí absces, může začít přicházet do hlavy jako pupínek a prosakující hnis.
  • Nikdy se nepokoušejte vypustit absces sami. Mohli byste oblast vystavit více zárodkům nebo způsobit šíření infekce.
 4. Obrázek s názvem Zbavte se mozolů na nohou Krok 1

  4 Začněte teplou vodou namočit 2 dny po vyprázdnění abscesu. Pokud jste měli vyprázdněný absces, mějte jej oblečený a pravidelně měňte obvazy po dobu 2 dnů. Po 2 dnech sundejte obvaz a místo namočte na 15 až 20 minut do teplé vody 3 až 4krát denně, dokud se vaše příznaky nezlepší.
  • Po 2 dnech byste měli zaznamenat uzdravení a možná nebudete potřebovat obvaz. Pokud je vaše pokožka stále rozbitá a chcete ji chránit, po namočení ji obvazujte. Pokud si to přejete, obvazujte ho, dokud se rána nezavře.
 5. Obrázek s názvem Léčba laryngitidy Krok 8

  5 Zeptejte se svého lékaře, zda doporučuje antibiotika. V závislosti na závažnosti vašich příznaků a kulturních výsledcích vám lékař může předepsat antibiotika po vypuštění abscesu nebo k léčbě přetrvávajících příznaků. Přijměte jakékoli předpisy podle jejich pokynů. Pokračujte v užívání léků tak dlouho, jak předepisují, i když se cítíte lépe.
  • Předčasné vysazení antibiotik může způsobit návrat infekce.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Léčba chronické paronychie

 1. Obrázek s názvem Léčba ekzému rukou Krok 10

  1 Požádejte svého lékaře, aby vám doporučil antifungální léky. Chronická paronychie je obvykle způsobena houbovou infekcí a často postihuje více prstů nebo prstů. Mezi příznaky patří zarudnutí, otok, bolest a bažinatá nebo vlhká kůže. Váš lékař pravděpodobně nařídí kultivaci a další testy k přesné diagnostice chronické paronychie. Na základě svých zjištění poté předepíší lék na boj s infekcí.
  • Lékaři obvykle předepisují lokální antifungální mast, kterou aplikujete na postižená místa 2 až 3krát denně. Vždy dodržujte všechny předpisy podle pokynů svého lékaře. Může trvat několik týdnů, než se houbová infekce vyléčí.
  • Plísňové a bakteriální infekce se mohou vyskytovat současně, takže lékař může předepsat více léků.
 2. Obrázek s názvem Pěstujte si nehty Krok 1

  2 Ruce udržujte čisté a suché. Pravidelně si myjte ruce, a to i před aplikací antifungální masti. Po umytí nebo kdykoli jsou vystaveny vodě, si důkladně osušte ruce. Zkuste je během každodenních aktivit chránit před vlhkostí.
  • Ruce držte dále od obličeje a úst.
 3. Obrázek s názvem Pěstujte si nehty Krok 14

  3 Pokud musíte pracovat s dráždivými látkami, noste rukavice. Je těžké se vyhnout působení vody a dráždivých čisticích prostředků v povoláních, jako je barmanství, mytí nádobí a úklid domácnosti. Ruce budete muset chránit, pokud jsou neustále mokré nebo vystavené chemikáliím. Pokud je to možné, noste 2 vrstvy rukavic: bavlněné rukavice absorbující vlhkost a vinylové nebo gumové rukavice, které odpuzují vodu a chemikálie.
  • Když se u vás objeví příznaky, budete muset nosit rukavice. Je také nejlepší je nosit, kdykoli jsou vaše ruce vystaveny dlouhodobé vlhkosti nebo dráždivým chemikáliím. To pomůže zabránit budoucím výskytům chronické paronychie.
 4. Obrázek s názvem Vyprázdnění močového měchýře Krok 10

  4 V případě potřeby prodiskutujte chirurgické možnosti. Drobná operace může být nutná, pokud se infekce rozšířila pod vaše nehtová lůžka nebo nereagovala na nechirurgické ošetření. Váš lékař možná bude muset odstranit část nebo celý nehet a aplikovat na odhalené nehtové lůžko antifungální mast.
  • 2 dny po odstranění nehtů budete muset odpočívat a vyhýbat se používání postiženého prstu na noze. Pokuste se ji udržet nad úrovní srdce, abyste předešli krvácení a pulzování. Vezměte si léky na předpis nebo volně prodejné léky podle pokynů svého lékaře.
  • Udržujte obvaz suchý a vyměňte jej po 1 až 7 dnech. Váš lékař vám řekne, jak dlouho nechat obvaz na místě, a poradí vám, jak jej změnit.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.Populární Problémy

Grigor Dimitrov přebírá Martona Fucsovicse na postup do třetího kola Cincinnati Masters 2020. Šampión Cincinnati z roku 2017 se s Fucsovicsem na turné nikdy předtím nesetkal, ale své šance proti Maďarům si představí.Monkey bary jsou skvělým venkovním vybavením pro děti i dospělé. Zatímco se děti budou houpat přes bary s přáteli, můžete je využít i pro silový trénink při tréninku. Pokud si chcete vyrobit vlastní sadu ...

Kůže vydrží roky a čím je starší, tím má více charakteru! Bohužel, když si koupíte nové kožené výrobky, mohou někdy vypadat příliš leskle nebo dokonce levně. Můžete zkusit prát a nosit kůži, abyste otupili její ...Hraniční porucha osobnosti (BPD) je typ poruchy osobnosti definovaný Diagnostickým a statistickým manuálem duševních poruch (DSM-5) jako vzor nestability v osobních vztazích a sebeobrazu. Lidé s BPD mají ...

Ať už hledáte relaxační dovolenou nebo akční výlet, Maui je ideálním místem pro trávení času společně jako rodina. Najdete zde spoustu aktivit zaměřených na děti, které vám umožní objevovat ostrov a bavit se ...