Jak zacházet s fotbalovou špičkou

Fotbalová špička nebo „trávníková špička“ je termín používaný k popisu silně pohmožděných prstů na nohou nebo podvrtnutí vazů na noze sportovce. Toto zranění je způsobeno buď opakovanými nárazy na fotbalový míč, nebo extrémními zkroucením vazů během hry. Trávní špička se nejčastěji vyskytuje, když jsou vazy za palcem hráče hyperextended. To může být způsobeno pádem na hřiště, neustálým běháním nebo opakovanými nárazy do oblasti prstů při kopání do míče. Fotbalový prst je jedním z nejbolestivějších zranění, která se mohou fotbalistovi stát. Je také jedním z nejvíce preventivních a léčitelných. Ačkoli je fotbalový prst bolestivý, lze jej zpočátku léčit ledem a převýšením a dlouhodobě změnou obuvi, herních návyků a polí, na kterých fotbal hraje.

Část 1 ze 3: Ošetření fotbalové špičky

 1. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 1

  1 Odpočiňte si po zranění. Pokud máte fotbalovou špičku, první příznaky, které si zraněný hráč všimne, budou bolest, otok a omezený pohyb v poraněném chodidle a špičce. Je důležité, aby hráč odpočinul zraněnou oblast, aby se zranění nezhoršilo a tělo se mohlo začít uzdravovat.
  • Jakmile je hráč doma v klidu, měl by zvednout poraněnou nohu (alespoň při použití balíčků ledu), aby se zmírnil průtok krve do chodidla.


 2. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 2

  2 Na zraněný prst položte ledové obklady. Led by měl být aplikován okamžitě, aby se snížilo otoky v poraněném místě. Fotbalová špička je nejen bolestivá, ale také je obvykle doprovázena otokem. Led pomůže minimalizovat otoky zúžením cév. Naneste led na poraněnou oblast 15–20 minut, několikrát denně.
  • Zraněný hráč by měl být minimálně 3–4 dny zcela mimo nohu. V případě potřeby použijte berle.
 3. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 3

  3 Na poraněný prst naneste tepelný zábal. Po počátečním balíčku ledu přepněte na teplý tepelný balíček. Teplý teplý balíček rozšíří cévy a proudí krví do oblasti, což podporuje proces hojení. Asi po 20 minutách se vraťte do ledového balíčku, abyste zabránili otoku. Opakujte terapii ledovým teplem několik hodin.
  • Tento krok je volitelný, protože aplikace tepla je méně důležitá než poleva zranění.
  • Působení tepla na zraněný prst/nohu může také snížit bolest.
 4. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 4

  4 Poraněnou nohu svažte nebo zalepte. K tomuto účelu existuje lepicí páska na atletiku, kterou lze snadno sehnat v lékárně nebo v obchodě se sportovním vybavením. Pevně ​​obtočte pásku kolem zraněné oblasti hráčovy nohy, ale dávejte pozor, abyste neobalili tak pevně, že by to způsobilo bolest nebo omezilo průtok krve. Komprese je důležitým krokem při léčbě fotbalových prstů; omezuje další otoky a podporuje poraněný prst a vaz, takže na ně nebude vyvíjeno další napětí.
  • Pokud zraněný hráč trpí závažnějším typem špičky trávníku, lékař může přilepit zraněný prst na sousední prst, aby dále omezil pohyb zraněného prstu.
 5. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 5

  5 Podejte volně prodejný orální lék proti bolesti. Lék proti bolesti, jako je ibuprofen, sníží otoky a bojuje proti bolesti, kterou bude zraněný hráč zažívat. Pokud volně prodejné léky neposkytují dostatečnou úlevu od bolesti nebo dostatečně neotírají otoky, může vám lékař předepsat lék proti bolesti na předpis.
 6. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 6

  6 Po zranění noste botu nebo jinou obuv na tuhé podrážce. Zatímco se vzpamatováváte z fotbalového prstu, je důležité, abyste v každodenním životě udrželi vazy za palcem na noze relativně nehybné. Najděte si botu na tvrdé podrážce nebo dokonce botu na tvrdé podrážce s prodloužením Mortona pod špičkou a vazem. To zabrání zbytečnému ohýbání špičky, dokud není zcela zhojená.
  • Je také běžnou praxí páskovat zraněný prst. To omezí pohyblivost a zabrání nadměrnému prodloužení vazů během hojení.
  • Klepání na prst na noze hráče lze provést také před fotbalovým zápasem, jako preventivní opatření proti špičce trávníku.
 7. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 7

  7 Plánujte strávit alespoň tři týdny uzdravováním. Vazy se hojí pomalu a hráč může oblast snadno znovu oživit tím, že se po zranění příliš rychle vrátí na hřiště. Trvání tří týdnů na zotavení vám zabrání další bolesti při hraní a umožní uzdravení kloubního pouzdra.
  • Chcete -li urychlit zotavení, můžete vyzkoušet masáž Tennis Ball: posaďte se na židli s tenisovým míčkem na zemi před sebou. Položte zraněnou nohu na horní část míče a otáčejte nohou tam a zpět. Udělejte to po dobu 5 minut, jednou nebo dvakrát denně, aby vaše vazy byly pružné a podpořily hojení.
  reklama

Část 2 ze 3: Promluvte si se svým lékařem o incidentu

 1. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 8

  1 Pro úplnou diagnózu navštivte lékaře. Existuje několik fází fotbalové špičky a zranění se postupně zhoršuje, když se přes ně dostanete nahoru. Pouze lékař bude schopen přesně diagnostikovat rozsah poškození. Rozpoznání špičky trávníku není nijak zvlášť obtížné, ale je důležité rychle zjistit, jak vážný je váš případ špičky trávníku.
  • Fotbalový prst, typ 1: Vazivo, které připevňuje palec k noze a jeho kloubní pouzdro, bylo příliš natažené.
  • Fotbalový prst, typ 2: Vazivo, které připevňuje palec na noze a jeho kloubní pouzdro, je částečně roztrženo. Uzdravení bude trvat déle než standardní týden. To je vážnější a bolestivější.
  • Fotbalový prst, typ 3: Vazivo a kloubní pouzdro byly zcela roztrženy. To je velmi závažné, velmi bolestivé a bude trvat týdny, než se uzdraví. To může způsobit chaos v hráčské sezóně, protože se jedná o druh nepříjemného zranění, které podle všeho nikdy nezmizí.
 2. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 9

  2 Popište svému lékaři, co jste cítili a slyšeli, když jste si poranili prst na noze. To pomůže při správné diagnostice. Když hráč utrpí zranění prstu na noze, je obvykle slyšet a cítit slyšitelný a bolestivý „pop“ nebo „prasknutí“. Když mluvíte se svým lékařem, řekněte něco jako:
  • 'Rychle jsem se otočil, abych běžel pro míč, a slyšel jsem zvuk jako 'prasknutí' z blízkosti mého palce.'
  • 'Špatně jsem kopl do míče a trefil ho špičkou.' Sklonilo se to příliš daleko a já slyšel zvuk jako skřípání na noze. “
  • Váš lékař také pravděpodobně požádá o lékařskou anamnézu pacienta, aby zjistil, zda již dříve došlo ke zranění nohou nebo prstů (včetně předchozích případů špičky trávníku).
 3. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 10

  3 Dodržujte pokyny svého lékaře ohledně rentgenového záření nebo chirurgického zákroku. Jsou to neobvyklé, ale v závažných případech fotbalových prstů budete možná muset sedět na rentgenu nebo nechat provést operaci. Pokud má lékař podezření, že se vám může zlomit prst na noze-vážnější zranění než na trávníku-, provede rentgenové vyšetření kosti.
  • Chirurgický zákrok se provádí pouze ve vzácných případech, kdy je vaz úplně roztržen a je třeba jej opravit. Může být také zapotřebí chirurgický zákrok k odstranění veškerých kostních ostruh, které se vyvinuly z opakovaných poranění oblasti.
  reklama

Část 3 ze 3: Prevence fotbalové špičky

 1. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 11

  1 Noste sportovní obuv, která správně sedí. Fotbalová špička je obvykle způsobena špatně padnoucí kopačkou: buď je bota příliš malá a neabsorbuje otřesy na chodidlech a prstech hráče, nebo je bota příliš velká a hráčova noha sklouzne do boty a zabouchne jí prsty do přední části boty.
  • Nošení sportovní obuvi s tuhou podrážkou může zabránit hyperextenzi vazů a polstrovat prsty hráče od kontaktu s fotbalovým míčem.
  • Měkké, ohebné sportovní boty zvyšují riziko hráče o špičky trávníku, protože boty velmi málo omezují pohyb palce hráče.
 2. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 12

  2 Při hraní na umělém trávníku buďte mimořádně opatrní. Umělý trávník na fotbalových hřištích je vyroben z tvrdší látky než tráva, a v důsledku toho se do umělého trávníku častěji zaseknou kopačky hráčů. To bude znamenat zvýšené namáhání nohou a šlach hráčů.
  • I když se zarážky v trávníku nelepí, přidané tření z umělého trávníku způsobí, že hráči při běhu použijí větší sílu a zvýší pravděpodobnost hyperextenze vazů.
 3. Obrázek s názvem Treat Soccer Toe Step 13

  3 Vyhněte se opakovaným případům fotbalové špičky. Ačkoli jediný výskyt fotbalového prstu není považován za lékařsky závažný, pokud si hráč stáhne fotbalový prst několikrát, vazům a měkké tkáni v noze hráče hrozí vážné poškození. Za těchto okolností se špička trávníku může stát chronickým stavem, který vede k bolestem kloubů a trvalé ztrátě pohybu.
  • Hráči, kteří trpí chronickou špičkou trávníku, mají také vyšší riziko artritidy v této oblasti.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Pokud nehet zčerná, znamená to, že krev vyplňuje nehtové lůžko a způsobuje tlak pod nehtem. Prst na noze pravděpodobně zůstane velmi bolestivý. Lékař může vzít sterilizovanou nebo zahřátou jehlu a „vyvrtat“ otvor do hřebíku, aby krev mohla proudit a uvolnit tlak.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow usilovně pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravějším nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Jak udržet pavouky mimo váš dům. Nalezení 8nohých tvorů ve vašem domě může být znepokojivé, zvláště pokud nejste fanouškem života kolem pavouků. Můžete zabránit pavoukům v hrabání a otáčení pavučin ve vašem domě tím, že použijete ...

Zde je návod, jak sledovat dnešní hru Clippers vs Warriors online bez kabelu.

Kodex oblékání na „správném“ anglickém místě často vzal regulaci příliš daleko. Zde vám přinášíme příklady, kde se opravdu stala chyba.

Justine Henin hovořila o tom, jak těžké a zvláštní vítězství Wimbledonu 2008 Rafaela Nadala bylo. Mats Wilander souhlasil s Belgičanem a dodal, že výhra ve Wimbledonu 2008 udělala z Nadala superstar.