Jak léčit výrony u dětí

K vyvrtnutí dochází, když se vaz, což je elastická tkáň spojující dvě kosti, částečně nebo úplně natáhne nebo natrhne. Většina dětí má tendenci dostat výron, protože obvykle provádějí spoustu fyzických aktivit, jako je běh, skákání a hraní, ale mohou se také vyvrtnout při nehodách, jako je pád nebo zasažení pohybujícím se předmětem. K vyvrtnutí může dojít téměř kdekoli v těle, kde je kloub, sval, kost a vaz. U malých dětí jsou nejčastější výrony kotníku, následuje podvrtnutí kolene, zápěstí a palce.

Metoda 1 ze 3: Část 1: Rozpoznání příznaků a symptomů podvrtnutí

 1. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 1

  1 Zeptejte se svého dítěte, zda cítí bolest nebo teplo v poraněném místě. Vyvrtnutí bude zahrnovat poškození vazů a tkání, takže by vaše dítě mělo cítit bolest. V poraněném místě dochází k horku, protože tělo vašeho dítěte se pokusí zabránit infekci zvýšením teploty poraněného místa. Bakteriím se méně daří při vyšších teplotách.
  • Pokud vám vaše dítě naznačuje, že zažívá ostrou, bolestivou nebo nesnesitelnou bolest, vezměte ho do nejbližší nemocnice nebo na kliniku. To může být známkou toho, že jsou poškozeny také tkáně nebo struktury kolem vazu. K nápravě této úrovně zranění může být zapotřebí chirurgický zákrok.


 2. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 2

  2 Všimněte si, zda je poraněná oblast oteklá nebo vypadá pohmožděná a červená. Vyvrtnutí způsobuje poškození vazu a dalších přilehlých struktur, což vede k vnitřnímu krvácení a návalu krve do poraněné oblasti, což má za následek otok.
  • Pokud se u vašeho dítěte vyvrtne, v oblasti poranění se objeví modřiny nebo zarudnutí po dobu následujících 12 až 24 hodin a do prvního týdne po úrazu. Modřiny jsou známkou vnitřního krvácení.
 3. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 3

  3 Zkontrolujte, zda má vaše dítě potíže s pohybem poraněného kloubu ze strany na stranu nebo zepředu dozadu. Kvůli otoku a bolesti může mít vaše dítě omezený rozsah pohybu v poraněném místě.
  • Pokud vaše dítě nemůže vůbec hýbat podvrtnutým kloubem, může to být známkou vážného poškození nervů a tkání a bude vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc. Přiveďte své dítě do nejbližší nemocnice nebo na kliniku.
 4. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 4

  4 Pokud je zraněná oblast necitlivá, vezměte své dítě do nejbližší nemocnice nebo na kliniku. To může znamenat, že poraněná oblast nedostává dostatek krve a kyslíku, a bude vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc. reklama

Metoda 2 ze 3: Část 2: Léčba podvrtnutí doma

 1. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 5

  1 Vyhodnoťte poraněnou oblast. Zajistěte, aby vaše dítě nevykazovalo žádné příznaky vážného vyvrtnutí, které musí ošetřovat lékař v nemocnici, například intenzivní bolest.
  • Pokud vaše dítě snáší bolest a poraněná oblast je teplá, načervenalá nebo narůžovělá, znamená to, že zraněné místo má stále dobrý průtok krve a může být ošetřeno doma.
  • Pokud se podvrtnutá oblast nezlepší během prvních 48-72 hodin, musíte své dítě odvézt do nejbližší nemocnice nebo k lékaři. Diagnostika a fyzická vyšetření mohou odhalit další, vážnější problémy s klouby.
 2. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 6

  2 Vyvarujte se masírování nebo zbytečného tlaku na oblast. Masírování oblasti podpoří zvýšený průtok krve do místa a zhorší bolest vašeho dítěte. Může to také mít za následek zvýšené otoky v této oblasti.
 3. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 7

  3 Na podvrtnutý kotník aplikujte kompresní obvaz. Chcete -li ošetřit podvrtnutý kotník, začněte omotávat spodní část prstu vašeho dítěte. To pomůže tekutinám z prstů na nohou vrátit se zpět do srdce a sníží množství otoků v této oblasti.
  • Pořiďte si na špičku dobrý základ, aby se elastický obvaz nerozmotal.
  • Poté, co jste zakryli přední a zadní část jejich chodidla, pokračujte v ovíjení v horní části kotníku a proveďte zábal podle obrázku 8. Jejich pata a prsty by měly být odhaleny.
  • Zajistěte obal kovovou sponou.
  • Zkontrolujte cirkulaci prstů u vašeho dítěte. Pokud jejich prsty vypadají modře nebo si stěžují, zábal je příliš těsný.
 4. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 8

  4 Na podvrtnuté zápěstí přiložte kompresní obvaz. Komprese pomůže snížit otoky v této oblasti. Musíte se však ujistit, že jste zabalili elastický obvaz, aby nebyl příliš těsný, protože to bude bránit správnému krevnímu oběhu.
  • Chcete -li ošetřit podvrtnuté zápěstí, omotejte eso obvazem kolem předloktí vašeho dítěte.
  • Vezměte špičku esového obvazu a začněte se omotávat od spodní části prstů až po předloktí a zastavte se poblíž lokte.
  • Překryjte elastický obvaz asi na polovinu šířky prvního aplikovaného obalu.
  • Zkontrolujte cirkulaci zabalené oblasti. Pokud prsty vašeho dítěte vypadají modře nebo si stěžují na necitlivost nebo napětí, restartujte proces, dokud nebude zábal cítit pohodlně, než příliš pevně.
 5. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 9

  5 Pokud je podvrtnutí vážnější, použijte dlahy a elastický obvaz k znehybnění podvrtnutí. Podívejte se na tuhé materiály, jako je lepenka, abyste vytvořili dlahu a elastický materiál jako ponožku, která by se omotala kolem poraněného místa.
  • Chcete -li vytáhnout podvrtnutí kotníku, získejte tři stejně velké kartony. Vložte jeden kus pod dětskou nohu a jeden kus na obě strany kotníku vašeho dítěte. Omotejte dlahu ponožkou, abyste ji zajistili.
  • Chcete -li podvrtnout koleno, položte kousek lepenky na zadní část kolena vašeho dítěte. Ujistěte se, že je dostatečně dlouhý, aby se noha vašeho dítěte nemohla ohnout. Omotejte ponožku kolem dlahy.
  • Chcete -li podvrtnout zápěstí, položte mu pod zápěstí kus lepenky. Ujistěte se, že je dostatečně dlouhý, aby se jejich zápěstí neohýbalo. Pomocí ponožky zabalte od dlaňové rýhy (jedna čára přes dlaň) až k předloktí vašeho dítěte.
  • Chcete -li podvrtnout rameno, vezměte si velký kapesník a složte jej trojúhelníkově, abyste vytvořili závěs pod předloktím zraněného ramene. Oba konce spojte vzadu na krku vašeho dítěte tak, aby byl omezen pohyb jeho ramene.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Část 3: Pomáháme vašemu dítěti zotavit se

 1. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 10

  1 Během prvních 1-3 dnů se vyhněte působení tepla na poraněnou oblast. Ačkoli se tepelný obklad může pro vaše dítě cítit uvolněně, zvýší pouze otok místa a po odstranění tepelného obkladu povede k větší bolesti.
 2. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 11

  2 Před aplikací studeného obkladu nebo ledu na vyvrtané místo počkejte alespoň 48 hodin. Vyhněte se okamžitému použití studeného obkladu na podvrtnutou oblast, protože toto zpoždění umožňuje tělu vašeho dítěte dodávat krev, kyslík a živiny do zraněné oblasti, aby se usnadnilo hojení.
  • Pokud je na poranění během prvních 24 hodin nanesen led, hojení se zpomalí, protože led zúží jejich cévy a omezí průtok krve do oblasti.
  • Studený obklad minimalizuje otoky snížením průtoku krve do zraněné oblasti a znecitlivěním jejich nervových zakončení, což sníží bolest vašeho dítěte.
 3. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 12

  3 Po 48 hodinách přiložte studený obklad na 5 až 20 minut nebo dokud kůže necitne. Zeptejte se svého dítěte, zda při podložení studeného obkladu necítí na podvrtnuté oblasti nic. Pokud k tomu dojde, vyjměte studený obklad a znovu jej aplikujte každé 2 až 4 hodiny denně, dokud otok neustoupí.
  • Chcete -li použít studený obklad, zabalte led nebo balíček ledu do čistého hadříku a přiložte jej na vyvrtané místo.
  • Neaplikujte led přímo na vyvrtané místo, protože by to mohlo způsobit extrémní chladné popáleniny nebo poškození kůže.
  • Vyhněte se aplikaci studeného obkladu těsně před spaním nebo když vaše dítě spí. Pokud tak učiníte, nezapomeňte po 20 minutách kompresi odstranit.
 4. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 13

  4 Zvedněte poraněnou oblast nad jejich srdce polštáři. To pomůže krvi vrátit se do jejich srdce a zlepšit krevní oběh v poraněném místě. Zvýšený průtok krve je důležitý, protože kyslík a živiny pomohou podvrtnutí vašeho dítěte správně se uzdravit.
  • Vaše dítě může také umístit polštáře pod vyvrtanou oblast, aby ji zvedlo, když spí, čte nebo sleduje televizi.
 5. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 14

  5 Ujistěte se, že vaše dítě spočívá na poraněném místě. V závislosti na tom, kde k vyvrtnutí dochází, odpočinek neznamená, že vaše dítě nebude moci dělat jiné věci. Mohou stále vykonávat další činnosti, ale pouze v případě, že nebudou na zranění zbytečně tlačit nebo způsobí mnoho pohybu pomocí poraněného místa.
  • Vaše dítě by mělo podvrtnutý kloub odpočívat a první 1 až 2 dny jej vůbec nepoužívat. Po tomto bodě může vaše dítě použít podvrtnutou oblast, ale ne dále, když cítí bolest ve vymknutém kloubu.
  • Vyvrtnutí může trvat 2–4 týdny, v závislosti na rozsahu poranění. Naštěstí se dětské vazy obvykle hojí rychleji než u dospělých. Je to dáno rychlým růstem a vývojem dětí v této fázi.
 6. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 15

  6 Získejte berle pro své dítě, když se chce pohybovat nebo chodit. Ty budou obzvláště užitečné, pokud mají vyvrtnutý kotník nebo prst. Pokud kladou váhu na berle spíše než na vyvrtnutou oblast, pomůže to oblasti správně se uzdravit.
 7. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 16

  7 Povzbuďte své dítě, aby se při zotavování jemně pohybovalo nebo protahovalo zraněné místo. To je nezbytné, aby se zabránilo tuhosti v oblasti.
  • Zatímco odpočinek je důležitý pro rychlejší zotavení, jemný pohyb zraněného místa lze provést již první den. Dejte svému dítěti pokyn, aby zastavilo pohyb vyvrtané oblasti, pouze pokud pocítí nesnesitelnou bolest.
 8. Obrázek s názvem Léčba podvrtnutí u dětí Krok 17

  8 Dejte svému dítěti volně prodejný lék proti bolesti. Jedním z běžných volně prodejných léků proti bolesti dostupných ve vaší místní lékárně je Paracetamol nebo Acetaminophen. Funguje tak, že inhibuje produkci prostaglandinů, což jsou látky, které stimulují receptory bolesti k vysílání signálů bolesti do mozku.
  • Doporučená dávka paracetamolu je založena na hmotnosti vašeho dítěte. Dávka by měla být 10 až 15 mg na kg dítěte. Pokud je tedy váha vašeho dítěte 30 kilogramů, musíte vynásobit 30 10 nebo 15 mg. To znamená, že svému dítěti dáte 300 až 450 mg paracetamolu. Tuto dávku podávejte každých 4 až 6 hodin.
  • Tento výpočet lze použít pro děti ve věku od 2 do 12 let.
  • Mějte na paměti, že léky proti bolesti léčí pouze bolest spojenou s vyvrtnutím, nikoli samotné vyvrtnutí. Pokud podvrtnutí není vážné, vyřeší se samo, s časem a řádným odpočinkem.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jaký je rozdíl mezi vyvrtnutým prstem a zaseknutým prstem? Zaseknutý prst obvykle nenadýmá tolik jako vyvrtnutý prst. Také to zkuste namrazit. Pokud se cítí příliš chladný, znamená to, že je to pravděpodobně džem. Pokud se cítí osvěžující a léčí otoky, pak je to pravděpodobně podvrtnutí.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Abyste předešli vyvrtání, zdůrazněte svému dítěti, jak důležité je zahřát se před cvičením nebo fyzickou aktivitou. Jejich rozcvička by měla zahrnovat 5 minut protahování, dýchání a běhání na místě.
 • Správná obuv při běhu nebo sportu může také významně zabránit zraněním, jako je vyvrtnutí.
 • Před jakoukoli fyzickou aktivitou zajistěte, aby vaše dítě oblast jemně protáhlo, aby nedošlo k dalšímu zranění.

reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow usilovně pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravějším nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Tenis: Garbine Muguruza vs Magdalena Rybarikova - profily hráčů

Zde je návod, jak můžete sledovat živý přenos UFC Nashville: Thompson vs Pettis online bez kabelu

Váš průvodce streamováním online aplikace Kronk's New Groove - včetně jednoduchých streamovacích informací, herců a postav a způsobu jejich přijetí.

Murray z Cincinnati, Federer se uvolňuje

UCF začíná ve čtvrtek svůj běh na třetí neporaženou základní část proti FAMU. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry bez kabelu.