Jak zacházet se strnulým prstem

Ačkoli jsou často frustrujícím a bolestivým zraněním, většina poražených prstů není vážná. V závažných případech však zranění, které se na první pohled zdá jako obyčejný pahýl na noze, může být ve skutečnosti něco vážnějšího, například zlomenina prstu nebo podvrtnutí vazu. Vzhledem k tomu, že tyto problémy nesou riziko komplikací, jako je osteoartróza, vědět, jak rozpoznat (a léčit) oba typy pahýlů na noze, může být cennou dovedností první pomoci.tenisky se světlou podrážkou

Metoda 1 ze 2: Základní ošetření strniště u nohou

 1. 1 Zkontrolujte stav prstu na noze bezprostředně po zranění. Prvním krokem k ošetření pahýlu na noze je zjistit, jak vážné je poškození. Opatrně a opatrně sejměte botu a ponožku na zraněné noze. Prohlédněte si zraněný prst a dávejte pozor, abyste jej dále neporanili hrubým zacházením (zde může pomoci přítel). Podívejte se na následující znaky:
  • Vzhled „ohnutý“ nebo „nevyrovnaný“
  • Krvácející
  • Zlomený nebo špatně umístěný hřebík
  • Modřiny
  • Silný otok a/nebo změna barvy
  • V závislosti na tom, jaké (pokud nějaké) z výše uvedených příznaků vidíte, se léčba vašeho prstu může lišit. Níže naleznete konkrétní návrhy.
  • Pokud je odstranění boty a ponožky příliš bolestivé, pravděpodobně máte zlomeninu nebo podvrtnutí prstu na noze a/nebo chodidle. Nejedná se o nebezpečný stav, ale přesto byste měli navštívit lékaře, aby se podrobil léčbě.
 2. 2 Očistěte a dezinfikujte veškeré odřeniny nebo řezné rány. Pokud si všimnete jakýchkoli skvrn na špičce, kde byla kůže zlomená, budete je chtít rychle vyčistit, abyste se vyhnuli infekci. To zahrnuje řezy, škrábance, odřeniny a zlomeniny nehtu. Opatrně omyjte špičku mýdlem a teplou vodou. Prst jemně osušte čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou a poté vetřete do pokožky malé množství antibakteriálního krému. Chraňte prst na noze čistým obvazem.
  • Jak se špička hojí, vyměňujte obvaz každý den.
  • VidětJak vyčistit ránupro podrobné informace.
 3. 3 Pro snížení otoku naneste led. Po většině strnulých prstů bude následovat alespoň trochu bolestivý otok. To může způsobit, že je prst na noze nešikovný, těžkopádný a ještě zranitelnější vůči bolesti. Naštěstí je snadné snížit otok studeným obkladem. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout - například můžete použít gelový balíček ledu, sáček ledu nebo dokonce neotevřený sáček mražené zeleniny.
  • Cokoli použijete na svůj studený obklad, zabalte jej do ručníku nebo hadru a poté jej přitlačte do pokožky. NIKDY nepokládejte balíček ledu přímo na kůži. Přímý, dlouhodobý kontakt ledu na kůži může dále poškodit kůži a zhoršit vaše zranění.
  • Prvních 24 hodin poté, co si ucpete palec na noze, byste jej měli každou hodinu bdít po dobu 20 minut. Poté ji budete muset ledovat jen dvakrát až třikrát denně, dokud bolest neustoupí.
  • Vidětnáš článek o studených obkladechpro podrobnější informace.
 4. 4 Vyvarujte se tlaku na špičku. I všední každodenní činnosti mohou být bolestivé, když kráčíte po strnulém prstu. Chcete -li snížit další bolest a otoky, zkuste při chůzi a stoji přesunout část své váhy na patu. To může být obtížná rovnováha, jako uvedení Všechno vaší váhy na patě může způsobit, že chůze bude nepříjemná a časem způsobí bolest. Pokuste se ze svého prstu uvolnit dostatečný tlak, abyste se vyhnuli bolesti při chůzi.
  • Jakmile otok ve vašem poraněném prstu odezní, lehké odpružení (například gelová vložka) může pomoci minimalizovat bolest při chůzi.
  • Pokud bolest ve vašem palci na noze neustoupí ani po hodině nebo dvou, možná si budete chtít na pár dní odpočinout od fyzických aktivit, jako je sport atd., Dokud bolest přestanete cítit.
 5. 5 Ujistěte se, že má vaše bota dostatek místa pro špičku. Těsné boty mohou bolestivý, oteklý prst ještě více podráždit. Pokud můžete, noste po zranění volné, pohodlné boty, abyste chránili prst před větším tlakem. Pokud nemáte k dispozici náhradní pár bot, můžete zkusit uvolnit tkaničky.
  • Boty s otevřenou špičkou, jako jsou sandály a žabky, mohou být nejlepší volbou ze všech-nejen že dávají Ne tlak na horní část a boky prstu, ale také umožňují snadný přístup pro studené obklady, změny obvazu atd.
 6. 6 Léčte přetrvávající bolest volně prodejnými léky. Pokud bolest ze strniče na noze sama neustupuje, mohou být dobrým dočasným řešením léky proti bolesti (OTC). Tady máte mnoho možností. Acetaminofen (paracetamol) a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen (Advil, Motrin) nebo naproxen (Aleve, Naprosyn), jsou k dispozici v mnoha odrůdách téměř z jakéhokoli obchodu s potravinami nebo lékárny.
  • Dodržujte všechny pokyny k dávkování uvedené na obalu léku. I (OTC) léky mohou mít při užívání ve velkých dávkách nebezpečné vedlejší účinky.
  • Nedávejte aspirin dětem.
 7. 7 Podpořte si prst na noze kámošem. Omotejte pásku kolem vašeho strnulého prstu a špičky vedle něj, abyste mu poskytli „kamaráda“ pro podporu. Mezi prsty můžete umístit malý kousek bavlny, abyste zabránili přílišnému zvlhčení oblasti.
  • Bavlnu měňte denně.
 8. 8 Zvedněte obzvláště špatné prsty. Dalším skvělým způsobem, jak snížit otoky, je zvednout zraněný prst nad tělo, když sedíte nebo odpočíváte. Když si například lehnete, můžete to zkusit opřít o hromadu polštářů. Umístění oteklého poranění nad zbytek těla ztěžuje srdci pumpovat do něj krev. To způsobí, že krev postupně odtéká z oteklé oblasti, což snižuje otoky. I když je to v podstatě nemožné, když stojíte a chodíte, je chytré udělat si čas na zvednutí poraněného prstu, kdykoli plánujete delší dobu sedět nebo ležet. reklama

Metoda 2 ze 2: Rozpoznání vážných problémů

 1. 1 Dávejte si pozor na přetrvávající bolest a zánět. Jak bylo uvedeno v úvodu, většina strnulých prstů je ne vážná zranění. Dobrou známkou toho, že váš zaražený prst je něco vážnějšího, je, pokud ano nezdá se, že by se to hned zlepšilo. Bolest, která se nezlepší za stejnou dobu jako obyčejná modřina, je často známkou základního problému, který vyžaduje zvláštní zacházení. Konkrétně dávejte pozor na následující příznaky:
  • Bolest, která do hodiny nebo dvou nezmizí
  • Bolest, která se plně vrací, kdykoli je na prst vyvíjen tlak
  • Otok a/nebo zánět, který několik dní ztěžuje chůzi nebo nošení obuvi
  • Modré zabarvení, které nezmizí během několika dní
 2. 2 Hledejte známky zlomeniny. Obzvláště špatné strnulé prsty na nohou často vedou ke zlomenině (zlomenině kosti prstu). V tomto případě je obvykle nutné obdržet rentgenový snímek, sádru nebo ortézu na nohy. Mezi příznaky zlomeniny patří:
  • Slyšitelné „prasknutí“ nebo „prasknutí“ v okamžiku zranění
  • Prst na noze, který vizuálně vypadá „ohnutý“, „zalomený“ nebo „křivý“
  • Neschopnost pohnout zraněným prstem
  • Prodloužená bolest, zánět a modřiny.
  • Všimněte si, že mnoho zlomených prstů nebraňte zraněnému v chůzi. Schopnost chodit není známkou toho, že prst na noze není zlomený.
 3. 3 Hledejte známky subunguálního hematomu (krev pod nehtem). Dalším zraněním, které je obvyklé při strništi u nohy, je, že se krev shromažďuje pod nehtem. Tlak mezi nahromaděnou krví a nehtem může vést k prodlouženému zánětu a otoku, což z obnovy činí dlouhý, nepříjemný proces. V takovém případě může lékař udělat malý otvor v hřebíku, který umožní odtok krve a uvolnění tlaku. Tento postup se nazývá a trefinace.
 4. 4 Zkontrolujte, zda nehty nejsou zlomené. NAzranění prstůto způsobí, že se část nebo celý nehet oddělí od nehtového lůžka, může být extrémně bolestivé. I když může být v některých případech možná léčba doma, návštěva lékaře vám poskytne přístup k léčbě ke snížení bolesti, ochraně rány a boji s infekcí, kterou byste jinak neměli k dispozici.
  • Pokud je navíc zranění natolik závažné, že vám zlomí nehet, je možné, že způsobilo také zlomeninu nebo jiný problém, který vyžaduje pomoc lékaře.
 5. 5 Sledujte známky infekce. Obvykle můžete v pořádku uzdravit pahýl na špičce doma, ale vždy byste měli dávat pozor na příznaky infekce. Pokud si všimnete zvýšené bolesti, zarudnutí, otoku, necitlivosti, brnění nebo horečky, navštivte co nejdříve svého lékaře.
 6. 6 Pokud se poranění prstu jeví jako vážné, navštivte lékaře. Všechny výše uvedené problémy - zlomeniny prstů, hematomy a lámání nehtů - jsou dobrým důvodem k návštěvě lékaře. Lékař může k přesné diagnostice vašeho problému použít rentgenové přístroje a další vybavení. Lékaři a sestry mají navíc potřebné školení, aby vás poučili, jak si chránit prst na noze, jak se hojí. Opět je důležité si to pamatovat nejvíce strnulé prsty nebude vyžadovat lékařskou pomoc. Pokud však máte důvod se domnívat, že ten váš je vážný, nebojte se domluvit si schůzku.
  • Vždy dodržujte rady lékaře a rady, které najdete na internetu. Pokud vám něco, co vám lékař řekne, odporuje něčemu, co jste si přečetli v tomto článku, poslouchejte svého lékaře.
  reklama

Expertní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Dotkla jsem si palec na noze. Vnější roh nehtu je trochu modrý a pod nehtem je přilepená krev, i když rána přestala krvácet. Neosporin jsem nastříkal na celou oblast, ale prst na noze mi stále pulzuje. Co bych měl dělat?Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee.Luba Lee, FNP-BC, MSMagisterský titul, Ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odpověď odborníka Bolest je normální u omračeného prstu. Chcete -li snížit bolest, naneste na oblast led podle pokynů v článku a vezměte lék proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen. Naneste Neosporin, obvazujte oblast a udržujte nohu vyvýšenou a nehybnou. Pokud se vaše bolest stále zhoršuje i po 24 hodinách, vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Otázka Trefila jsem se po schodech nahoru a zvedla se přímo nahoru. Kůže na straně nehtu na noze se také roztrhla. Co pro to mám udělat?Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee.Luba Lee, FNP-BC, MSMagisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odborná odpověď Nejprve byste měli oblast vyčistit a vydezinfikovat. Poté aplikujte Neosporin a obvazujte si prst na noze. Ujistěte se, že zraněné místo udržujete čisté. Vyměňte obvaz a aplikujte alespoň jednou denně čerstvý Neosporin-dvakrát je to ideální.

Populární Problémy

„Sněžení“ se vrací pro sezónu 3 ve středu. Zde je návod, jak sledovat staré a nové epizody online bez kabelu.

Soupeři Pac-12 Cal a Stanford se v sobotu setkají na Velké hře. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.Řecká Maria Sakkari se v neděli v prvním kole French Open utká s dobrou kamarádkou Ajlou Tomljanovicovou. Oba hráči se už jednou setkali a Sakkari vede hlavou 1: 0.

Jak dobře vypadat při sportu. Sportování je zábavný způsob, jak se udržet ve formě, ale mezi potem a volnými uniformami to není vždy nejatraktivnější činnost. Ale někdy chcete vypadat dobře, jako když se snažíte ...