Jak používat náplast

Obvazy pomáhají hojit rány tím, že je udržují čisté a chráněné během celého dne. Nesprávné použití obvazu by však mohlo způsobit infekci rány. Dávejte pozor na to, jak připravujete sebe a ránu, stejně jako na následnou péči, kterou o ránu poskytujete.

pravidla pro hraní raketbalu

Část 1 ze 3: Oblékání rány

 1. Obrázek s názvem Use a Band Aid Krok 1

  1 Posuďte, zda je obvaz nezbytný. Ačkoli si můžete myslet, že každá rána potřebuje obvaz, obvaz může ve skutečnosti být pro určité typy ran neužitečný nebo dokonce škodlivý. Obecně platí, že řez nebo rana, která není příliš hluboká, bude mít prospěch z obvazu, zatímco jiné typy ran budou vyžadovat různé přístupy k léčbě.
  • Udržování čistých drobných škrábanců, škrábanců a škrábanců může stačit a můžete je nechat nekryté. To umožní, aby rána zůstala suchá a začala se hojit.
  • Hluboké nebo široké rány může být nutné zalepit lékařem. Tato zranění mohou vyžadovat stehy, sponky nebo jiné speciální lékařské obvazy.
  • Některá zranění lze nejlépe vyléčit pomocí nemocničního lepidla, jako je Dermabond, který uzavře ránu. Nikdy byste však neměli používat domácí lepidlo, protože to není bezpečné a může to dále poranit ránu.


 2. Obrázek s názvem Use a Band Aid Krok 2

  2 Aplikujte antibiotikum. Po vyčištění rány mýdlem a vodou použijte malou kapku antibiotického krému nebo masti, která pomůže ránu dezinfikovat a zabrání vyschnutí rány. Nebudeš potřebovat moc antibiotik. Rozetřete malou skvrnu rovnoměrně po ráně, dokud tenká vrstva nepokryje celé místo poranění.
 3. Obrázek s názvem Use a Band Aid Krok 3

  3 Rozhodněte se pro druh obvazu na ránu. Existuje mnoho různých typů obvazů a obvazů, které lze použít na ránu. Některé faktory, které je třeba při výběru obvazu zvážit, zahrnují velikost/tvar rány, povahu rány a případné alergie, které by zraněná osoba mohla mít.
  • Standardní lepicí obvazy jsou nejlepší pro malé nebo povrchové řezy a mají řadu tvarů a velikostí. Nemusí být užitečné při hlubokých řezech, dlouhých řezech nebo zubatých ranách s nerovnými okraji.
  • Můžete si také koupit lepicí obvazy, které jsou voděodolné, bez latexu a ve speciálních tvarech na zakrytí podivně tvarovaných ran.
  • Látkové obvazy a obvazy jako gáza lze také použít na rány, které nadměrně krvácejí.
  • Steri-proužky lze ponechat na úrazu až 10 dní nebo dokud samy neodpadnou.
  • Nemocniční lepidlo je rychlé a bezbolestné. Zůstává na ráně jeden až dva týdny a než se odloupne, rána se zahojí.
 4. Obrázek s názvem Use a Band Aid Krok 4

  4 Vyberte si správnou velikost obvazu. Bandáže mají mnoho tvarů a velikostí. Než obléknete ránu, je důležité zranění zvětšit a prohlédnout si obvazy na ruce, abyste našli takové, které zranění dostatečně pokryje. Pokud je obvaz příliš malý, ránu nebude účinně chránit. Pokud je příliš velký, může bránit pohybu nebo skončit nasáváním vody nebo nečistot, když se zraněný pohybuje a prožívá svůj den.
 5. Obrázek s názvem Use a Band Aid Krok 5

  5 Rozbalte a přiložte obvaz. Při rozbalování obvazu buďte velmi opatrní. Balené obvazy jsou sterilní a je důležité, aby zůstaly sterilní, když je přiložíte na ránu. Při odlepování podložky na lepicích páskách buďte velmi opatrní a dotýkejte se pouze lepivých částí. Nedotýkejte se centra sterilních tkanin rukama.
  • Zkuste vycentrovat sterilní látku uprostřed obvazu přímo nad nejhlubší část rány.
  • Pokud je rána dlouhá, můžete použít několik obvazů, abyste ji udrželi zakrytou.
  • Pokud je rána drobným škrábancem nebo škrábancem, ve skutečnosti je nejlepší vyhnout se obvazům a jednoduše ji nechat nezakrytou.
 6. Obrázek s názvem Use a Band Aid Krok 6

  6 Obvazy měňte každý den a podle potřeby přerušovaně. Obvaz udržuje špínu a bakterie mimo vaši ránu, což znamená, že obvaz se nevyhnutelně znečistí po celý den. Může také nasát trochu krve, pokud vaše rána začne znovu krvácet. Obecně lze říci, že byste měli sundat obvazy a nechat ránu v noci nezakrytou, aby mohla dýchat (každé by to však mělo jinak a také to může vyžadovat krytí v noci). Poté každé ráno přikryjte ránu čistými obvazy a mějte s sebou nějaké doplňky pro případ, že by obvazy, které máte na sobě, zvlhly nebo se zašpinily.
 7. Obrázek s názvem Use a Band Aid Krok 7

  7 Rozpoznejte, kdy budete potřebovat lékařskou pomoc. Je snadné převázat jednoduchou ránu doma, ale některá zranění vyžadují další lékařskou pomoc. Jakákoli rána, která je zoubkovaná, zubatá nebo vykazuje odkrytý tuk/sval pod kůží, bude potřebovat stehy co nejdříve. Také byste měli nechat odborného lékaře zhodnotit ránu, aby vyhodnotil vaše riziko infekce.
  • Pouze lékař nebo zdravotní sestra mohou zašít ránu. Pokud se vám rána zašije do několika hodin po zranění, sníží se riziko infekce a jizvy (pokud nějaké) budou velmi minimální.
  • Pokud jste (nebo zraněný jedinec) neměli za posledních pět let výstřel z tetanu a zranění bylo způsobeno špinavým nebo rezavým kusem kovu nebo bylo obzvláště hluboké, lékař pravděpodobně doporučí záběr na posílení tetanu. Výstřel by měl být podán co nejdříve, takže neodkládejte vyhledání lékařské pomoci.
  reklama

Část 2 ze 3: Provedení bezpečnostních opatření

 1. Obrázek s názvem Use a Band Aid Step 8

  1 Umyj si ruce. Než uděláte něco pro ošetření rány, ať už je to na vašem vlastním těle nebo na někom jiném, měli byste si nejprve umýt ruce. Správné mytí rukou pomůže snížit riziko infekce a podpoří rychlejší hojení v místě poranění.
  • Použijte čistou tekoucí vodu z faucetu. Nezáleží na tom, zda používáte teplou nebo studenou vodu, takže si vyberte, co vám nejvíce vyhovuje.
  • Navlhčete ruce pod faucetem, naneste mýdlo a mýdlo napěňte, dokud nepokryjete celý povrch obou rukou. Ujistěte se, že namydlíte mýdlo také mezi prsty a pod nehty.
  • Věnujte alespoň 20 sekund drhnutí rukou a pohybu pěny.
  • Pod faucetem opláchněte z rukou veškeré mýdlo a veškeré fyzické nečistoty/úlomky. Ruce osušte čistým jednorázovým ručníkem nebo je nechte uschnout na vzduchu.
  • Pokud nemáte k dispozici čistou tekoucí vodu, můžete si ruce dezinfikovat dezinfekčním prostředkem na bázi alkoholu. Dezinfekce rukou však zabíjí pouze choroboplodné zárodky a neodstraňuje z vašich rukou špínu ani žádné fyzické nečistoty.
 2. Obrázek s názvem Use a Band Aid Krok 9

  2 Pokud ošetřujete jinou osobu, nasaďte si jednorázové rukavice. Vzhledem k tomu, že patogeny přenášené krví jsou vysoce infekční, je nejlepší používat jednorázové rukavice, kdykoli se můžete dostat do kontaktu s krví nebo tělesnými tekutinami někoho jiného. Než se dotknete zraněné osoby, vždy používejte čistý pár jednorázových nitrilových, neoprenových, vinylových nebo latexových rukavic a umyjte si/dezinfikujte ruce, jakmile si rukavice sundáte.
 3. Obrázek s názvem Use a Band Aid Step 10

  3 Nechte zraněného uklidnit se. Pokud oblékáte ránu někomu jinému, dejte tomuto člověku pohodlí, než začnete. Jedince můžete posadit nebo si lehnout (je -li to proveditelné). Měli byste také vysvětlit vše, co budete dělat, než začnete ránu skutečně ošetřovat.
  • Pracujte na straně zranění, pokud ošetřujete ránu někoho jiného. Tímto způsobem se nebudete muset naklánět přes tělo jedince, abyste si oblékli ránu, což může u jednotlivce vyvolat stres nebo nepohodlí.
  reklama

Část 3 ze 3: Příprava rány

 1. Obrázek s názvem Use a Band Aid Step 11

  1 Tlakem zastavte krvácení. Než budete moci použít obvaz, budete muset zastavit krvácení. Krvácení je způsob, jakým tělo vyplavuje špínu a bakterie z rány, ale může ztěžovat udržování jakýchkoli obvazů nebo obvazů na místě, pokud rána stále aktivně krvácí.
  • Na čistý tlak použijte čistý kus gázy nebo látky.
  • Umístěte gázu/hadřík přímo na ránu a jemným tlakem. Netlačte příliš silně, jinak byste si mohli způsobit další zranění v místě rány.
  • Pokud se gáza nasákne krví, naneste na stávající kus další gázu, aby absorbovala krev. Neodstraňujte gázu, se kterou jste začali, a pokračujte v tlaku.
  • Hluboké ráně může chvíli trvat, než zastaví krvácení. Vážná zranění mohou krvácet 30 minut nebo déle.
  • Pokud je zranění na paži nebo noze, držte ho zvednuté nad úrovní srdce. Pomůže to zpomalit tok krve do rány, což může umožnit zahájení hojení zranění.
 2. Obrázek s názvem Use a Band Aid Step 12

  2 Vyčistěte ránu. Jakmile se krvácení zpomalí nebo úplně zastaví, budete chtít ránu vyčistit. To pomůže odstranit veškeré nečistoty, které mohou být uloženy uvnitř rány, a také to pomůže snížit pravděpodobnost infekce.
  • K opláchnutí rány použijte čistou, studenou vodu. Mýdlo, alkohol, peroxid vodíku a jód ránu dezinfikují, ale způsobí spoustu bolesti a podráždění.
  • Držte ránu pod faucetem čisté tekoucí vody nebo nalijte čistou studenou vodu přímo na ránu, aby se opláchla.
  • Pokud je v ráně špína nebo špína, dezinfikujte pinzetu namočením do alkoholu. Potom je můžete použít k jemnému vybírání úlomků z řezu, ale buďte opatrní a pamatujte, že bludná pinzeta může způsobit velkou bolest otevřené ráně.
 3. Obrázek s názvem Use a Band Aid Step 13

  3 Ránu osušte čistým jednorázovým ručníkem. Před aplikací jakéhokoli antibiotika nebo obvazů budete chtít vysušit kůži kolem rány. Čistým, suchým jednorázovým ručníkem ránu jemně osušte a otřete veškerou přebytečnou vodu, krev nebo špínu z kůže kolem poranění. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mohu na pánev na obličeji použít náplast? Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee. Luba Lee, FNP-BC, MS Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odpověď odborníka Odpověď na pásek můžete použít jako krátkodobé řešení z kosmetických důvodů kvůli varu na obličeji; léčba varu však může vyžadovat omytí antibiotickou polévkou, teplými obklady, antibiotickou mastí a přikrytí obvazem. Tento postup můžete provést 2krát denně, abyste pomohli varu a zabránili šíření infekce.
 • Otázka Jak dlouho mám držet řezaný prst obvázaný poté, co přestal krvácet? Udržujte obvaz na řezu, dokud se trochu nezhojí a nezačne se strupovat nebo zavírat. Pokud je řez na místě, které se stále otevírá, držte na něm obvaz, dokud není zcela zhojený, a snažte se s ním nemazat.
 • Otázka Zablokuje banda slunce slunce? Ano, ale pouze část s měkkou podložkou. Čirý lepicí díl na ochranu moc neudělá.
Nezodpovězené otázky
 • Jaká pásová pomoc by byla pro nohy nejlepší? Omylem jsem seškrabal nohu a ta začala krvácet, a když jsem si na ni nasadil náplast, tak prostě spadne.
 • Poměrně pevně jsem si dal kolem prstu obvaz, abych zastavil krvácení. Když jsem to uvolnil, vypadalo to, že se krev srazila pod kůži. Bude to v pořádku?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Kupte si obvazy s antiseptikem, aby byla rána sterilní.
 • Mějte obvazy na jednom místě, aby byly vždy k dispozici, když je potřebujete. Měly byste mít vždy po ruce pro případ, že by někoho někdo pořezal.
 • Nikdy neodstraňujte kůru ze své rány.
 • Když potřebujete odstranit lepkavý obvaz, můžete jej namočit do vody, aby se snáze stáhl.
 • Ujistěte se, že koupíte obvazy bez latexu pro každého, kdo je na latex alergický.
 • Pokud obvaz zvlhne, je třeba jej vyměnit.
 • Existuje mnoho druhů obvazů. Získejte velikost, tvar, značku a materiál, který vám nejlépe vyhovuje.

reklama

Varování

 • Nedotýkejte se rány. Udržujte jej čistý a zakrytý, aby se zabránilo infekci.
 • Pokud budete provádět jakoukoli činnost zahrnující vodu, použijte voděodolný obvaz, aby se neodlepil.
reklama

Populární Problémy

Jak nosit kalhoty Navy. Námořnické kalhoty lze začlenit do neformálních i formálních outfitů. Nejprve si vyberte úzké kalhoty, které vyhovují vašemu typu postavy. Poté přidejte vhodný vrchol. Námořnické kalhoty lze kombinovat se světlými i tmavými ...

Všechny výsledky mužů a žen z Toronto a Montreal Masters před Rio 2016.

Jak vyrobit raketoplán v Animal Jam. Už jste se někdy nudili v Animal Jam? Zde je pár tipů a triků, jak strávit čas na Animal Jam výrobou doupěte raketoplánu! Vyberte si svůj doupě. Nejprve vyberte den, který ...

Jak změřit délku rukávu muže. Každý muž potřebuje znát míry rukávů, aby si mohl koupit novou společenskou košili nebo si nechat ušít na míru. Trvá jen pár minut, než pomocí přítele a flexibilního ...

Benoit Paire nedávno navštívil Twitter, aby hovořil o Rafaelovi Nadalovi a dalších špičkových hráčích, kteří se stáhli z nadcházejícího Miami Masters.

Baylor staví svůj neporažený rekord v sobotu proti Cade Cunninghamovi a OK State. Zde je návod, jak sledovat živý přenos ze hry.