Jak chodit s podvrtnutým kotníkem

Než začnete chodit s podvrtnutým kotníkem, ujistěte se, že jste dostali souhlas svého lékaře, abyste nezpůsobili další poškození. V ideálním případě byste měli chodit pouze po mírném podvrtnutí a pravidelně byste měli posilovat kotník cvičením, aby se s tím posílilo. Pokud ucítíte jakoukoli bolest, okamžitě přestaňte a vyhledejte lékařskou pomoc.Metoda 1 ze 3: Chůze na vyvrtnutém kotníku

 1. 1 Naneste led na kotník co nejdříve poté, co ho vyvrtnete. Jakmile můžete, opřete si kotník a položte na něj ledový balíček, abyste zmenšili otoky. Udržujte led na kotníku 10–15 minut v kuse 2–3krát denně, aby se zmírnila část bolesti. Když se začnete cítit pohodlněji, ledujte si kotník pouze jednou nebo dvakrát denně, nebo kdykoli se vám otekne.
 2. 2 Vezměte protizánětlivé léky ke zmírnění bolesti a otoků. Rozhodněte se pro ibuprofen nebo naproxen a vezměte si doporučenou dávku pro váš věk, jak je uvedeno na obalu. Pokud jste však lékaře ještě neviděli, udělejte to co nejdříve, protože lékař vám může předepsat vyšší dávku nebo konkrétnější léky.
  • Typická volně prodejná dávka ibuprofenu pro dospělého je 400 mg, třikrát denně. Lékař může předepsat mnohem vyšší dávku v závislosti na závažnosti poranění a vaší velikosti.
  • Lékař vám může také předepsat narkotické léky proti bolesti, pokud je bolest silná. Než začnete kromě předpisu užívat jakýkoli lék, vždy se poraďte se svým lékárníkem nebo lékařem. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat zácpu, ospalost a závislost, pokud jsou užívány příliš dlouho.
  • Acetaminofen může snížit bolest, ale nesnižuje otoky.
 3. 3 Chraňte si kotník kompresním obvazem, ortézou, dlahou nebo vysokými botami. Pokud je vyvrtnutí závažné, lékař vám předepíše vycházkovou obuv nebo dlahu. Pokud ne, zkuste si omotat kolem kotníku kompresní obvaz nebo ortézu na 1-3 týdny. Pro větší podporu noste boty nebo vysoké boty, které je možné kolem kotníků pevně sešněrovat.
  • Nošení vysokých podpatků s vyvrtnutým kotníkem by mohlo vést k dalšímu zranění. Pokud musíte nosit společenské boty, volte raději byty přes paty.
  • Kromě používání kompresních obvazů nezapomeňte odpočívat, ledovat a zvedat kotník, abyste pomohli zmírnit bolest.
 4. 4 Než půjdete kolem, zkontrolujte, zda není ve vašem okolí nerovný povrch nebo schody. Uvědomte si, kam budete chodit, abyste nebyli zaskočeni uvolněnými kameny nebo výmoly na cestě nebo chodníku. Pokud vaše cesta vypadá drsně nebo kamenitě, zkuste najít hladší alternativní trasu, nebo požádejte o pomoc přítele.
 5. 5 Kráčejte pomalu a dělejte malé kroky. Dávejte pozor na rozlití, věci na vaší cestě, o které můžete zakopnout, nebo cokoli jiného, ​​co by vám mohlo způsobit další zranění. Pokud se pokusíte chodit příliš rychle, možná vám v cestě uniknou potenciální nebezpečí.
  • Soustředění se na chůzi vám pomůže nejen zůstat v bezpečí a předcházet zranění, ale také si budete velmi dobře vědomi své úrovně bolesti a pokroku při hojení.
  • Kdykoli je to možné, držte se zábradlí nebo se zeptejte přítele, zda se o ně můžete opřít o další podporu.
 6. 6 V případě potřeby zastavte a přesuňte váhu na nezraněné chodidlo. Naslouchejte svému tělu. Pokud je bolest příliš intenzivní na to, aby pokračovala, udělejte si přestávku a uvolněte zraněný kotník tlakem přesunutím váhy svého těla na druhé chodidlo.
  • Určité bolesti se nelze vyhnout, ale pokud nemůžete kvůli bolesti udržet konverzaci nebo ztrácet dech při chůzi, měli byste se zastavit a odpočinout si.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Posílení kotníku po podvrtnutí

 1. 1 Natáhněte vazy v kotníku cvičebním páskem nebo srolovaným ručníkem. Chcete-li provést toto cvičení, omotejte odporový pás nebo velký srolovaný ručník kolem míče poraněného chodidla a narovnejte nohu. Poté namiřte prsty nahoru, dolů, doleva a doprava. Nejlepších výsledků dosáhnete opakováním cyklu pohybů 10krát a cvičením 3krát denně.
  • Pro toto cvičení nemusíte nosit boty ani podpůrné rovnátka.
 2. 2 Udržujte rovnováhu na zraněném kotníku, abyste zvýšili stabilitu. Před sebou se ujistěte, že stojíte na tvrdém, rovném povrchuvydržetna zraněnou nohu. Snažte se při balancování ničeho nedržet, ale ujistěte se, že je poblíž zábradlí nebo zeď, abyste se mohli v případě potřeby zachytit. Když pracujete na udržení rovnováhy, váš kotník se bude posouvat dopředu a dozadu, natahovat a posilovat vazy a svaly.
  • Pro toto cvičení byste měli nosit obuv, aby vaše noha měla určitou trakci a zabránila pádu.
  • Udělejte toto cvičení náročnějším použitím balanční desky místo rovného povrchu. Vyklápěcí pohyb desky donutí váš kotník působit proti pohybům, což zvýší jeho sílu a stabilitu.
 3. 3 Nakreslete abecedu na podlahu pomocí zraněné nohy. Posaďte se na pohodlnou židli s oběma nohama položenými naplocho na podlaze. Potom se zraněnou nohou pomalu pohybujte palcem u nohou po celé abecedě na podlaze, po jednom písmenu. Kreslení písmen podporuje pohyb kotníku v každém směru.
  • Pro maximální protažení a posílení opakujte až třikrát.
  • Pro toto cvičení nemusíte mít boty, protože sedíte a nepotřebujete další podporu nebo trakci.
  • Pokud se nemůžete dostat na podlahu, můžete nakreslit písmena ve vzduchu a dosáhnout podobného výsledku.
 4. 4 Houpejte koleny ze strany na stranu, abyste natáhli a posílili kotník. Když sedíte na pohodlném křesle s chodidly položenými na podlaze, pomalu kolébejte koleny tak daleko, jak jen můžete, ze strany na stranu. Držte nohu přitlačenou k podlaze a pokračujte 3 minuty.
  • Pokud chcete při tomto cvičení nosit boty, rozhodněte se pro nízkoprofilové boty, které neomezí pohyb vašeho kotníku.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Prevence dalšího zranění

 1. 1 Po chůzi si odpočiňte vyvrtnutý kotník, aby měl nějaký čas na uzdravení. Cvičením a chůzí na podvrtnutém kotníku hodně namáháte vazy. Dopřejte jim přestávku tím, že je zbavíte tlaku alespoň hodinu po chůzi a dáte jim čas na odpočinek a uzdravení.
 2. 2 Led kotník ke zmírnění bolesti a otoku. Po chůzi na poraněném kotníku bude pravděpodobně oteklá a bolestivá kvůli stresu, ve kterém byla. Zvedněte nohu a držte studený ledový balíček zabalený v ručníku na kotníku po dobu 10-20 minut.
  • Pokud je váš kotník opravdu oteklý, můžete po 10 minutách znovu nanést led a pokračovat v cyklu 10–20 minut, 10 minut vypnuto, dokud otok neklesne.
  • Skvělou náhražkou ledového balíčku je mražený pytel hrachu, protože je studený a snadno se přizpůsobí části těla, kterou poléváte.
  • Zabalit balíček ledu do ručníku je důležité, protože nanesením ledu přímo na něj si můžete poškodit kůži.
 3. 3 Komprimujte kotník pomocí elastického sportovního obvazu. Zabalit chodidlo od spodní části prstů k asi 3 palce (7,6 cm) nad kotníkem. Poskytněte dodatečnou podporu překřížením obvazu zleva doprava v pohybu osmičky kolem kotníku a paty. Zajistěte jej na místě kovovými spojovacími prvky nebo páskou.
  • Chcete kompresní obvaz dostatečně těsný, aby vyvíjel mírný tlak, ale ne tak těsný, aby omezoval průtok krve. Pokud máte na prstech mravenčení nebo změnu barvy, odstraňte obvaz a přebalte jej volněji.
  • Spát s kompresním obvazem není dobré, protože to může snížit průtok krve.
 4. 4 Zvedněte kotník, abyste urychlili hojení snížením otoku. Když sedíte nebo ležíte, mějte kotník zvýšený, abyste zmenšili otoky tím, že necháte tekutinu odtékat z poraněného místa. Pokud je to možné, lehněte si a mějte kotník vyvýšený nad srdcem. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mohu pohodlně chodit, když nic z toho nefunguje?Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee.Luba Lee, FNP-BC, MSMagisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odpověď odborníka V případě mírného podvrtnutí se doporučuje použít berličku pro částečné zatížení a během 2-4 týdnů se postupně vrátit k běžným aktivitám. Pokud je vaše zranění vážnější, může být nutné vyšetření ortopedem. U pacientů s těžkým vyvrtnutím léčba spočívá v imobilizaci tuhou dlahou kotníku nebo pod kolenem a bez vážení po dobu 2–3 týdnů, po níž následuje postupný návrat k hmotnosti.
 • Otázka Co když nemohu pohnout svými posledními 3 prsty na nohou, ne kvůli bolesti, prostě se nepohnou? Lilie Kontaktujte svého lékaře. Možná jste je zlomili (někdy nemůžete cítit bolest zlomené kosti). Zkuste jimi hýbat rukama.
 • Otázka Mohu „odejít“ z podvrtnutí kotníku 1. stupně? Lilie Ano, ale nedoporučuje se to. Mohlo by to způsobit další zranění. Místo toho použijte metodu RICE. Odpočívejte, ledujte, komprimujte (zabalte) a zvyšte. Pokud se to zhorší, poraďte se se svým lékařem.
 • Otázka Co je lepší, chůze po patě vymknuté nohy nebo prstů? Lilie Prsty by byly méně bolestivé, ale neměli byste po nich vůbec chodit (alespoň několik týdnů) bez vycházkové boty nebo berlí. Mohlo by vás to dále zranit.
 • Otázka Zítra mám školu jak. Mohl bych chodit po schodech? Lilie Svou váhu můžete položit na zábradlí nebo vám může pomoci kamarád. Pokud máte ve škole výtah, použijte jej.
 • Otázka Před 2 týdny jsem si vyvrtl kotník a stále mám ostré bolesti. Znamená to něco? Lilie To znamená, že váš kotník ještě není zcela uzdraven. Pokračujte v odpočinku a zvedejte ho.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Varování

 • Tato cvičení a kroky byste měli zkoušet pouze s vyvrtnutým kotníkem stupně 1. Vyvrtnutí 1. stupně jsou běžné podvrtnutí, při nichž je vaz natažen, ale není roztržen. Pokud vás hodně bolí nebo je váš kotník velmi nestabilní, když se na něj snažíte postavit, navštivte lékaře, než vyzkoušíte domácí ošetření.
 • Volně prodejné protizánětlivé léky mohou při dlouhodobém používání způsobit poškození jater nebo jiné zdravotní komplikace. Pokud máte pocit, že po několika dnech potřebujete ještě léčit, poraďte se se svým lékařem o zvládání bolesti.
reklama

Populární Problémy

Zde je návod, jak sledovat štědrovečerní mši 2019 s papežem Františkem v bazilice svatého Petra ve Vatikánu v Římě v Itálii, živé přenosy online bez kabelu.

Protože se česnek používá v tolika receptech, je důležité, abyste věděli, jak ho nasekat! Naštěstí vše, co musíte udělat, je rozdrtit hřebíček, abyste ho oloupali. Dávejte pozor, abyste nůž drželi, abyste se omylem neporezali a poté neřezali ...Už jste si někdy koupili nový pár bot, abyste zjistili, že vám zabíjejí nohy? Neber je zpět. Lze je opravit jednoduše tak, že je rozbijete. Ve skutečnosti je neporušíte, ale zvyknete si na své | nohy. Tady jsou...

Může Djokovič plavat k rutinnímu vítězství nad Pouillem ve čtvrtfinále, nebo omráčí světovou jedničku, aby si zajistil místo v semifinále?

Jak dráždit lidi. Existuje nekonečné množství způsobů, jak lidi dráždit, ať už chcete pobláznit svého učitele nebo svého malého bratra. Pokud jste připraveni čelit následkům, měli byste být schopni najít kreativní, bizarní nebo ...Lakovaná kůže je krásný a okouzlující materiál pro boty, kabelky a nábytek, ale velmi snadno vykazuje oděrky, skvrny a další známky opotřebení. Čištění kožených materiálů je skličující úkol, zvláště pokud jste nikdy ...