Jak se rozcvičit na běh

Nemusíte trávit dlouhou dobu zahříváním svalů, ale lehké zahřátí může zabránit zranění a pomůže vám vytěžit ze svých běhů maximum. Před spuštěním je dobré nechat si rozproudit krev při nějaké lehké aktivitě, jako je jogging nebo skákací zvedáky. Poté pohybujte svaly a klouby v celém jejich rozsahu pohybu. Zvyšte srdeční frekvenci a průtok krve do svalů a pojivových tkání, abyste se plně připravili na svůj běh. Pokud trpíte bolestmi holení (holenní dlahy), existují způsoby, jak je také léčit a předcházet jim!

Metoda 1 ze 3: Volba lehkého kardio rozcvičení

 1. Obrázek s názvem Zahřívání pro běh Krok 1

  1 Lehce zaběhat. Běhání dokonce po dobu 10 minut aktivuje vaše svaly, zvýší váš klidový puls a dá vám lepší kondici pro běh. I rychlá procházka, než si půjdete zaběhat, může být účinným způsobem rozcvičení.
  • Nebudete moci běhat, aniž by se vám rozproudila krev a svaly se zahřály pomocí lehkých kardio cvičení, jako jsou ta uvedená v této sekci.
  • Pokud máte v plánu zahřát si chůzi, držte tempo rychleji než obvykle a houpejte rukama stejně, jako kdybyste opravdu běželi.
  • Běhejte nebo choďte, dokud se pohyb nestane přirozeným. Vyhněte se běhání příliš dlouho během rozcvičky; asi po 25 minutách běhu cítí mnoho běžců únavu.


 2. Obrázek s názvem Zahřívání pro běh Krok 2

  2 Procvičte si rozsah pohybu v nohách pomocí zadku a kolen. Při mírném tempu zvedněte kolena před sebe tak pohodlně, abyste mohli provádět cvičení s vysokými koleny. Kopačky do zad jsou přesným opakem: natáhněte nohu tak daleko dozadu, jak pohodlně, aby téměř udeřila do zadku.
  • Kopačky do zad a cvičení na kolena jsou skvělým způsobem, jak dostat pohyb do kyčelního kloubu, který zvyšuje průtok krve kolem chrupavky a pomáhá promazávat pojivové tkáně.
 3. Obrázek s názvem Zahřívání pro běh Krok 3

  3 Skákací provaz místo běhání. Můžete to také udělat kromě lehkého běhu pro další kardiovaskulární kondici. Skákací lano kromě toho, že je výborným kardio zahříváním, zapojí i vaši horní část těla a paže a připraví ho na nadcházející běh.
  • Při skákání přes švihadlo mějte váhu na chodidlech a houpavý pohyb lana v zápěstích (na rozdíl od ramen/paží).
 4. Obrázek s názvem Zahřejte se na krok 4

  4 Udělejte nějaké tajtrlíci . Skákací zvedáky lze provádět téměř kdekoli, což z něj činí všestranné zahřátí pro vaši sadu cvičebních nástrojů. To ale neznamená, že toto cvičení je třeba brát na lehkou váhu! Vaše lopatky by měly být vzadu, vaše páteř rovná a paže by měly být plně natažené. reklama

Metoda 2 ze 3: Dynamický pohyb před spuštěním

 1. Obrázek s názvem Zahřejte se na krok 5

  1 Vyhněte se protahování před spuštěním. Statické protažení před spuštěním riskuje namáhání svalů. Protože vaše svaly nejsou zahřáté, nedostatek kyslíku a krve ve vašem systému může způsobit bolest a dokonce poškodit váš trénink. Pro zahřátí před běhu je upřednostňováno dynamické protahování, které využívá aktivní pohyb (jako výpad) k plnému zapojení rozsahu pohybu části těla.
  • Ačkoli existují určité důkazy, že statické roztahování může mít negativní dopad na výkon, dynamické roztahování nemá žádné prokázané negativní účinky.
 2. Obrázek s názvem Zahřejte se na krok 6

  2 Proveďte několik dřepy tělesné hmotnosti . Dřepy zapojí vaše čtyřkolky a hýždě. Pečlivě sledujte svůj formulář; špatná forma při dřepu, zejména při váženém dřepu, může být škodlivá.
  • Nenechte se vyvést z míry cvičením - „tělesná hmotnost“ znamená pouze to, že nepoužíváte žádná další závaží, vše, co potřebujete, je váha vašeho těla (jako standardní push up).
  • Obecně platí, že při dřepu byste měli mít chodidla zhruba na šířku ramen a směřovat dopředu. Zaměřte oči před sebe, ramena držte dozadu a udržujte rovnou páteř.
  • Může to chvíli trvat, než si zvyknete, ale tento pohyb by měl být zahájen složením boků do tak hlubokého dřepu, jak je to pohodlné.
 3. Obrázek s názvem Zahřejte se na krok 7

  3 Udělejte nějaké výpady tělesné hmotnosti . Různé výpady nejlépe zahřejí spodní část těla. Na začátku proveďte 10 až 20 výpadů dopředu, počínaje kratšími kroky a menším rozsahem pohybu a až do 20. opakování se dopracujte k plnému rozsahu pohybu. Následujte 10 až 20 dalších výpadů, ale při výpadu levou nohou zatočte trup doleva a na pravé noze doprava.
  • Až vám bude vyhovovat výpad vpřed a výpad, zkuste přidat 10 až 20 dozadu a boční výpady na vaši zahřívací rutinu.
 4. Obrázek s názvem Zahřejte se na krok 8

  4 Zahřejte se s horolezci. Horolezci zpracují vaše nohy a trup. Buďte opatrní při horolezectví na zahřátí, protože mohou vyžadovat více energie než běh. Nejprve se pohybujte pomalu a před odpočinkem je provádějte jen minutu nebo dvě.
  • Dodejte tomuto cvičení trochu zpestření tím, že uděláte styl „zdvojnásobení“: místo toho, abyste vykopávali nohy po jednom, při každém opakování vykopněte obojí.
 5. Obrázek s názvem Zahřejte se na krok 9

  5 Kopejte jako osel na všech čtyřech. Dobře natažené boky jsou důležité, pokud chcete mít nejlepší běh. Jeden z nejlepších protažení kyčlí lze provést na všech čtyřech. Držte záda rovně, ramena nad rukama a oči směřujte dolů. Plně natáhněte nohy jeden po druhém za sebou.
  • Jakmile dosáhnete úplného prodloužení nohy, stiskněte svaly v oblasti hýždí a držte plně nataženou polohu několik sekund, než se vrátíte do neutrální polohy.
 6. 6 Vyzkoušejte A-přeskočení a B-přeskočení. Chcete-li provést A-skip, zvedněte 1 koleno nad bok a poté jej rychle spusťte dolů. Opakujte na obou stranách. Jakmile to zvládnete, přejděte na B-skip. Vytáhněte koleno nad kyčle, ale před spuštěním chodidla na zem natáhněte nohu dopředu. To by mělo provádět kruhový pohyb.
  • Zkuste přeskočit pokoj, tělocvičnu nebo kurt.
  • Při pohybu vpřed pohybujte rukama, jako byste běželi.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Prevence a léčba holeně

 1. Obrázek s názvem Zahřejte se na krok 10

  1 Intenzitu běhů budujte postupně. Přílišné tlačení na sebe, zvláště když právě začínáte, může být významným přispěvatelem holenních dlahy. Možná začněte půlhodinovou procházkou a postupně ji zvyšujte, dokud nedosáhnete úrovně, na kterou míříte.
  • Abyste se udrželi ve výzvě, zkuste každý týden zvýšit vzdálenost a rychlost asi o 10%.
 2. Obrázek s názvem Zahřejte se na krok 11

  2 Udržujte krátký krok. Při prodloužení kroku vám může připadat, jako byste ho rozjeli na vyšší rychlostní stupeň, ale vaše nohy to navíc zatěžuje. Věnujte zvláštní pozornost tomu, abyste se dostali zpět do běhu, abyste snížili délku kroku a snížili pravděpodobnost holení dlahy.
  • Zvláště běžné je na konci závodu nebo tréninku prodloužit krok při protlačování do cíle.
 3. Obrázek s názvem Zahřejte se na krok 12

  3 Choďte na podpatcích před a po běhu. Když běžíte, vaše lýtkové svaly dostanou zabrat. Totéž však neplatí pro svaly v přední části holeně. Podporujte rovnováhu mezi těmito svalovými skupinami a snižte své šance na holenní dlahy chůzí na patách před a po běhu.
  • Zpočátku tato aktivita pravděpodobně nebude jednoduchá. Zkuste se procházet po dobu 15 až 30 sekund najednou po dobu asi 3 sad.
 4. Obrázek s názvem Zahřejte se na krok 13

  4 Po běhu protáhněte lýtka. Posaďte se na podlahu s nataženýma nohama přímo před sebou. Držte jeden konec cvičebního pásku nebo ručníku a obtočte jej kolem chodidla. Lehce zatáhněte dozadu, dokud neucítíte natažení lýtka.
  • Pokud nemáte cvičební pásek nebo ručník, postavte se před zeď s nohama umístěnými 1 až 2 ½ kroků od sebe. Nakloňte se ke zdi, dokud neucítíte, jak se vám lýtka natahují.
  • Obecně platí, že tento úsek by měl být držen pouze asi 20 až 30 sekund a měl by se opakovat asi 2 nebo 3krát pro každou nohu.
 5. Obrázek s názvem Zahřejte se na krok 14

  5 Když se objeví holenní dlahy, zaleťte bolestivou oblast. I po provedení všech preventivních opatření můžete stále skončit s holeněmi. Je to průšvih, ale trocha ledu může ulevit od bolesti. Ledujte své holeně přibližně 10 až 15 minut v době 4 až 8krát denně.
  • Volně prodejné léky proti bolesti, jako je Ibuprofen nebo Aspirin, mohou také pomoci zmírnit část bolesti. Pokud bolest přetrvává déle než dva týdny, poraďte se se svým lékařem.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Je zahřátí nutné před cvičením? Monica Morrisová
  Osobní trenér s certifikací ACE Monica Morris je certifikovaná osobní trenérka ACE (Americká rada pro cvičení) se sídlem v oblasti San Francisco Bay. S více než 15 lety zkušeností s kondičním tréninkem zahájila Monica vlastní tělesnou přípravu a získala certifikaci ACE v roce 2017. Její tréninky kladou důraz na správné rozcvičení, ochlazení a protahovací techniky. Monica Morrisová Odpověď odborného trenéra osobního trenéra s certifikací ACE Ano. Rozhodně začněte se statickými úseky, což jsou úseky, kde protahujete jeden sval najednou. Protáhněte ruce, nohy, holeně, lýtka a poté přejděte do dynamických úseků, kde protahujete celé tělo. Takže to znamená, že budete mít svůj srdeční tep z poměrně pomalého přechodu na něco trochu pravděpodobnějšího, aby odpovídalo cvičení. Dalo by se dělat skákání zvedáky nebo kývání rukama ze strany na stranu, aby se váš trup pohyboval. Než začnete s kardiem, měli byste být trochu zadýchaní, aby se vaše tělo skutečně zahřálo.
 • Otázka V jiném článku, který jsem četl, bylo řečeno, aby se před spuštěním neroztahoval. Což je správně? O protahování se hodně diskutuje. Je zřejmé, že pokud je běh důvodem, proč se protahujete, několik jemných úseků by mělo být v pořádku. Sportovci jako gymnastky potřebují aerobní rozcvičku, než se protáhnou kvůli intenzitě protahování. Pro běžce je ale malé protažení v pořádku.
 • Otázka Jak si udržuji vytrvalost dobrými jednoduchými cviky? Kardio funguje skvěle! Nejlépe funguje běh, jízda na kole nebo křížový trénink.
 • Otázka Pokud běhám dlouhou dobu v závodě, jak rychle bych měl jet? Podle mého názoru byste měli běhat nebo běhat, ale ne plnou rychlostí, takže asi 5-6 mph.
 • Otázka Jaký je nejlepší způsob léčby Achillovy bolesti? Nejlepší způsob je natáhnout nohu, jak jen můžete. Může to trochu bolet, ale musíte to udělat kvůli tomu.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Před běháním se ujistěte, že máte pořádnou běžeckou obuv!
 • Vyměňte opotřebované běžecké boty, aby nedošlo ke zranění.
 • Po běhu se zchlaďte zpomalením běhu a poté chůzí. Dokončete rozsahy pohybových úseků a postupně uvolněte své tělo do statických úseků.

reklama

Varování

 • Nesprávná forma nebo technika by vás mohla zvýšit náchylnost ke zraněním. Požádejte o pomoc odborníka na fitness, jako je trenér nebo trenér, a doporučte mu formu.
reklama

Populární Problémy

Chodit do školy v nové zemi je zábavné a vzrušující dobrodružství, ale zpočátku to rozhodně může být trochu skličující. Nebojte se! I když se požadavky na aplikace mohou lišit v závislosti na univerzitě a zemi, můžete zůstat ...

Jak vyhrát v Halo 3 pro více hráčů. Série Halo je základním kamenem her FPS, a to online i offline. Toto je krátký a sladký průvodce, jak porazit své nepřátele ve hrách pro více hráčů Halo 3. Identifikujte silové zbraně a jejich umístění na ...

Všichni jsme to zažili v jednom bodě - obávané chvění fotoaparátu. Když ten skvělý záběr, který jste pořídili, byl zničen malým otřesem a místo ostré fotky jste dostali rozmazaný obraz. Ačkoli je to opravdu nepříjemné, existuje spousta řešení! ...

Seahawks a Vikingové se setkají na nedělním fotbale. Takto můžete hru sledovat na svém zařízení Roku, Firestick nebo jiném streamovacím zařízení.

Jak odeslat textovou zprávu a zahájit konverzaci. Odeslání textu je přístupný a neformální způsob, jak zahájit konverzaci se svou zamilovaností. Neustálé volání může způsobit, že budete vypadat příliš dychtivě, a když budete všude tlačeni, může ...