Jak prát oblečení bez pračky

Ruční praní oděvů obvykle spotřebovává méně energie a vody než pračky a je méně pravděpodobné, že způsobí poškození. Je to také šikovná dovednost vědět, jestli cestujete bez přístupu k pračce, nebo vám vypadne elektřina.Metoda 1 ze 2: Ruční praní běžného oblečení

 1. 1 Zvažte nákup nebo výrobu míchadla. Vyprát spoustu prádla bez nástrojů není těžké, ale může to být únavné. Pokud plánujete prát všechno prádlo ručně, zejména ručníky, džíny a jiné těžké kusy oblečení, můžete použít ruční míchadlo, což je jednoduše plastový nástroj užitečný pro lisování a přemisťování oblečení. Pokud ho nemůžete najít v obchodě, podívejte se online nebo si vytvořte vlastní vyříznutím několika otvorů do gumy zcela nového pístu.
  • Poznámka: Tyto pokyny můžete použít bez ohledu na to, zda máte míchadlo.
 2. 2 Oddělte bílé a barevné oblečení (doporučeno). Ruční praní prádla obvykle zahrnuje nižší teploty a menší míchání než většina praček, takže je menší riziko krvácení barev. Stále se to však může objevit, proto se doporučuje oddělit bílé a světlé pastelové oblečení od oblečení tmavších barev.
  • Oddělte vlnu, kašmír, hedvábí, krajky a jiné jemné oděvy od ostatního prádla. Tyto položky vyperte podle pokynů pro jemné oděvy v samostatné náplni.
 3. 3 Položte oblečení do čisté nádoby. Pokud nemáte velkou mycí vanu nebo kbelík, můžete důkladně vyčistěte umyvadlo nebo vanu a vložte tam oblečení a rovnoměrně ho rozložte. Čím méně je nádoba plná, tím snazší bude její mytí. Pokud máte příliš mnoho prádla na praní najednou, zvažte ponechání druhého čistého kbelíku poblíž, abyste mohli uložit čisté a mokré oblečení, zatímco dokončíte praní zbytku náplně.
  • Pokud perete jen pár drobných oděvů, možná budete potřebovat jen velkou mísu.
 4. 4 Vážné skvrny ošetřete předpírkou nebo mýdlem. Pokud má váš oděv skvrnu, která obarvila látku, například skvrnu od hořčice nebo inkoustu, potřete postižené místo trochou čisticího prostředku na odstraňování skvrn nebo použijte mýdlo, pokud žádný odstraňovač skvrn nemáte. Před pokračováním nechte oblečení sedět alespoň pět minut.
 5. 5 Kbelík naplňte vlažnou vodou. Naplňte, dokud hladina vody nebude asi 1–2 palce (2,5–5 cm) nad úrovní oblečení. Pokud není oděv pevný a silně znečištěný, nepoužívejte horkou vodu. Vlažná nebo dokonce pokojová teplota vody bude fungovat dobře pro většinu náplní prádla a sníží pravděpodobnost poškození nebo krvácení barev.
  • Pokud si nejste jisti, zda lze oděv vyprat v teplé vodě, hrajte jej bezpečně a použijte místo něj studenou vodu.
 6. 6 Přidejte prací prostředek. Pokud používáte kbelík nebo dřez, pravděpodobně budete potřebovat pouze jednu až dvě lžičky (5–10 ml) jemného pracího nebo pracího prášku. Pokud máte dostatek oblečení, které vyžaduje vanu, použijte místo toho 4 polévkové lžíce (60 ml) nebo postupujte podle pokynů na obalu.
  • Pokud váš prací prostředek není označen jako „mírný“ nebo pokud máte citlivou pokožku, noste gumové rukavice, abyste předešli vyrážkám nebo svědění.
 7. 7 Nechte oblečení namočit. Prací prostředek bude nějakou dobu působit, proto nechte vanu s vodou alespoň dvacet minut. Pokud má váš oděv značné množství nečistot nebo skvrn, možná ho budete chtít nechat až hodinu.
 8. 8 Promíchejte oblečení ve vodě. Rukama nebo jednoduchým míchacím nástrojem jemně pohybujte oděvem ve vodě. Přitlačte oděv ke spodní části nebo po stranách, dokud se neobjeví pěna, ale snažte se jej nedrhnout ani nekroutit, protože by to mohlo oblečení natáhnout. Proveďte to asi dvě minuty, nebo dokud není oděv čistý.
 9. 9 Opláchněte opakovaně v nové, studené vodě. Vyprázdněte vodu z nádoby a naplňte ji studenou vodou. Pokračujte v pohybu oblečení stejným způsobem a stisknutím odstraňte mýdlovou pěnu. Po několika minutách znovu slijte a opakujte ještě jednou nebo dvakrát. Jakmile při přesunu nebo stlačení oděvu není vidět mýdlová pěna, je oděv připraven k sušení.
  • Pokud plníte nádobu z kohoutku, můžete začít s vyplachováním, než bude plná, držením oděvu v tekoucí vodě.
 10. 10 Oblečení vyždímejte a usušte. Otočením každého kusu oblečení odstraníte většinu vody, nebo jej pošlete ručně zalomeným ždímačem, pokud jej máte. Pokud nepoužíváte sušičku, zavěste oblečení na koně, prádelní šňůru nebo opěradla židlí a zábradlí. Dbejte na to, aby bylo oblečení rovnoměrně rozprostřeno a aby se kusy oblečení nepřekrývaly s jinými. Pokud je mokrá oblast skryta jiným oblečením nebo nahromaděnou oblastí látky, bude sušení trvat mnohem déle.
  • Mějte na paměti, že mokré oblečení bude kapat a na tvrdém dřevě nebo čalounění může zanechat skvrnu, pokud je na něj přehozeno.
  • Za slunečného dne by vaše oblečení mělo uschnout během několika hodin.
  • Pokud nemáte slunce, sušte v teplé, větrané místnosti.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Praní a sušení vlny nebo jemného oblečení

 1. 1 Naplňte nádobu studenou vodou. Pokud perete jen pár kusů oblečení, potřebujete jen tolik vody, abyste je mohli ponořit po jednom. Můžete použít vanu nebo kbelík, nebo umyjte umyvadlo a vložte zátku. Některé jemné oděvy mohou být poškozeny teplou vodou, proto používejte pouze chladné oblečení, pokud není oděv silně znečištěn.
  • Alternativně, pokud máte jen pár kusů spodního prádla nebo jiných drobností, vezměte je do studené nebo vlažné sprchy.
 2. 2 Pokud je vaše voda tvrdá, přidejte trochu boraxu nebo jedlé sody. Tvrdá voda zanechává po těžkém používání bílý, minerální zbytek na trubkách, dřezech a nádobí. Pokud se to stane s vaší vodou, působením tohoto účinku na jemné oděvy vmíchejte lžíci práškového boraxu. Jedlá soda je méně účinná, ale má podobnou schopnost změkčovat vodu.
 3. 3 Přidejte malé množství jemného mýdla. Vmíchejte několik kapek extra jemného pracího prostředku nebo mýdla a míchejte, dokud není vidět několik pěnění. Pokud si nejste jisti, zda je váš prací prostředek mírný, je dobrou volbou dětský šampon a je vhodný normální šampon.
 4. 4 Před praním změřte oděv z vlny nebo kašmíru. Materiál, který může absorbovat velké množství vody, zejména vlna a kašmír, obvykle při praní změní velikost a tvar. Tomu lze zabránit sušením ve správné poloze, ale k tomu budete potřebovat znát správnou velikost oblečení.
  • Změřte šířku svetru u krku, ramen a základny. Změřte délku rukávů.
  • Udělejte si hrubý náčrt označený svými měřeními pro svetry nebo jiné oděvy, které vyžadují několik měření.
 5. 5 Opatrně stiskněte každý oděv pod vodou. Některé materiály, jako je hedvábí nebo elastické, vydrží déle, pokud minimalizujete dobu, kterou tráví máčením, takže se snažte na každé položce neutratit více než několik minut, pokud na oblečení není stále viditelná špína. Jemně švihejte sem a tam, lehce stiskněte nebo zmáčkněte.
 6. 6 Opláchněte oděv. Vytlačte mýdlovou vodu tak, že oděv zabalíte a jemně stlačíte. Ponořte jej do čisté vody bez mýdla a poté znovu stiskněte. Opakujte, dokud po stlačení není vidět pěna.
 7. 7 Naučte se sušit vlněné nebo kašmírové oděvy. Rozložte velký bílý ručník a položte na něj svůj oděv. Podívejte se na svá měření z doby před praním a jemně zatáhněte oblečení do původního tvaru. Sbalte ručník kolem předmětu v tomto tvaru a poté stiskněte ručník, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. Umístěte ručník na povrch bezpečný pro vodu mimo dosah tepla, rozbalte jej a oblečení nechte na ručníku uschnout.
  • Barevný ručník může zašpinit vlhkou vlnu nebo kašmír.
  • Pokud oděv ještě po několika hodinách není suchý, převraťte jej nebo přemístěte na suchý ručník.
 8. 8 Sušte ostatní jemné oděvy na prádelní šňůře nebo oděvním koni. Nízké nebo jemné nastavení můžete použít na sušičce, ale nejlepší způsob, jak prodloužit životnost vašeho jemného oblečení, je sušit ho na vzduchu. Umístěte jej na prádelní šňůru nebo na oděvního koně na slunné místo nebo alespoň do mírně teplého a větraného prostoru. Vyvarujte se působení přímého tepla, například pomocí povrchu vysoušeče vlasů nebo ohřívače, protože by mohlo dojít k deformaci oděvu. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Lze prostěradla a ručníky prát ručně? Ano. Za starých časů myli všechno ručně.
 • Otázka Je ruční praní účinné ve srovnání s používáním pračky? Oba jsou účinné. Někteří lidé dávají přednost praní oblečení ručně, protože to šetří peníze nebo nemají k dispozici pračku.
 • Otázka Jak vyčistím, když nemám žádné zásoby? Použijte sluneční světlo. Skvrny nevyčistí, ale bakterie a většina zápachu se rozptýlí za přítomnosti slunečního světla.
 • Otázka Čistí je koupel ve vašem oblečení? Očividně ne, všechny vaše kožní buňky, bakterie a pot budou ve vodě a pak se dostanou do vašeho oblečení
 • Otázka Zkoušeli jste použít valcha? Je to dobré? Ano, rozhodně to funguje. Pokud ale příliš zatlačíte, můžete v předmětu, který se pokoušíte vypláchnout, udělat díru. Také praní oděvů pomocí valcha je vyčerpávající práce, která trvá mnoho hodin. Proto vymysleli pračky.
 • Otázka Když se řekne „mýdlo“, myslí se barové mýdlo, jaké byste použili na tělo ve sprše? Lidé ve skutečnosti nepoužívají na ruční praní oblečení tělové mýdlo. Používáme mýdlo, které je určeno pro vaše oblečení. Očividně jsou lepší než tělové mýdlo, protože je určené na oblečení a odstraní skvrny. Někteří lidé ale také používají práškové prací mýdlo.
 • Otázka Mohu použít malé množství bělidla k odstranění všech nečistot nebo potravinových skvrn z oděvů označených jako „bílé“ VermontGal Top Answerer Bleach lze použít tímto způsobem, ačkoli při praní prádla s bělidlem ručně postupujte opatrně. Bleach má výpary, a pokud je omylem postříká, může zničit oblečení, boty a dokonce i vlasy.
 • Otázka Mohu k mytí oblečení použít mýdlo na nádobí? VermontGal Nejlepší odpověď Ano. Mýdlo na nádobí je dobrou náhradou pracího prostředku, i když dávejte pozor, abyste ho nepoužívali příliš mnoho. Je obecně koncentrovanější než prací prostředek.
 • Otázka Co přidám do vody, abych změkčil oblečení, když je suším? VermontGal Nejlepší odpověď Trochu octa v oplachové vodě ručně praných oděvů pomůže změkčit oděv. Uvědomte si však, že oděvy sušené na vlasech bývají ostřejší než ty, které procházejí sušičkou.
Nezodpovězené otázky
 • Je bezpečné prát se během COVID-19 ručně, protože můj stroj nefunguje?
 • Jaký typ mýdla na nádobí mohu použít na praní oblečení?
 • Mohu použít jako míchadlo bramborový drtič?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Místo pracího prášku můžete také použít kostky mýdla a potřít je mokrým oblečením, abyste odstranili nečistoty.
 • K zavlažování zahrad nebo trávníku použijte veškerou použitou vodu (kromě vody obsahující bělidlo nebo jiné drsné sloučeniny). Mýdlo ve vodě sníží povrchové napětí výsadbového média a zajistí hluboké zalévání kořenů rostlin.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Nesušte oděv přímo na topení nebo jiném zdroji tepla, mohlo by dojít k požáru.
 • Na jemné oděvy nepoužívejte kartáč ani míchadlo.
 • Bělidlo může dráždit vaši pokožku a nedoporučuje se jej prát v ruce. Pokud je prádlo silně znečištěné a nelze jej vyčistit běžným pracím prostředkem, přidejte 1/2 doporučeného množství bělidla a při praní noste gumové rukavice. Pro barevné oblečení použijte bělidlo bezpečné pro barvy, abyste zabránili změně barvy.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Prací prášek nebo jemný prací prostředek
 • Odstraňovač mýdla nebo skvrn (volitelně)
 • Štětec
 • Kbelík, umyvadlo nebo vana

& pro lahůdky:

 • Velký, bílý ručník
 • Extra jemný prací prostředek, dětský šampon, popř
 • Míchačka

Populární Problémy

Wofford a UNC-Greensboro se v pondělí večer setkají na jižním mistrovství. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online.Filmová verze hry Madea's Farewell Play má v úterý večer pravidelnou televizní premiéru. Zde je návod, jak to můžete sledovat online.

Jak rychle tónovat zadek. Kdo by nechtěl tónovaný zadek? Vylepšení zad je opravdu jednoduché. Zadek je v podstatě jen další sval, takže je lze cílit a posilovat. Několik klíčových cvičení zpevní váš zadek rychle ...

Jít na rockové koncerty může být zábavný způsob, jak si na noc odpočinout a přitom si zatančit na své oblíbené melodie. Jak již bylo řečeno, některé rizikové chování může lidem ve vašem okolí snadno zničit noc. Zde je několik strategií, které lze použít k vytvoření ...