Jak nosit kolenní ortézu

Pokud se zotavujete z nešťastného zranění kolena, může být podpůrná ortéza přesně to, co potřebujete. Dobrá kolenní ortéza omezuje váš rozsah pohybu, což pomáhá snížit bolest a urychlit proces hojení. K získání těchto výhod je však důležité, abyste je nosili správně. Vyberte si ortézu, která je navržena tak, aby poskytovala podporu pro vaši konkrétní úroveň zranění, a noste ji podle doporučení, abyste byli chráněni, dokud se úplně nezotavíte.

Část 1 ze 3: Nasazení kolenní ortézy

  1. Obrázek s názvem Noste kolenní ortézu Krok 1

    1 Vyberte si správnou stylovou ortézu. Typ ortézy, se kterou skončíte, bude záviset na tom, jak vážné je vaše zranění. Pokud máte jen mírné podvrtnutí, můžete se dostat pryč s jednoduchým kompresním pouzdrem. Pro vážnější trhliny nebo zlomeniny budete pravděpodobně potřebovat těžší kloubovou výztuhu vyztuženou plastem nebo kovem.
    • Váš poskytovatel zdravotní péče, obvykle lékař nebo fyzioterapeut, vám obvykle dodá ortézu, která se nejlépe hodí pro vaše zranění. V tomto procesu existuje určitý stupeň pokusů a omylů, takže pokud vám ortéza zpočátku dobře nesedí, dejte jim vědět a oni vám pomohou najít správnou velikost nebo styl.
    • Bude také důležité najít ortézu ve velikosti, která vám sedí. Velikosti jsou obvykle uvedeny na zadní straně obalu a komerční modely mohou být k dispozici ve standardních velikostech.
    • Zeptejte se svého lékaře na pořízení druhé ortézy, abyste mohli udržovat rovnátka čistá. Když vypnete rovnátka, vyperte právě odstraněná podle pokynů dodaných s rovnátkem.


  2. Obrázek s názvem Noste kolenní ortézu Krok 2

    2 Natáhněte si ortézu přes nohu. Začněte tím, že si vyhrnete nohavici, abyste ji nedostali z cesty. Zasuňte nohu do horní části rovnátka (oblast, kde se rozšiřuje, aby se do ní vešlo vaše stehno) a ven skrz spodní část. Posuňte ortézu nahoru po noze, dokud nebude spočívat na vašem zraněném koleni.
    • Pokud je ortéza, kterou používáte, ve stylu zavinutí, na rozdíl od stylu rukávu, přiložte vnitřní část podložky ke kolenu a poté naviňte popruhy.
  3. Obrázek s názvem Noste kolenní ortézu Krok 3

    3 Vycentrujte ortézu na kolenní čepici. Většina rovnátek má vpředu malý otvor, který ukazuje, jakým směrem by se měly vydat. Při správném nošení by měl být tímto otvorem vidět bod vašeho kolenního kloubu. To nabídne větší pohodlí a udrží kůži pod ortézou větranou.
    • Vyrovnejte výztuhu tak, aby vám díra nepřiskřípla nebo nezachytila ​​kůži.
    • Dbejte na to, aby se ortéza neposunula nahoru ani dolů, než ji zajistíte.
  4. Obrázek s názvem Noste kolenní ortézu Krok 4

    4 Utáhněte popruhy. U kompresních rukávů jste hotovi, jakmile budete mít ortézu správně umístěnou. Pokud jsou k dispozici další popruhy, veďte je kolem zadní části rovnátka a zajistěte je vpředu pomocí pásků na suchý zip. Vaše ortéza by měla být pohodlná, ale ne příliš těsná.
    • Měli byste být schopni vejít jeden nebo dva prsty do prostoru mezi rovnátkem a nohou. Pokud nemůžete, ortéza pravděpodobně musí být trochu uvolněná.
    • Upevnění spodního popruhu nejprve upevní ortézu a pomůže vám dosáhnout stabilnějšího uchycení.
    reklama

Část 2 ze 3: Pohodlné sportování kolenní ortézy

  1. Obrázek s názvem Noste kolenní ortézu Krok 5

    1 Nasaďte si ortézu pod jiné oblečení. Když je venku zima nebo jste na místě s přísným oblečením, jako je škola nebo práce, může být nutné, abyste si zakrývali ortézu. Vyberte si oděvy volného střihu, jako jsou džíny nebo tepláky, pod které se rovnátka snadno vejde. Díky tomu bude obrys také tak viditelný.
    • Vždy nejprve připněte ortézu a poté oblečení. Bude to fungovat lépe, čím blíže bude k samotné končetině.
    • Oblečení v atletickém stylu má tendenci být pytlovité a nabízet trochu roztažení, což může být jednodušší než přiléhavé kalhoty.
  2. Obrázek s názvem Noste kolenní ortézu Krok 6

    2 Noste šortky. Většina lidí zjistí, že je nejjednodušší zapnout a vypnout ortézu bez dalšího materiálu, který by překážel. Kraťasy poskytnou okamžitý přístup k vaší zraněné noze a zároveň podporují proudění vzduchu, takže vám nebude příliš horko a dusno.
    • Kraťasy jsou ideální pro nošení delších typů rovnátek (jako závěsných funkčních rovnátek), které sedí výše na noze.
  3. Obrázek s názvem Noste kolenní ortézu Krok 7

    3 Pravidelně odstraňujte výztuhu. To uvolní tlak kolem kolena a dá vaší pokožce šanci dýchat. Dávejte pozor, abyste na zraněnou nohu příliš nezatěžovali, když ortézu nenosíte. Pravděpodobně bude nejlepší zůstat sedět nebo ležet.
    • Před sprchováním nebo plaváním byste si měli rovnátko sundat, aby nenavlhlo.
    • Promluvte si se svým lékařem o tom, zda je v pořádku zůstat bez podpory a jak dlouho. Pravidelné odstraňování ortézy pomáhá předcházet známkám a dalšímu zranění, takže je to důležitý krok. Postupujte podle pokynů svého lékaře ohledně odstranění ortézy.
    reklama

Část 3 ze 3: Chraňte se před dalším zraněním

  1. Obrázek s názvem Noste kolenní ortézu Krok 8

    1 Dodržujte pokyny lékaře. Pokud jde o vysilující zranění, vždy poslouchejte a důvěřujte svému lékaři. Budou vám moci sdělit všechny důležité detaily, které potřebujete vědět, například nejlepší způsob nošení ortézy, jak dlouho ji budete potřebovat a jakým druhům pohybů se vyvarovat.
    • Může se stát, že kolenní ortézu budete muset nosit pouze část dne nebo při určitých typech aktivit. Vážnější zranění mohou vyžadovat, abyste ortézu nosili neustále.
    • Pokud máte potíže s tolerováním vaší ortézy, promluvte si se svým lékařem. Mohou vám poradit, že si ji můžete v určitých časech sundat, ale noste ji, když spíte nebo děláte sedavé činnosti, jako je sledování televize.
    • Neváhejte se zeptat svého lékaře na jakékoli otázky týkající se vašeho zranění nebo rehabilitačního procesu.
  2. Obrázek s názvem Noste kolenní ortézu Krok 9

    2 Udržujte svou váhu mimo špatné koleno. Při chůzi lehce našlapujte, aby nedošlo ke zbytečnému namáhání kloubu. Když stojíte, snažte se nenaklánět ani nepřenášet váhu přes špatnou nohu. Dokud nebude vaše koleno dostatečně silné, aby uneslo vaši plnou váhu, bude nestabilní a náchylné ke změnám tlaku.
    • Pokud je zranění vážné, možná budete první dny nebo týdny potřebovat i berle na procházku.
    • Kulhání je normální a dokonce užitečné, protože omezuje čas, který strávíte na jedné noze.
  3. Obrázek s názvem Noste kolenní ortézu Krok 10

    3 Omezte svůj rozsah pohybu. Kolenní rovnátka mají zabránit tomu, abyste příliš ohýbali zraněnou nohu. I přesto si dávejte pozor na to, kolik pohybu kolenem při nošení rovnátka projdete. Přílišné ohýbání nebo otáčení kloubu může zranění ještě zhoršit.
    • Když se snažíte léčit, budete z větší části chtít mít koleno rovné, uvolněné a vyvýšené.
    • Vyvarujte se jakéhokoli pohybu, který klouby uvádí do bolestivé polohy.
    • Zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás bezpečné řídit během procesu obnovy.
  4. Obrázek s názvem Noste kolenní ortézu Krok 11

    4 Noste ortézu během jakéhokoli druhu fyzické aktivity. Za předpokladu, že váš lékař řekl, že je to v pořádku, můžete začít cvičit nebo sportovat, jakmile se vaše koleno začne hojit. Stále bude důležité správně nosit ortézu, když jste aktivní. Pokud není uvedeno jinak, omezte intenzivní činnosti na minimum a vyhněte se nosným cvičením, jako je zvedání závaží.
    • Netlačte na sebe příliš. Pokud pocítíte neobvyklou bolest nebo nepohodlí, okamžitě přestaňte dělat to, co děláte.
    • Ortéza může také přijít vhod pro prevenci zranění ve sportech, které často koleno dostávají do zranitelných nebo nestabilních poloh, jako je fotbal, fotbal, hokej nebo gymnastika.
    reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
  • Otázka Pomáhají kolenní rovnátka při bolestech kolen? Kevin Stone, MD
    Board Certified Ortopedic Surgeon Dr. Kevin Stone je ortopedický chirurg a zakladatel The Stone Clinic, přední ortopedické chirurgie, sportovní medicíny a rehabilitační kliniky v oblasti San Francisco Bay Area. S více než 30 lety zkušeností se Dr. Stone specializuje na opravy kolen, ramen a kotníků pomocí biologické rekonstrukce a náhrady kloubů. Je držitelem titulu BS v biologii na Harvardské univerzitě a doktora medicíny na University of North Carolina v Chapel Hill. Dr. Stone dokončil svůj pobyt ve vnitřním lékařství a ortopedické chirurgii na Harvardově univerzitě a ve všeobecné chirurgii na Stanfordské univerzitě. Poté absolvoval stáž v oboru ortopedický výzkum a chirurgie v nemocnici pro speciální chirurgii a ortopedii Tahoe. Přednáší po celém světě jako odborník na růst, výměnu a opravy chrupavek a menisků a je držitelem více než 40 amerických patentů na nové vynálezy ke zlepšení zdravotní péče. Dr. Stone je lékařem Smuin Ballet a sloužil jako lékař amerického lyžařského týmu, amerického lyžařského turné, olympijského tréninkového centra Spojených států a světové profesionální lyžařské túry. Kevin Stone, MD Odborný ortopedický chirurg Expertní odpověď Ano, některé typy rovnátek pomáhají s bolestí. Další hlavní výhodou kolenních rovnátek je, že vám připomínají, abyste si koleno více chránili, když ho nosíte.
  • Otázka Doporučuji nosit kolenní ortézu a nosit ji pod rouškou. Nehodí se mi pod rifle a na šortky je příliš zima. Mohu ho nosit přes rifle? Jurdy Dugdale, RN
    Lékařská revizní komise Jurdy Dugdale je registrovaná zdravotní sestra na Floridě. Ošetřovatelskou licenci získala od Floridské rady ošetřovatelky v roce 1989. Jurdy Dugdale, RN Odborná lékařská revizní komise Odpověď Ne, opravdu ne. Na vnější straně oblečení to nebude dobře fungovat. Zkuste volnější padnoucí dlouhé kalhoty.
  • Otázka Mám alpsovou ortézu #KBHW/P a těžko ji odstraňuji. Dokážu to zvládnout dobře, ale musím mít pomoc s tím, abych to odstranil. Existuje jednoduchý způsob, jak to udělat? Jurdy Dugdale, RN
    Lékařská revizní komise Jurdy Dugdale je registrovaná zdravotní sestra na Floridě. Ošetřovatelskou licenci získala od Floridské rady ošetřovatelky v roce 1989. Jurdy Dugdale, RN Odborná lékařská revizní komise Odpověď Ne, opravdu ne. Vzhledem k poloze je ortéza v mnoha lidech, kteří potřebují pomoc s jejím odstraněním. To je normální.
  • Otázka Mohu nosit kolenní ortézu přes těsné legíny? Ano, ale jen těsné legíny, žádné volné nebo volné oblečení, nebo to nebude fungovat správně.
  • Otázka Mám nosit kolenní ortézu, abych se při sportu nezranil? Ne, kolenní ortézu byste měli nosit, pouze pokud jste již zraněni. Abyste zabránili zranění, můžete nosit chrániče kolen.
  • Otázka Mohu nosit kolenní ortézu přes horní část legín? Pokud jsou to těsné legíny, ano, ale pokud jsou volné, kolenní ortéza nebude správně fungovat, pokud bude přes vrch.
  • Otázka Mohu nosit dvě rovnátka současně? Pokud vás bolí obě kolena, ano, můžete. Zeptejte se svého lékaře, zda je to pro vás nejlepší volba. Možná budete také potřebovat berle, abyste se obešli, pokud máte obě kolena v rovnátkách.
  • Otázka Jsou kolenní rovnátka vyrobená pro jednu nohu zaměnitelná s ostatními nohami? Záleží na ortéze. Některé jsou určeny pouze pro nohu, některé jsou zaměnitelné a jiné mají speciální způsoby, jak je můžete obrátit, aby se vešly na opačnou nohu. Pokud to chcete, budete muset požádat o ty, které jsou zaměnitelné.
  • Otázka Jak zajistím, aby si moje kolenní ortéza nemnula kůži? Speciální punčochu můžete zakoupit online nebo v drogerii. Nebo můžete ponožku odstřihnout a místo toho použít. Pokud si přejete, můžete ACE obvaz rozříznout na polovinu a zabalit část nohy, o kterou se tře.
  • Otázka Která značka kolenní ortézy je nejlepší v prevenci dislokací? Neexistuje konkrétní značka, ale měli byste se podívat na rovnátka, která mají na bocích kovové závěsy a/nebo podpůrné patelly.
Nezodpovězené otázky
  • Pokud jste schopni nosit kolenní ortézu na těsných legínách, předpokládám, že se hodí i na kompresní kalhoty, že?
  • Mohu nosit kolenní ortézu, když spím?
  • Jak mohu nosit kolenní ortézu, pokud se nehodí, protože jsem obézní?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

  • Promluvte si se svým poskytovatelem pojištění před získáním ortézy, abyste zjistili, kolik nákladů pokrývají. Často pokryjí celou věc. Pokud máte omezené nebo žádné pojištění, možná si budete muset náklady hradit sami.
  • Pokud se rozhodnete nosit kolenní ortézu bez objednání od lékaře, zvolte styl, který odpovídá závažnosti vašeho zranění.
  • Podle potřeby užívejte léky proti bolesti NSAID ke snížení otoku a citlivosti.
  • Když to dokážete, začněte lehce protahovat zraněnou nohu, abyste získali zpět pohyb.
  • Zabalte si kolenní ortézu do brašny na vybavení nebo ji uložte do skříňky, abyste se ujistili, že bez ní nikdy nebudete.

reklama

Varování

  • Pokyny vašeho lékaře nejsou jen rady - nedodržení pokynů, které vám byly dány, může vaše zotavení ztížit.
  • Buďte opatrní, když stojíte nebo chodíte po kluzkých, posouvajících se nebo nestabilních površích, jako je podlaha sprchy nebo písek.
reklama

Populární Problémy

Daniil Medveděv byl zapleten do kontroverze v polovině zápasu, když se v úterý utkal s Kazachstánem Alexandrem Bublikem ve druhém kole národní banky 2021 Open.

Shapovalov, Sharapova se chystají sdílet reflektor Arthura Ashe

Gilles Simon a Mohamed Safwat se v pondělí setkají v prvním kole US Open v New Yorku. Zápas je prvním setkáním obou hráčů na turnaji ATP Tour.

Jak pořídit skvělé fotografie svého psa. Většina lidí ráda fotí své domácí mazlíčky, ale přimět vašeho psa, aby ve správnou chvíli udělal správnou věc, může být oříšek. Možná se nedívají na správné místo nebo nemusí dostatečně sedět ...

Servisní statistiky Rogera Federera jsou na míle před svými kolegy z GOAT kandidátů Rafaelem Nadalem a Novakem Djokovičem. Podání Švýcara je pravděpodobně nejvíce podceňovaným aspektem jeho hry.

Ať už jste víkendový válečník, který používá váš spacák kempování každý týden, nebo jej používáte jen jednou za rok na batoh, je důležité vědět, jak svůj spacák správně skladovat, aby byla zachována jeho kvalita. První z...