Medveděvová a Krejčíková se tituly v dubajském Dauhá vracejí do grandslamové formy

Pokud se jim podaří udržet jejich současnou úroveň, mohl by brzy přijít průlom Sunshine Double nebo dva.

Známky problémů se u Igy Swiateka a Andyho Murrayho v sobotu dostavily brzy.Murray se chystal podávat na druhý bod finále z Dauhá a myslel si, že slyší zvuk přicházející zleva. Tak se zastavil a podrážděně se podíval tím směrem. Poté, co se usadil, se mu zdálo, že zaslechl zvuk přicházející zprava. Tak se zastavil a podrážděně se podíval také tím směrem. Skutečným problémem bylo samozřejmě to, čemu čelil Murray na druhé straně sítě: Soupeř Daniil Medveděv, který ho ve svých pouhých dvou předchozích střetnutích porazil.Pro Swiatekovou to nebylo to, co slyšela, co ji znepokojovalo na začátku dubajského finále; to bylo to, co cítila, když míček vypadl z její rakety. Down 40-love v rané hře bouchla rukou do strun a utekla z kurtu vyměnit rakety. O čtyřicet pět minut později stále frustrovaně bušila rukou do strun a stále nebyla spokojená s tím, jak cítí míč. Stejně jako u Murrayho však skutečným problémem pro Swiateka nebyla její raketa; byl to její soupeř. Stála také proti hráčce, v Barboře Krejčíkové, která, jak se zdá, má momentálně její číslo.

V obou zápasech se první náznaky ukázaly jako správné. Swiatek a Murray se nikdy nepřestali snažit, ale ani své soupeře nikdy nedohnali. V Dubaji Krejčíková vyhrála svůj první WTA 1000 a druhý zápas v řadě nad Swiatekem 6-4, 6-2. V Dauhá získal Medveděv svůj druhý titul za tolik týdnů a třetí v řadě nad Murrayem 6-4, 6-4.Krejčíkové a Medveděvovi je oběma 27; oba vyhráli jediný grandslamový titul a oba mají smůlu a zklamaly sezóny 2022, ve kterých jejich hodnocení kleslo. Dubaj a Dauhá nejsou velké turnaje, ale jejich vítězstvím Češi a Rusové znovu ukázali, jak jedinečný a elitní jejich talent zůstává. V tomto procesu se vložili zpět do konverzace o velkém uchazeči o titul v roce 2023.'Myslím, že jsem tento týden předvedla svůj nejlepší tenis,' řekla Krejčíková. 'Jsem opravdu spokojený s tím, jak jsem hrál, jak jsem mohl hrát tenis, ale také udržet nervy, prostě si užít všechno, co se tento týden na kurtu dělo.'

Nenasazená Krejčíková si určitě užila příjemný týden. Porazila hráče č. 1, 2 a 3 na světě, což je vzácný úspěch. Proti Darii Kasatkinové zachránila čtyři mečboly. Prohrála 6:0 úvodní set s šampionkou Australian Open Arynou Sabalenkovou, než se vrátila a vyhrála čtvrtfinále. V jejich semifinále předala Jessice Pegulové bagel třetí sady.Ve finále pak překonala sama sebe. Krejčíková neporazila Swiatekovou čekáním na chyby nebo tím, že jednička WTA měla volno. Vyhrála tím, že přehrála Swiateka ve své vlastní hře. Krejčíková vypálila šest es na dvě Swiatekové. Trefila 23 vítězných bodů oproti 10 Swiatekové. Proměnila pět ze svých šesti brejkbolů. Své returny položila Swiatekovi k nohám a při druhém podání Swiateka získala 13 ze 17 bodů. Vzala nejlepší údery Poláka od země a poslala je zpět s větším tempem a hloubkou. Místo toho, aby pronásledovala Swiatekovy údery, využila soupeřovu sílu, aby vytvořila více svých vlastních.„Když hrajete s Igou, musíte trpět, jinak nevyhrajete, protože je všude. Hraje skvělé údery. Ráda hraje dlouhé rallye. Takže musíte trpět. To mi nevadí.'

Krejčíková má dlouhé backswingy na obou stranách a hodně si zakládá na tom, že je vezme včas a perfektně načasuje. Stejně jako kdokoli jiný, i její načasování se může pokazit. Ale když plně ovládá své četné zbraně, je vhodná pro kohokoli.

Krejčíková v neděli nechala Swiateka bezmocně s útokem a obranou. Než stačila zareagovat, propásla své returny a reflexním lobem si zajistila pojistnou pauzu, která dopadla přímo na základní čáru a Swiatek ho mohl jen zpovzdálí sledovat.

'Miluji výzvy,' řekla Krejčíková, která v roce 2022 v ostravském finále vyhrála svůj poslední zápas nad Swiatekem. 'Když je tu někdo, kdo je opravdu tvrdý, rád tam jdu a uvidím, kde jsem, jestli toho hráče dokážu porazit.'

  Medveděv a Krejčíková v sobotu ve finále v Dauhá a Dubaji porazili trojnásobné grandslamové šampionky.

Medveděv a Krejčíková v sobotu ve finále v Dauhá a Dubaji porazili trojnásobné grandslamové šampionky.

'Dnes to byl velký boj pro nás oba,' řekl Medveděv o svém vítězství nad Murraym. 'Někdy jsme hráli špatně a pak najednou oba hráli úžasně a já jsem šťastný, že jsem vyhrál.'

Medveděvův titul v Dauhá nebyl tak velkolepý ani překvapivý jako Krejičkova. Místo toho to byl pětatřicetiletý Murray, kdo musel sledovat týden. Proti Lorenzu Sonego si zachránil tři zápasové body. Proti Jiřímu Leheckému ušetřil pět mečbolů. Byl dva body od prohry s Alexandrem Zverevem. Vyhrál všechny čtyři své zápasy ve třech setech.

I ve finále hrozil Murray zvraty v každém setu. V obou byl brzy dole, než se shromáždil, aby prolomil podání a vyrovnal skóre. Ale Medveděvovi šlo pár věcí, které Murrayho soupeři ne. Nejprve bylo jeho podání; mohl ji použít k uhašení jakékoli Murrayovy hybnosti. Za druhé, byla tu jeho důslednost; Murray se snažil najít cestu přes ruskou základní obranu. Zatřetí, byly tam jeho výstřely kolem; Přestože je Medveděv trefil hluboko za základní čárou, našel způsob, jak je ponořit pod nohy Murrayho, když to potřeboval.

'Dnes bylo pro Andyho těžké prosadit mě mnohokrát,' řekl.

Je Medveděv připraven získat zpět formu, která ho před rokem vynesla na jedničku? Minulý týden vyhrál 500 v Rotterdamu a za posledních 14 dní má dvě výhry nad Felixem Augerem-Aliassimem a jedno nad Jannikem Sinnerem.

pravidla dvouhry ve stolním tenise

'V Rotterdamu se mi podařilo najít impuls,' řekl Medveděv, který na Australian Open vypadl ve třetím kole. 'Začal jsem hrát opravdu dobře. Sloužit lépe, pohybovat se lépe... Nyní je otázka, [jestli to] může pokračovat. Budu se snažit, dokud to půjde.'

Příští měsíc Krejčíková a Medveděv pojedou do USA na Masters 1000s v Indian Wells a Miami. Ani jeden, poněkud překvapivě, se nedostal do finále ani na jedné z těchto akcí. Pokud se jim podaří udržet jejich současnou úroveň, mohl by brzy přijít průlom Sunshine Double nebo dva.

Populární Problémy

Serena Williamsová se nedávno připojila ke kampani, která povzbuzuje fanoušky k podpoře a sledování mladých dívek, které sní o tom, že se v budoucnu stanou sportovními hrdiny.

Na finále 16. sezóny „Top Chef“ dnes večer bude vybrán vítěz. Sledujte výsledky ve finále, které se vysílá online prostřednictvím živého přenosu.

Když již probíhá finále WTA, podívejme se na pět nejoblíbenějších turnajů.