Novak Djokovic: Recenze sezóny 2013

Novák Djokovic

Novak Djokovic vstoupil do roku 2013 jako muž, kterého lze porazit na světovém turné ATP, poté, co spojil dvě sezóny se 70 a více výhrami a na konci obou sezón dokončil konec roku č. 1. Pokud měl po tak nesmírně úspěšných sezónách hledat motivaci, měl alespoň tři důvody, proč se těšit na sezónu 2013:

1. Mohl udělat tři rašeliny (3 po sobě jdoucí tituly) na Australian Open, což v otevřené éře ještě nikdo neudělal.
2. Rok od roku se na French Open stále více přibližoval k tolik žádanému Career Slamu s vylepšenými představeními. Vzhledem k tomu, že Rafa Nadal očekával, že přijde na turné po obrovské přestávce, to byl rok, který Srb musel hledat.
3. Vítězství v Monte Carlu a Cincinnati by ho přivedlo na další seznam, kde by stál sám - Conquerer všech turnajů Masters, které jsou aktuálně na turné.

jak postavit katapult na tenisový míček

Kolik z nich dokázal Novak na konci roku 2013 dosáhnout? Pojďme si to všechno shrnout v letošní recenzi sezóny Novaka Djokoviče.

Djokovič zahájil své přípravy na Australian Open způsobem, který by mohl být relaxační, jak by se jen dalo, bavit se s Ana Ivanovic a tahat se v přátelských vztazích s Tomicem a Haasem. Když se ale Open rozběhl, nebyl prostor pro zábavu a zdálo se, že jeho pátrání po třech rašelinách bylo během jeho setkání 4R proti Stanislasu Wawrinkovi vystaveno vážnému nebezpečí, přičemž Srb postupoval 1-6 2-5. Vrátil se z pokraje srdcervoucí prohry, aby se přeskupil a nechal odpočinout švýcarskou hrozbu v jednom z nejlepších zápasů celé sezóny. Tenis byl tak špičkové kvality, že přivedl zápas téměř k popisu jako finále slamů hrané první neděli. Jeho oslavy po zápase to přesně vyjadřovaly. To byl jediný přísný test, kterému musel čelit, než ve čtyřech setech zkrotil Andyho Murraye, aby získal svůj 4. titul na Australian Open a s ním i 3-rašelinu!

Přenesl dynamiku kupředu tím, že vyhrál své jediné setkání Davis cup QF a titul v Dubaji, aniž by zahodil set. Mezitím, jinde, jeho úhlavní rival Rafael Nadal začínal svůj návrat tituly zády k sobě v Brazílii a Mexiku. Byli nasazeni, aby se setkali ve finále v Indian Wells, což se ke zklamání fanoušků příliš nestalo, protože bludgeoning Juana Martina del Potra nasával veškerou energii, kterou měl Djokovič ve svém tanku v semifinálovém zápase dua. V Miami utrpěl šokující výjezd 4R, když byl zasazen Tommy Haasem 2-6 4-6. Pochyby kolem Djokovičových šancí jít v evropské antukové houpačce o krok dále.

Djokovič reagoval tak, jak to obvykle dělal poslední dva roky. Tolik očekávané finále Rafa-Nole se odehrálo v Monte Carlu a Djokovič put zaplatil ponižující ztrátu z předchozího roku, když projížděl kolem Rafa 7-6 6-2, aby přerušil ohromující sérii Mallorcan 9 po sobě jdoucích titulů na knížectví. Buzz kolem Novakovy kariéry Slam se opět vrátil! Následující měsíc byl však protiklimatický.

Novak odešel do Madridu a svůj první zápas prohrál po triumfu v Monte Carlu, v soutěži, která se proti šampionovi hodně zapojila. Obvykle se nenechá zaskočit takovou odezvou davu, ale tentokrát bekhend Grigora Dimitrova zůstal v rozhodujícím kurzu, protože Djokovič utrpěl první prohru na antukovém hřišti 6-7 7-6 3-6. Když si Djokovič ve čtvrtfinále Rome Masters představil přísný test, Djokovič opět zaváhal a tentokrát prohrál s Berdychem, opět ve 3 setech. Co bylo připraveno pro Roland Garros? Semifinálové utkání proti muži, který mu před rokem odepřel titul.

V jedné z nejvíce kolísavých soutěží se Rafa účastnil Roland Garros v letech, dva křižáci předvedli show, díky které byl zápas jedním z nejlepších v tomto roce. Djokovič se vrátil ze setu a později ze dvou setů do jednoho, aby se dostal na pátý. Měl přestávku a za stavu 4: 3 udělal jednu z nejnákladnějších chyb v historii tenisu, vzhledem k tomu, o co šlo, trefil smeč a narazil přímo na síť, čímž ztratil bod. Rafa potřeboval právě to, aby posunul hybnost ve svůj prospěch, když Djokovičovi přinesl další nesnesitelnou ztrátu, když vyhrál pátý 9-7.

Djokovič jel na malou dovolenou, aby uklidnil přízraky Rolanda Garrose, a zdálo se, že to fungovalo dobře, když se plavil do wimbledonského semifinále, aniž by upustil set. Tam se setkal s něžným argentinským del Potrem a dostali se do jednoho svrabu, který svrhl čelisti, čímž se základní slugfest dostal na jediné území, které styl hry teprve měl dobýt-SW19! V páté zvítězil Djokovič a zvítězil 6: 3, ale zdálo se, že zápas si vybral daň na jeho fyzickém i duševním já, protože jeho hra se ve finále evidentně rozpadla, stejně jako Murrayova byla stabilní. Zatímco Andy Murray se zapsal do historie, Djokovič už začal ztrácet své škrcení v žebříčku č. 1.

V Kanadě, kde byl obhájcem titulu, se setkal s Rafou v dalším semifinále, ale prohrál těsné střetnutí, protože byl zaskočen ultraagresivním Rafou, zvláště v rozhodujícím tiebreaker! Jeho naděje na „Masters-Slam“ v Cincinnati po triumfu v Monte Carlu zmařily vzestupné podání a údery inspirovaného Johna Isnera ve čtvrtfinále. Další, US Open.

V semifinále na US Open došlo k pokračování zápasu Stan-Nole Australian Open, protože se rozhodli jít znovu na dálku, ale tentokrát stísněný Stanislas nedokázal v pátém odevzdat kvalitní boj a vzdát se na Nole 6-4. Rivalita, která se nyní začínala stávat samozřejmostí na každé větší akci, se měla stát ještě jednou: Rafa vs Nole. Rafa vzal první sadu; Novak, druhý. Když Novak vypadal, že se chystá chytit třetího a Rafa huff, bafnout a dokonce spadnout, Nadal se vrátil, jako by jen on mohl vyhrát set, a než mohl ve čtvrté sadě mrknout Dumokovič s flummoxem, zápas skončil!

Dvě závěrečné ztráty, poloviční ztráta a výhra shrnuly rekord Novaka v roce 2013. Byl by rád, kdyby to napsal lépe! Ale byl po těch promarněných šancích zabřednutý? Spíš ne.

Jeho příspěvek US Open odpověď po ztrátě žebříčku č. 1 na Rafa v Pekingu lze považovat za „inspirativní“ kvůli nedostatku lepšího slova. Na konci sezony vyhrál 24 po sobě jdoucích zápasů (s tituly v Pekingu, Shanghai Masters, Paris Masters, vítězi Davis cupu SF a finále a ve třetím ročníku finále World Tour Finals), když vyhrál dva ve dvou proti Rafa a přidal koření do soupeření. Po typu roku, který měl Rafa, skutečnost, že Djokovič dokázal přenést boj o umístění na konci roku na poslední týden, vypovídá o tom, jak neuvěřitelnou sezónu měl také. Skončil další sezónu s více než 70 výhrami a skončil 74-9!

Zde je pohled na to, jak se Djokovič zotavil ze série propadů v polovině sezóny.

Shrnutí Djokovic 2013

Shrnutí Djokovic 2013

Rok zaokrouhlil tak, jak začal. Není důvod nevěřit, proč tam nemůže zůstat, když začne 2014-hledá 4-rašelinu. Ajde Nole, hodně štěstí!

Populární Problémy

Gilles Simon vyšel na podporu Novaka Djokoviče v důsledku kontroverzí kolem Adria Tour. Simon vyzdvihl Djokovičovy příspěvky mimo hřiště a řekl, že byl nespravedlivě kritizován.

Oregon a UConn se v pondělí večer setkávají na masivním zápase mezi ženami v basketbalu Top-5. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Sevastova si zajistila pohodlné vítězství ve dvou setech proti Bouchardovi.

Vítězové dvouhry na Roland Garros získají o 150 000 eur více než loni, v roce 2015.

Petra Kvitová se vrací na turné na Western & Southern Open proti krajance Marie Bouzkové. Dvojnásobný vítěz Major má působivou bilanci proti českým kolegům.

Jak vybrat nejlepší narozeninové párty hry pro děti. Plánujete uspořádat oslavu narozenin pro své dítě. Proč nebýt trochu kreativnější a přemýšlet nad balónky, streamery a odpovídajícími talíři. Aby byla narozeninová oslava pro děti velkým hitem, co ...