Vysvětlena pravidla bodování tenisu

Mistrovství - Wimbledon 2008, 13. den

Mistrovství - Wimbledon 2008, 13. den

Moderní verze tenisu má zajímavou historii. Navzdory skutečnosti, že se mnoho pravidel v průběhu času změnilo, původ bodovacího systému stále většinu tenisových historiků zmátl.

Začněme nejzákladnějšími pravidly, která se dnes používají:

jak rychle ošetřit tenisový loket
Pravidla tenisu

Pravidla tenisu

Víme tedy, že čtyři body tvoří hru, šest her tvoří set a výhra většiny setů ze tří nebo pěti vám dá zápas.

Každý běžný divák, který se o tenis příliš nezajímá, by mohl mít pocit, že bodový systém nedává vůbec žádný smysl. 15-40, dvojka? Co se to sakra děje?

Bodový systém v moderním tenise

Bodový systém v moderním tenise

Kořeny bodového systému jsou do značné míry neznámé a intenzivně se o nich diskutuje. Nejstarší písemná zmínka o tomto systému pochází ze středověku kolem 16. století.

Hlavním důvodem systému je to, že ciferníky zobrazují každou fázi vývoje hry. To by pravděpodobně vysvětlovalo, proč se tomu dříve říkalo 45 namísto 40. Také v počátečních fázích neexistoval koncept dvojky.

Postupem času, když se pravidla změnila na pouze umožňující vyhrát hru s dvoubodovým rozdílem, se 45 snížilo na 40, což. To znamená, ve výhodě ‘, hráč šel na 50 a s jedním dalším bodem by ručička hodin šla na 60, což znamená, že‚ hra ‘byla vyhrána.

Zajímavostí je, že ve středověku se stále používala hodinová ručka (1–12), což znamená, že tento systém zápisů nemohl pocházet ze středověku.

Tento podobný dvoubodový rozdíl platí i při přechodu na stanovené skóre. Víme, že k získání setu je potřeba šest her, ale co se stane, když je skóre skóre 5-5? Pokud se skóre rovná 5, pak první až 7 vyhrává set.

Dává smysl? Od této chvíle mohou sady postupovat dvěma způsoby:

- Sada výhod

Sada výhod znamená, že hráč musí mít rozdíl dvou her, aby sadu vyhrál. Toto pravidlo vyšlo z módy v profesionálním tenise s výjimkou závěrečné sady grandslamových zápasů (kromě US Open a nyní také ve Wimbledonu po 12-12).

Nejlepší příklad toho, jak skličující může být tento formát, byl vidět v zápase John Isner vs Nicholas Mahut Wimbledon, kde samotný závěrečný set trval 8 hodin - se skóre 70-68.

- Sada Tiebreak

Běžnější alternativou je set tiebreak, což znamená, že po 5-5, pokud se hra prodlouží na 6-6, pak se set dostane do tiebreaku.

Tiebreak nebo tiebreaker je téměř jako situace náhlé smrti, kde hráč, který jako první získá 7 bodů, vyhrává celý set. Pokud jste dosud sledovali vzorec, věděli byste, že pokud bude tiebreak pokračovat na 6–6 nebo více, bude si hráč muset udržet dvoubodový rozdíl.

odpalování tenisového míčku

Tyto momenty bývají v tenise těmi nejzajímavějšími kvůli nárůstu napětí a naprosté mentální a fyzické síle potřebné k soutěži v tak zásadním bodě hry.

Normální zápas je obecně zápasem ze tří setů, což znamená, že první až dva sety vítězí. Na větších pódiích, jako jsou Grand Slamy, má mužská dvouhra zápasy z pěti setů. To přidává novou úroveň mentální síly potřebné k vítězství, což dává smysl, protože Slamy jsou největší etapou tohoto sportu.

Přestože pravidla zůstala od standardizace pravidel tenisového trávníku v 70. letech víceméně statická, v loňském roce začala ATP experimentovat se zcela novou sadou pravidel zavedenou na ATP Next Gen Finals, kde se umístili hráči s nejlepším hodnocením (do 21 let). ) roku proti sobě. Cílem bylo vytvořit více „vysokorychlostní, špičkový a pro televizi přátelský produkt“.

Finále ATP příští generace

Finále ATP příští generace

Po rozsáhlém průzkumu trhu a průzkumech fanoušků přišel ATP s těmito změnami pravidel:

-První až čtyři hry na výhru setu (tie-break za stavu 3-3)

- Žádná dvojka a výhoda; čtyři body vítězí ve hře

- Kratší rozcvička (hra začíná přesně 5 minut poté, co druhý hráč vstoupil na hřiště)

- Hodiny výstřelu (přísné pravidlo 25 sekund mezi body)

- Fanoušci se mohou během bodů na stadionu volně pohybovat

- Pravidlo nepustit (míč se může při podání dotknout sítě a bod pokračuje).

- Koučování hráčů je v určitých bodech hry povoleno. Tím se ve hře otevírá nový rozměr.

kutilství natlakovače tenisových míčků

Za prvé mě tato nová pravidla velmi zajímají; mohly by dramaticky změnit krajinu toho, jak je tenis v moderním světě vnímán. Analogii, kterou zde mohu čerpat, je to, co styl zápasu T20 udělal pro infuzi nové energie do kriketu a přilákání fanoušků, kteří by hru jinak možná neviděli.

Kdo ví, nový přístup k tenisovému bodování a pravidlům by mohl tento sport otevřít mnohem větší fanouškovské základně.

Populární Problémy

Jak se spojit s dívkou, která má přítele. Někdy to vypadá, že jsou vzaty všechny ty dobré. Nyní jste našli dívku, ke které cítíte silné spojení a přitažlivost, ale ona má přítele. Zde je pár nápadů, jak ...

Roger Federer je oddaný rodinný muž - a tyto obrázky vám ukážou proč. Zde je pohled na některé nejsladší obrázky rodiny

Během tiskové konference před turnajem Novak Djokovič hovořil o svých aspiracích na Grand Slam v kalendáři, o svých největších uchazečích na US Open a o vakcínách proti COVID-19.

Roger Federer nedávno dlouze hovořil o svém mimosoudním životě během probíhající pandemie a prozradil, že často vede rozhovory se svým dobrým přítelem Rafaelem Nadalem.

Odpočítávání 10 nejlepších hráčů s nejvyššími výdělky v kariéře za celou dobu. Zde se podíváme na 10 nejbohatších tenistů všech dob, pokud jde o finanční odměny

Podívejte se, jak sledovat dnešní zápas Barcelona - Leganés Copa del Rey, pokud jste ve Spojených státech.