Wimbledon 2015: Mluvící body od 10. dne

Serena Williamsová bojuje o svůj šestý wimbledonský titulWilliams pokračuje ve své dominanci nad Šarapovovou

Serena Williamsová připsala své 17. vítězství v řadě nad Marií Šarapovovou ve dvou setech a dosáhla tak svého osmého finále Wimbledonu. Už jen jeden zápas ji dělí od „Serena Slam“ a nyní je první hráčkou po 27 letech, která se dostala do prvních tří velkých finále kalendářního roku.

Bylo to někdy na pochybách? Spíš ne. Williams vs Sharapova je tak blízko, jak byste se mohli dostat k vysoké jistotě nejen v tenise, ale i ve sportu.Problémy s podáváním Šarapovové jsou ilustrovány na rozdíl od poetického pohybu Williamsova dokonalého úvodního gambitu. Pohyb jejích soupeřů po hřišti nikdy nebyl silnou stránkou Ruska a jak Azarenková a Watson během týdne dokázaly, udržet Američanku v pohybu je pravděpodobně nejlepší trik, jak jí vzít zápas.

Rus se nikdy nedokázal vyrovnat se složitostí porážky Williamse a včera to byla další káravá porážka. Rozhodně to nevedlo k velmi dobrému sledování televize, když viděl šampiona, jak už potřinácté tak snadno rozebíral normálně nejvyššího soupeře s takovou lehkostí.

Pokud by Rus prostě hodil zápas Williamsové za hlavu a soustředil by se spíše na zlepšení vlastní hry, než by se měl obávat pokusu porazit svého mučitele. Protože to rozhodně vypadá, že jediný způsob, jak porazí pětinásobnou šampionku, je klíč na koleno.Je Muguruza skutečná dohoda?

Garbine Muguruza je po dosažení svého prvního grandslamového finále nadšená

Dnešní zápas „vysokého profilu“ byl zklamáním, ale bitva o moc proti lsti byla řádně podána v nadšení a kvalitě. Po ostré bitvě Garbine Muguruza dosáhla svého prvního velkého finále po třísetové bitvě o Agnieszku Radwanskou a pravděpodobně zahájila svou kariéru budoucí hvězdy v ženské hře.

Nyní je členkou světové top 10 skoků až na č. 9 a zdá se, že jí je teprve 21 let a svět jí leží u nohou. Její forhend a podání je technicky špičkové a její schopnost vznést míč na vzestupu a přinutit problém je z pohledu fanouška potěšující. Tato taktika se jí proti Radwanské velmi hodila. Jediným způsobem, jak vyhrát nad záludnou Polkou, je zdánlivě trefit kurt a pro první set byla Španělka bezvadná.Možná ještě působivější byla skutečnost, že poté, co ji Radwanská vyhodila ze zóny, se jí do třetice podařilo vstoupit znovu. Schopnost dát ztrátu šesti zápasů v řadě za sebou a dvakrát po sobě přerušit podání Polky, aby poté podala zápas, bylo povzbuzující pro její budoucí kariéru.

Přesto jsme tu byli přesně před 12 měsíci. Eugenie Bouchard vypadala jako přibitá, aby se stala novou tváří WTA, když dosáhla svého prvního wimbledonského finále. Po roce zranění, problémů s přístupem a hrozného tenisu je nyní Kanaďan zařazen do poloviny 20. let.

Muguruza se musí podívat na to, co se stalo ženě, která vypadala připravena na hvězdnou slávu, ale narazila na ni těžší než téměř kdokoli v moderní době. Dokonce i hráči jako Ana Ivanovic, Jelena Jankovic a Dinara Safina měli postupnější pokles než Bouchard. Ale to je diskuse na jindy.

Prozatím nastalo rande Muguruzy s osudem. Určitě si to zasloužila tím, že porazila některé špičkové hráče na turné WTA, aby se sem dostala, a zdá se, že má tu hru, aby ve finále přinejmenším potrápila mocnou Serenu. I když říkala, že chce hrát Serenu ve svém prvním grandslamovém finále, naznačuje, že při této příležitosti nebude přehnaná. A hádejte, koho Muguruza porazila, aby se ve sportu poprvé prosadila? Nemohlo by se to opakovat, že?

Měly by být pokyny z krabice zakázány?

Agnieszka Radwanska udělala v závěrečných fázích třetí sady pozdní výzvu

Muguruza možná byla hodná vítězství, ale mohla být tak odlišná, kdyby Radwanska nezpochybnila těsný call na pravé základní čáře. Poté, co Muguruza sloužil pro zápas na dvojce, Radwanska původně hrála po diskutabilním hovoru, ale po tom, co vypadalo jako věčnost, Radwanska vyzvala. Míč byl povolán a Radwanská ztratila bod a jedno masivní podání později v zápase.

V kruté ironii Muguruzovy forhendové milisekundy poté, co Radwanská držela raketu vzhůru, letěly ve vzácném projevu nervů, což by Radwanské dalo bod zlomu. Ukázalo se, že Polák vzal na radu svého boxu, kteří neústupně tvrdili, že míč byl venku, když se rozhodl napadnout.

Nyní existují chvíle, kdy hráči vzhlédnou ke svému boxu, aby si ujasnili, zda by měli napadnout míč. Normálně mají svoji víru tak či onak potvrdit. Měl by však být hráč v jednom z nejtěsnějších momentů hry téměř zcela pohnut, aby se rozhodl kvůli vnějšímu rušení?

Podle pravidel WTA je přijímání koučování nebo pokynů od externích zdrojů, když jsou na hřišti během Majors, v rozporu s pravidly, takže je určitě řečeno, zda napadnout nebo ne, by bylo porušení chování. Možná to byla karma, že Radwanská o ten bod přišla.

Vzhledem ke kontroverzi kolem obvinění Borise Beckera, který trénoval Novaka Djokoviče z jeho boxu na začátku turnaje, to pro správce WTA nastalo v tu nejméně vhodnou dobu. Mohli bychom vidět, že hráči mají zakázáno používat své důvěryhodné společníky, kteří pro ně dělají tato zásadní rozhodnutí? Radwanská bude po včerejšku pravděpodobně křestním jménem v hlasovacím lístku „Ano“.