10 unikátních faktů o 50 edicích Australian Open z otevřené éry

Novak Djokovič vyhrál Australian Open 2019

Novak Djokovič vyhrál Australian Open 2019

Australian Open, která se hraje na tvrdém hřišti v Melbourne a začíná třetí pondělí v lednu, je první grandslamovou akcí v kalendáři. Ale vždy to tak nebylo. Turnaj se hrál na trávě až do roku 1987, než se v roce 1988 přesunul na tvrdý povrch. Kvůli změně harmonogramu na konci 70. let byl Australian Open vlastně poslední grandslamovou událostí v tenisovém kalendáři téměř deset let (1977 až 1985).

Vzhledem k obecné geografické odlehlosti Austrálie, nízkým cenám a události začínající příliš blízko období Vánoc/Nového roku mnoho špičkových hráčů turnaj do roku 1982 vynechávalo.

Vydání Australian Open 2019 bylo 50. ročník turnaje, protože tenis v létě 1966. otevřel své brány profesionálům. Novak Djokovic (7 titulů) a Roger Federer (6 titulů) jsou dva nejúspěšnější hráči turnaje , přičemž každý hráč se představí v největším počtu finále Australian Open (7 za kus). Podívejme se tedy na 10 jedinečných faktů o 50 vydáních Australian Open konaných v otevřené éře.


# 1: Poslední grandslamový turnaj, který otevřel své brány profesionálům

Přestože se tenis v létě 1968 stal profesionálem, ročník Australian Open 1968 nebyl pro profesionály otevřen. 1968 French Open je prvním grandslamovým turnajem v otevřené éře, poté ve stejném roce následují Wimbledon a US Open. Australian Open je posledním ze čtyř grandslamových turnajů, které přivítaly profesionální hráče, když se tak stalo v roce 1969.

# 2: Pouze grandslamový turnaj se hraje ve více než jednom městě

Australian Open je jediným grandslamovým turnajem v otevřené éře, který se bude konat ve více než jednom městě. První Australian Open se konalo v roce 1969 v Brisbane. O rok později se turnaj konal v Sydney, kde stál dva roky, než byla událost přemístěna do Melbourne v roce 1972, kde od té doby zůstala.

# 3: Pouze grandslamový turnaj, který se bude konat dvakrát během jednoho roku

Kvůli změně v rozvrhu se Australian Open stal čtvrtým grandslamovým turnajem v tenisovém kalendáři z roku 1977. Díky tomu se v roce 1977 odehrály 2 turnaje Australian Open - jeden v lednu a druhý v prosinci. Díky tomu je Australian Open jediným grandslamovým turnajem, který se konal dvakrát během jednoho roku.

# 4: Druhý grandslamový turnaj se hraje na 2 různých površích

Až do roku 1985 se Australian Open konal na trávě. Po změně povrchu se Australian Open 1987 hrálo na tvrdém hřišti. Australian Open se tak stalo jediným grandslamovým turnajem po US Open (1969-1974: tráva; 1975-1977: antuka; od roku 1978 dále: tvrdý kurt), který se v otevřené éře hraje na více než dvou různých površích.

# 5: Mats Wilander je jediným vítězem dvouhry mužů na Australian Open na trávě i na tvrdém hřišti

Mats Wilander (1983, 1984 - tráva a 1988 - tvrdý povrch) je jediným hráčem mužského singlu, který vyhrál Australian Open na trávě i na tvrdém hřišti.

# 6: První grandslamový turnaj s rektifikovatelnou střechou

V roce 1988 byla Rod Laver Arena vybavena zatahovací střechou, která se zavřela v případě vlhkého počasí nebo extrémních veder, což z ní činí první grandslamový turnaj, který měl rektifikovatelnou střechu. Wimbledon poprvé použil opravitelnou střechu (střední dvůr) v roce 2009, zatímco US Open ji poprvé použil v roce 2016 (stadion Arthur Ashe).

# 7: První grandslamový turnaj, který bude svědkem 27 různých mužských singlových šampionů

Na Australian Open i French Open se představilo 27 různých mužských singlových hráčů, kteří na každém turnaji zvedli titul. Když však Stanislas Wawrinka ve čtyřsetovém finále porazil vítěze roku 2009 Rafaela Nadala, byl Australian Open prvním, kdo byl svědkem svého 27. odlišného vítěze v otevřené éře. Novak Djokovic (2016) je vítězem 27. různých singlů mužů na French Open.

# 8: První grandslam po US Open, který využije tie-break pátého setu

V roce 1970 se US Open stal prvním grandslamovým turnajem, ve kterém se odehrával pátý set tiebreak. Téměř o čtyři desetiletí později následovaly další dva grandslamové turnaje. Australian Open byl první, kdo tak učinil v roce 2019 zavedením pátého set tiebreaku v šesti zápasech. Na rozdíl od konvenčního tiebreaku (prvních 7 bodů s rozdílem 2) je pátý set tiebreak na Australian Open prvním až deseti body s rozdílem 2.

# 9: Nejnižší počet pětisetových finále ze všech 4 grandslamových turnajů

Na Australian Open se v otevřené éře odehrálo 7 finále dvouhry mužů, přičemž tato vzdálenost byla překonána, přičemž poslední dvě byly výhry Rogera Federera nad Rafaelem Nadalem a Marinem Čilićem v letech 2017 a 2018. Odpovídající čísla na French Open ve Wimbledonu a US Open je 8, 16 a 9.

# 10: Nejméně zařazený grandslamový vítěz

212-umístěný Mark Edmondson se stal hráčem s nejnižším hodnocením, který vyhrál Grand Slam, když Australan porazil krajana a obhájce titulu Johna Newcomba ve finále o čtyřech setech na Australian Open 1976.

Populární Problémy

Boogie boarding je zábavný a jednoduchý způsob, jak si užít den na pláži. Boogie boarding, také nazývaný bodyboarding, je forma jízdy na vlně, kterou lze provozovat jako příležitostnou rekreační aktivitu nebo jako vážný sport. Vyberte si boogie desku ...

Krátký pohled na 5 nejlepších hráčů na ATP World Tour v roce 2017.

Jak získat test s kyselinou močovou. Kyselina močová je odpadní produkt, který vaše ledviny normálně odfiltrují z vašeho těla. Pokud se vaše tělo o kyselinu močovou řádně nestará, mohou se vaše hladiny kyseliny močové zvýšit, což může vést k stavům, jako je ...

Stefanos Tsitsipas usiluje o to, aby se jeho nejlepší kolo ve třetím kole na US Open 2021 zlepšilo, ale v prvním kole ho čeká těžká zkouška v podobě bývalého šampiona Andyho Murraye.

„Chi“ je zpět pro 4. sezónu, která má premiéru v neděli 23. května. Zde je návod, jak můžete sledovat nové epizody streamované online bez kabelu.