Olympijské hry v Pekingu 2008: Cesta Rafaela Nadala ke slávě

Španělský Rafael Nadal slaví zisk zlaté medaile proti Chilskému Fernandu Gonzalezovi během tenisového zápasu dvouhry mužů o zlato, který se konal v olympijském zeleném tenisovém centru během 9. dne olympijských her v Pekingu 2008 17. srpna 2008 v čínském Pekingu. (Foto: Clive Brunskill/Getty Images)

jak hrát tenis pro začátečníky

Věci šly přesně tak, jak se očekávalo u jeho poloviny, zatímco úhlavní rival Roger Federer musel čelit brzkému odchodu z rukou Američana Jamese Blakea. Rafa si byl téměř jistý, že pro svou zemi vybojuje zlatou olympijskou medaili, i kdyby se dostal až do finále.

Potito Starace byl jeho soupeřem v prvním kole a očekávalo se, že levoruký Španěl se přes něj pohodlně dostane. K překvapení všech však Starace dokázal statečně bojovat a vzal zápas do rozhodování. Měl šanci zlomit podání španělského protivníka, ale ten, který byl z těch dvou rozhodnější, nakonec zvítězil.

Ten začátek byl dost nejistý, aby kdokoli mohl pochybovat, zda by vyhrál zlatou medaili. Za normálních okolností, kdybychom se vrátili zpět a odkázali na historii, bylo by velmi jasné, že nejlépe postavení hráči na letní olympiádě si nevedli obecně dobře. Šance tedy byly, že Rafa, který byl na konci mega akce připraven stát se světovou jedničkou, mohl také na konci pokulhávat stejně jako mnoho minulých hráčů. Ale člověk, který bojoval o každý bod, jako by mu šlo o život, by nikdy nepovažoval žádný zápas za bezvýznamný, a takový byl Rafa.

tenisový závod

Jeho odhodlání získat zlatou olympijskou medaili bylo velmi patrné hned v dalším kole, kde nastoupil proti Lleyton Hewitt, bývalé světové jedničce z Austrálie. Když udeřil na Aussie 6-1 6-2, udělal z toho zcela jednostrannou záležitost, takže jeho soupeř neměl šanci. Pokračoval ve formě, ve které byl, a ve čtvrtfinále rozdrtil Jürgena Melzera.

Tehdy musel čelit své nejtěžší výzvě na turnaji. V semifinále byl jeho protivníkem opět Srb Novak Djokovič, který ho porazil v Cincinnati. Zápas splnil očekávání tenisově milující veřejnosti, jak to šlo.

Nadal vyhrál první set 6: 4, ale současná světová jednička stáhla hru zpět do kapsy druhého setu 6: 1. Oba hráli tak dobře, že pro každého bylo těžké vybrat si jednoho pro vítězství v soutěži. Rafael Nadal, který byl mentálně silnější než jeho soupeř, však vyhrál konečný set za stavu 6-3. Tehdejší svět č. 2 se tak prodral do finále, ne dříve, než přežil thriller zápasu.

Chilský Fernando Gonzalez předtím porazil Rafaela Nadala na tvrdých kurtech, ale v zápase o zlatou medaili narazil na osobu, která byla sebevědomější a lépe vybavená. První set zanedlouho skončil Španělem, který vyhrál 6-3. Další set byl poměrně konkurenceschopný, se skóre remízou 6: 6. V tie-breakeru měl Gonzalez více než pár šancí vyrovnat zápas na jednu sadu za kus, ale kvůli špatným volejbalům a nevynuceným chybám nakonec tuto sadu prohrál.

Obecně platí, že pokud Rafael Nadal vyhraje první dva sety, je nemožné, aby kdokoli vytáhl další tři sady. Lépe to může shrnout Djokovič, který byl jedním z semifinalistů letošního French Open. Tehdy dvaadvacetiletý King of Clay produkoval nádherný tenis, ve kterém Gonzalez běžel z jednoho rohu do druhého po velkou část sady. Ve skutečnosti tím zápas skončil, když Chilani nedokázali vrátit hromový forhend poté, co se příliš natáhli na hřišti dvojky.

profesionální tenis

Jako vždy, když si Rafa zajistil další velkou turnajovou výhru, nevěřícně si zakryl tvář a na pár sekund ležel na zemi. Zlatá medaile byla jeho a vyhrál ji ve věku 22 let. Celkově to byl jeho rok, kde se nemohl mýlit. French Open na antuce, Wimbledon na trávě a zlatá olympijská medaile na tvrdém hřišti - co víc si přát?

Udělal to všechno, a tím sesadil z trůnu Rogera Federera z čela žebříčku, který ten druhý drží 4,5 roku. Dva grandslamy zády k sobě, plus zlatá olympijská medaile, opravdu změnily vnímání tenisových fanoušků o Rafaelovi Nadalovi, který byl dříve označován pouze za antukového hráče. Pro velkého šampiona to byl jeden nezapomenutelný rok.