Jak aplikovat dlahy

Dlaha poskytuje dočasnou imobilizaci, která pomáhá snížit ztrátu krve, bolest nebo nepohodlí při poranění šlach nebo kloubů, vyvrtnutí a zlomenině kostí. Dlahování zranění může také pomoci zabránit dalšímu poškození oblasti, dokud nebude použita trvalejší metoda. Obecně je nejlepší, když vyškolený odborník aplikuje dlahu na zraněnou osobu, i když v případě nouze může být užitečné použít provizorní dlahu. Znáte postup a uvědomíte si úskalí a budete moci použít dlahu a pomoci zraněnému.

obrázky tenisového lokte

Metoda 1 ze 3: Použití Makeshift Splint jako laika

 1. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 1

  1 Před a po dlahování zkontrolujte CSM (barvu, pocit a pohyb) zraněné osoby. Při řešení nouzových zranění, jako je zlomenina nohy, můžete předejít komplikacím kontrolou „CSM“ před dlahou a pravidelně poté, dokud zraněného nedostanete do nemocnice. Sledujte změny, ke kterým dojde po aplikaci dlahy - to je jeden ze způsobů, jak poznat, že dlaha je příliš těsná nebo jinak způsobuje problémy. Kontrola CSM před dlahou vám poskytne základní linii a informace, které je třeba sdělit pohotovostní služby .
  • C čich : Dávejte pozor na zarudnutí nebo zblednutí zraněné končetiny. Pokud prsty na rukou nebo nohou zbělají, znamená to, že je omezen průtok krve. Okamžitě uvolněte nebo odstraňte dlahu, abyste předešli vážným komplikacím.
  • S zaklínadlo : Zkontrolujte schopnost zraněné osoby cítit pocity, abyste se ujistili, že nemá nervové problémy. Nechte je zavřít oči nebo odvrátit zrak a dotknout se každého prstu nebo prstu postižené končetiny. Použijte pevný tlak palcem a požádejte je, aby vám to řekli, když se jich dotknete. Poté zkontrolujte ostrý pocit tlakem na každou číslici špendlíkem nebo ostrou tyčinkou.
  • M ovement Dlaha by měla končetinu znehybnit, ale neměla by zcela bránit pohybu. Pokud osoba po aplikaci dlahy ztratí schopnost hýbat končetinou, může to znamenat, že otok způsobuje, že dlaha a zábal jsou příliš těsné. Rychle odstraňte dlahu.


 2. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 2

  2 Buďte kreativní při hledání zásob. Končetinu můžete dlahat jakýmkoli silným, rovným předmětem, který najdete. Najděte si klacek, prkno nebo malou kulatinu, nebo srolujte noviny nebo ručník a použijte je jako dlahu. K udržení dlahy na místě lze použít tkaničky, lana, opasky, pásy oblečení nebo dokonce vinnou révu. Na vycpávky použijte přebytečný oděv.
  • Pokud používáte něco z přírody, co se může roztříštit, zabalte to nejprve do oblečení.
 3. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 3

  3 Pohybujte zraněnou končetinou co nejméně. Pohyb zraněnou končetinou může způsobit další poškození. Pohybujte končetinou co nejméně - a tak jemně -, abyste ji dostali do polohy, ve které ji můžete dlažit. Přednostně s ním vůbec nehýbejte a dlahu aplikujte nejlépe, jak můžete v aktuální poloze končetiny.
 4. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 4

  4 Umístěte dlahu, abyste minimalizovali pohyb zraněné oblasti. V případě nouze nemusíte znát přesný správný způsob, jak dlahu zraněného kloubu. Pokuste se minimalizovat pohyb postiženého kloubu nebo končetiny. Nejlepší způsob, jak to udělat, je přiložit dlahu na kloub nad i pod zraněním. Pokud je například zraněno předloktí, použijte dlahu, která sahá od lokte až pod zápěstí. Zajistěte dlahu těsně pod zápěstím a nad loktem pro nejlepší podporu.
  • Pokud je zraněn loket nebo rameno, přitáhněte paži k tělu a omotejte celý trup, přičemž končetinu znehybněte proti tělu.
  • Pokud je jedna noha vážně zraněna a vy budete moci oběť unést, dlaň poraněnou nohu přiveďte k nezraněné noze.
 5. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 5

  5 Podložte oblast mezi poraněnou končetinou a dlahou. Použijte něco na vycpávky, jako je oblečení. Poraněnou oblast jemně zabalte do vycpávky, ale obal příliš netahejte. Zajistěte odpružení mezi pokožkou osoby a dlahou, aniž byste zasahovali do krevního oběhu.
 6. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 6

  6 Dlahu přiložte na jednu stranu poranění. Pomocí pevného předmětu podepřete poraněnou končetinu. Pokud je otevřená rána nebo vyčnívá kost z kůže, přiložte dlahu, pokud je to možné, na nezraněnou stranu končetiny.
 7. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 7

  7 Zavažte dlahu, aby zůstala na místě. Na obou koncích dlahy zavažte nebo zalepte dlahu. Zpevněte dlahu na vnějších stranách dvou kloubů obklopujících zranění. To poskytuje nejlepší podporu. Například zavěste dlahu pod kotník a nad koleno pro zranění nohy.
  • Pokud používáte pásku, zkuste ji přelepit polstrováním a ne přímo na kůži osoby.
  • Snažte se něco nepřivázat ani nepřipáskovat přímo přes zranění.
 8. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 8

  8 Použijte dlahu SAM, je -li k dispozici. Dobrá venkovní lékárnička může zahrnovat dlahu SAM, tvarovatelný hliníkový pás mezi dvěma vrstvami polstrování, který po vložení na místo ztvrdne. Jsou malé, levné a lehké a mohou být dobrým dočasným opatřením v případě nouze; ačkoli neposkytují velkou podporu. Pokud používáte dlahu SAM, postupujte podle těchto obecných pokynů:
  • Tvarujte dlahu na někom podobné velikosti a tvaru jako zraněný, ne přímo na zraněného. Jakmile je dlaha vytvarována, přiložte ji na zraněného a přidržte ji na místě pomocí čehokoli, co máte: ponožky, roztrhané košile, pásky, přilnavé fólie nebo elastických obvazů.
  • Nezamotávejte dlahu příliš pevně; měl by být pohodlný, ale ponechat prostor pro otoky.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Příprava pacienta na dlahy (pouze lékaři)

 1. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 9

  1 Posuďte zranění podle rozsahu pohybu a poškození nervů. Před dlahou zkontrolujte poraněnou končetinu a zdokumentujte jakékoli poškození kůže nebo okolního prostoru pacienta. A co je nejdůležitější, zkontrolujte jejich nervy a cévy, zda nejsou zraněny - budete to muset porovnat po dlahování, abyste se ujistili, že dlaha neohrožuje průtok krve, nervové vedení nebo otok. Toto hodnocení vám také pomůže určit, zda je vhodná dlaha vs.
  • Nechte pacienta vědět, že by měl vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, pokud se u něj objeví brnění, ztráta citlivosti, zvýšená bolest, zpožděná kapilární náplň, tmavý vzhled kůže nebo silné otoky.
 2. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 10

  2 Rozhodněte se, jaký typ dlahy použít. Pro různá poranění se používají různé dlahové metody. Toto není úplný seznam, proto si prostudujte nebo se poraďte s vyškoleným odborníkem, abyste zjistili správný typ a držení dlah. Obecně zvažte tyto pokyny:
  • Ulnární okapovou dlahu použijte na Boxerovy zlomeniny (zlomenina distálního 5. metakarpalu) a další poranění 4. a 5. prstu a metakarpalu.
  • Na zlomeniny pažní kosti použijte cukrovou kleštinu.
  • Pro poranění lokte použijte zadní dlahu s dlouhým ramenem.
  • Dlahy s krátkou paží mohou stačit na distální poranění předloktí a zápěstí.
  • Na poranění palce použijte spica dlahu.
  • Dlahování a nahrávání jednoho prstu na druhý, jedné nohy na druhou nebo paže na trup může končetinu účinně znehybnit.
 3. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 11

  3 Chraňte oděv pacienta. Materiál sádrové dlahy může vytvářet prach a voda může z materiálu kapat na pacienta. Pokud to čas a naléhavost dovolí, oblékněte pacientovi oděv prostěradlem, ručníkem nebo látkou, aby byl chráněn. reklama

Metoda 3 ze 3: Použití profesionální dlahy

 1. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 12

  1 Shromážděte dlahovací materiály. K provedení správné profesionální dlahy budete potřebovat určité lékařské materiály. Shromážděte všechny své materiály, než začnete s dlahou. Budete potřebovat:
  • Dlahovací materiál, obvykle vyrobený ze suché omítky (i když se někdy používá materiál ze skelných vláken).
  • Nůžky.
  • Kbelík nebo velký hrnec studené vody.
  • Role měkkého litého polstrování.
  • Punčocha.
  • Role elastického obvazu.
  • Lékařská páska nebo klipy k zajištění obvazu.
  • Prostěradla chránící oděv pacienta.
  • Sling nebo berle, volitelně.
  • Odlévací rukavice, pokud používáte materiál na dlahování sklolaminátu.
 2. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 13

  2 Naneste lícovku. Lícovka se aplikuje jako první vrstva dlahování, aby byla chráněna kůže pacienta před přímým kontaktem s dlahovacím materiálem. Odměřte límeček tak, aby zasahoval 10 cm na obě strany zamýšleného rozsahu dlahy. Jemně táhněte lícovou pásku přes postiženou končetinu. Podle potřeby vyřízněte malé otvory pro prsty na rukou a nohou - zejména pro palec.
  • Pro spodní končetiny použijte 4 palcový široký límec a pro horní končetiny 2–3 palcový široký límec.
  • Ujistěte se, že lícovka přiléhá k sobě a vyhlaďte všechny vrásky. Pokud je příliš těsný a vůbec omezuje průtok krve, použijte širší tílko.
  • Pokud se očekává velké bobtnání, přeskočte lícovou vložku nebo jakýkoli obvodový materiál. V takovém případě by měl být použit silnější, širší výplňový materiál.
 3. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 14

  3 Ujistěte se, že je končetina ve správné poloze. Zranění se hojí nejlépe a předchází se komplikacím, když je končetina dlahována do příslušné polohy. Specifická poranění vyžadují specifické držení těla, proto se před dlahou rozhodně poučte nebo se poraďte s odborníkem. Postupujte podle těchto základních pokynů:
  • Umístěte zápěstí do mírného prodloužení a ulnární odchylky. Nechte ruku odpočívat na místě, jako by držela plechovku sody.
  • Při použití dlahové dlahy umístěte zápěstí asi na 20 ° prodloužení a palec mírně pokrčte.
  • Umístěte kotník do 90 ° flexe.
  • V případě odhozu na dlouhou nohu nechte koleno mírně ohnout.
 4. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 15

  4 Omotejte kolem končetiny polstrování přes žerzej. Mezi límec a dlahovací materiál je aplikováno polstrování dlahy, aby končetina nabobtnala. Vezměte si svitek vycpávkového materiálu a obtočte jej kolem končetiny po obvodu - pohodlně, ale ne tak pevně, aby to zhoršovalo průtok krve. Přesuňte se z jednoho konce končetiny na druhý konec. Každá role by měla překrývat předchozí roli o 50%. Naneste 2-3 vrstvy obalu. Počkejte 2–3 cm extra výplně na obou stranách místa, kde dlaha končí.
  • Když obalujete končetinu, naneste extra polstrování na okraje místa, kde bude dlaha, mezi prsty nebo prsty a na kostnaté oblasti, jako je pata, malleolus, loket a ulnární styloid. To pomáhá předcházet dekubitům.
  • Polstrování udržujte ploché a bez vrásek. Pokud se pomačká, vyjměte ji a znovu naneste.
 5. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 16

  5 Změřte si dlahovací materiál. Změřte množství materiálu dlahy, které potřebujete - položte suchou sádrovou dlahu vedle zraněné části těla, abyste posoudili délku. Šířka by měla být o něco širší než průměr dlahované části těla a o 1-2 cm delší, než chcete, aby byl konečný produkt. Odřízněte nebo natrhejte příslušnou délku materiálu suché dlahy, který potřebujete.
  • Dlaha by měla být o něco kratší než vycpávka.
 6. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 17

  6 Rozhodněte o tloušťce dlahy. Dlaha se obvykle pohybuje od 8 do 15 vrstev suchého dlahovacího materiálu. V průměru použijte 6–10 vrstev na horní končetiny a 12–15 vrstev na dolní končetiny. Potřebná tloušťka závisí na tom, která část těla potřebuje dlahu, velikost pacienta a jak silná musí být dlaha. K dosažení správné pevnosti dlahy použijte minimální počet vrstev.
  • Použijte méně vrstev pro drobné pacienty nebo poranění bez váhy.
  • Pokud dlaha potřebuje unést váhu, pacient je velký nebo má poranění kloubu (a vyžaduje větší imobilizaci), použijte více vrstev.
 7. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 18

  7 Namočte materiál dlahy do vody. Umístěte materiál suché dlahy do hlubokého kbelíku studené vody. Pokud je to možné, zkuste jej položit naplocho do vody, aby nedošlo k pomačkání nebo pomačkání materiálu. Před vyjmutím počkejte, až materiál dlahy přestane bublat.
  • NEPOUŽÍVEJTE horkou vodu. Dlahovací materiál rychleji tuhne při použití teplé vody a čím rychleji materiál tuhne, tím více tepla produkuje jako vedlejší produkt. Použití studené vody výrazně sníží riziko popálení pacienta, jak dlaha tuhne.
  • Dlahovací materiál ze sklolaminátu se nastavuje rychleji. Pokud používáte vodu nebo sklolaminát při pokojové teplotě, budete muset pracovat rychle. Při práci se sklolaminátem noste rukavice.
 8. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 19

  8 'Stěrka' materiál dlahy, takže je vlhký a plochý. Vyjměte mokrý materiál dlahy a jemně jej stiskněte, abyste odstranili přebytečnou vodu. Materiál nebrnkejte ani nemotejte - držte materiál jednou rukou a první dva prsty druhé ruky jej upněte. Jemně zatlačte prsty na proužek dolů, vymačkejte extra vodu a udržujte materiál co nejrovnější a nejhladší. Sádra bude stále mokrá a špinavá, ale neměla by z ní kapat voda; sklolaminát se bude cítit vlhký.
  • Položte materiál na rovný povrch a vyhlaďte všechny vrásky z vrstev dlahy. Ujistěte se, že jsou všechny vrstvy ploché. Vrásčitý a hrbolatý materiál bude při sušení vyvíjet tlak na části těla, což může způsobit dekubity, poranění nervů a bolest.
 9. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 20

  9 Naneste dlahovací materiál. Ujistěte se, že je končetina ve správném držení těla. Umístěte mokrý dlahovací materiál na vycpávku a dlaní vyhlaďte materiál na místo. Když dosáhnete konce dlahy, složte další vrstvu zpět na sebe a vytvořte následující vrstvu. Toto opakujte, dokud nemá dlaha příslušný počet vrstev.
  • Nepoužívejte prsty k formování dlahy; to může způsobit dolíčky a způsobit dekubity a nervové problémy. Je velmi důležité udržovat materiál dlahy co nejhladší.
  • Dlahy se aplikují pouze na jednu nebo nejvýše dvě strany končetiny; NEJSOU obvodové. Jakmile všechny otoky zmizí, lze na poraněnou končetinu aplikovat úplné obvodové odlitky.
 10. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 21

  10 Sklopte okraje lícového lemu a vycpávky. Jakmile je vaše dlaha aplikována, přeložte zpět extra délku vycpávky a lícovky přes okraj dlahy. To by mělo vytvořit hladký okraj.
  • Před dokončením dlahy zkontrolujte případné nepohodlí, tlakové body nebo cévní problémy. V tuto chvíli znovu proveďte neurovaskulární testy, abyste zajistili, že dlaha je pohodlná a neohrožuje průtok krve nebo nervové vedení nebo vyvíjí větší tlak na určité oblasti. Je lepší znovu provést špatně padnoucí dlahu, než než zaschne, a mnohem lépe opravit dlahu, než způsobit zdravotní problémy později.
 11. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 22

  jedenáct Nechte dlahu zaschnout a naneste elastický zábal. Zajistěte správné držení končetiny. Počkejte, až materiál dlahy úplně vyschne. Poté aplikujte elastický zábal kolem dlahované končetiny, dále od těla k bližšímu tělu. To by mělo udržovat dlahu na místě a poskytovat určitou podporu, ale nemělo by to být omezující. Buďte velmi opatrní, abyste se vyhnuli vráskám a aby byl obal rovnoměrně vrstvený.
  • Zajistěte obal lékařskou páskou nebo sponami. Při dokončování nelepte dlahu v kruhu. Po stranách dlahy nalepte pásku, aby byl prostor pro otoky.
 12. Obrázek s názvem Použít dlahy Krok 23

  12 Poskytněte svému pacientovi další potřebné vybavení. Pokud dlaha zakrývá loket, může být pro pacienta výhodné použít závěs. Zajistěte berle pro jakákoli poranění dolních končetin, která vyžadují vážení. Ledové obklady mohou pomoci snížit bolest a otoky. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Jakákoli poranění kůže nebo měkkých tkání by měla být ošetřena před aplikací dlahy. Pokud zraněná osoba krvácí, zastavte krvácení před použitím dlahy. Přímým tlakem na ránu zastavte krvácení.
 • Pokud používáte provizorní dlahu, dopravte zraněného do nemocnice co nejrychleji a nejbezpečněji. Pokud máte telefonický příjem, okamžitě zavolejte záchrannou službu (než začnete dlahovat). Pokud jste v odlehlé oblasti, pomozte dotyčnému cestovat do bezpečí.

reklama

Varování

 • Po vytvrzení dlahy nenamočte. Před koupáním dlahu odstraňte, nebo ji zakryjte igelitovými sáčky.
 • Pokud pacient říká, že dlaha způsobuje bolest, vyjměte ji.
 • Zraněné končetiny pravděpodobně nabobtnají. Nadměrný otok omezený dlahou nebo zábalem může způsobit vážné zranění a dlouhodobé poškození. Vždy sledujte, zda dlaha nemá negativní vliv na oběh a pohyb.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Silný, rovný předmět, který lze použít jako dlahu
 • Přebytečné oblečení k použití jako vycpávka
 • Lano, oděv nebo páska k zajištění dlahy
 • Lícovka
 • Polstrování
 • Hluboký kbelík se studenou vodou
 • Materiál sádra (upřednostňovaný) nebo sklolaminátový dlaha
 • Nůžky
 • Elastický obvaz
 • Lepicí páska
 • Závěs nebo berle
 • Prostěradlo nebo ručník

Populární Problémy

Světová jednička Novak Djokovic porazil ve středu ve dvou setech Maďara Martona Fucsovicse, aby dosáhl na poslední čtyři ve Wimbledonu podesáté v kariéře.

Virginia a Auburn se v sobotu setkají ve Final Four. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online bez kabelu zdarma.

Jak grilovat Tri Tip. Tri-tip je řez steaku nakrájeného ze spodní svíčkové. Je relativně levný, má skvělou chuť a snadno se griluje. Tri-tip je štíhlý steak s jemnou hovězí příchutí a zúženým tvarem. Vařit svůj ...

Zde je návod, jak sledovat Jets vs Titans online bez kabelu

Roger Federer zvládl podání Iva Karlovice s dobrým výsledkem, aby dosáhl finále v Halle.

Boty mají nejtěžší práci ze všech oděvů. Cestují mezi vaší hmotností a zemí. Získejte maximum ze svého nového páru obuvi nebo prodloužte životnost starým tím, že se o ně budete dobře starat. Zde je pár tipů, jak na to. Uspořádejte si ...