Jak se vyhnout poškození kloubů jako mladý sportovec

Jako mladý sportovec byste o udržování zdraví kloubů možná moc nepřemýšlel. Vyhýbání se poškození kloubů v mládí však může pomoci předcházet artritidě ve stáří. Intenzivní trénink a soutěž, zvláště pokud stále rostete (do 15 let u dívek a 17 let u chlapců) nebo opakovaně používáte klouby, vás mohou připravit na zranění okamžitě nebo s věkem. Z tohoto důvodu je důležité, abyste své klouby řádně chránili nošením správného vybavení a cvičením, které podporuje zdraví kloubů. Měli byste také pečovat o své klouby udržováním zdravé hmotnosti, zdravou stravou, věnováním času na zotavení a konzultací s fyzickým terapeutem. Výběrem aktivit pro zdraví kloubů a udržováním zdravého životního stylu se můžete v pozdějších letech snažit vyhnout bolestem kloubů a artritidě.

křišťálové tenisky

Metoda 1 ze 3: Nošení správného vybavení

 1. Obrázek s názvem Vyhněte se poškození kloubů jako mladý sportovec Krok 1

  1 Najděte si správné boty. Správná obuv je nezbytná k prevenci poranění kloubů, zejména nohou a chodidel. Jako sportovec se budete chtít ujistit, že nosíte správné boty pro sport, který hrajete. Promluvte si s pracovníky místního obchodu se sportovními potřebami, abyste se ujistili, že najdete správnou obuv pro svou aktivitu.
  • Pokud například při hraní basketbalu nosíte běžecké boty, je větší pravděpodobnost vyvrtnutí kotníku. Nízké topy běžecké obuvi neposkytují stejné množství podpory kloubů jako vysoké boty basketbalové obuvi.
  • Pokud trpíte chronickými bolestmi kloubů v nohou a chodidlech, můžete také navštívit podiatra nebo ortopeda, aby zjistili, zda potřebujete speciální vložky, jako jsou podpěry klenby.


 2. Obrázek s názvem Vyhněte se poškození kloubů jako mladý sportovec Krok 2

  2 Noste ortézu. Existuje jen málo důkazů, že ortéza vám pomůže vyhnout se zranění kloubů. Může vám však pomoci zvládnout bolest existujícího zranění. Můžete si koupit ortézu pro většinu kloubů, včetně kolen, kotníků, ramen, loktů a zápěstí.
  • Můžete si také zakoupit kompresní návleky, které mohou pomoci vašim kloubům zahřát, poskytnout podporu a snížit otoky.
  • Promluvte si se svým lékařem nebo fyzickým terapeutem o nošení ortézy.
 3. Obrázek s názvem Vyhněte se poškození kloubů jako mladý sportovec Krok 3

  3 Pro kontaktní sporty používejte podložky a helmu. Pokud se účastníte jakéhokoli druhu kontaktního sportu, nezapomeňte použít vhodné polstrování. Většina polstrování je určena k ochraně kostí, šlach a svalů vašich kloubů. Pokud nenosíte chrániče, stanete se zranitelnějšími vůči zranění kloubů.
  • Ačkoli to při nošení na skateboardu nemusí vypadat cool, nosit chrániče kolen, loktů a zápěstí, ale pokud máte vrak, mohou vás chránit před celoživotní chronickou bolestí kloubů.
  • Pokud hrajete fotbal, vždy noste chrániče kolen, stehen a boků. Ačkoli mnoho univerzitních a profesionálních hráčů je nenosí, poskytují tyto chrániče důležitou vrstvu ochrany pro vaše citlivé klouby.
  • Přilba vás samozřejmě ochrání před otřesy, ale také pomůže snížit poškození krku a jeho obratlů.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Prevence zranění kloubů

 1. Obrázek s názvem Vyhněte se poškození kloubů jako mladý sportovec Krok 4

  1 Zahřát se správně. Než se zapojíte do jakékoli aktivity, nezapomeňte řádně prohřát všechny svaly. Zahřívání pomáhá předcházet poranění svalů, což může vést ke zvýšenému opotřebení kloubů. Začněte cvičit pomalým tempem a poté postupně pracujte na intenzitě.
  • Před tréninkem nebo soutěží zkuste zvýšit srdeční frekvenci a rozproudit krev. Měli byste se trochu zapotit, ale neměli byste být unavení.
  • Pokud se například chystáte hrát basketbal, deset minut svižně pobíhejte a poté dalších deset střílejte obruče.
 2. Obrázek s názvem Vyhněte se poškození kloubů jako mladý sportovec Krok 5

  2 Použijte správnou techniku. Správná technika je nezbytná pro udržení zdraví kloubů mladých sportovců. Správné pohyby a pohyby zajišťují, že se vyhnete poškození svalů a kloubů. Ačkoli správná technika nemusí být cool, pomůže vám vyhnout se zranění a dlouhodobé bolesti.
  • Pokud si nejste jisti správnou technikou, zeptejte se trenéra, učitele nebo si promluvte s fyzickým terapeutem.
  • Tento krok je obzvláště důležité si pamatovat, pokud jde o vzpírání a další silová cvičení. Špatná technika může vést k nenapravitelnému poškození kloubů a svalů.
  • Pokud například hrajete fotbal, ujistěte se, že používáte správnou techniku ​​řešení. Nesprávné řešení protihráče může vést k pohmoždění nebo vykloubení ramenního kloubu.
 3. Obrázek s názvem Vyhněte se poškození kloubů jako mladý sportovec Krok 6

  3 Vyrovnávejte cvičení s nízkým a vysokým nárazem. Pokud si navrhujete vlastní cvičební rutinu, zkuste střídat aktivity s nízkým dopadem-chůzi, plavání a jízdu na kole-a cvičení s velkým dopadem-běh nebo hraní jakýchkoli týmových sportů, jako je basketbal nebo volejbal. To zajistí, že řádně posílíte určité svalové skupiny a zároveň se vyhnete nadměrnému opotřebení kloubů. Pokud jste součástí týmu, měl by váš trenér navrhnout postupy, které o tuto rovnováhu usilují.
  • Snažte se to nepřehánět na cvičeních s vysokým nárazem. Příliš mnoho může časem způsobit vážné poškození kloubů.
 4. Obrázek s názvem Vyhněte se poškození kloubů jako mladý sportovec Krok 7

  4 Proveďte silový trénink. Dodržování režimu silového tréninku dramaticky zlepší vaše zdraví kloubů. Udržování svalové síly stabilizuje vaše klouby a zabrání tomu, aby se na ně vytvářel nadměrný tlak, což může vést ke zranění. Pokud jste členem týmu, váš trenér vám pravděpodobně nasadí režim silového tréninku.
  • Silový trénink může zahrnovat jednoduché věci, jako jsou výpady a dřepy nebo složitější vzpírání a odporové rutiny.
  • Odolnost proti hmotnosti byste měli cvičit alespoň dvakrát týdně.
 5. Obrázek s názvem Vyhněte se poškození kloubů jako mladý sportovec Krok 8

  5 Dát si pauzu. Pokud si všimnete jakékoli bolesti nebo bolesti v kloubech, ujistěte se, že přestanete a necháte se zotavit. Kromě toho, že jsou mladí sportovci náchylnější ke zranění, mohou také trpět problémy s klouby, jako je Osgood-Schlatterova choroba. Ve skutečnosti je běžné, že dospívající sportovci pociťují bolest kloubů. Abyste se však vyhnuli vážnému poškození kloubů, určitě s touto činností přestaňte a udělejte si trochu volna.
  • Pokud bolesti kloubů přetrvávají nebo zesilují, určitě navštivte lékaře.
  • Určitě řekněte svému trenérovi a rodičům o jakékoli bolesti, kterou zažíváte.
 6. Obrázek s názvem Vyhněte se poškození kloubů jako mladý sportovec Krok 9

  6 Po cvičení se zchlaďte. Až budete se svou činností hotovi, věnujte si nějaký čas a pořádně se zchlaďte. Procházejte se nebo běhejte rychle asi pět až deset minut. Můžete také chtít pár minut a pořádně protáhnout svaly. To může vašim kloubům umožnit zvýšit jejich flexibilitu, což může vést ke zvýšení výkonu. reklama

Metoda 3 ze 3: Péče o vaše klouby

 1. Obrázek s názvem Vyhněte se poškození kloubů jako mladý sportovec Krok 10

  1 Pochopte, že jste náchylnější na poranění kloubů. Jako mladý sportovec jsou vaše kosti, svaly, šlachy, vazy a klouby stále ve vývoji, takže jste náchylnější ke zranění kloubů. Musíte být obzvláště ostražití při udržování zdravých kloubů a jejich ochraně před zraněním. Při jakékoli aktivitě vždy řádně cvičte a noste správné vybavení.
  • Klouby mladé ženy obvykle rostou přibližně do věku 15 let. Klouby mladého muže se stále vyvíjejí přibližně do 17 let. Poškození vyvíjejících se částí těla, včetně kloubů, může vést k trvalému zranění, bolesti a dokonce postižení.
 2. 2 Vyvarujte se cvičení, pokud jste příliš unavení nebo vás bolí. Když jste unavení nebo máte bolesti, vaše technika pravděpodobně začne být nedbalá, což může vést ke zranění vašich kloubů.
 3. Obrázek s názvem Vyhněte se poškození kloubů jako mladý sportovec Krok 11

  3 Udržujte si zdravou váhu. Nadměrná hmotnost může vaše klouby mimořádně namáhat a vést ke zvýšenému opotřebení. To může později v životě vést k trvalému poškození a artritidě. Abyste se vyhnuli nadměrnému přibírání na váze, snažte se jíst vyváženou stravu a pravidelně cvičit.
  • Zkuste jíst ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a libové maso. Vyvarujte se nasycených tuků a zpracovaných potravin.
 4. Obrázek s názvem Vyhněte se poškození kloubů jako mladý sportovec Krok 12

  4 Jezte potraviny, které podporují zdraví kloubů. Některá jídla, jako jsou jablka, bobule, papája, špenát a avokádo, pomáhají podporovat zdraví kloubů. Existují také určité důkazy, že stravování s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, které se běžně vyskytují v rybách, může omezit příznaky poškození kloubů, jako je bolest a zánět. Kromě toho, že jste pro mladistvé nelegální, měli byste se vyvarovat kouření tabáku nebo pití alkoholu, což může mít za následek snížení zdraví kloubů.
  • Zůstaňte řádně hydratovaní, protože to je důležité pro mazání kloubů a zdraví.
  • Můžete také zvážit doplňky jako glukosamin a kyselina hyaluronová, u nichž bylo prokázáno, že podporují zdraví kloubů.
  • Můžete také chtít získat více vitaminu C, který pomáhá opravit a udržovat chrupavku v kloubech.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Chcete-li streamovat Disney Tarzan (animovaný!)-máme pro vás přehledného průvodce krok za krokem, jak streamovat Tarzana nyní.Tři bývalí vítězové - Elina Svitolina, Petra Kvitová a Belinda Bencic - vedou pole na tenisovém šampionátu Dubai Duty Free Tennis Championship 2021, druhé zastávce WTA tour na Blízkém východě.

Most je druh pohybu, který je často k vidění v gymnastice, józe a pilates. Existuje několik různých verzí mostu a různé variace pro začátečníky a odborníky. Tento pohyb je dobrým způsobem, jak vypracovat řadu svalů, ...Zde je návod, jak sledovat živý přenos Survivor: Winners at War, epizoda 10 online bez kabelu. Vysílá se ve středu 15. dubna ve 20 hodin. ET/PT na CBS.Ať už chcete vidět aplikovanou fyziku a koncept „kavitace“ v akci, nebo jen chcete zapůsobit na někoho, kdo tento trik nikdy předtím neviděl, vyfouknout dno plné láhve je zatraceně snadné. Http://www. věda o životě ...