Jak blokovat volejbal

Blokování volejbalu je jednou z nejméně vyučovaných, ale přesto nejdůležitějších dovedností. Je to první obranná linie proti útokům soupeřova týmu a vytváří méně prostoru pro krytí zadní obrany. Dodržováním několika kroků se můžete stát skvělým blokátorem volejbalu.Část 1 ze 3: Přechod do připravené polohy

 1. 1 Buďte vždy připraveni. Načasování je jedním z nejdůležitějších aspektů blokování; zlomek sekundy by mohl být rozdíl mezi nacpáním útoku soupeře a úplným vynecháním míče. Být v připravené poloze vám umožní pohybovat se efektivněji při pokusu o blok.
 2. 2 Postavte se nohama od sebe na délku ramen až k sobě. Udržování chodidel ve správné vzdálenosti od sebe pomůže při práci nohou, což je další zásadní aspekt blokování. S rameny a boky kolmo k síti budete moci rychleji vyskočit přímo nahoru.
 3. 3 Mějte pokrčená kolena. Udržování kolen pokrčených je nezbytnou součástí připravené polohy. Tím, že budete mít pokrčená kolena, jste připraveni okamžitě skočit, než abyste se spustili dolů a poté vyskočili do bloku. Dávejte pozor, abyste nelenili a při čekání na zablokování se postavte rovně.
 4. 4 Držte ruce vysoko. Ruce držte vysoko s lokty kolem výšky ramen. Tím se také zkracuje doba potřebná k tomu, aby se vaše paže zvedly do bloku. Pokud začínají po vašich stranách, pak mají mnohem dál k cestě, aby se dostali vysoko do vzduchu.
 5. 5 Dlaně směřujte k síti. Tím se dostanou do správného úhlu pro blokování a opět se zkrátí doba potřebná k tomu, aby se vaše ruce dostaly do správné polohy, což z vás dělá rychlejší blokátory.
 6. 6 Držte se napůl ruky od sítě. Dotknete -li se sítě při pokusu o zablokování, dostanete porušení. Mezi tělem a sítí ponechte dostatečný prostor, abyste se jí náhodou nedotkli. reklama

Část 2 ze 3: Používání správné techniky

 1. 1 Naučte se správné načasování. Sledujte míč, než dosáhne setra, a pak sledujte setera. Poté, co sledujete setra, sledujte míč a sledujte útočníka. Sledování celé sekvence, nikoli pouze odpalovače nebo míče, vám pomůže připravit nejlepší blok.
  • Podívejte se na setra, zda nemá nějaké stopy. Pokud je přihrávka k seřizovači v určité poloze nebo úhlu, může to omezit možnosti setra pro sadu. Můžete také sledovat, kde jsou ramena setra šikmá nebo kde se dívá, aby zjistili, kde plánují nastavit míč.
  • Sledujte míč hned po setu, aby vám pomohl strategizovat váš blok. Pokud je míč po setu daleko od sítě, pak útočník pravděpodobně nemůže zasáhnout přímo dolů a bude trvat déle, než se dostane do pozice. Budete muset skok mírně zpozdit a dosáhnout vysoko, abyste střelu zablokovali. Pokud je sada v blízkosti sítě, měli byste při pokusu o blokování dosáhnout maximální penetrace. Pokud je set velmi nízký, budete muset rychleji skočit do bloku, protože rychleji zasáhnou míč.
  • Sledujte stopaře na různé stopy. Sledujte jeho úhel přístupu, abyste zjistili, kde byste se měli připravit, když se chystáte zablokovat. Pokud se útočníkova ramena a horní část těla otáčí, mohou se připravovat na zásah přes celé tělo. Pokud jim spadne rameno nebo loket, možná se připravují na výstřel.
  • Skočte doprava, když se střelec dotýká míče. Možná budete muset trochu upravit v závislosti na poloze míče a konkrétním střelci.
 2. 2 Komunikujte se svými spoluhráči. Většina týmů určí jednoho člověka (obvykle prostředního blokaře) jako blokovacího kapitána, který bude pomáhat při komunikaci ohledně blokování. Budou koordinovat ostatní blokátory, aby připravili nejlepší strategii blokování.
  • Je důležité sledovat útočníky a setra, protože to jsou lidé, na které bude vaše obrana při pokusu o blokování muset reagovat.
  • Je užitečné, aby blokaři před podáním sdělili umístění setra a kdo jsou útočníci, aby připravili váš tým k obraně.
 3. 3 Používejte správnou práci nohou. Je důležité, abyste se rychle pohybovali na nohou, aby se vaše tělo dostalo před úderové rameno útočníka a vytvořilo blok. K rychlému přechodu do správné polohy lze použít dva vzory práce nohou: boční krok a krok křížení.
  • Postranní krok se používá, když je odpalovač v dosahu 3–5 stop (0,91–1,5 m) od vás. Udělejte jeden krok s chodidlem nejblíže úderníku a poté pokračujte druhou nohou, aby byly opět na šířku ramen. Boky a ramena držte kolmo k síti, když se vyhýbáte. Pokud vám cesta k hitteru zabere více než dva kroky, měli byste raději použít přechodový krok.
  • Krok crossoveru se používá, když potřebujete pokrýt více terénu, například pokud je odpalovač vzdálen více než 1,5 metru (1,5 m) od vás. Nejprve vykročte nohou, která je nejblíže úderníku, a poté překračujte druhou nohu před tělem. I když se vaše boky mohou při křížovém kroku naklonit směrem k úderníku, vaše ramena by měla zůstat kolmo k síti. Znovu vykročte chodidlem nejblíže k úderníku, aby se vaše nohy vrátily na šířku ramen a vaše boky byly opět kolmé k síti.
 4. 4 Vyskočte přímo nahoru. Postavte se přímo před rameno útočníka a vyskočte přímo nahoru, abyste se pokusili zablokovat. Před skákáním a skákáním se ujistěte, že jste v rovnováze, když se střelec dotkne míče.
 5. 5 Nakloňte ruce dovnitř, jako byste chytili míč. Ruce by měly být blízko sebe (asi 4–6 palců nebo 10–15 cm mezi nimi) a zahnuté dovnitř při blokování. To nasměruje blok zpět na hřiště soupeřů a sníží šance na odklonění od vašich ostatních obránců. Držení rukou pohromadě zabrání tomu, aby se míč dostal mezi ně.
  • Nechcete, aby vaše ruce vytvářely plochý povrch, jinak se míč může od nich vychýlit v mnoha různých směrech.
  • Pokud jste blízko okraje hřiště, nakloňte vnější paži a ruku dovnitř, takže pokud odrazíte střelu, půjde do hřiště spíše než mimo čáry.
  • Pokud jste nižší hráč a nemůžete proniknout na druhou stranu nebo nemůžete proniknout z jiného důvodu, držte ruce šikmo dozadu. Toto se pokouší zpomalit míč dotyky pro vaše obránce, než jej zablokovat.
 6. 6 Prsty mějte široce roztažené a uvolněné, ale rovné. Pokud je necháte rozprostřené, vytvoří se větší povrchová plocha, které se míč dotkne, a vaše prsty budou mírně měkčí, takže nedojde k velkým průhybům. Velké výchylky mohou ostatním obráncům ztěžovat přístup k míči.
  • Udržování prstů napnutých, ohnutých a tuhých znemožní směrovat míč. Míč se často odrazí mimo hřiště, i když je zablokován. Chcete, aby byli rovní a silní, aniž by byli příliš rigidní.
 7. 7 Udržujte zápěstí tuhá. Budete muset udržovat zápěstí pevná, abyste pracovali proti tvrdému hrotu. Dávejte si pozor na zápěstí, protože pokud je neudržíte strnulá, mohou je bolet nebo se zranit.
 8. 8 Umístěte ruce šikmo nad síť. Paže by měly být rovné a jít přes síť co nejdále. Tím se dostanete blíže k míči. I když touto technikou trochu ztratíte výšku, je důležitější proniknout na druhou stranu hřiště než mít další výšku. Tímto způsobem se míč odrazí zpět na hřiště soupeře, nikoli jiným směrem.
  • Ujistěte se, že to uděláte tak, že nebudete tlačit boky dopředu. Spíše by měla být vaše horní část těla nakloněna dopředu s nataženými břišními svaly, aby přitáhla horní část těla k úderníku.
  • Pokud jste menší blokátor, měli byste raději držet paže vzpřímeně s prsty nakloněnými mírně dozadu. To také funguje, pokud přijdete pozdě a nemůžete proniknout na druhou stranu.
  reklama

Část 3 ze 3: Školení pro blokování

 1. 1 Zapracujte na svých skokanských schopnostech. Výška, délka paže a schopnost skákat mohou člověku výrazně pomoci při blokování volejbalu. Nemůžete změnit svou výšku, ale můžete trénovat své skákací schopnosti, například dřepy, zvedání lýtek nebo silový trénink. Trénujte, abyste skákali ve své maximální výšce, abyste zlepšili své skákací schopnosti.
 2. 2 Procvičte si práci nohou. Rychlé nohy jsou základním aspektem každého blokátora. Přehrávání může probíhat velmi rychle a zahrnovat návnady, které vás rozptylují. Procvičte si boční a křížový krok.
  • Postranní krok se používá, když je úderník blízko. Udělejte jeden krok s chodidlem nejblíže úderníku a poté pokračujte druhou nohou, aby byly opět na šířku ramen. Boky a ramena držte kolmo k síti, když se vyhýbáte. Procvičujte tento krok bokem dopředu a dozadu před sítí, udržujte nohy co nejlehčí a nejrychlejší.
  • Krok crossoveru se používá, když potřebujete pokrýt více půdy. Nejprve vykročte nohou, která je nejblíže úderníku, a poté druhou nohu překřížte před tělem. Přestože se vaše boky mohou při křížovém kroku naklonit směrem k úderníku, vaše ramena by měla zůstat kolmo k síti. Znovu vykročte chodidlem nejblíže k úderníku, aby se vaše nohy vrátily na šířku ramen a vaše boky byly opět kolmé k síti. Procvičujte tento krok bokem dopředu a dozadu před sítí, udržujte nohy co nejlehčí a nejrychlejší.
 3. 3 Nacvičte si cvičení polohy rukou a paží. Nechte asistenta držet míč na opačné straně sítě. Skočte, chyťte míč a vraťte ho na svou stranu. Ruce a paže byste měli ohnout přes síť, ale nedotýkat se sítě. Toto procvičuje správnou polohu ruky a paže bloku. .
  • Míč by měl být co nejdál na druhé straně, aby vám pomohl trénovat vaše dovednosti.
  • Při blokování byste nikdy neměli držet paže vzpřímeně, ale spíše je ohněte mírně dopředu přes síť. Toto cvičení bude napodobovat správnou techniku ​​při blokování.
  • Při chytání míče by ruce měly být vedle sebe, což je správná technika při blokování.
  • Chcete -li pokračovat ve výcviku, asistent by měl pohybovat míčem doprava a doleva, aby vám pomohl procvičit blokování různých druhů střel, jako jsou úhlové a lineární.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mám naklonit ruce, když chci míč úplně zastavit a trefit ho zpět dolů na druhou stranu, než abych jej odvrátil? Nakloňte je směrem k soudu. Tyto výstřely je však snazší zastavit, takže to možná nebudete chtít udělat.
 • Otázka Jakými způsoby lze trénovat a zlepšit skok? Budujte sílu v nohách a jádře, abyste zlepšili svůj skok, a procvičte si vystřelení tak vysoko, jak jen můžete ze země.
 • Otázka Jak se potápíte pro volejbal? Dívejte se pozorně na míč, držte ruce rovně a ponořte se a snažte se dopadnout na kolena a žaludek. Poté sklouzněte rukama k sobě a natáhněte směrem k místu, kde si myslíte, že míč dopadne. Pak se vraťte na své místo tak rychle, jak můžete.
 • Otázka Co je to potvrzení při blokování? Donagan Nejlepší odpovídač „Odhodlání“ znamená vyskočit z podlahy, abyste byli ve vzduchu, když soupeř zasáhne míč.
 • Otázka Jak mohu silně odpálit míč na soupeře? Zajistěte, aby byl váš přístup silný a rychlý, načasujte míč, trefte se do horní části skoku, použijte vodicí rameno, švihněte rychle a luskněte zápěstím a pokračujte.
 • Otázka Proč je důležité odklonit míč nahoru? Je to proto, aby vaši spoluhráči mohli postupovat a zaútočit. Nemůžete jej odklonit do strany ani dozadu, protože riskujete, že narazí na podlahu a dáte druhému týmu bod.
 • Otázka Jak mohu stát pevně při přesunu na bloky? Nikdy neskákejte z jedné nohy. To způsobuje vznášení (nestabilitu) a vede ke skalnímu přistání. Skákejte vždy oběma nohama současně a dopadněte na obě nohy, abyste se nezranili. Ujistěte se, že jste vždy připraveni provést crossover nebo boční kroky, aby se to nezdálo náhlé, což může také způsobit nestabilitu.
 • Otázka Musím k blokování použít obě ruce, nebo to mohu udělat jednou rukou? Blokovat byste měli vždy dvěma rukama. Nejen, že pomocí dvou rukou vytvoříte silnější blok, ale pomocí obou paží, které vás vytáhnou nahoru z vaší nabité polohy, se zvýší výška vašeho skoku. Obě ruce/ruce však nemusí být vzpřímené, můžete se naučit naklonit ruce, abyste odstranili více než jednu z možností nepřátelských útočníků.
 • Otázka Kdy mám skočit při blokování míče? V době, kdy jsem trefil míč, nebo po odpalu míče? Pomocník Nejlepší odpovídač Pokud blokujete míč, měli byste skočit těsně před kontaktem s míčem; tímto způsobem budete mít stále impuls z vašeho skoku, když trefíte míč.
 • Otázka Mám zablokovat míč nebo osobu? Kde přesně bych měl být umístěn? Pomocník Nejlepší odpovídač Blokujete míč, nikoli útočníka. Buďte připraveni na síti blokovat míč a postavte se tak, abyste byli přímo před míčem, abyste dosáhli nejlepších výsledků.
Nezodpovězené otázkyPoložit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Ruce mějte vždy pevné a velké a provádějte silový trénink, abyste získali výbušnější a vyšší skok.
 • Vnější útočníci vždy chtějí blokovat vnitřní rukou a zakrýt vnější rukou, zatímco prostřední blokaři chtějí blokovat vnější rukou a zakrývat vnitřní rukou (pokud samozřejmě neberou střední blok sami).
 • Přestože fyzické schopnosti mohou blokátorům pomoci, mentální aspekt blokování je neuvěřitelně důležitý. Schopnost správně sledovat a načasovat skoky je klíčovým faktorem při blokování úspěchu.
 • Bez ohledu na to, jak velký jste blokátor, vždy se najdou útočníci, které jen tak snadno nezablokujete. Nenechte se odradit a procvičujte a zdokonalujte své dovednosti.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Dávejte pozor, abyste se při blokování nedotkli sítě. Pokud vás rozhodčí uvidí dotknout se sítě, dá bod týmu soupeře.
 • Vždy skákejte dvěma nohama a přistávejte dvěma nohami, abyste se nezranili a zabránili unášení ve vzduchu.
reklama

Populární Problémy

Jak cvičit s poraněním ramene. Ramenní kloub je nejvšestrannějším kloubem v lidském těle. Může se zvedat, otáčet, otáčet, kroutit a houpat se téměř jakýmkoli směrem. Http://www.innerbody.com/image/skel17.html Taková svoboda však ...

Carlos Alcaraz v pondělí rozdrtil Adriana Mannarina 6: 4, 6: 0, aby na Mutua Madrid Open 2021 zahájil střet druhého kola proti svému idolu Rafaelu Nadalovi.Marketa Vondrousová přivezla na kurt maximum na 22. místo a vyhrála ve třech setech 4-6, 6-3, 6-4.

Dominic Thiem během rozhovoru hovořil o různých tématech, včetně jeho účesů a stravovacích návyků. Thiem také prozradil, že průnik do top 10 byl okamžik, který mu změnil život.