Jak se rozejít

Rozchod s významným druhým může být zneklidňující pro obě strany, ale existují způsoby, jak toho dosáhnout, které vám zabrání cítit zbytečný stres. Udělejte si čas na to, abyste zvážili pocity svého partnera, a poté sdělte své rozhodnutí racionálně, s respektem a vyrovnaně, minimalizujete bolest, kterou může každý z vás pociťovat. Díky tomu, že budete empatičtí a přitom budete upřímní k tomu, jak se cítíte, se můžete efektivně rozejít a zahájit proces přechodu k lepším a jasnějším věcem.

Část 1 ze 2: Dosažení vašeho rozhodnutí

 1. Obrázek s názvem Rozchod Krok 1

  1 Vyhněte se unáhlenému rozhodnutí. Je důležité zvážit své rozhodnutí, pokud nejste emocionálně naštvaní a schopni jasně myslet. To vám může pomoci vyhnout se impulzivnímu rozhodnutí, kterého byste druhého mohli litovat nebo mu ublížit.
  • Je těžší vyřešit problém, když jste emocionálně rozrušení, a to může přispět k iracionálním rozhodnutím.


 2. Obrázek s názvem Rozchod Krok 2

  2 Ujasněte si, proč se chcete rozejít. Je důležité si ujasnit, proč se chcete rozejít. To vám může pomoci rozlišovat mezi jednoduchými nerovnostmi ve vztahu a vážnějšími a neslučitelnějšími problémy mezi vámi a vaším partnerem.
  • Pouze vy můžete definovat, jaké jsou neslučitelné problémy a které můžete překonat. Pokud se váš partner například nechová k ostatním dobře nebo nechce děti, jsou to často faktory, které nelze změnit. Na druhou stranu může být neochota člověka pomoci v domácnosti něco, co může změnit.
  • Každý pár má argumenty, ale pokud jsou tyto spaty konstantní a ošklivé, může to naznačovat hlubší problémy a nekompatibilitu.
  • Pokud jste v emocionálně nebo fyzicky škodlivém vztahu, je to obvykle jasné znamení k ukončení partnerství.
 3. Obrázek s názvem Rozchod Krok 3

  3 Vytvořte si seznam pozitiv a negativ. Zvažte sepsání seznamu důvodů, proč chcete svůj vztah ukončit. Můžete také chtít zahrnout pozitiva a negativa týkající se vašeho partnera a interakcí a vztahu, který sdílíte.
  • Vidět pozitivní části vašeho vztahu na papíře vám může pomoci soustředit se na ně namísto negativity, která může přicházet spolu s pocity, které aktuálně máte.
  • Seznam vám také může pomoci vyhnout se ukončení vztahu na základě pocitu „připadá vám to jako správná věc“.
  • Pamatujte, že jakýkoli typ zneužívání je jasným důvodem k ukončení vztahu.
  • Když se na seznam podíváte a promyslíte si ho, zeptejte se sami sebe, zda je vztah pro váš život destruktivnější než jeho posilování.
 4. Obrázek s názvem Rozchod Krok 4

  4 Rozhodněte, zda je změna možná. Pokud jste na svého partnera prostě naštvaní, zvažte, zda existuje způsob, jak změnit dynamiku vašeho vztahu. Než uděláte konečné rozhodnutí, možná se budete chtít soustředit na řešení problémů, než na jednoduché ukončení vztahu jako první řešení. Pokud je možnost změny, podívejte se, zda je váš partner ochotný a schopný změny.
  • Pokud již byl daný problém projednán, aniž by došlo k jakýmkoli změnám k lepšímu, a vy se stále cítíte nespokojeni, zraněni nebo zrazeni, pak by rozchod mohl být jediným způsobem, jak vzor ukončit.
 5. Obrázek s názvem Rozchod Krok 5

  5 Sdělte svou frustraci. Než se rozhodnete udělat si poslední přestávku, proberte s partnerem své frustrace a úvahy. Dejte mu šanci provést změny k lepšímu. Pokud se nakonec rozhodnete vztah ukončit, může to vypadat méně prudce a zmírnit to ránu, protože už jste vyjádřili svou frustraci.
  • Plnění frustrace a pocitů často vede k vybuchnutí nebo vyjádření vašich emocí nevhodnými způsoby.
  • Zkuste svému partnerovi s respektem a v klidu říci, co vás trápí. Vyhněte se křikům, zneužívání nebo obviňování.
  • Pokud vás váš partner nějakým způsobem podvedl nebo vám ublížil, můžete zvážit tyto nesmiřitelné rozdíly, které si nezaslouží sdělit vaši frustraci nebo dát člověku šanci se změnit.
 6. Obrázek s názvem Rozchod Krok 6

  6 Stanovte přiměřený časový harmonogram změn. Chcete se vyhnout tomu, abyste se dostali do nekonečného řetězce s nadějí, že se váš partner změní, a pak zažíváte zklamání. Nastavení limitu načasování pro změnu partnera vám může v dlouhodobém horizontu usnadnit rozhodování.
  • Svému partnerovi můžete, ale nemusíte o svém rozvrhu říct. Vydávání „ultimát“ slovy „Pokud s kouřením přestanete do příštího měsíce, můžeme zůstat spolu“ může vést partnery k tomu, aby se v krátkodobém horizontu dohodli, než se v blízké budoucnosti vrátí ke starým způsobům.
  • Ujistěte se, že je ultimátum užitečné. Ultimata ve většině případů nefungují. Může však být nutné, aby váš vztah zůstal udržitelný. Můžete například říci „Potřebuji vidět, jak se snažíš přestat nebo výrazně omezit svůj kuřácký návyk, aby to fungovalo“. Vydávání ultimát jako „Musíte chtít mít děti“ pravděpodobně nikdy nebude fungovat a způsobí pouze újmu a pocity viny.
  • U některých lidí může trvat dlouho, než se změní zažité chování. Například kuřákům může trvat měsíce nebo roky, než s jejich návykem přestanou. Dopřejte svému partnerovi čas na společné úsilí o změnu jeho chování.
 7. Obrázek s názvem Rozchod Krok 7

  7 Svěřte se důvěryhodné osobě. Pokud máte potíže s porozuměním, promluvte si o svých pocitech s osobou, které můžete věřit. To vám může pomoci promluvit o svých pocitech a efektivněji objasnit, kde stojíte. Důvěryhodný jedinec může také přidat určitou perspektivu k chování vašeho nebo vašeho partnera.
  • Vaše důvěryhodná osoba může být přítel, rodinný příslušník, poradce nebo zdravotník.
  • Zajistěte, aby tato osoba nezklamala vaši důvěru, a diskutujte o problému s jakýmikoli externími stranami. Můžete také zajistit, aby se k vašemu partnerovi nechoval jinak.
 8. Obrázek s názvem Rozchod Krok 8

  8 Vynes své konečné rozhodnutí. Poté, co jste zvážili různé dynamiky vašeho vztahu, prodiskutovali je se svým partnerem a dali vašemu vztahu druhou šanci, pokud je to možné, učiníte konečné rozhodnutí o osudu vašeho vztahu. To vám může pomoci začít se posouvat dál a plánovat si uctivý a poctivý rozchod s partnerem nebo se soustředit na další uzdravení vašeho vztahu.
  • Pamatujte, že vaše rozhodnutí je založeno na tom, co je pro vás nejlepší - a na ničem jiném.
  reklama

Část 2 ze 2: Ukončení vztahu

 1. Obrázek s názvem Rozchod Krok 9

  1 Naplánujte si čas na diskusi o rozchodu. Nejlepší a nejctivější je ukončit váš vztah osobně a prodiskutovat své úvahy. Pokud si naplánujete nějaký čas na klidném místě, které vám i vašemu partnerovi umožní být o samotě, může vám to usnadnit proces a minimalizovat rušivé rušení ...
  • Zvažte naplánování času, který není během pracovního nebo školního týdne, aby člověk mohl začít truchlit po vztahu v soukromí a bez toho, aby se musel okamžitě setkávat s ostatními.
  • Možná budete chtít dát svému partnerovi nebo svému blízkému znamení o povaze konverzace, aby se mohli připravit a necítili se zaslepeni. Můžete například říci něco jako „Chtěl bych mluvit o stavu našeho vztahu v klidu a míru.“
 2. Obrázek s názvem Rozchod Krok 10

  2 Vyberte vhodné místo k rozchodu. Možná budete chtít vést konverzaci soukromě, abyste předešli riziku, že byste ztrapnili sebe nebo druhou osobu. Kromě toho si vyberte místo, které můžete snadno opustit, abyste se nedostali do zdlouhavé nebo okružní konverzace.
  • Pokud se se svým partnerem cítíte nebezpeční, rozejděte se na veřejnosti nebo si vezměte osobu, která vás může podpořit, aniž by byla konfrontační.
  • Pokud vy a vaše drahá polovička žijete společně, rozchod může být obzvláště problematický a stresující. Je jen na vás, zda se budete chtít okamžitě odstěhovat, nebo si uděláte čas.
  • Pokud se necítíte bezpečně nebo by vám bylo nepříjemné zůstat v domě, který sdílíte se svým partnerem, ujistěte se, že máte místo, kde můžete zůstat. Můžete přesunout všechny své věci, když není doma, a pak se rozejít, když přijde domů, nebo se rozejít a odejít s některými svými věcmi s úmyslem vrátit se, až se věci uklidní.
 3. Obrázek s názvem Rozchod Krok 11

  3 Naplánujte si rozchodovou konverzaci. Zvažte, co chcete dané osobě říci. Základní plán konverzace může minimalizovat přehnané emoce a pomoci vám udržet si přehled. Může vám také usnadnit, abyste člověku neublížili více, než je nutné.
  • Skutečný rozhovor, během kterého se s tímto člověkem rozcházíte, může trvat mnohem déle, než by měl, zvláště pokud je váš partner z vašeho rozhodnutí zdrcen nebo zcela překvapen. Mnoho konverzací může probíhat v kruzích, proto zvažte, zda jí dáte časový limit.
  • Buďte k dané osobě upřímní, ale ne zlí nebo brutální. Při diskusi o tom, proč už ve vztahu nechcete zůstat, možná budete chtít sdělit osobě, co vás k němu jako první přitahovalo, nebo vyzdvihnout některé jeho dobré vlastnosti.
  • Můžete například říci: „Skutečně mě přitahovala vaše odcházející osobnost a laskavost, když jsme byli poprvé spolu, ale obávám se, že máme v životě různé cíle, které ztěžují pokračování ve dvojici.“
 4. Obrázek s názvem Rozchod Krok 12

  4 Rozejít se osobně. I když může být snazší se s někým rozejít, pokud se člověku nemusíte dívat do očí, je ukončení vztahu telefonem, textem nebo e -mailem neosobní a neuctivé. Pokud nejste na velkou vzdálenost a nerozhodnete se čekat, až se s danou osobou znovu setkáte, nebo se budete bát druhé osoby, dejte jí respekt, který si ona - a váš bývalý vztah - zaslouží.
  • Rozchod osobně může také člověku pomoci uvědomit si, že to s ukončením vztahu myslíte vážně.
 5. Obrázek s názvem Rozchod Krok 13

  5 Zachovejte klid a respekt. Posaďte se s partnerem a dejte mu vědět, že jste se rozhodli vztah ukončit. Přistupujte k rozchodu tak klidně a uctivě, jak jen můžete, s citem pro řešení, což může přispět k tomu, aby se špatná situace zdála o něco méně negativní a zničující.
  • Neohrožujte osobu a neříkejte věci, kterých byste mohli litovat. Pamatujte, že se vám to může dlouhodobě vrátit a ublížit. Například byste nechtěli říci „Myslím, že vaše osobní hygiena je strašná a znechucuje mě, že jsem s vámi.“ Místo toho můžete říci „Myslím, že máme prostě různé životní styly, které nejsou navzájem kompatibilní“.
  • Pokud můžete, vyhněte se přílišným emocím. To vám může pomoci minimalizovat pocity viny, které můžete mít, a také vám to pomůže zůstat rozhodní ke svému rozhodnutí.
  • Můžete říci „Myslím, že jsi skvělý člověk s mnoha opravdu skvělými vlastnostmi, které někomu udělají radost, ale nejsou kompatibilní s tím, co si ve vztahu představuji.“
 6. Obrázek s názvem Rozchod Krok 14

  6 Soustřeďte se na problémy ve vztazích, ne na osobu. Mluvte o tom, co vám ve vztahu nefunguje, než abyste tomu druhému řekli, co mu je. Mluvit o něm osobně může situaci, která je pravděpodobně zničující, ještě zhoršit.
  • Zkuste místo toho, abyste řekli 'Jsi přilnavý a nejistý,' řekl: 'Ve svých vztazích potřebuji hodně nezávislosti a svobody.'
  • Neuvádějte na osobu ani důvody rozchodu. Pokud například řeknete „Zasloužíte si víc“, dá vašemu partnerovi příležitost říci, že jste pro něj dokonalí a že není důvod se rozcházet. Místo toho můžete říci: „Mám pocit, že jsme v životě různými cestami. Chci kariéru na akademické půdě, která vyžaduje hodně cestování a času samotného. “
 7. Obrázek s názvem Rozchod Krok 15

  7 Pokuste se vyhnout vytváření falešné naděje. Některé otevřené fráze a slova mohou v člověku zanechat falešnou naději, že se dá zase dohromady. Ponechání otevřených dveří pro ni může jí i vám více ublížit.
  • Dělat prohlášení jako „promluvíme si později“ nebo „chci být přáteli/ chci tě ve svém životě“, nechte člověku otevřené dveře, aby doufal, že se věci nakonec vyřeší, i když vyhrají ' t ve vaší mysli.
  • Budete jí muset pěkně říct, že do budoucna nemůžete mít žádný kontakt. Možná jí budete chtít říct, že je to pro vás oba to nejlepší, co můžete uzdravit.
  • V případě, že budete chtít zůstat přáteli , nastavte pro to ve své konverzaci parametry. Možná si oba uvědomíte, že rozchod je pro váš vztah to nejlepší. Buďte však velmi jasní ve svých očekáváních a potřebách přátelství.
 8. Obrázek s názvem Rozchod Krok 16

  8 Předvídejte reakci svého partnera. Připravte se čelit argumentům, reakcím a výbuchům svého partnera. To vám může pomoci držet se svých rozhodnutí a může minimalizovat potenciální manipulaci ze strany osoby. Připravit se na:
  • Otázky. Váš partner bude pravděpodobně chtít vědět, proč s ním už nechcete být a zda bylo něco, co mohl udělat, aby zabránil rozchodu. Odpovězte na otázky jako upřímně řečeno jak je to možné.
  • Pláč. Váš partner může být velmi rozrušený a dát to najevo. Můžete nabídnout pohodlí, ale nedovolte si to zmanipulované na změnu svého rozhodnutí.
  • Dohadování. Váš partner může zpochybnit cokoli, co jste během rozchodu řekli, včetně rozebrání příkladů, které jste použili v důvodech rozchodu. Nenechte se zatáhnout do boje o drobné detaily, které pro celkový obrázek nezáleží. Dejte svému partnerovi vědět, že hádka nezmění vaše rozhodnutí. Pokud se s vámi ten člověk pokusí hádat, můžete jednoduše říci „Nebudu se zaplétat do hádky a pokud budete pokračovat, odejdete.“
  • Smlouvání nebo žebrání. Váš partner vám může nabídnout změnu nebo dělat věci jinak, aby byl zachován vztah. Pokud se ten člověk nezměnil, když jste v minulosti diskutovali o svých problémech, je příliš pozdě očekávat, že se teď skutečně změní.
  • Vyvazování. Váš partner může říkat zraňující věci a „mačkat tlačítka“ jako způsob, jak se cítit lépe. Pokud vám váš partner například říká ošklivé jméno, jednoduše to uznejte a pokračujte. Můžete říct „Můžu říct, že jsi na mě velmi naštvaný, ale nebudu tolerovat, když se mi budou říkat ošklivá jména, takže možná budeme muset tuto konverzaci ukončit.“ Hrozby fyzické újmy nebo eskalace jsou vážné. Pokud k tomu dojde, okamžitě odejděte.
 9. Obrázek s názvem Rozchod Krok 17

  9 Distancovat se Toto je jedna z nejtěžších, ale důležitých částí rozchodu. Pokuste se minimalizovat kontakt se svým bývalým a jeho přáteli, abyste pomohli minimalizovat pocity viny nebo dávat jim falešnou naději.
  • Pokud s touto osobou máte děti, je možné, že se nebudete moci zcela distancovat. Udržujte svůj vztah co nejcivilnější a na první místo dávejte blaho svých dětí.
  • Může pomoci vymazání čísla osoby z telefonu a e -mailu z počítače.
  • Pokud spolu žijete, pohybujte se co nejrychleji. Pokud se nemůžete trvale přestěhovat, najděte si místo, kde si uložíte věci, a kde se ubytujete. Prodloužení spletení „věcí“ může tento proces příliš komplikovat.
  • Po nějaké době možná zjistíte, že jste s danou osobou schopni být přáteli. Pokud tomu tak je, nezapomeňte nastavit parametry pro přátelství a budoucí vztah.
  ODBORNÁ TIP

  Moshe Ratson, MFT, PCC

  Terapeut pro manželství a rodinu Moshe Ratson je výkonným ředitelem spiral2grow Marriage & Family Therapy, trenérské a terapeutické kliniky v New Yorku. Moshe je akreditovaná profesionální certifikovaná koučka (PCC) Mezinárodní federace koučů. Získal MS v manželské a rodinné terapii na Iona College. Moshe je klinickým členem Americké asociace manželství a rodinné terapie (AAMFT) a členem Mezinárodní federace koučů (ICF). Moshe Ratson, MFT, PCC
  Manželský a rodinný terapeut

  Náš odborník souhlasí: Nechte se cítit bolest z rozchodu bez soudu. Čím dříve můžete tyto pocity přijmout, tím dříve můžete uvolnit bolest. Poté se můžete vzdát viny a začít se posilovat tím, že v dané situaci najdete smysl, účel a růst.

  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pokud jste si jisti, že se s někým chcete rozejít, udělejte to raději dříve než později. Pokud má však váš partner obzvlášť špatný den, možná byste měli zvážit čekání na lepší okamžik. Rozchod s nimi, když už jsou na dně, rozchod pro vás oba bude mnohem těžší.
 • Nikdy se nerozcházejte v horkém okamžiku. Pokud je vztah již neopravitelný, nezmění se to, jakmile hádka skončí a hněv pomine. Rozejděte se, když jste oba klidní a můžete si to v klidu promluvit. Tehdy máte největší šanci na uzavření.

reklama

Varování

 • Vždy přijímejte fyzické hrozby a násilné vztahy vážně. Pokud je to možné, vyjměte se ze situace nebo se v případě potřeby obraťte na úřady.
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Jak osadit batoh pro psa. Nošení batohu může dát vašemu psovi pocit cílevědomosti a vstřícnosti a smečky mohou pomoci klidným psům, kteří jsou náchylní ke strachu z agrese. Kromě toho mohou batohy přispět k tomu, aby vaše typické procházky byly fyzicky ...

Rychlý pohled na výsledky klíčových her 10. dne Australian Open 2018.

Díky jistotě kolem Gregoire Barrere od chvíle, kdy přišel do kontaktu s Benoitem Pairem, se cítí jako Roger Federer. Veškerá pozornost a péče, které se Francouzi věnují, je u hráčů zařazených mimo prvních 5 neobvyklá.

Sestry Williamsové havarovaly ze čtyřhry

Podaří se Federerovi pomstít konečnou wimbledonskou prohru, když se setká s Djokovičem o postup do semifinále? .

Monica Puig se stává šestou nenasazenou hráčkou, která postoupila do QF !.