Jak koupit ovčí rouno

Ovčí rouno je vlněné vlákno získané z vnějšího povlaku ovcí. Rouno roste ve sponách, což jsou shluky vláken, a je tvořeno vláknitými bílkovinami. Rouno je odstraněno procesem zvaným stříhání, během kterého je rouno opatrně odříznuto od ovcí. Dospělá ovce se obvykle stříhá jednou ročně a každý rok může vyprodukovat 2 až 30 liber vlny. Po odstranění rouna z ovcí se rouno obejde, což znamená, že se odstraní méně žádoucí části. Rouno je poté klasifikováno podle kvality a připraveno k prodeji. Přibližně 60 procent z 1,3 milionu tun mezinárodně vyrobené vlny se používá na oděvy, ale vlna se také používá na nábytek, koberce, matrace a dokonce i potahy na tenisové míčky. Kromě toho fandové a majitelé malých podniků kupují ovčí rouno pro spřádací a pletací projekty. Použijte tyto tipy ke koupi ovčího rouna.Metoda 1 ze 3: Určete, kde koupit ovčí rouno

 1. 1 Určete geografickou oblast, ze které chcete vlnu zakoupit.
  • Zvažte vlnu z Austrálie nebo Nového Zélandu. Austrálie je vedoucím producentem vlny na světě a vlna v zemi pochází hlavně z ovcí Merino, které mají vlnu nejvyšší kvality. Druhým předním producentem vlny je Nový Zéland, který poskytuje kříženou vlnu z ovcí Merino chovaných s jinými druhy ovcí. Australskou a novozélandskou vlnu lze zakoupit online nebo prostřednictvím katalogů vlněných mlýnů.
  • Zvažte vlnu ze Spojených států. Většina vlny v USA pochází z Texasu, Colorada, Kalifornie, Wyomingu a Nového Mexika, kde většina komerčních chovatelů ovcí chová ovce Rambouillet (francouzské merino). Nakupujte americkou vlnu online nebo prostřednictvím katalogů vlněných mlýnů.
 2. 2 Určete typ podnikání, od kterého vlnu nakupujete.
  • Kupte si ovčí rouno z vlnárny nebo skladu. Vlněný mlýn poskytuje rozsáhlý výběr ovčího rouna ve velkých množstvích. Vlna ve vlněných mlýnech a skladech je obvykle dodávána prostřednictvím velkochovů ovcí.
  • Kupte si ovčí rouno z vlněných kaluží nebo vláknových družstev. Skupina vlny nebo copop je skupina výrobců rouna, kteří kombinují své výnosy vlny pro zvýšení prodejního potenciálu. Chovatelé ovcí často nevyrábějí dostatek rouna, které by mohli prodávat přímo do skladu nebo vlnárny, a tak spolupracují s dalšími farmáři ve svém regionu na prodeji své vlny. Vlněné bazény a družstva obvykle nabízejí různé možnosti rouna seřazené podle typu a klasifikace.
  • Kupte si rouno přímo od místního farmáře. Malí farmáři chovají ovce pro specifické trhy, jako je ruční spřádání, tkaní a pletení. Například malý zemědělec může vyrábět pouze dlouhé vlny, které jsou obvykle upřednostňovány ručními přadleny.
  • Kupte si ovčí rouno z místního mykacího stroje. Mykárna je zařízení, které čistí a kartáčuje rouno pomocí strojů. Pracovníci mykacích strojů vám mohou prodat surové rouno nebo vás přesměrovat k místním chovatelům ovcí.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Rozhodněte se, jaký druh ovčího rouna koupit

 1. 1 Rozhodněte se, jakou formu vlny koupit. Vlna je obvykle k dispozici jako surové rouno, roving nebo kudrnaté zámky.
  • Vyberte si surové rouno pro skutečné lemované rouno. Vlna je v přirozeném stavu, střižená z ovcí a obvykle není vyčištěna.
  • Vyberte si pramen pro vlnu, která byla česaná, vyčištěná a zkroucená, aby držela vlákna pohromadě. Roving je obvykle jemný a velmi měkký a často se používá ke spřádání.
  • Vyberte si kudrnaté zámky pro měkkou vlnitou vlnu. Kudrnaté zámky se obvykle čistí a česají a jsou ideální pro řemeslné projekty, jako jsou panenky nebo Santa vousy. Kudrnaté zámky lze také použít pro spřádání a pletení, ale kadeře mohou v hotových produktech vytvořit další texturu.
 2. 2 Rozhodněte se, zda si koupíte „mastnou vlnu“ nebo čistenou vlnu.
  • Mastnou vlnu vyberte, pokud ji hodláte po jejím obdržení vyprat. Vlna v čisté formě z ovcí je známá jako mastná vlna, protože není vyčištěna a obsahuje vysoké množství lanolinu. Mastná vlna může také obsahovat špínu, rostlinnou hmotu, mrtvou kůži a zbytky potu. Vlnu můžete prát nebo čistit sami teplou vodou a jemným pracím prostředkem. Možná budete muset odstranit rostlinnou hmotu a větší shluky nečistot ručně. Protože ještě nebyla zpracována, je mastná vlna obvykle levnější než vlna s drhnutím. Mastná vlna se však po vyprání zmenší, takže objednané množství nemusí být skutečným ukazatelem výtěžnosti hotového výrobku.
  • Vyberte vyčištěnou vlnu pro vyčištěné rouno. Velcí komerční poskytovatelé vlny používají k čištění vlny průmyslové prací prostředky a zásady. Mohou také odstraňovat rostlinnou hmotu procesem chemické karbonizace. Menší farmáři mohou vlnu jednoduše vyčistit namočením do jemného pracího prostředku a teplé vody. Čistěná vlna je dražší než vlna mastná, ale vlna je již předem zmenšená.
 3. 3 Zvažte, zda koupit rouno z ovcí s dlouhou vlnou nebo ze střední vlny.
  • Rozhodněte se pro dlouhé vlněné ovčí rouno pro nejtěžší a nejdelší vlákna. Přestože jsou dlouhá ovčí vlákna tvrdá, jejich délka usnadňuje spřádání na jemnější, měkčí vlnu. Dlouhé vlněné ovčí rouno lze použít téměř na jakékoli oblečení.
  • U lehčích vláken zvažte ovčí rouno střední vlny. Ovce střední vlny se obvykle chovají pro maso, nikoli pro vlákninu. Vyrábějí lehká rouna, která lze použít na přikrývky nebo ponožky. Vlákna střední vlny jsou také ideální pro plstění.
 4. 4 Vyhodnoťte, zda si koupit kurz nebo jemné ovčí rouno.
  • Pro domácí dekorativní aplikace, jako jsou koberce nebo gobelíny, si vyberte ovčí vlákna, zvaná kobercová vlna. Na oděv nepoužívejte ovčí vlákna, protože oděvy budou svědit a jejich nošení je nepohodlné.
  • Vyberte si jemné vlněné rouno pro větší univerzálnost projektu. Jemné vlněné rouno má malý průměr vláken a je ideální pro téměř jakýkoli projekt, včetně oděvů.
 5. 5 Zvažte, jakou barvu ovčího rouna koupit.
  • Kupte si přírodní bílou vlnu pro její schopnost absorbovat barvivo. Bílá vlna je na komerčním trhu s rounem cennější, protože ji lze barvit na jakoukoli barvu bez použití chemikálií.
  • Kupte si tmavou vlnu pro její přírodní krásu. Mnoho ručních přadlenů dává přednost přírodním barvám vlny. Vlákna z tmavé vlny však nemohou absorbovat barvivo, takže barvu nelze měnit ani měnit.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Ohodnoťte kvalitu ovčího rouna

 1. 1 Zvažte klasifikaci vlny. Každé ovčí rouno je klasifikováno třídičem vlny, který hodnotí průměr vlákna, pevnost sponky, délku sponky, výtěžnost a barvu. Před zakoupením ovčího rouna se zeptejte prodávajícího na jeho zařazení.
 2. 2 Vyhodnoťte průměr vlákna. Průměr vlákna, kterému se někdy říká jemnost, je tloušťka vlněného vlákna měřená v mikronech (jedna miliontina metru). Čím jemnější vlna, tím vyšší kvalita. Průměr ovčího rouna by měl být jednotný. Merino vlna, která je vlnou nejvyšší kvality, má obvykle průměr vlákna mezi 12 a 24 mikrony. Na druhém konci spektra mají kobercové vlny průměr vláken mezi 35 a 45 mikrony.
 3. 3 Zvažte krimpování. Přirozenému ohybu nebo zvlnění vlněného vlákna se říká zvlnění. Vlněná vlákna vykazují přirozenou pružnost a lze je ohnout přibližně 30 000krát, aniž by se zlomila. Zvlnění se mění podél průměru vlákna a může pomoci předpovědět, jak jemná je vlna. Jemné vlny mají obvykle větší zvlnění na jednotku než hrubší vlny.
 4. 4 Vyhodnoťte délku sponky. Chcete -li určit délku sponky, měřte od základny ke špičce podél nenataženého vlákna. Délka dodává rounu váhu; proto jsou upřednostňovány delší délky sponek než kratší délky sponek. Ideální délka sponky je mezi 5,8 a 10,2 cm (2 až 4 palce), protože je nejjednodušší zpracovat nebo spřádat přízi na této délce.
 5. 5 Zvažte výnos. Výtěžek je množství vlny, které zbylo po praní. Po vyprání se vlna zmenšuje. Výtěžek se obvykle uvádí jako procento původní hmotnosti mastné vlny. Výtěžek se může pohybovat od 40 do 70 procent. Čím je rouno objemnější, tím je výnos vyšší.
 6. 6 Zeptejte se chovatele ovcí nebo poskytovatele vlny na péči o ovce. Mnoho farmářů, kteří chovají své ovce speciálně pro vlnu, přijímá opatření, aby byla vlna chráněna. Zeptejte se, jaké úsilí je věnováno prevenci kontaminace rouna, zda jsou ovce chráněny kabáty a jaký typ podestýlky je pro ovce poskytován. Zeptejte se na druh rostlin na pastvinách a na způsob krmení ovcí. Odpovědi na tyto otázky poskytnou vhled do péče o ovečky a kvality rouna. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Před nákupem si vyžádejte vzorek vlny. Většina poskytovatelů ovčího rouna vám ráda zašle vzorek vláken.
 • Vlna odolává hoření. Pokud si nejste jisti, zda je váš nákup skutečně vlna, opatrně spalte vlákno. Vlna se nezapálí v plamen, ale zuhoří nebo doutná. Samovolně zhasne také při odstranění plamene.

reklama

Varování

 • Vlna by neměla být balena do plastů, pokud není obal odvětráván, aby mohla z vaku uniknout vlhkost. K ochraně vlněných vláken by se k vázání rouna měl používat pouze papírový motouz.
reklama

Populární Problémy

Jak zmírnit menstruační křeče v noci. Křeče a nadýmání jsou během menstruace normální a očekávané, ale mohou ztěžovat noční spánek. Naštěstí existují věci, které můžete udělat, abyste skončili před spaním a zabránili ...

Carlos Alcaraz v pondělí rozdrtil Adriana Mannarina 6: 4, 6: 0, aby na Mutua Madrid Open 2021 zahájil střet druhého kola proti svému idolu Rafaelu Nadalovi.

Jak vypadat nevinně a trochu dívčí. Mnoho žen považuje za zábavné napodobit tradičně dívčí, nevinný styl. Můžete se líčit způsobem, který vytvoří nevinný vzhled. Můžete se také obléknout způsobem, který vypadá ...

Zde je návod, jak sledovat živý přenos nové komedie Adult Swim Three Busy Debras, i když nemáte kabel.