Jak chytit ještěrky

Ještěrky jsou vidět po celém světě, ale často jen jako letmý pohled, než zmizí zpět do úkrytu! Naštěstí můžete tyto metody použít k přelstění a zajetí ještěra, než se přiblížíte dostatečně blízko, abyste ho vyděsili. Stejně jako každé divoké zvíře by ještěrky neměly být drženy jako trvalá domácí zvířata bez rozsáhlých příprav a zkoumání zákonů a povolení ve vašem regionu. Po zajmutí ještěrky ji ukažte svým přátelům, vyfotografujte ji nebo načrtněte a poté ji vypusťte zpět do přírody.

Metoda 1 ze 2: Nastavení pasti

 1. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 1

  1 Další informace o ještěrech ve vaší oblasti. Před nastavením pasti zkuste prozkoumat chování místních ještěrů, abyste věděli, kdy jsou aktivní a jaký typ návnady a umístění pasti je pravděpodobné, že bude úspěšný. Brožura pro identifikaci plazů nebo webové stránky pro vaši oblast mohou obsahovat užitečné informace. Můžete také sledovat chování ještěrek ve vašem domě nebo na dvoře a zjistit, kde se shromažďují.
  • Pokud nemůžete najít užitečné informace, řiďte se obecnými radami v této části.


 2. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 2

  2 Připravte si krabici jako dočasný nebo trvalý domov. Jakýkoli robustní kontejner bez silného zápachu lze použít jako past na ještěrky. Pokud si však chcete ještěrku ponechat natrvalo, prozkoumejte, jak předem postavit vhodný domov, vhodný pro druhy ještěrek ve vaší oblasti. Pro dočasné odchyty jednoduše udělejte svůj box pro ještěrku pohodlnějším tím, že na dno umístíte nějaké místní listy a trávy. Díky tomu může být past také méně podezřelá.
  • Pokud plánujete trvale udržovat ještěra, zjistěte si o zákonech a povoleních ve vaší oblasti, než začnete, abyste se ujistili, že neděláte nic nezákonného.
  • Pokud si nejste jisti, jak postavit dobrý ještěrský domov, hledejte vivária na místních žlutých stránkách. Zaměstnanci by vám měli být schopni poradit.
 3. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 3

  3 Krabici zakryjte igelitem a vyřízněte štěrbinu. Protáhněte plastovou fólii přes celou krabici a přilepte ji do stran. Vyřízněte štěrbinu dostatečně dlouhou na to, aby místní ještěrky propadly blízko středu krabice.
  • Pokud si nejste jisti, jak velké jsou místní ještěrky, ustřihněte štěrbinu zhruba šest palců (15 cm) dlouhou.
 4. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 4

  4 Umístěte past na dobré místo. Pokud jste viděli ještěry aktivní v určité oblasti, umístěte pole tam. Jinak hledejte místa, kde se shromažďuje hmyz, například blízké světelné zdroje, které jsou v noci zapnuté. Dobrou volbou mohou být také úkryty ve vašem dvoře, jako jsou skalní stěny nebo keře.
 5. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 5

  5 Navnadit past. Mnoho ještěrek jedí hmyz, ale protože existuje tolik druhů ještěrek, je nejlepší prozkoumat stravu druhů ve vaší oblasti. Jinak použijte cvrčky, můry, mouchy nebo jakýkoli jiný hmyz dostatečně malý na to, aby se cílová ještěr mohla najíst. Mějte na paměti, že někteří ještěři nemusí jíst mrtvou kořist, ale živá návnada nemusí být praktická, protože je obtížné ji udržet na místě.
  • Pokud je návnada dostatečně lehká, položte ji na igelit v blízkosti štěrbiny.
 6. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 6

  6 Pasti často kontrolujte. Možná ještěrku nechytíte několik dní nebo déle, takže to nevzdávejte, pokud ji hned nevidíte. Kontrolujte alespoň dvakrát nebo třikrát denně, aby zajatý ještěr neumřel hlady. Vyměňte živou návnadu poté, co uhyne, nebo mrtvou návnadu každý jeden nebo dva dny, aby byla čerstvá.
  • Pokud se pasti vzdáte, nezapomeňte ji odstranit a vyhodit, aby do ní nespadla zvířata.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Použití ještěrky „rybářského prutu“

 1. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 7

  1 Tuto metodu použijte pouze pro malé ještěrky. Tato metoda zahrnuje konstrukci „rybářského prutu“ pro lov ještěrek. Jedná se o překvapivě úspěšnou techniku, kterou často používají biologové. Jelikož však úlovek zahrnuje odstranění smyčky z bojujícího, zaskočeného ještěra, není moudré jej používat na velké ještěrky s ostrými zuby bez zkušeností a ochranného oděvu.
 2. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 8

  2 Najděte dlouhou hůl. Najděte hůl nebo jiný dlouhý předmět dlouhý alespoň 0,9 metru. Pokud ho máte, můžete použít skutečný rybářský prut, ale místo rybářského vlasce můžete použít měkčí materiál, jak je popsáno níže.
 3. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 9

  3 Na špejli připevněte dlouhý kus voskované dentální nitě. Odřízněte kousek voskované zubní nitě alespoň tak dlouho, jak je tyčinka. Jeden konec přivažte na jeden konec tyče. Pokud nemáte nit, můžete použít jinou měkkou šňůru, například silnou dlouhou trávu, abyste chytili malé ještěry. Vlasec se nedoporučuje pro nezkušené lapače ještěrek, protože ostré šňůry mohou ještěrku pořezat.
 4. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 10

  4 Druhý konec přivažte do uzlu . Na volném konci nitě vytvořte smyčku. Uchopte lano na straně smyčky, která je nejblíže hůlce, a vytvořte novou smyčku pohybem prstů pod a skrz první smyčku. Pokračujte v tahání, dokud se první smyčka neutáhne. Nyní byste měli mít provizorní „rybářský prut“ se smyčkou na konci.
  • Smyčka musí být dostatečně velká, aby šla ještěrce kolem hlavy.
 5. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 11

  5 Hledejte ještěry na pravděpodobných místech. Ještěrky se mohou vyskytovat tam, kde se shromažďuje hmyz, například hromada kompostu. Pokud nevidíte žádné pobíhající nebo ležící na slunci, mohou se skrývat pod prkny, v hromadách palivového dřeva nebo v podobných stinných úkrytech.
  • Pokud můžete zjistit, jaké druhy ještěrek žijí ve vaší oblasti, můžete prozkoumat jejich chování online nebo v průvodcích divokou zvěří, kde získáte lepší informace o tom, kde je najdete.
 6. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 12

  6 Zkuste v noci hledat ještěrky kolem světel. Pokud přes den nenajdete žádné ještěry, můžete mít větší štěstí při hledání druhů, které jsou aktivní v noci. V nočních ještěrech se často vyskytuje lovecký hmyz, který se shromažďuje kolem verandových světel, osvětlených oken a dalších světelných zdrojů.
 7. Obrázek s názvem Catch a Lizard Krok 13

  7 Pomalu se přibližujte k ještěrce zepředu nebo z boku. Zvláštní je, že tato technika může fungovat lépe, pokud vás ještěr vidí, protože ještěrka se může soustředit na váš přístup místo na smyčku. Pohybujte se velmi pomalu a přibližte se jen natolik, abyste dosáhli ještěrky svou smyčkou. Náhlé pohyby mohou způsobit, že ještěrka uteče a skryje se.
 8. Obrázek s názvem Chytit ještěra Krok 14

  8 Jemně nasaďte smyčku kolem ještěrčiny hlavy. Některé druhy a jednotlivci reagují na smyčku rychle, zatímco jiní zůstanou nehybní, i když do nich smyčka několikrát narazí. Jakmile najdete druhý typ, nebo si procvičíte své schopnosti smyčky, nasaďte mu smyčku kolem krku. Jeho vlastní hmotnost by měla při pohybu kluzný uzel utáhnout a zabránit tak jeho úniku.
 9. Obrázek s názvem Chyť ještěra Krok 15

  9 Opatrně smyčku odstraňte. Uchopte ještěrku jemně, ale pevně za záda, nikoli za ocas, končetiny nebo hlavu. Smyčku stáhněte krátkými, jemnými pohyby.
 10. Obrázek s názvem Chytit ještěrky Krok 16

  10 Neuchovávejte svého ještěra trvale, pokud nejste připraveni. Trvalé udržování ještěrky vyžaduje přípravu vhodného domova pro ještěrku, zkoumání péče o tento konkrétní druh a potenciální získání povolení (pokud je držení divokých ještěrek ve vašem regionu dokonce legální). Ve většině případů se doporučuje ponechat ještěra déle než několik hodin. Jakmile budete hotovi s jeho zkoumáním nebo skicováním, uvolněte jej co nejblíže místu, kde jste jej našli. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jaká návnada je nejlepší použít? Záleží na tom, s jakým typem ještěrky se potýkáte. Nejlépe však obvykle bude fungovat malý hmyz, jako roly polys, malí brouci a malí pavouci.
 • Otázka Co když nemohu najít obrázek ještěra, kterého chci chytit? Můžete vyhledat ještěrky, které se běžně vyskytují ve vašem státě/oblasti. Nalezení seznamu místních ještěrek vám může usnadnit zúžení vyhledávání.
 • Otázka Kde mám hledat ještěry? Podívejte se po stranách svého domu. Často se rádi vyhřívají na hladkých světlých zdech.
 • Otázka Co mám dělat, když do boxové pasti vstoupí jiné zvíře? V závislosti na tom, jaký typ zvířete budete potřebovat rukavice - nebo prostě sundejte vršek a nechte zvíře jít.
 • Otázka Mohu chytit ještěra do plastové lahve? Ano, je to možné.
 • Otázka Co jedí ještěrky? Záleží na tom, jestli je to býložravec, masožravec nebo všežravec. Většina ještěrek však jedí hmyz.
 • Otázka Mohu chytit ještěra holýma rukama? Brittney.B Může to být trochu těžké, ale pokud jste odhodlaní, možná budete úspěšní.
 • Otázka Jak vytvořím stanoviště pro ještěra? Existuje několik skvělých tipů tento článek o péči o vaši ještěrku na wikiHow.
 • Otázka Přiblíží se ještěrka ke spícímu člověku? Pokud nejsou v kleci, mohou se potulovat a možná vás najdou.
 • Otázka Mohu pomocí ještěra chytit ještěra? Ano, i když síť je obvykle považována za obtížnější způsob odchytů ještěrek.

Populární Problémy

Pokud nemáte kabel, zde je několik různých způsobů, jak můžete sledovat živý přenos dnešní předsezónní hry Bengals vs Bucs.

5 nejstarších šampionů French Open Ladies Singles na French Open.

Předkoly UFC 241 nabízejí několik zajímavých soubojů. Zde je návod, jak sledovat živý přenos všech příprav online bez kabelu.

Screwball je pokročilá technika nadhazování v baseballu, kterou lze při správném házení použít k ničivému účinku. Podobně jako Curveball, šroubovák sleduje sestupnou trajektorii a má mírné otáčení, které ztěžuje ...

Komplexní náhled na finále Světového turné Barclays ATP, které končí.

Jak chodit s nevidomým. Lidé, kteří jsou slepí, dokážou dokonale chodit sami. Existují však případy, kdy je vyžadován vidící průvodce. Pokud potřebujete někam vést nevidomého, existují některé základní ...