Jak si vybrat běžecké boty

Běh ve špatných botách může být receptem na katastrofu, zvláště pokud plánujete běžeckou vzdálenost nebo nerovný terén. Špatný výběr obuvi může způsobit bolest nohou, zad, achilovku, koleno běžce a další stavy. Než si vyberete boty, musíte vzít v úvahu terén, na kterém běháte, váš styl běhu a váš osobní vkus. Pak budete připraveni nakoupit a udělat první kroky v nových běžeckých botách, a když to uděláte, nebudete litovat času, který jste strávili.

Část 1 ze 2: Určení vašich potřeb

 1. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 1

  1 Zvažte povrch, po kterém budete běhat. To výrazně ovlivní, jaký druh obuvi bude pro vaši nohu nejlepší. Pokud například běháte po dráze nebo hřišti, které jsou speciálně navrženy tak, aby byly ploché a nabízely přilnavost, nebudete na botě potřebovat extra trakci. Obvykle:
  • Silniční/traťový běh bude vyžadovat menší trakci a nižší hmotnost.
  • Stezka by měla mít dobrou trakci, oporu a polštář na nerovném povrchu.


  ODBORNÁ TIP

  Tyler Courville

  Profesionální běžec Tyler Courville je ambasadorem značky Salomon Running. Běžel v 10 ultra a horských závodech po celých Spojených státech a Nepálu a vyhrál 2018 Crystal Mountain Marathon. Tyler Courville
  Profesionální běžec

  Tip od Tylera Courvilla, Ultra a Mountain Runnera: 'Zařízení, které je dobré na silnicích, nemusí být nutně dobré v horách, takže buďte konkrétní, jaké boty do terénu potřebujete.'

  Osobní varovný příběh: „Pamatuji si, že jsem si jednou koupil tento pár trailových bot. Běhal jsem s nimi po silnicích a myslel jsem si, že jsou fenomenální. Potom jsem je oblékl na technický horský běh v Montaně a uprostřed závodu jsem zjistil, že nejsou vhodné pro technický terén - moje noha klouzala po celém těle. Nakonec jsem je musel svázat tak pevně, aby je udržely na místě, takže jsem si způsobil zánět šlach na temeni nohy. Je dobrou lekcí znát terén, na kterém běžíte, pokud děláte cokoli v horách, a vyzkoušet si své vybavení před velkým závodem. '

 2. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 2

  2 Určete druh běhu, který budete dělat. Je důležité, abyste si omylem nekoupili sportovní obuv, která není určena přímo na běh. Existuje mnoho různých kategorií atletické obuvi, jako je tréninková obuv nebo vycházková obuv, ačkoli nejsou ideální pro halové, běžecké, běžecké, sprintové nebo běžecké běhy.
 3. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 3

  3 Získejte profesionální hodnocení svých nohou. Mnoho specializovaných běžeckých obchodů má nyní vybavení, které dokáže analyzovat vaši chůzi (jak chodíte/běháte) a typ vaší nohy. To vám pomůže zjistit, zda potřebujete podporu, která zabrání tomu, aby se vaše noha valila dovnitř (také se nazývá pronace). Ačkoli existuje mnoho různých typů nohou, hlavní tři jsou:
  • Neutrální běžecké nohy, kde se vaše noha dostává do kontaktu se zemí směrem ke středu chodidla.
  • Overpronation, kde se vaše noha valí příliš dovnitř.
  • Subpronation, kde se vaše noha neválí dostatečně daleko (optimální je asi 15% dát). To má za následek neefektivní rozptyl nárazu a způsobí, že boční (vnější) část vašich nohou udělá více práce, než je nutné při odrazu.
 4. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 4

  4 Vezměte v úvahu svoji váhu. Čím jste těžší, tím větší bude dopad mezi vaší nohou a zemí. Toto zvýšení nárazu může vyžadovat nákup obuvi s dodatečnou podporou, i když je váš typ chodidla neutrální a normálně vám to nebude doporučeno.
  • Možná budete chtít tuto pozornost obrátit na svého lékaře nebo odborníka, který vám pomůže s výběrem obuvi, zvláště pokud již cítíte bolest chodidel, nohou nebo zad.
 5. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 5

  5 O úrazech a tělesných poruchách se poraďte s lékařem. Můžete mít zranění, které ovlivňuje vaši chůzi, nebo fyzické poškození, které dělá totéž. V obou těchto případech byste se měli poradit se svým lékařem, jaký druh obuvi by vám poskytl nejlepší podporu a běžecké zkušenosti. reklama

Část 2 ze 2: Nákup běžecké obuvi

 1. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 6

  1 Pro svou kondici přejděte do specializovaného obchodu s běžeckou obuví. Různé designy v obuvi mohou drasticky změnit střih a pocit. Někdy mohou materiály použité při výrobě obuvi působit nepříjemně, tuze nebo těžce. Chcete -li tomu zabránit, vyzkoušejte mnoho různých párů ve fyzickém obchodě.
  • Přestože nákup obuvi online může být cenově dostupný, neexistuje žádná skutečná náhrada za osobní vyzkoušení obuvi.
  • Nesprávná volba obuvi může způsobit bolest, zranění nebo nepohodlí.
 2. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 7

  2 Vyzkoušejte si boty později odpoledne. Může to znít hloupě, ale v průběhu dne vám z fyzické aktivity oteknou nohy. Vyzkoušením boty později během dne zabráníte nákupu příliš malé boty. Můžete také zvážit:
  • Zkoušení obuvi po běhu. To bude simulovat maximální velikost vaší nohy.
  • Pokud máte ortotiku nebo obecné podpory, vezměte si je s sebou. To je třeba vzít v úvahu při montáži.
 3. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 8

  3 Zaměřte se na boty, které jsou pohodlné. Pokud máte pocit skřípnutí nebo nepříjemného tření, tato bota pravděpodobně není nejvhodnější. V průběhu vašeho běhu budou vaše nohy bobtnat. Také v průběhu vašeho běhu se nepohodlné funkce pravděpodobně s každou mílí zhorší, což vám způsobí zbytečné nepohodlí.
  • Zavaž boty a obejděte je poté, co si je navléknete na nohy. Pokud je to povoleno, možná i pár kol po obchodě. Tímto způsobem budete mít lepší pocit z přizpůsobení obuvi.
 4. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 9

  4 Zvažte poloviční velikost. Zatížení nohou a z toho plynoucí bobtnání znamená, že většina běžců si musí koupit botu, která je o polovinu větší než jejich běžná obuv. Dobrou zásadou je otestovat vaši obuv podle:
  • Zasuňte nohu dopředu v botě.
  • Vložte prst mezi nohu a patu boty.
  • Ověřte, že je na prstu šířka prostoru, aby se vaše boty neohnuly ke konci běhu.
 5. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 10

  5 Zeptejte se na vlastnosti vaší boty. Dobrý pár běžeckých bot může být drahý, takže se možná budete chtít vyhnout placení za zbytečné funkce. Zeptejte se prodavače obuvi, který vám pomůže, na funkce jako:
  • Větrací otvory v botě.
  • Tvar nebo konfigurace spodní části boty.
  • Průhledné části, které pro podporu ukazují „vzduchový měchýř“.
 6. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 11

  6 Mějte otevřenou mysl. I když existuje bota, která pro vás vypadá perfektně, je jen ve vaší barvě, nenechte se zdánlivě oklamat koupí nepohodlné boty. V nových botách strávíte spoustu času a vyděláte spoustu potu. Vyzkoušejte mnoho a všimněte si párů, které se cítí nejlépe.
 7. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 12

  7 Zeptejte se na specializace v rámci vašeho typu obuvi. I když kupujete speciální obuv, jako je například stabilizační nebo pohybová obuv, v každé z těchto kategorií je ještě více specializací. Stabilita úderové boty na přední část chodidla například dobře neslouží útočníkovi.
  • Ti, kteří jsou náchylní ke zranění, by mohli zvážit maximalistické běžecké boty, které mají ještě více snížit sílu nárazu.
 8. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 13

  8 Zlomte si boty, abyste zabránili vzniku puchýřů a zvýšili pohodlí. Zatímco se vaše boty přizpůsobí vašim nohám a vaše nohy se přizpůsobí vašim novým botám, pravděpodobně dojde k velmi malému tření, které by mohlo způsobit puchýře. Začněte lámat nové boty tím, že půjdete na kratší běhy nebo pěšky. Tímto způsobem budete mít menší riziko vzniku puchýřů.
  • Některé nedávné studie naznačily, že zejména u sportovních a běžeckých bot byste měli být schopni si novou obuv okamžitě obout a být pohodlní.
 9. Obrázek s názvem Vyberte si běžecké boty Krok 14

  9 Zeptejte se na zásady vrácení a využijte je. Mnoho obchodů s obuví umožňuje vrácení obuvi až měsíc poté, co jste si je koupili. Pokud se po několika testovacích jízdách rozhodnete, že vaše nové boty vašim nohám opravdu nevyhovují, vraťte je a najděte něco vhodnějšího. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mému synovi je 7 a stěžuje si na bolest paty, pokud hodně běhá. Jaký druh obuvi bychom si měli koupit? V tomto případě nemusí bolest způsobovat typ obuvi. Zvažte zajít k lékaři, abyste zjistili, co je špatně, a/nebo si na obuv pořiďte předepsanou podrážku.
 • Otázka Jsem nadměrný pronátor, jaký typ běžecké obuvi bych si měl vybrat? Pětky 13 Přeháněči potřebují botu, která zajišťuje stabilitu (to se liší od odpružení). Stabilita poskytne podporu pod vaší klenbou a pomůže vám zabránit tomu, aby se vaše klenba během cyklu chůze zhroutila. Stabilitu lze nalézt v různých stupních: mírné, střední nebo těžké, v závislosti na tom, jak silně proniknete. Doporučil bych navštívit Running Warehouse.com, kde můžete odeslat video s analýzou chůze (zcela zdarma!) A oni mohou určit úroveň stability, kterou potřebujete. Mezi oblíbené modely stability patří Asics Kayano a Brooks Adrenaline.
 • Otázka Všiml jsem si, že se mi běžecké boty po ujetí určité vzdálenosti drhnou z vnější strany. Jaké boty si mám koupit? Pětky 13 To naznačuje, že máte sklon k pod pronaci, což znamená, že vaše klenba zůstává ztuhlá během cyklu chůze. Je to problematické v tom, že nedostateční pronátoři také neabsorbují nárazy. I když mnoho běžeckých bot dokáže opravit přílišnou pronaci, běžecká obuv toho pro podpronikáry příliš nezmůže, než aby poskytovala vynikající a vysoce kvalitní odpružení. Moje doporučení je koupit vysoce odpružené boty, jako je New Balance 1800, Asics Kayano nebo Nike Pegasus. Runningwarehouse.com má vynikající ceny a výběr!
 • Otázka Jsem běžný běžec, 62 let. Často se mi vyvíjí tendinitida tibialis antrior; jaké boty se doporučují? Vážím 64 kg. Pětky 13 Tendinitida se obecně zhoršuje příliš velkým nárazem a/nebo příliš rychlou intenzitou tréninku. Pravděpodobně byste to měl nechat posoudit lékařem. Velmi vám pomohou protahovací cvičení, námraza po běhu a cvičení na posílení kotníku. Pokud však hledáte doporučení ohledně obuvi, získání vysoce odpruženého trenéra by rozhodně mělo zmírnit bolest. Skvělou botou v této kategorii je Asics Kayano nebo Brooks Ghost. Ty jsou k dispozici na Running Warehouse.com za skvělé ceny.
 • Otázka Bolí mě koleno. Jaký typ obuvi si mám koupit? To může být způsobeno řadou faktorů! Doporučil bych zajít do obchodu, který se specializuje na běžecké boty. Spolupracovník se bude moci podívat na vaše nohy a váš krok, aby určil, jaký druh obuvi by pomohl zmírnit vaši bolest.
 • Otázka Potřebuji odpruženou botu kvůli bolesti kolena až k patě a chodidlu. Nějaké návrhy? Skicery s paměťovou pěnou mi fungují skvěle. Pokud váš místní obchodní dům nemá dobrý výběr, můžete jich na webu shoes.com najít spoustu. Měl jsem několik operací kolen a fungují velmi dobře tím, že mým kloubům dodávají polštář navíc.
 • Otázka Potřebuji boty (bez hrotů), které jsou trvanlivé a pomohou předcházet zranění mnoha tréninky. Běžím sprinty a překážky. Kam se mám podívat? Vyzkoušejte místní obchody s obuví a sportovním zbožím, a pokud tam nic nenajdete, podívejte se online.
 • Otázka Jsou hroty lepší pro běh závodu? V závislosti na vaší úrovni konkurence se pravděpodobně vyplatí koupit špičatou obuv. I v delších závodech jsou hroty solidní investicí. Nejenže změní vaši mentalitu do serióznějšího závodního režimu, ale také poskytnou větší trakci a lehčí krok, což umožní rychlejší obrat, a tedy i rychlejší čas.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Většina obchodů vám umožní vyměnit botu až na měsíc, takže si nedělejte starosti, pokud vaše nová obuv není taková, jakou jste chtěli.
 • Nenechte cenu rozhodnout o botě za vás. Pokud budete, budete toho dlouhodobě litovat vybrat botu to je o 15 $ levnější, ale ne příliš pohodlné.
 • Při zkoušení obuvi poklepejte patou o zem, jakmile si obujete. Tím se ujistíte, že je vaše noha v botě co nejdále a pomůže vám to určit nejlepší padnutí.
 • Pro více informací navštivte Americkou podiatrickou lékařskou asociaci na APMA.org.
 • Projděte se v nových botách v den, kdy je dostanete. Pomůže to lépe je rozbít a výsledkem bude méně puchýřů.
 • Vyčistěte si běžecké boty ručně nebo pomocí pračky.

reklama

Populární Problémy

Nadal překonal silnou výzvu Fritze, aby získal titul.

Jak vypadat vyšší v botách. Pokud chcete vypadat vyšší, nové boty jsou možná nejjednodušší způsob, jak to udělat. Ať už hledáte extrémní zvýšení výšky nebo jen nenápadný výtah, výběr správných bot vám pomůže vypadat vyšší ...

ABC vysílá 28. června ve 12:00 ET virtuální pochod New York City Pride. Pokud nemáte kabel, můžete jej zdarma sledovat online.

Jak tónovat paže jógou. Pokud chcete zpevnit a zpevnit paže, můžete zvážit přidání jógy do rutiny cvičení. Toto meditační cvičení je skvělé pro tonizaci vašeho těla a zvláště skvělé pro tonizaci vašeho ...

Jak cvičit prsty. Máte slabé prsty? Potřebujete je použít k něčemu, co vyžaduje flexibilitu? Chcete lépe držet sklenice, víčka a kluzké předměty? Co třeba chyty pro horolezectví nebo ...

Violetta Degtiareva Moskva, 22. ledna (IANS) Talentovaná ruská tenistka Violetta Degtiareva, přezdívaná další Anna Kournikova, za ni.