Jak někomu říct, že se mýlí

Existuje několik způsobů, jak se někdo může mýlit: může být motivován myslet si něco, co není pravdivé, může mít nepravdivé nebo zastaralé informace nebo může mít částečně pravdu, ale ne zcela. Ať už je to jakkoli, umění říci někomu, že se mýlí, zahrnuje přesvědčit ho důvodem, logikou a fakty způsobem, který je ulehčí, než aby byl agresivní, k poznání, že se mýlí. Říci někomu, že se mýlí, může být nepříjemné, ale jsou chvíle, kdy je to nutné. Níže jsou uvedeny způsoby, jak se v situaci orientovat způsobem, který bude nejpřesvědčivější a nejméně bouřlivý pro obě zúčastněné strany.

Část 1 ze 2: Rozhodnutí promluvit

 1. Obrázek s názvem Řekněte někomu, že se mýlí Krok 1

  1 Zvažte pro a proti. Zeptejte se sami sebe, co můžete získat poukázáním na to, že se mýlí. Pokud to není mnoho, zvažte, že nebudete říkat vůbec nic a ušetříte si své konfrontační úsilí na bitvy, na kterých ve skutečnosti záleží.
  • Pokud se například vy a vaše drahá polovička střídáte v tom, kdo myje nádobí, a řeknou, že je dělali naposled, ale víte, že se mýlí, nemusí to stát za hádku kvůli takové maličkosti. Pokud je však jejich opakovaným zvykem nepamatovat si to tak, že pravidelně přispíváte více než oni, pak stojí za to vychovávat.
  • Mezi další situace, které pravděpodobně nestojí za to, patří to, že se mýlili v něčem velmi triviálním, jako kdyby řekli, že se něco stalo asi před čtyřmi dny, když víte, že se to stalo přesně před dvěma dny. Pokud to smysluplným způsobem nezmění budoucí průběh konverzace, je často nejlepší nechat takové věci jít.
  • Pokud se jedná o obzvláště emocionální problém a zjistíte, že máte problém přemýšlet přímo o výhodách a nevýhodách ve své hlavě, vytvořte si seznam tužkou a papírem.


 2. Obrázek s názvem Řekněte někomu, že se mýlí Krok 2

  2 Zjistěte správný čas. Nikdo nemá rád ztrácet tvář před davem; pokud jim chcete říct, že se mýlí, stáhněte je stranou a udělejte to soukromě. To znamená, že někdy budete muset počkat na příhodnější čas; nemusí být vždy nejlepší rozhodnutí postavit se jim přímo na místě.
  • Pokud problém uvedete později, jakmile bude konverzace soukromá, nezapomeňte ji zarámovat neutrálním způsobem, aby konverzace začala dobře.
  • Například, místo toho, abyste říkali něco ve smyslu „hej, pamatujete si tu věc, ve které jste se dříve mýlili? Potřebuji si s tebou o tom promluvit '' nebo '' pamatuješ si tu hloupost, kterou jsi řekl dříve? Co je s tím? ' zkuste použít neutrálnější jazyk, například „hej, pamatuješ na tu věc, na které jsme se dříve neshodli? Můžeme si o tom chvilku povídat? '
 3. Obrázek s názvem Řekněte někomu, že se mýlí Krok 3

  3 Zůstaň v klidu. I když máte hodně co získat, nebo i když vám bude připadat skvělé jim říct, že se mýlí, určitě jim to řekněte s vyrovnanou hlavou. Nechcete je dostat do defenzivy nebo je rozčílit, pokud to ve skutečnosti není váš cíl, s největší pravděpodobností to podkope váš skutečný cíl, kterým je přimět je, aby viděli váš pohled na věc.
 4. Obrázek s názvem Řekněte někomu, že se mýlí Krok 4

  4 Být připraven. Než promluvíte o tom, že se mýlí, ujistěte se, že jste problém pečlivě zvážili a ve skutečnosti věděli, že máte pravdu.
  • Zamyslete se nad tím, co by vám mohli odpovědět, abyste se bránili, a vytvořte seznam odpovědí na jejich protipóly, abyste je mohli s větší pravděpodobností přesvědčit, že se mýlí, pokud by vám odmítli věřit.
 5. Obrázek s názvem Řekněte někomu, že se mýlí Krok 5

  5 Zůstaň otevřený. Zamyslete se nad tím, jak jistě cítíte, že máte pravdu, a vězte, že je velká šance, že se ve své pozici cítí podobně silní.
  • Pamatujte, že ačkoli si myslíte, že máte pravdu a že se mýlí, existuje šance, že jste ve skutečnosti ten, kdo se mýlí.
  • Při rozhodování, zda promluvit, mějte na paměti, že existuje šance, že se mýlíte, a připravte se, že budete pozorně naslouchat jejich protiargumentům.
 6. Obrázek s názvem Řekněte někomu, že se mýlí Krok 6

  6 Zaujměte jejich perspektivu. Zamyslete se nad tím, proč si myslí, že mají pravdu. Přitom si budete jistější, že se ve skutečnosti mýlí, uvědomíte si, že mají pravdu, nebo získáte lepší představu o konkrétních problémech, které jim budete moci vysvětlit, když jim vysvětlíte, proč se mýlí.
 7. Obrázek s názvem Řekněte někomu, že se mýlí Krok 7

  7 Zjistěte, s kým mluvíte. Realita je taková, že nebude existovat univerzální odpověď na nejlepší způsob, jak někomu říct, že se mýlí, protože lidé mají různé povahy, díky nimž jsou některé přístupy v některých případech lepší než jiné.
  • Někdy bude nejlepším přístupem být přátelský, ale ego jiných lidí může vyvrátit jakýkoli přátelský pokus, který uděláte. Někdy bude asertivní a necouvnout a odvézt si to domů, což je bude muset přesvědčit, že se mýlí.
  • Pokud jsou například tvrdohlaví, pasivní a přátelští, pravděpodobně se k nim nedostanete. V takových případech budete muset být asertivnější a důraznější. Na druhou stranu, pokud jsou citliví na kritiku, být pro ně asertivní a razantní může být zvláště nepříjemné.
  reklama

Část 2 ze 2: Nechat je vědět

 1. Obrázek s názvem Řekněte někomu, že se mýlí Krok 8

  1 Ukazujte na chování, ne na charakter. Nenechte je mýlit se svou inteligencí nebo jiným aspektem jejich charakteru. To je s větší pravděpodobností přivede do obrany; pokud izolováte jejich konkrétní akci nebo myšlenku (ať už se pletou cokoli) z jejich charakteru, snáze uvidí chybu svých způsobů, protože jejich identita a sebeúcta nejsou ve výměně tak zabaleny.
  • Například, místo toho, abyste říkali něco, co dělá úsudek charakteru jako 'rozhodně jste nevěnovali pozornost nebo je něco v nepořádku s vaší pamětí, protože jsem myl nádobí jako poslední', řekněte něco, co se přesněji zaměřuje na konkrétní špatnost, jako ' Věřím, že se vlastně mýlíš v tom, kdo naposledy umýval nádobí. '
 2. Obrázek s názvem Řekněte někomu, že se mýlí Krok 9

  2 Ukaž, jak máš pravdu. Lidé vám budou více nakloněni věřit, že se mýlí, pokud nabídnete správnou alternativu. Pokud poukážete na to, že se mýlí, ale nedodržíte to, bez jakékoli alternativy se budou pravděpodobněji držet svých zbraní.
  • Mluvte s autoritou, ale také zůstaňte ve své konverzaci skromní. Hlavní myšlenkou je opět to, že nechcete, aby se dostali do obrany.
 3. Obrázek s názvem Řekněte někomu, že se mýlí Krok 10

  3 Usnadněte jim to. Nebuďte agresivní, dejte jim tiše vědět tím, že řeknete něco jako „Myslím, že se zde můžete mýlit“, než „v tom se naprosto mýlíte“; první z nich je abrazivnější a pravděpodobněji povede k jejich automatické agresivní reakci, například k odmítnutí brát vaši pozici vážně.
 4. Obrázek s názvem Řekněte někomu, že se mýlí Krok 11

  4 Nenechte se zpracovat. Čím rozzlobenější nebo podrážděnější se budete zdát, tím větší sílu budou mít. Zůstaňte v klidu a pokud prostě nepřijmou fakta, zvažte odchod. Prokázat, že se někdo mýlí, často nemá cenu bojovat. Nebojte se vědět, že máte pravdu a že v některých případech nezáleží na tom, co si kdo jiný myslí.
 5. Obrázek s názvem Řekněte někomu, že se mýlí Krok 12

  5 Vyzkoušejte sendvičovou techniku. Zkuste vložit jejich omyl mezi dvě pozitivní vlastnosti, které mají, nebo splétat jiné věci, ve kterých měli pravdu. S touto technikou nemusí mít příliš negativní pocit z toho, že opravujete jejich chybu.
  • Vezměte si příklad, kdy se váš spolubydlící mýlí ve svém přesvědčení, že myl nádobí jako poslední, a je to dost častý případ, že se rozhodnete ho vyvolat. Můžete říci něco ve smyslu: „Když umyjete nádobí, vždy vám vyjde pěkné a čisté, ale myslím, že se mýlíte, že jste je dělali naposledy. Pamatuji si, jak jsem je dělal včera, když jsi hrál tu sladkou píseň na kytaru. Pamatuješ si to?'
  • Ujistěte se, že odjedete domů, protože skutečným důvodem konverzace je dát jim vědět, že se v něčem mýlil. Netrávte příliš mnoho konverzací nad tím, co udělal dobře, jinak se na to může příliš soustředit, nebo nedostane zprávu, kterou si vezmete domů, kterou jim hodláte nechat; to podkopá použití sendvičové techniky.
  • Vyhněte se však také povyšování. Je to pěkná trasa na procházku; bude méně pravděpodobné, že budete vnímáni jako blahosklonní, pokud jsou vrstvy „chleba“ vašeho sendviče pravé.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak hezkým způsobem někomu řeknete, že se mýlí? Maya Diamond, MA
  Vztahová koučka Maya Diamond je seznamovací a vztahová koučka v Berkeley v Kalifornii. Má 11 let zkušeností, které pomáhají nezadaným ve frustrujících seznamovacích schématech najít vnitřní bezpečí, uzdravit jejich minulost a vytvářet zdravá, milující a trvalá partnerství. V roce 2009 získala magisterský titul v somatické psychologii na Kalifornském institutu integrálních studií. Maya Diamond, MA Vztahový kouč Expertní odpověď Prvním krokem je pochopit své vlastní emoce. Pokud jste naštvaní, na chvíli si odpočiňte nebo proveďte hluboká dechová cvičení. Poté místo toho, abyste se dostali přímo k tomu, co ten druhý udělal špatně, začněte trochou zranitelnosti. Řekněte jim o době, kdy jste se mýlili, nebo vysvětlete, jak na vás jejich chyba zapůsobila. To je odzbrojí a zabrání jim v pocitu, že jejich chyba je jen o nich.
 • Otázka Co když jsem v debatě a chci druhému dokázat, že se mýlí? Jak mám přimět lidi z jeho týmu, aby se mnou souhlasili a dokázali mu, že se mýlí? KELSIE GRIFFITH Mít dobré bojové schopnosti a naučit se co nejvíce o tématu a jeho významu.
 • Otázka Mám přítele 6 let. Jednoho dne dostala přítele, který je nyní tak blízko mé přítelkyni, že zapomíná, že vůbec existuji. Když jsem ignoroval svou kamarádku, začala mě ignorovat zpět. Co můžu dělat? Jen řekněte své kamarádce, že si myslíte, že je problém, pravděpodobně ani neví, že vám ubližuje. Řekněte o tom něco a možná na tom může zapracovat.
 • Otázka Můj starší bratr přemýšlí o naší rodině tak negativně a já se ho snažím přimět, aby přemýšlel jasněji, ale on se se mnou chytře chytne. Co můžu dělat? Nemůžete ho přesvědčit, aby změnil názor, ale měli byste mu nadále naslouchat a pozitivně reprezentovat svou rodinu.
 • Otázka Můj děda si vždy myslí, že má pravdu, i když více než polovinu času se mýlí. Co mám dělat? Miranda Dědečci jsou obtížní. Jen se ujistěte, že už se s dědou nedostanete do špatné/správné situace, protože pokud je opravdu tvrdohlavý, nikdy nepřizná, že se mýlí.
 • Otázka Moje máma se mýlí v něčem, co rozhodně není moje věc, ale jak jí to mám říct? Tom de backer Nejlepší respondér Buď ne, nebo ano. Do toho bych nešel, protože to není vaše věc. Pokud ale cítíte, že musíte, řekněte to jasně. „Hej, mami, podívej, vím, že to rozhodně není moje věc, ale opravdu cítím, že je něco špatně, a řekl jsem si, že se tě zeptám, jak to [s tím] cítíš, protože jak to vidím já, mělo by to být [ že]? Nechci strkat nos tam, kam nepatří, takže jsem v rozporu. Ale jsi moje máma, takže věřím, že si s tebou o tom můžu promluvit. '
 • Otázka Moje babička si pro sebe občas mumlá. Miluji ji, ale dost mě to štve. I když jí řeknu, aby přestala, bude jen předstírat, že nic neudělala, co mám dělat? Snažil bych se ji ze všech sil ignorovat, ale hezkým způsobem. Pokud to začne být moc, řekl bych jí to zdvořile. Můžete například říci; 'Babičko, mluvíš sám se sebou.' Pak se s tím trochu zasměj.
 • Otázka Můj přítel si myslí, že je dobrý v tenise, ale není. Určitě hraji lépe. Jak mu to mám dokázat? Jaký má smysl říkat svému příteli, že jste v něčem lepší než on? Upřímně, pokud jsi opravdu jeho přítel, řekni mu, že je dobrý. Palivo jeho ego. Pokud se neoklamal natolik, že se pokusil vstoupit do zápasu nebo soutěže a riskoval, že se poníží, není nezbytně v jeho nejlepším zájmu slyšet „pravdu“ o jeho tenisových schopnostech.
 • Otázka Co když se moje švagrová chová k jednomu z mých dětí lépe než k druhému? Promluvte si s ní a pomozte jí pochopit, že by to na ně mohlo mít negativní dopad a poškodit vzájemné vztahy dětí. Pokud se stane defenzivní nebo rozrušená, možná budete muset omezit její interakci s nimi, nebo je nechat komunikovat s ní samostatně.
 • Otázka Jak můžete mít vždy pravdu? Nemůžete mít vždy pravdu a na tuto lekci je potřeba čas. Vždy však můžete být rozumní a chápaví, což je obvykle mnohem lepší, než mít pravdu.

Populární Problémy

Finále Cincinnati Masters: Federer porazil Djokoviče ve dvou setech.

Jak si vyrobit banánový koktejl. S několika přísadami je banánový koktejl snadno vyrobitelný a je super uspokojující. Lze to udělat během několika minut. Co se nelíbí ?! Nyní je otázka, s mlékem nebo bez? Vložte nakrájený banán nebo dva do ...

Správné dýchání je jedním z nejvíce přehlížených faktorů při cvičení. Během bench pressu vytvoříte správnou dýchací technikou pevné a pevné tělo, které může účinně podporovat váhu. Jako obecné vodítko můžete ...

Jak naučit psa aportovat. Hraní aportu je skvělý způsob, jak cvičit svého psa a zároveň posílit své pouto s ním. Mnoho psů je přirozeně schopných pronásledovat něco, co je jim hozeno, ale nemusí být vždy dobří v ...

V neděli večer má premiéru dokumentární seriál Nat Geo „9/11: One Day in America“. Zde je návod, jak jej můžete sledovat online.

Zde je návod, jak sledovat NOS4A2 online pro 2. sezónu, spolu s rekapitulací, kde jsme v 1. sezóně skončili.