Jak čistit zahradní nábytek

Když se počasí otepluje a vy jste pozvali rodinu a přátele, přirozeně budete chtít dostat ven svůj zahradní nábytek. Je tu jen jeden problém - je to opravdu špinavé! Ať už je váš zahradní nábytek vyroben ze dřeva, plastu, kovu nebo textilie, existuje spousta způsobů, jak jej znovu vrátit do čistého vzhledu.

Metoda 1 ze 4: Čištění dřeva

 1. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 01

  1 Měkké dřevo jemně vydrhněte roztokem amoniaku a bílého octa. Pomocí kartáčku s měkkými štětinami nebo měkké čisticí podložky vydrhněte směs tvořenou ¼ amoniakem, dvěma lžícemi bílého octa a jedním litrem vody na cedr, borovici nebo sekvoj. Poté opláchněte zahradní hadicí a nechte dřevo uschnout na slunci.
  • Můžete si také zakoupit čisticí prostředky na dřevo nebo zjasňovače v obchodě, pokud to dáváte přednost vytváření vlastního řešení.


 2. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 02

  2 Pískujte tvrdá dřeva. Zahradní nábytek z tvrdého dřeva, jako je třešeň a dub, těží z každoročního broušení. Můžete to udělat ručně nebo pomocí palmové brusky. Pokud odstraňujete škrábance nebo staré povrchy, použijte brusný papír se střední zrnitostí a pokud provádíte jen lehčí rutinní broušení, použijte jemnou zrnitost. Můžete také použít smirkový papír nebo ocelovou vlnu.
 3. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 03

  3 Dejte tvrdou dřevu nový povrch. Poté, co nábytek obrousíte, otřete jej vlhkým hadříkem. Poté naneste čerstvý ochranný nátěr, například polyuretanový nátěr nebo olejovou skvrnu. Alternativně můžete použít kvalitní vnější základní nátěr a poté na něj natřít vnější latexovou nebo olejovou barvu, abyste svůj nábytek chránili před UV paprsky.
 4. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 04

  4 Na proutí použijte jemné mýdlo, vodu a voskovou pastu. Začněte postřikem proutěného zahradního nábytku zahradní hadicí. Můžete jej také jemně nastříkat tlakovým čističem. Pokud se vám proutí stále zdá špinavé, použijte mýdlo na bázi oleje nebo mýdlo na nádobí a vetřete houbou a studenou vodou. Poté, co přirozeně zaschne, naneste pastový vosk, aby byl proutí lesklý a voděodolný.
 5. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 05

  5 Péče o teak s produkty specifickými pro teak. Chcete -li dosáhnout nejlepších výsledků, kupte si čistič teaku a postupujte podle pokynů na obalu. Po vyčištění naneste speciální teakový chránič, teakový olej nebo teak tmel, abyste zachovali přirozenou hnědost nového teaku.
  • Pokud si chcete vyrobit vlastní čisticí roztok z teaku, naneste směs čtvrt šálku pracího prostředku, jednoho galonu vody a jednoho litru bělidla. Směs nechte deset nebo dvacet minut sedět na nábytku a poté ji vydrhněte měkkým kartáčem a opláchněte hadicí.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Čištění plastů

 1. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 06

  1 K základnímu čištění smíchejte mýdlo a teplou vodu. Plastový nábytek vyčistěte čisticí podložkou pomocí směsi 1/4 šálek (59 ml) čirého mýdla na nádobí a 1 galon (3,8 l) teplé vody. Studená voda také neprořezává špínu a špínu a horká voda je příliš intenzivní a může poškodit nábytek.
 2. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 07

  2 Pokud se snažíte zbavit špíny a plísně, použijte kyslíkové bělidlo. Pokud základní čištění úplně nefunguje, vyčistěte nábytek znovu ¼ šálkem mýdla smíchaného s galonem vody nebo vmíchejte až dvě lžíce kyslíkového bělidla. Pokud se snažíte zbavit plísní, vytvořte trochu silnější směsi, která má jeden šálek kyslíkového bělidla na každý galon vody.
 3. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 08

  3 K odstranění plísní nastříkejte roztok octa na barevný plast. Zkombinujte ¼ šálku bílého octa a jeden litr vody, vložte jej do rozprašovače, nastříkejte a nechte působit deset až dvacet minut, než barevný nábytek opláchnete hadicí a necháte vyschnout sluneční paprsky.
  • Ocet může na starším plastovém nábytku změnit barvu nebo zanechat stopy.
 4. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 09

  4 Posypte jedlou sodou houbu, abyste se zbavili odolných skvrn. Vlhkou houbou otřete obarvené oblasti plastového zahradního nábytku. Použití neabrazivního čisticího prostředku, jako je jedlá soda, vás zbaví skvrn, aniž by došlo k poškození. Vyhněte se abrazivním čisticím prostředkům. Abrazivní čisticí prostředky mohou zbavit skvrn, ale také poškrábou plast.
 5. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 10

  5 Chraňte plastový nábytek automobilovou voskovou pastou. Na povrch nábytku naneste vrstvu voskové pasty, nechte vosk několik minut zaschnout a poté zbytky, které zbyly, setřete čistým hadříkem. reklama

Metoda 3 ze 4: Čištění kovu

 1. Obrázek s názvem Čistý zahradní nábytek Krok 11

  1 Nábytek ze železa, oceli a hliníku očistěte vodou a jemným mýdlem. Po odložení jakýchkoli polštářů vyčistěte kovový zahradní nábytek tak, že do kbelíku s vodou vložíte stříkání mýdla a pomocí kartáčku vyčistíte povrch nábytku.
 2. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 12

  2 Na nábytek náchylný ke korozi naneste vrstvu voskové pasty nebo námořní želé. Mnoho moderních kovových rámů je nerezavějících nebo odolných proti korozi, ale pro ty, kteří nejsou, budete muset udělat tento další krok. Železo a ocel mohou rezivět, ale hliník ne, protože je to neželezný kov.
 3. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 13

  3 Rezavá místa otřete brusným papírem nebo ocelovou vlnou. Rez a koroze jsou nevyhnutelné, pokud máte kovový zahradní nábytek. Klíčem je zůstat nahoře tím, že to odstraníte, jakmile si toho všimnete. Brusný papír a ocelová vlna jsou skvělé nástroje, které můžete použít k vyleštění rzi nebo koroze z kovu, aniž byste způsobili jakékoli poškození.
 4. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 14

  4 Oxidaci ošetřete pastou na leštění kovů nebo octovým roztokem. Oxidace, což je chemická reakce mezi kyslíkem a jiným prvkem, vede k rezivění a korozi kovového zahradního nábytku. Na nábytek naneste kovovou lešticí pastu nebo 1: 1 bílý ocet k vodnímu roztoku, který jej ošetří.
 5. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 15

  5 Zůstaňte na špičce čištění, aby váš hliník vypadal jako nový. Jednou z nejlepších věcí, které můžete pro svůj hliníkový zahradní nábytek udělat, je pravidelně jej čistit. To pomůže kovu zachovat jeho přirozený lesk.
 6. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 16

  6 Ošetřete stopy oděru na hliníku neabrazivním čisticím prostředkem. Nepoužívejte kartáče ani abrazivní čisticí prostředky, protože by poškrábaly kov. Místo toho naneste neabrazivní přípravek měkkým vlhkým hadříkem.
 7. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 17

  7 Zajistěte svému kovanému nábytku extra ochranu. Pokud váš zahradní nábytek z tepaného železa vypadá trochu nudně nebo starě, zvažte jeho pískování nebo práškové lakování, aby se zlepšil jeho vzhled a poskytla dodatečná ochrana. reklama

Metoda 4 ze 4: Čisticí látka

 1. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 18

  1 Hoďte tenisové míčky do sušičky pomocí polštářů, které lze prát v pračce. Terasové polštáře perte v jemném cyklu a sušte v sušičce. Tenisové míčky pomohou překonat přebytečnou vlhkost a urychlí proces sušení.
 2. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 19

  2 Odstraňte a vyperte pouzdra z polštářů, které nelze prát v pračce. Pokud je na štítku uvedeno, že vaše zahradní polštáře nelze prát v pračce, sundejte snímatelné potahy a vyperte je v pračce dvakrát za sezónu.
 3. Obrázek s názvem Clean Patio Furniture Step 20

  3 Čistěte místo častěji, než umyjte celou položku. Praní všech tkanin pokaždé, když se na vašem nábytku objeví jedna malá skvrna, ztratí barvy na živosti a vaše látka bude vypadat rychleji opotřebovaná. Když je něco malého, co chcete vyčistit, namočte houbu jemným mýdlem a vodou a problémové místo očistěte.
 4. 4 Odstraňte plíseň ze svého zahradního deštníku drhnoucím kartáčem a octovým roztokem. Plísní nejdříve setřete co nejvíce plísní a poté na problémová místa nastříkejte deštník stejnou směsí octa a vody. Nechte deštník půl hodiny samotný, aby směs vsákla, a poté deštník jemně vydrhněte, abyste odstranili zbytky plísně, a nastříkejte jej hadicí. Nechte deštník zaschnout na slunci celý den.
  • Proveďte také tyto kroky, mínus drhnutí, k pravidelnému čištění zahradního deštníku bez plísní.
  • Jakmile je deštník suchý, přidejte do něj odpuzovač vody, aby byl chráněn před poškozením vodou.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak čistíte venkovní židle ze síťoviny? Každých několik týdnů rychle utřete prach a opláchněte vodou, aby vaše opěradla byla čistá. Pokud jsou opravdu špinaví, zkuste smíchat mýdlo a teplou vodu dohromady a židle vydrhněte houbou.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Na obzvláště špinavý dřevěný nábytek použijte kartáč nebo čisticí podložku.
 • Chlorové bělidlo můžete nahradit kyslíkovým bělidlem jako zdravější a ekologičtější volba.

reklama

Varování

 • Při čištění chemikáliemi, jako je bělidlo, noste ochranné rukavice a brýle.
 • Nečistěte kovový nábytek chemikáliemi, jako je fosforečnan trojsodný nebo čpavek, protože mohou způsobit oxidaci.
 • Pokud jsou polštáře skladovány, nezabalujte je do plastu, protože polštář nebude moci dýchat. Pokud je přítomna vlhkost, může to způsobit tvorbu a vývoj plísní.
 • Nikdy nemíchejte čpavek a bělidlo, protože výpary jsou jedovaté.
 • Při používání bělidla noste staré oblečení nebo zástěru, aby se vaše oblečení nezničilo.
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

90denní snoubenec: před 90denní sezónou 2, epizoda 9

Populární Problémy

Podívejte se na plat a výdělky Rafaela Nadala z tenisu a několik doporučení. Podíváme se také na to, jak Nadal utrácí své peníze.

Cowboys and Steelers zahájili ve čtvrtek předsezónu NFL 2021 hrou Síně slávy. Zde je návod, jak můžete sledovat živý přenos, pokud nemáte kabel.

Po vítězství v Hamiltonu se Nový Zéland v sobotu ujal Indie v 5. ODI. Zde je návod, jak sledovat zápas ve Spojených státech.

Pravděpodobně jste si koupili položku ve výprodeji a zajímalo vás, jaká byla původní nebo ceníková cena. Nebo jste možná šli nakupovat a viděli jste, že je něco se slevou 25 procent, a zkusili jste zjistit, jakou cenu budete muset zaplatit. Výpočet ...

Zde je návod, jak streamovat sezónu 3 Siren online, i když nemáte kabel.

Stát se sportovním hlasatelem může být náročné, protože obor je poměrně konkurenceschopný a těžko se do něj proniká. Pouze získáním správného vzdělání a raných pracovních zkušeností můžete doufat v úspěch, ale s dostatečným odhodláním ...