Jak čistit polyesterová vlákna

Polyesterové vlákno je syntetická tkanina, která může napodobovat vzhled dražších materiálů, jako je semiš nebo hedvábí. Obvykle se snadno čistí, ale je důležité si uvědomit, že jedna metoda čištění nevyhovuje všem polyesterovým předmětům. Různé tkaniny vyžadují různé způsoby čištění. Ve většině případů bude vaše situace zahrnovat čalounění polyesterovým nábytkem, podložky do matrace, polštáře nebo přikrývky nebo oblečení.

Metoda 1 ze 4: Čištění čalounění z polyesteru

 1. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 1

  1 Přečtěte si pokyny k praní na štítku. Většina štítků na nábytku obsahuje kódy v pokynech k praní. „W“ znamená, že byste měli používat pouze roztoky na vodní bázi. „S“ znamená, že vlákno snese pouze roztoky na bázi rozpouštědel. „S-W“ vám umožňuje používat roztoky na bázi rozpouštědel nebo na vodní bázi. Pokud však uvidíte „X“, měli byste vysávat pouze materiál.
 2. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 2

  2 Naplňte láhev s rozprašovačem vodou nebo alkoholem. Pokud je váš štítek kódován „S“ nebo „S-W“, můžete jej naplnit alkoholem nebo vodkou. V opačném případě byste měli používat pouze vodu. Vyhněte se použití mýdla, které může zanechat na tkanině skvrnu.
  • Pokud je vaše značka kódována „X“, tento krok byste měli přeskočit.


 3. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 3

  3 Odstraňte skvrny. Postříkejte potřísněné místo a nechte vodu nebo alkohol asi 30 sekund odstát. Poté skvrnu otřete a jemně otřete čistým hadříkem. Přesuňte látku se zrnem látky. Plátno může být vyrobeno z jakéhokoli savého materiálu.
  • Pokud je vaše čalounění pouze vysávací, připojte kartáč k prodlužovací hadici vysavače. Kartáčem jemně klouzejte po tkanině, dokud skvrna nebude odstraněna.
 4. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 4

  4 Vlákno z látky. Tento krok je nezbytný pouze tehdy, pokud se tkanina cítí tuhá, když začíná schnout. Použijte čisticí kartáč s měkkými štětinami nebo čisticí stranu nepoužité houbičky na nádobí. Pohybujte štětcem nebo houbičkou v jemných kruzích, dokud nebude látka měkká. reklama

Metoda 2 ze 4: Čištění podložky z polyesterové matrace

 1. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 5

  1 Přečtěte si pokyny k praní. Důsledně dodržujte pokyny, abyste nepoškodili podložku matrace. Věnujte pozornost doporučenému cyklu (pravidelnému nebo jemnému) a tkaninám, kterými můžete podložku prát. Pokud je například vaše podložka na matraci bílá a na štítku je uvedeno „podobné barvy“, nevyhazujte s ní do pračky tmavé nebo barvené materiály.
 2. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 6

  2 Předběžně ošetřete skvrny. Nastříkejte produkt přímo na jakékoli skvrny, které najdete. Komerční předběžné úpravy jsou obvykle bezpečné. Měli byste se jim vyhýbat pouze tehdy, pokud před nimi značka varuje.
 3. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 7

  3 Podložku omyjte ve studené vodě. Vždy výchozí hodnota pro studenou vodu, i když značka neurčuje teplotu nebo povoluje horkou vodu. Studená voda zabrání smrštění a sníží opotřebení v průběhu času. Přijatelný je jakýkoli druh pracího prostředku. Nepoužívejte bělidla, která mohou materiál poškodit.
 4. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 8

  4 Sušit v sušičce na nízké nastavení. Nízké teplo zabrání smrštění materiálu nebo roztažení gumičky. Pokud je podložka větší než dvojitá velikost, přidejte dvě sušicí koule (k dispozici ve většině velkých obchodů s krabicemi). Pokud nemáte sušičky, použijte dva tenisové míčky. Zabráníte tak zkroucení podložky do tvaru koule a necháte ji důkladněji zaschnout.
 5. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 9

  5 Vysušte podložku na vzduchu jako alternativu k sušičce. Zavěste jej na šňůru na prádlo nebo jej položte na čistý plochý venkovní povrch. Umístěte jej na přímé sluneční světlo pro nejrychlejší dobu schnutí. Pokud vám počasí nepřeje, vysušte matraci na vzduchu na sušáku nebo věšáku na oblečení na nejteplejším místě ve vašem domě. Před položením zpět na postel se ujistěte, že jsou obě strany suché. reklama

Metoda 3 ze 4: Čištění polyesterových polštářů a přikrývek

 1. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 10

  1 Přečtěte si pokyny k praní. Vyhledejte fráze „Pouze chemické čištění“ nebo „Praní v pračce“. Většina štítků uvádí studenou vodu a jemný cyklus pro textilie pratelné v pračce. Pro dosažení nejlepších výsledků vezměte do čistírny látky určené pouze k chemickému čištění.
 2. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 11

  2 Kupte si síťované sáčky na materiály „určené pouze k chemickému čištění“. Tento krok použijte, pokud si nemůžete dovolit nebo nemáte čas na čistírnu. Pytle na prádlo chrání choulostivé látky před mícháním pracího cyklu. Můžete si je koupit ve většině velkých boxů. Na polštář a deku použijte samostatné sáčky. Každý sáček před vložením do pračky uzavřete.
 3. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 12

  3 Použijte nastavení studené vody. Vložte materiály do pračky. Nastavte stroj na jemný cyklus. Vyhněte se používání pracího prostředku, pokud to nevyžadují pokyny k praní. Do praní přidejte asi kapsu aviváže.
 4. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 13

  4 Protřepejte a udeřte polštář. Protože polštáře obsahují látkovou výplň, je důležité po dokončení cyklu odstřeďování provést další kroky k odstranění přebytečné vody. V opačném případě riskujete růst plísní. Třepáním a děrováním se také uvolní všechny oblasti náplně, které se během pracího cyklu shlukly. Dělejte to tak dlouho, dokud uvnitř polštáře neucítíte žádné hrudky.
 5. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 14

  5 Sušte na vzduchu na teplém místě. V horkém, slunečném dni zavěste polštář a deku na šňůru na prádlo na přímém slunci. Pokud venku prší nebo je zima, vysušte materiály v blízkosti zdroje tepla, jako je větrací otvor. Nepokládejte je přímo na předměty, jako jsou ohřívače prostoru nebo radiátory, protože to představuje nebezpečí požáru.
 6. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 15

  6 Jako alternativu použijte sušičku. Pokud zvolíte tento krok, proveďte předběžná opatření. Umístěte polštář a přikrývku do samostatných sušících sáčků, které najdete ve většině velkých boxů. Pokud nemáte sušicí sáčky, zabalte každou položku do samostatného ručníku. Nastavte sušičku na nejjemnější nastavení, které nepoužívá teplo. Zkontrolujte polštář a deku každých 30 minut. Odstraňte je, když jsou úplně suché. reklama

Metoda 4 ze 4: Čištění oděvů z polyesteru

 1. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 16

  1 Přečtěte si pokyny k praní. Pokud na štítku vidíte slova „Praní v pračce“, můžete oděv hodit nechráněný do pračky. Věnujte pozornost teplotě vody a typu cyklu, který byste měli použít. Většina značek určuje jemný nebo delikátní cyklus. Jiní uvádějí „ruční praní“ nebo „pouze chemické čištění“. Nejlepších výsledků dosáhnete dodržováním těchto pokynů.
 2. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 17

  2 Na oděvy „určené k chemickému čištění“ používejte ochranný sáček. Pokud nemáte čas nebo peníze na čistírnu, můžete v pračce použít uzavíratelný síťový sáček na prádlo. Pokud nemáte síťovanou tašku, použijte povlak na polštář. Otočte oděv naruby, než jej vložíte do tašky. Pokud používáte povlak na polštář, zalepte ho kolíčkem na prádlo nebo sponkou do vlasů. Omezte jeden kus oblečení na sáček, aby voda a prací prostředek mohly správně cirkulovat.
  • Pokud plánujete oděv prát ručně, můžete tento krok přeskočit.
 3. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 18

  3 Většinu tkanin perte v pračce ve studené vodě. Tlustší látky této metodě vydrží. Nastavte stroj na jemný nebo jemný cyklus. Nechte stroj pokračovat v cyklech máchání a odstřeďování.
 4. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 19

  4 Ruční praní velmi jemných tkanin, jako jsou úplety. Pro tento krok naplňte dřez studenou vodou a jemným pracím prostředkem, například Woolite. Poté oblečení zcela ponořte do mýdlové vody. Vezměte opačné strany oděvu do každé ruky a jemně je promněte, aby se uvolnily veškeré nečistoty. Nechte oděv několik minut namočit.
  • Vypusťte mýdlovou vodu a dřez naplňte čistou vodou. Pohybujte oděvem nahoru a dolů v čisté vodě, dokud není prací prostředek zcela opláchnut. Otočte oděv do ručníku, abyste jemně vytlačili přebytečnou vodu. Vyhněte se ždímání, které může látku poškodit.
 5. Obrázek s názvem Clean Polyester Fiber Step 20

  5 Oděv sušte na vzduchu. I když se nemusíte zmenšovat, teplo sušičky může tkaninu poškodit. Pokud to počasí dovolí, zavěste oblečení na venkovní šňůru na prádlo a nechte uschnout na slunci. V horkém letním dni by váš oděv mohl být suchý už za tři hodiny.
  • Pokud prší nebo je příliš zima na to, abyste oděv pověsili venku, sušte jej na vzduchu na sušáku nebo věšáku. V závislosti na teplotě a vlhkosti vašeho domova bude váš oděv suchý za 24 až 36 hodin.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Nezodpovězené otázky
 • Oblečení, které mám, nemá visačku. Jak mohu vědět, co použít k čištění?
 • Jak vyčistím polyesterové hračky?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

Odeslání tipu Všechny příspěvky tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolovány Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Věci, které budete potřebovat

 • Rozprašovací láhev
 • Voda nebo alkohol
 • Čistý hadřík
 • Měkký kartáč nebo čisticí houba
 • Vysavač s hadicovými a kartáčovými nástavci
 • Pre-treater
 • Aviváž
 • Síťový pytel na prádlo nebo povlak na polštář
 • Prací prostředek na jemné prádlo
 • Velký čistý ručník
 • Sušák, šňůra na prádlo nebo věšák na prádlo

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Novak Djokovic se naposledy směje, protože Danielle Collins je propuštěna z WTT za porušení protokolů COVID-19. Novak Djokovič byl napaden dříve Collinsem, když zpochybnil bezpečnostní omezení navržená US Open.

Zde je návod, jak můžete v roce 2020 sledovat každý fotbalový zápas UNC online bez kabelu.

Jak odemknout zlaté části v Mario Kart. Hráli jste někdy na online lobby a zajímalo vás, jak lidé získávají tyto skvělé zlaté motokáry? Ve srovnání s Mario Kart Wii a každou hrou před ní je to jednodušší, takže nepanikařte! Už nehledejte ...

Phil Kessel debutuje doma Coyotes proti svému bývalému týmu Bruins. Zde je návod, jak sledovat hru naživo online bez kabelu na různých trzích.

Pokud jste v USA, zde můžete sledovat sobotní souboj Lomachenko vs Lopez.

Jak nosit sukně s vysokým pasem. Sukně s vysokým pasem jsou obrovským a neuvěřitelně populárním módním trendem, který se ukázal být extrémně univerzální. Sukně s vysokým pasem lze obléknout, obléknout a lichotit téměř každému tělu ...