Jak se vyrovnat s tím, že jste narcistou

Pokud si myslíte, že jste narcis nebo vám byla diagnostikována narcistická porucha osobnosti (NPD), můžete se potýkat se sebeúctou, zneužíváním návykových látek nebo mít problémy s vytvářením a udržováním zdravých vztahů. Zvládnutí symptomů narcismu může být obtížné, protože se zdají být tak zakořeněni v tom, kým jste, a často narcismus přichází se současně existujícími stavy, jako je deprese, úzkost a zneužívání návykových látek. Získání profesionální pomoci a zvýšení emoční inteligence (tj. Vaší schopnosti sebepozorování) vám však může pomoci uvědomit si vaše nezdravé vzorce a poskytnout vám nástroje, které potřebujete k tomu, abyste byli lepším partnerem nebo přítelem lidem, na kterých vám záleží.

Metoda 1 ze 3: Získání profesionální pomoci

 1. Obrázek s názvem Vyrovnat se s narcistou Krok 1

  1 Promluvte si s licencovaným terapeutem o překonání svého narcismu. Většina narcistů nedostane odbornou pomoc, takže pokud jste se rozhodli, bude to pro vás dobré! Promluvte si se svým terapeutem o tom, jak vaše narcistické chování poškodilo vaše vztahy a váš vztah k sobě. Zamyslete se nad tím, jaké cíle máte, které vám terapeut může pomoci dosáhnout.
  • Můžete například říci: „Chci jít na terapii, abych si zvýšil sebevědomí. Tak nebudu mít pocit, že potřebuji tolik pozornosti od ostatních, abych se měl ze sebe dobře. ' Dalším cílem může být: „Chci se svým partnerem lépe komunikovat.“
  • Pokud máte (nebo máte podezření, že máte) společné problémy, jako je deprese nebo úzkost, zeptejte se svého terapeuta, jak můžete změnit své myšlenkové vzorce, abyste získali určitou úlevu od těchto dalších příznaků, které zhoršují nebo posilují vaše narcistické chování.
  • Pokud jsou náklady na terapii jeden na jednoho příliš drahé, zvažte možnost jít do bezplatné podpůrné skupiny pro související problémy. Například existují Anonymní spoluzávislí (CoDA), Aliance pro depresi a bipolární podporu (DBSA), Anonymní alkoholici (AA), Anonymní narkotika (NA), Anonymní neurotici (N/A), Anonymní overeaters (OA) a Anonymní workoholici (WA).


 2. Obrázek s názvem Vyrovnat se s narcistou, krok 2

  2 Užívejte léky na současně se vyskytující problémy, jako je deprese nebo úzkost. Neexistují žádné léky k léčbě NPD, ale můžete léčit současně se vyskytující poruchy, jako je deprese, úzkost, bipolární porucha, ADD, ADHD nebo OCD, pomocí léků. Pokud vám váš psycholog diagnostikuje jednu z těchto běžných současně se vyskytujících poruch, doporučí vás k psychiatrovi, aby vám dal recept. Vezměte doporučené dávkování podle pokynů svého lékaře a vezměte na vědomí, jak se cítíte po 1-2 týdnech, kdy jste na nich.
  • Váš psychiatr vás pravděpodobně bude navštěvovat každé 2 týdny, když začínáte s novým předpisem, abyste zjistili, zda má lék nějaký účinek. Mohou zvýšit vaši dávku po měsíci nebo tak a doporučit měsíční schůzky k odbavení.
 3. Obrázek s názvem Vyrovnat se s narcistou Krok 3

  3 Řešte všechny problémy se zneužíváním návykových látek, které zhoršují vaše chování. Pokud jste náchylnější být v narcistickém režimu, když jste opilí nebo vysoko, je to určitě něco, co musíte řešit. Buďte k sobě upřímní ohledně toho, jak moc určitý lék používáte, a v případě potřeby se přihlaste do rehabilitačního programu na částečný nebo plný úvazek.
  • Rehabilitace neznamená, že se váš normální život musí zastavit. Existuje mnoho intenzivních denních programů, které vám pomohou vyrovnat se se svou závislostí. Vězte však, že rehabilitace na lůžku může být nezbytná, pokud je vaše závislost natolik pokročilá, že jste ztratili jakýkoli pocit kontroly. Psycholog nebo lékař vám může pomoci učinit rozhodnutí, které je pro vás to pravé.
  • Alkohol nebo drogy mohou zhoršit určité příznaky, jako je velkolepost, neústupná hovornost, agresivita, nárok a vykořisťovatelské nebo manipulativní chování.
 4. Obrázek s názvem Vyrovnat se s narcistou Krok 4

  4 Držte se zvoleného léčebného programu. Je běžné, že narcisté ukončí terapii nebo jakýkoli jiný program, než budou řešit důležité základní problémy, které vedly k jejich chování. Je to dřina, ale držte se! V některých případech trvá 5 až 10 let terapie, než někdo zvládne NPD. I když je cesta každého jiná, můžete očekávat, že během terapie projdete (a často se mezi nimi budete odrážet):
  • Zažijte úlevu od svých příznaků (např. Deprese, úzkost, výkyvy nálad, výbuchy hněvu nebo jiné souběžné problémy)
  • Pochopte své spouště, abyste se vyhnuli budoucím problémům nebo bolesti
  • Rozpoznání vašich současných mechanismů zvládání a kdy/proč vznikly (např. Dětství nebo trauma)
  • Vytváření nových mechanismů zvládání
  • Vytváření nových návyků (a používání konstruktivních dovedností zvládání)
  reklama

Metoda 2 ze 3: Zlepšení vaší emoční inteligence

 1. Obrázek s názvem Vyrovnat se s narcistou Krok 5

  1 Vzdělávejte se v narcismu a NPD. Přečtěte si o této poruše a zamyslete se nad tím, zda splňujete některá nebo všechna kritéria. Věnujte zvláštní pozornost tomu, jak se narcismus formuje a jak ovlivňuje vztahy s vámi a ostatními, abyste lépe porozuměli tomu, jak odolat krmení těchto nutkání.
  • Kupte si nebo si půjčte knihy nebo audiokazety nebo si jen procházejte web a přečtěte si všechny druhy studií a článků o NPD.
  • Můžete se podívat na několik knih o tom, jak se zotavit z narcismu. Vyhledejte názvy napsané lékaři a psychology (jméno autora bude mít na konci „PsyD“, „Ph.D.“ nebo „PsyaD“).
 2. Obrázek s názvem Vyrovnat se s narcistou, krok 6

  2 Zkontrolujte si sami sebe, kdykoli cítíte závist nebo závist. Pocit závisti nebo pocit, že jste předmětem závisti každého, jsou klasickými příznaky narcismu, a proto si mentálně založte záložku na chvíle, kdy závidíte nebo závidíte. Vyžaduje to v daném okamžiku zpomalit a zamyslet se nad svými základními přesvědčeními o sobě a ostatních, kteří hrají roli, proč se tak cítíte. Není snadné to udělat, ale použijte tyto pocity jako spouštěč introspekce. Můžete si položit následující otázky:
  • Pocit závisti:
   Co mají, co chci?
   S jakou nejistotou nebo základní vírou o sobě se to shoduje?
   Čeho se bojím ztráty? Řízení? Postavení? Vztahy?
  • Závist:
   Proč by mi záviděli (inteligence, úspěch, krása, kouzlo, talent)?
   Opravdu jim tyto vlastnosti chybí, nebo na ně promítám své vlastní problémy a hodnoty?
   Jaké další emoce tento pocit vzbuzuje? Vina? Cítíte se podvodní? Euforie?
 3. Obrázek s názvem Vyrovnat se s narcistou Krok 7

  3 Spravujte jakákoli nerealistická nebo nad-měsíční očekávání. Pokud se příliš soustředíte na úspěch, sílu, krásu a lásku a neuspokojíte se s ničím jiným než s tím nejlepším, přeformulujte svůj pohled na realističtější pohled. Zkuste si o svých očekáváních v každém z těchto sektorů vést deník a každý z nich ohodnotit na stupnici od 1 do 10 (1 je uzemněný, realistický a dosažitelný a 10 nerealistický a grandiózní). Pokud se při tom cítíte dobře, můžete také požádat terapeuta nebo důvěryhodného přítele, aby tato očekávání ohodnotili, což vám pomůže získat jiný úhel pohledu.
  • Nerealistické očekávání by například bylo: „Budu nejbohatší a nejslavnější a nejkrásnější ženou v Americe a zamiluji se do filmové hvězdy.“ Realističtější očekávání by mohlo být: „Budu pracovat tak tvrdě, jak jen budu moci, abych žil pohodlně, udržoval se v dobré fyzické kondici, našel lásku a usilovně pracoval na tom, abych si tuto lásku udržel.“
  • Posedlost těmito věcmi často vede z vysoce fungujících narcisů k workoholikům, přehnaně ješitným nebo spoluzávislým partnerům.
  • Pokud máte pocit, že máte nárok na život vznešenosti do té míry, že si nemůžete udržet stabilní zaměstnání nebo vztah, je nejlepší vyhledat terapeuta, který vám pomůže rozbít tyto sebezničující vzorce.
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se s narcistou, krok 8

  4 Rozšiřte svou schopnost empatie tím, že se vžijete do situace druhého. Ať už se s někým hádáte nebo jen pravidelně konverzujete, zkuste si ho představit v kůži. Můžete to dokonce udělat s lidmi daleko nebo s lidmi, které právě procházíte po ulici. Čím více se budete snažit představit si, jak se mohou cítit ostatní, a internalizovat tyto pocity jako své vlastní, tím více empatie se naučíte být. Abychom vám pomohli na okamžik vstoupit do cizí kůže, položte si následující otázky:
  • Co teď mohou cítit? Proč? Jak se ten pocit cítí v jejich těle (např. Tlak na hrudi, těžká ramena, tlak na čelo)?
  • Jaké jsou jejich motivace říkat nebo dělat určité věci? Jaké pocity by je mohly přimět jednat určitým způsobem (např. Strach, vzrušení, úzkost)?
  • Jaká základní přesvědčení o sobě mohou mít kvůli okolnostem, ve kterých se nacházejí?
  • Jaké role hrají v životě ostatních (např. Důvěrník, umělec, léčitel, vůdce, vychovatel) a jak to ovlivňuje jejich vlastní hodnotu?
 5. Obrázek s názvem Vypořádat se s narcistou, krok 9

  5 Zbavte se vzteku, pokud je to pro vás problém. Pokud jste náchylní k výbuchům vzteku nebo hněvu, může to být toxické pro vaše vztahy i pro vás samotné. Procvičte si vědomé dýchání, které vám pomůže dostat se z kouzla vzteku, nebo pracujte s terapeutem, který vám pomůže využít nástroje pro zvládání zchladit plameny hněvu . Pokud se s někým hádáte, použijte výrazy „I“, které vám pomohou vyjádřit své pocity, aniž byste lobovali osobní útoky a podpalovali plameny.
  • Dobrým formátem je: „Cítím se _____, když _____.“ Můžete například říci: „Cítím vztek, když mi řeknete, že moje práce není dost dobrá.“
  • Pokud jste někdy byli tak rozzlobení, že se uchýlíte k fyzickému násilí, opusťte situaci a vraťte se, až když se budete cítit klidně a budete moci použít svá slova. Vydejte se na procházku, pokud potřebujete vydat trochu té rozzlobené energie.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Týkající se ostatních

 1. Obrázek s názvem Vyrovnat se s narcistou, krok 10

  1 Praxe aktivní poslouchání . Pokud jste narcis, je snadné vyladit, co říkají ostatní, zasahovat do svých vlastních názorů nebo si vymyslet, co řeknete dále, zatímco někdo mluví. Místo toho, abyste veškerou práci dělali ve své hlavě, vyprázdněte svou mysl a soustřeďte se pouze na slova, která říkají.
  • Dejte tomu druhému vizuální podněty, které posloucháte a prezentujete jako přikyvování nebo říkání „uh-huh“, „správně“ nebo „dobře“.

  Spropitné: Při poslechu si pamatujte řeč svého těla. Ujistěte se, že vaše tělo a obličej jsou otočeny k osobě a že navazujete oční kontakt. Nakloňte trochu horní část těla dovnitř a vyhněte se křížení rukou a nohou.

 2. Obrázek s názvem Vypořádat se s narcistou, krok 11

  2 Méně o sobě mluvte a buďte zvědaví na ostatní. Všímejte si toho, jak často začínáte věty slovy „já“, „já“ nebo „moje“. Otočte konverzaci směrem k druhé osobě položením otevřených otázek, aby místo toho mohli mluvit o sobě.
  • Je těžké si všimnout poloviny konverzace, když jste o sobě vedli konverzaci, a proto se ozvete sami sobě, kdykoli jste právě skončili konverzaci, kde jste se stali hvězdou. Pokuste se určit, kdy a jak jste o sobě vedli rozhovor, abyste se tomu v budoucnu vyhnuli.
  • Například, když vám někdo řekne příběh o ztrátě psa, položte otázky, abyste příběh posunuli a nechali osobu vyjádřit, jak se cítí. Nepřevracejte konvo a poskytněte celý monolog o svém psovi nebo minulých zkušenostech se psy.
 3. Obrázek s názvem Vyrovnat se s narcistou, krok 12

  3 Ukažte ostatním opravdové uznání a chvalte je bez postranních úmyslů. Odolejte nutkání chlubit se svými úspěchy a místo toho se zaměřte na úspěchy ostatních. Nesnažte se někoho rozvést poté, co právě vyjádřil, jak je šťastný za něco, co udělal nebo získal. Slova jako: „Dobrá práce!“ „Tak dál!“ a 'Gratuluji, mám z tebe radost!' jít dlouhou cestu a může posílit vaše pouto s přáteli a rodinou.
  • Pokud s vámi vaše sestra například sdílí vzrušující zprávy o tom, že dostala navýšení, neodpovídejte sdělením, kolik vyděláte nebo jak jste právě získali povýšení. Místo toho řekněte něco jako: „To je skvělé slyšet! Mám z tebe radost! ' a nechat to tak.
  • Pokud zjistíte, že chcete ostatní pochválit, abyste získali jejich náklonnost, nebo abyste od nich dostali něco, co od nich chcete, zdržte se a neříkejte nic. Pokud pracujete s terapeutem, je třeba to s nimi prozkoumat.
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se s narcistou, krok 13

  4 Naučte se přijímat kritiku od ostatních s grácií. Nikdo nemá rád, když je někdo kritizován, a pokud jste narcis, mohlo by to ve vás vzbudit nervozitu a přimět vás to urazit. Když vám někdo kritizuje, vezměte v úvahu, že něco, co jste udělali nebo řekli, možná nebylo odvoláno. Je těžké přiznat si, že se mýlíte nebo se mýlíte, ale laskavě si připomeňte, že nikdo není dokonalý!
  • Pokud vám například váš partner řekne, že u jídelního stolu mluvíte příliš nahlas, a objeví se ve vás nádech agresivity, udělejte si chvíli na to, abyste se uklidnili. Odpovězte něčím jako: „Omlouvám se, zkusím na tom zapracovat.“ Ujistěte se, že ve vašem tónu není žádný sarkasmus nebo agrese.
  • Můžete si myslet, že jakákoli kritika (konstrukce nebo ne) je osobní útok na vás, ale není. Berte to jako odrazování od určitého chování. Nejste špatný člověk-chování, které jste předvedli, nebyla zrovna nejlepší volba.
  • Pokud vás někdo kritizuje formou osobního útoku, odpojte se od konverzace. Může být těžké to zvládnout, pokud jste zvyklí hrát slovní ping pong, ale opuštění situace vám pomůže dlouhodobě překonat vaše narcistické sklony a jakékoli souběžné problémy s hněvem.
 5. Obrázek s názvem Vyrovnat se s narcistou, krok 14

  5 V případě potřeby se distancujte od aktivátorů. Zvažte svůj seznam přátel a rodinných příslušníků, kteří by se mohli krmit vaším narcistickým chováním. Jsou to lidé, kteří vám neustále dávají to, co vaše ego chce, a často jsou to lidé, se kterými jste v minulosti manipulovali pro svůj vlastní prospěch. Pokud si myslíte, že budou rozumět, dejte jim vědět, že provádíte nějaké změny v životním stylu a chcete s nimi jednat jinak. Pokud jsou sami narcisté, možná budete muset vztah úplně přerušit.
  • Příkladem aktivátoru může být rodič, který na vás nedělá nic jiného než hromadu chvály i za ty nejmenší věci. Nebo aktivátorem může být přítel, který vám umožní manipulovat s nimi, i když to zjevně není v jejich nejlepším zájmu.
  • Nemusíte se distancovat od všech svých přátel, i když si myslíte, že vaše narcistické chování nějakým způsobem ovlivnilo vztah. Je důležité udržet si pevný základ přátel pro sociální podporu, jen si mezi sebou dejte určitou vzdálenost a mezi těmi, kteří nejsou tak zdraví, aby mohli být (tj. Lidé se sklonem ke spoluzávislosti nebo s problémy se zneužíváním návykových látek).
 6. Obrázek s názvem Vyrovnat se s narcistou, krok 15

  6 Omezte používání sociálních médií nebo smažte své profily a aplikace. Pokud prospíváte pozornosti, kterou získáte od svých příspěvků na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru, zvažte smazání účtů. Zkuste přemýšlet o způsobech, jak můžete ověřit svou vlastní hodnotu bez přispění ostatních.
  • Pokud si chcete ponechat své účty nebo musíte kvůli své pracovní náplni, přeorientujte obsah, který zveřejňujete, nebo chcete, aby o vás bylo méně a více o něčem, na čem vám záleží. Například místo toho, abyste zveřejňovali své fotografie na Instagram, zveřejněte příspěvek o příčině, která je vám obzvláště drahá, nebo nedávné události, která zasáhla akord.
  • Smyslem je nepoužívat média jako album „podívej se, jak jsem skvělý“ nebo deník, aby si získal soucit nebo pozornost ostatních. Zkuste přemýšlet o tom, jak můžete pomocí sociálních médií vytvářet a rozvíjet opravdové vztahy s ostatními.

  Spropitné: Pokud máte podezření, že jste závislí na sociálních médiích, promluvte si s licencovaným psychologem o tom, co můžete dělat, když jste v pokušení přihlásit se. Úklid, přehrávání hudby, čtení knihy nebo uklidňující koupel jsou skvělými nástroji pro rozptýlení případ! Můžete také použít aplikace jako SelfControl, AppBlock, Flipd nebo Offtime, které po určité době aplikaci nebo webovou stránku zablokují.

  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mohu jít na terapii, když se stydím požádat o pomoc? Liana Georgoulis, PsyD
  Licencovaná psycholožka Dr. Liana Georgoulisová je licencovaná klinická psycholožka s více než 10 lety zkušeností a nyní je klinickou ředitelkou společnosti Coast Psychological Services v Los Angeles v Kalifornii. V roce 2009 získala doktorát psychologie z Pepperdine University. Její praxe poskytuje kognitivní behaviorální terapii a další terapie založené na důkazech pro dospívající, dospělé a páry. Liana Georgoulis, PsyD Licencovaný psycholog Expertní odpověď Pochopte, že každý má potíže, bolestivé emoce, obtížné zážitky, starosti, obavy a pochybnosti. Podle mého názoru nejsme dostatečně poučeni, co to znamená procházet vnitřní fungování naší mysli a našich emocí. Terapie může být posilujícím nástrojem při rozvoji sebeuvědomění a posouvání vpřed jiným, novým způsobem.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Zvažte koupi sešitu NPD a každý den věnujte 10 až 20 minut cvičení, která vám pomohou porozumět vašim nezdravým vzorcům a naučit se nové dovednosti zvládání.
 • Při práci na nápravě svých narcistických tendencí mějte otevřenou mysl. Každý má jinou cestu, takže se nenechte odradit malými překážkami.
 • Zvažte zahájení a meditační praxe které vám pomohou zpomalit a naladit se na své tělo - to pomůže zmírnit některé příznaky úzkosti a deprese, které často přicházejí s NPD.

reklama

Varování

 • Pokud máte sebevražedné pocity, zavolejte podpůrnému příteli, promluvte si s terapeutem nebo zavolejte na linku sebevraždy.
reklama

Populární Problémy

Vyhřívaní státní soupeři Michigan a Michigan State se sejdou v sobotu v Ann Arboru. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Šestinásobná šampionka Serena Williamsová postoupila z US Open 2021.

Jak nosit neodepnutou společenskou košili. Ačkoli nevycpané košile nejsou skvělou volbou pro formální události, mohou přidat vrstvu lesku a stylu neformálnímu souboru. Než si vyberete společenskou košili, porovnejte oděv s několika ...

Objevte perfektní dárek pro osobu ve svém životě, která miluje tenis, s našimi praktickými, jedinečnými a přizpůsobenými nápady pro každou příležitost.

Jak jeho otec Wolfgang nedávno prozradil, Dominic Thiem vždy miloval vstup do tvrdých yardů. Wolfgang také tvrdil, že on a jeho manželka nevytvářeli na svého syna nepřiměřený tlak, když vyrůstal.

Zde je návod, jak sledovat boj Lomachenko vs Crolla, pokud žijete ve Spojených státech.