Jak se vyrovnat s tím, že jste jediným rodičem

Být samoživitelem je stresující, ať už to děláte nějakou dobu, nebo jste nově sami. Je těžké žonglovat jako poskytovatel a zároveň spravovat domácnost a věnovat čas trávení času se svými dětmi, dohlížet na školní úkoly a dopravovat je k různým aktivitám a událostem. Pravděpodobně se potýkáte i s obtížnými emocemi, takže na sebe nebuďte příliš tvrdí. Vezměte si to jeden den v kuse a udělejte maximum. Na silnici se určitě vyskytnou nerovnosti, ale můžete se přes ně dostat.

obrázky tenisových loktů

Metoda 1 ze 3: Zvládání emocí a stresu

 1. Obrázek s názvem Vyrovnat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 1

  1 Požádejte o pomoc svůj systém podpory. Může to být opravdu zdrcující pokusit se vše zvládnout sami. Není žádná ostuda požádat o pomoc, když ji potřebujete. Obraťte se na přátele a rodinu a dejte jim vědět, že potřebujete jejich pomoc. Buďte konkrétní ve svých požadavcích, abyste získali to, co potřebujete.
  • Můžete své matce říci: „Každý večer dostávám večeři na stůl těžko. Dokázali byste si přinést nějaké jídlo, které můžeme během týdne ohřát? “
  • Pokud potřebujete nějakou emocionální podporu, řekněte dobrému příteli: „Jsem opravdu ve stresu. Máte čas přijít a promluvit si poté, co uložím děti do postele? “
  • Pokud poblíž nemáte přátele ani rodinu, zkuste ve své komunitě najít skupinu podpory. Mohou existovat rodičovské skupiny, ke kterým byste se mohli připojit a dozvědět se o dalších zdrojích. Zeptejte se svého pediatra nebo personálu ve škole vašich dětí, jestli vědí o nějaké skupině.


 2. Obrázek s názvem Vyrovnat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 2

  2 Dejte si čas na přizpůsobení. Naučit se být osamělým rodičem je velká životní změna. Nečekejte, že to bude hned přirozené. Mějte se sebou trpělivost a pochopte, že přizpůsobení bude nějakou dobu trvat. Na poprvé nemusíte mít všechno správně. Zkoušejte různé věci, dokud nenajdete, co vám vyhovuje.
  • Například se můžete ocitnout v neustálém úsilí, abyste ráno připravili děti včas. To je v pořádku! Pokračujte v úpravách, dokud nenajdete rutinu, která je pro vás to pravé. Možná zjistíte, že balení obědů v noci vám poskytne ráno více času, který potřebujete.
  • Připomeňte si, že tato úprava bude nějakou dobu trvat. Zkuste říci: „Dělám to nejlepší, co můžu, a učím se za pochodu“, nebo něco podobného jako vy.
 3. Obrázek s názvem Vyrovnat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 3

  3 Soustřeďte se na své přednosti. Budete si jistější, když si připomenete, v čem jste dobří. Pokaždé, když cítíte, jak se vkrádá sebekritika, nahraďte ji pozitivní myšlenkou, která uznává vaše přednosti. Brzy se z toho stane zvyk, který vám pomůže se s tím vyrovnat.
  • Zkuste si myslet: „Jsem opravdu dobrý, když dokážu své dítě rozesmát.“
  • Můžete si také myslet: „Odvedl jsem skvělou práci, abych zajistil, že se děti budou cítit spojeny se svým druhým rodičem.“
 4. Obrázek s názvem Vyrovnat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 4

  4 Soustřeďte se na to, co můžete ovládat, abyste se necítili zahlceni. Je normální starat se o věci, které jsou mimo vaši kontrolu. Můžete strávit spoustu času přemýšlením, co se stane, když jsou vaše děti například s druhým rodičem. To znepokojení je pouze vyčerpání vaší energie. Místo toho se zaměřte na věci, které můžete udělat, aby se vám i vašim dětem žilo lépe. To vám pomůže v těch dnech, kdy se budete cítit obzvláště stresovaní.
  • Naplánujte si speciální večeři, až se vaše děti vrátí od druhého rodiče. Díky tomu budou vědět, že jste rádi, že jsou zpět, a dá vám to něco produktivního, na co se budete moci soustředit, až budou pryč.
 5. Obrázek s názvem Vyrovnat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 5

  5 Udělejte si čas na odpočinek. Být samoživitelem je opravdu těžké. I když vás tlačí čas, je důležité udělat si čas pro sebe. Naplánujte si čas, kdy budete dělat něco jen pro vás. I když je to jen 10 minut denně, může to opravdu pomoci zmírnit váš stres.
  • Pokud je to možné, zařiďte péči o dítě a jděte dělat něco, co vás baví. Mohli byste chytit film nebo se setkat s přítelem na oběd.
  • Pokud se nemůžete dostat ven bez dětí, udělejte pro sebe doma něco hezkého. Může to být bublinková koupel poté, co jsou děti v posteli, nebo vstávat o 30 minut dříve, aby si zacvičily jógu.
  • Můžete si také udělat čas na sledování svého oblíbeného sportovního týmu nebo si zajít do posilovny.
 6. Obrázek s názvem Vypořádat se s tím, že jste jediným rodičem, krok 6

  6 Naplánujte si čas s ostatními dospělými na boj se samotou. Pocit osamělosti může být jednou z nejtěžších a nejděsivějších částí rodičovství. Můžete se cítit izolovaní nebo jako byste neměli s kým mluvit. Tyto pocity jsou normální, ale je opravdu důležité nenechat je ovládat vás. Ujistěte se, že si naplánujete čas na rozhovor s jiným dospělým alespoň několikrát týdně. Pokud se můžete setkat osobně, je to ještě lepší!
  • Zkuste si domluvit týdenní setkání s jedním z vašich přátel. Můžete si dát drink po práci nebo se sejít na oběd o přestávce. Pokud to nemůžete zvládnout, naplánujte si týdenní čas na telefonování nebo Facetime.
  • Vyzkoušejte novou aktivitu, setkejte se s některými lidmi a vytvořte si strukturu. Možná se zúčastněte hodiny umění nebo se připojte k rekreační sportovní lize.
  • Tyto věci můžete dělat, když má váš bývalý děti, nebo si můžete zajistit péči o děti. Pokud má váš přítel děti, můžete je nechat povalovat, zatímco vy dva mluvíte.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Zajištění stability pro vás a vaše děti

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 7

  1 Najděte spolehlivou péči o dítě. Nemůžete být vždy se svými dětmi, takže budete potřebovat péči o děti. Pokud potřebujete každodenní péči o malé děti, pořiďte si jesle nebo chůvu, která vyhovuje vašim potřebám. Zajistěte, aby jejich hodiny odpovídaly vašemu plánu a vašemu rozpočtu. Pokud si tyto možnosti nemůžete dovolit, zeptejte se přátel nebo rodiny, zda vám dokážou pomoci.
  • Je také dobré mít spolehlivou chůvu, na kterou můžete zavolat, když jste v nouzi. Zeptejte se svých sousedů, zda vědí o nějakých důvěryhodných mladistvých v okolí, kterým můžete zavolat, pokud byste museli nečekaně dojít.
  • Pokud je to možné, zkuste se svým bývalým domluvit, kde si můžete navzájem pomoci, když se objeví neočekávané události.
  • Pokud si nemůžete dovolit hlídání dětí, podívejte se do blízkých zařízení denní péče, která mají posuvné stupnice pro platby. Mohou existovat také programy před a po škole, které jsou ve škole vašeho dítěte k dispozici za nízké až žádné náklady.
 2. Obrázek s názvem Vypořádat se s tím, že jste jediným rodičem, krok 8

  2 Vytvořte rutinu, která zajistí stabilitu. Dětem se daří, pokud mají strukturu. Může být lákavé uvolnit pravidla, zatímco se všichni přizpůsobujete svému novému normálu, ale dodržováním rutiny se ve skutečnosti budete cítit bezpečněji. Nastavte si plán, který bude fungovat pro vaši rodinu, a dodržujte ho, kdykoli je to možné.
  • To může zahrnovat věci, jako je vstávání každý den ve stejnou dobu, domácí úkoly hned po škole a společné večeře ve stejnou dobu každý večer.
  • Je také v pořádku být někdy flexibilní. Pokud se rozhodnete nechat své děti spát v sobotu, je to v pořádku!
 3. Obrázek s názvem Vypořádat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 9

  3 Strávte se svými dětmi kvalitní čas. Když jste osamělý rodič, snadno se necháte pohltit vším, co je třeba udělat. To je důležité, ale také je důležité, abyste se svými dětmi trávili kvalitní čas. To neznamená, že si musíte každý den najít hodiny na něco zvláštního. Znamená to jen věnovat čas tomu, abyste byli přítomni svým dětem a spojili se s nimi.
  • To by mohlo znamenat, že si u večeře uděláte čas a zeptáte se dítěte na jeho den. Neříkejte jen: „Jaký jste měli den?“ Buďte konkrétní a snažte se své dítě vytáhnout ven. Dalo by se říci: „Vím, že jsi se staral o ten španělský kvíz. Jak myslíš, že to šlo? “
  • Můžete také najít něco zvláštního, co byste mohli dělat společně. Možná to znamená chodit společně se psem nebo každý večer 30 minut pracovat na skládačce.
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 10

  4 Vyhněte se tomu, aby vaše dítě mělo přílišnou odpovědnost. Je normální cítit se zahlceni a trochu se opřít o starší dítě. Ale to může ve skutečnosti vést k velkému stresu pro vaše dítě. Snažte se nepřidávat k jejich povinnostem, i když by vám to hodně pomohlo. Je v pořádku nechat je dělat domácí práce a pomáhat v domácnosti, ale nežádejte po nich příliš mnoho.
  • Je například skvělé, že vaše dítě může pomáhat sledováním vašich mladších dětí. Ale nežádejte je, aby to každý víkend vzdali. I oni potřebují čas na zábavu.
  • Nevycházejte se ke svým dětem. Není jejich povinností snažit se vám emocionálně pomoci. Když se cítíte ve stresu, opřete se o přítele nebo člena rodiny.
 5. Obrázek s názvem Vypořádat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 11

  5 Stanovte svému dítěti limity a prosazujte je. Vaše děti mohou procházet těžkým adaptačním obdobím. Je přirozené chtít jim to dopřát. Nejlepší je však dát jim hranice, aby se cítili bezpečněji. Pokud začnou vyvolávat záchvaty vzteku, buďte jemní, ale pevní. Připomeňte jim pravidla, která máte, a požádejte je, aby tato pravidla respektovali. Nebojte se disciplinovat své děti, i když je to pro vás těžké.
  • Starší děti mohou reagovat porušením pravidel. Pokud se například bouří zákazem vycházení, dejte stejný trest, jaký byste jim dali v minulosti. To může znamenat odebrání telefonu nebo uzemnění na týden.
  • Pokud vaše mladší děti vystupují, můžete jim také odebrat některá privilegia. Pokud například odmítnou vypnout televizi, můžete je požádat, aby se zamysleli nad svými činy ve svém pokoji. Pokud váš předškolák odmítá večeřet, vysvětlete mu, že nedostane žádný dezert.
  • Pokud máte s disciplínou těžké časy, připomeňte si, že děti mají tendenci prospívat strukturou a hranicemi. Můžete si také dát trochu mentální řeči!
 6. Obrázek s názvem Vypořádat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 12

  6 Mluvte otevřeně se svým dítětem, pokud se obává změn ve svém životě. Uvědomte si, že to může být pro vaše děti opravdu těžké. Dejte jim vědět, že jste tu pro ně a že jste připraveni poslouchat, kdykoli chtějí mluvit. Umožněte jim být upřímní v tom, co cítí, a podporujte otevřenou komunikaci.
  • Dalo by se říci: „Jak se teď cítíš, když tu žijeme jen ty a já? Je něco, o čem bys chtěl mluvit? “
  • Pokud se vaše dítě neustále ptá, který rodič je vyzvedne nebo uloží do postele, společně s dítětem vytvořte kalendář, který si s sebou mohou nechat. Vždy budou vědět, který rodič tam bude, což by mělo pomoci vyřešit některé jejich starosti.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Řešení logistických výzev

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 13

  1 Buďte zaneprázdněni, když jsou vaše děti s druhým rodičem. Když jsou vaše děti s druhým rodičem, můžete se cítit opravdu smutně nebo ve stresu. Rozptýlete se tím, že budete dělat něco produktivního nebo zábavného. Můžete se na to dívat jako na ideální čas na vyřizování úkolů, které jsou bez dětí mnohem snazší. Nebo se můžete jít setkat s přítelem, kterého jste neviděli navždy.
  • Zkuste se na to podívat jako na čas, který máte pro sebe. Může to chvíli trvat, než si zvyknete, ale možná zjistíte, že máte rádi trochu volnosti každý druhý víkend.
 2. Obrázek s názvem Vyrovnejte se s tím, že jste jediným rodičem Krok 14

  2 Upravte svůj rozpočet , Pokud je třeba. Pokud jste se nedávno rozešli se svým partnerem, můžete zažít nějaký finanční stres. To může být jedna z nejděsivějších částí osamělého rodiče, zvláště pokud druhá osoba není ochotna poskytnout velkou finanční podporu. Projděte si své výdaje a příjmy a vytvořte si rozpočet, kterého se můžete držet.
  • Zahrňte položky, jako je nájemné, péče o děti, platby za auto a pomůcky. Měli byste také zahrnout menší položky, například plyn a účesy. Buďte k sobě upřímní ohledně toho, kolik utrácíte.
  • Je v pořádku požádat o pomoc, pokud nemůžete zaplatit všechny své účty. Vyhledejte na internetu podporu pro pronájem ve vaší oblasti nebo se obraťte na energetické společnosti a zjistěte, zda můžete provádět opožděné nebo snížené platby. Jsou k dispozici zdroje, i když se na ně bude pravděpodobně dívat opravdu děsivě.
 3. Obrázek s názvem Vyrovnat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 15

  3 Snižte své výdaje snížením rozpočtu. Možná budete muset omezit některé věci, jako je vyjížďka nebo dovolená, což není zábava, ale bude to pro vás výhodné z finančního hlediska. Bohužel možná budete muset provést větší změny, například přestěhovat se někam dostupněji. Pokud pošlete své děti do soukromé školy, možná budete muset přejít na veřejnou školu bez školného.
  • Zkuste vyrobit levné jídlo . Nakupujte zboží hromadně a zvažte vyřazení nebo omezení masa ve stravě vaší domácnosti.
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se s tím, že jste jediným rodičem, krok 16

  4 Hledejte způsob, jak zvýšit svůj příjem. Pokud máte práci, zvažte žádost o zvýšení platu. Pokud nepracujete mimo domov, možná budete muset začít hledat alespoň částečný úvazek. Můžete se podívat na webové stránky se seznamem zakázek, abyste získali představu o tom, jaký druh práce je ve vaší oblasti k dispozici.
  • Pokud je to možné, zkuste najít práci, která vám poskytne určitou flexibilitu ve vašich hodinách, abyste mohli zvládnout neočekávané věci, které se objeví s vašimi dětmi, jako jsou návštěvy lékaře.
  • Pokud se vám to zdá příliš, požádejte účetního nebo finančního plánovače, aby vám pomohl zvládnout vaše finance. Můžete si také promluvit s právníkem o úpravě výše podpory na dítě, kterou dostáváte. Zkuste online vyhledat právníky ve svém okolí, kteří dělají pro bono práci v rodinném právu.
 5. Obrázek s názvem Vypořádat se s tím, že jste jediným rodičem Krok 17

  5 Zajistěte svým dětem spolehlivou dopravu. Jednou z největších bolestí hlavy jednoho rodiče je snaha dostat vaše děti tam, kam potřebují. Ať už mají mateřskou školu, datum hraní nebo školu, do které se chcete dostat, zkuste snížit svůj stres tím, že jim předem domluvíte svezení. Zapište si do kalendáře seznam aktivit a závazků svých dětí. Podívejte se na to každý týden na začátku a všimněte si časů, kdy nemáte čas je řídit. Oslovte svůj podpůrný systém, aby se vaše děti dostaly tam, kam potřebují.
  • Zeptejte se svých přátel nebo členů rodiny, zda jsou ochotni vám pomoci. Dalo by se říci: „Taylor má v úterý po škole lekci houslí. Můžu ji vyzvednout, ale byl bys ochotný ji tam odložit ve 3:30? '
  • Oslovte ostatní rodiče ve svém okolí a vytvořte spolujízdu. To může každému ušetřit čas, pokud se budete střídat při vyzvedávání a vyzvedávání ve škole. Existují dokonce aplikace, které vám mohou pomoci s plánováním!
  • Zkontrolujte, zda má škola nebo jesle k dispozici dopravu. Tyto programy jsou obvykle velmi cenově dostupné.
 6. Obrázek s názvem Vypořádat se s tím, že jste jediným rodičem, krok 18

  6 Zvažte své děti, až budete znovu připraveni na schůzku. Pokud se cítíte otevřeni dát se tam, je to skvělé! Je pro vás důležité žít tak, jak chcete. Mějte na paměti, že pro vaše děti může být obtížné přizpůsobit se vašemu datování. Možná by bylo dobré nechat si tuto zprávu pro sebe, dokud nebudete ve vážném vztahu.
  • Je důležité být upřímný, ale vaše děti se nemusí potkávat s lidmi, s nimiž náhodně randíte. To by jim mohlo způsobit zbytečný stres nebo zmatek.
  • Je to osobní rozhodnutí, takže udělejte, co je pro vaši rodinu správné.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Neexistují žádná stanovená pravidla týkající se být rodičem. Dělejte to, co funguje pro vás a vaši rodinu.
 • Nezapomeňte na prioritu svého duševního zdraví.

reklama

Populární Problémy

Tým USA zahájí ve čtvrtek ráno kampaň Světového poháru v ragby 2019 proti Anglii. Zde je návod, jak sledovat zápas online bez kabelu.

Jak vyrobit mini kuše. Mini kuše vyrobíte za dvacet minut z domácích předmětů. Pokud máte více času a pár ručních nástrojů, vytvořte verzi, která se dá složit do tyče pro rychlé ukrytí. Najděte plastovou lahev. Tento...

Pokud nemáte kabel nebo nemáte síť Pac-12, zde je několik různých způsobů, jak můžete dnes sledovat živý přenos USC vs San Jose State.

Alison Riske, nasazená 13 let, nastoupí v prvním kole US Open 2020 na nenasazenou Tatjanu Marii. Riske doufá, že ukončí svou čtyřzápasovou sérii porážek, zatímco Maria se snaží posílit svoji pověst obřího vraha.

Jak zacházet se zraněnou králičí tlapou. Králičí poranění může být obtížné diagnostikovat. Králík nemůže vokalizovat bolest jako zraněný pes nebo kočka, takže to může vyžadovat trochu hádání. Pokud máte podezření na zranění, budete muset fyzicky vyšetřit ...

Hewitt vyhrál wimbledonský titul už v roce 2002, než začala vláda „velké čtyřky“.