Jak vyléčit hydrokélu

Hydrokéla je vak naplněný tekutinou v šourku muže-v podstatě záloha tekutiny kolem jednoho nebo obou varlat. Tento stav je poměrně běžný, odhaduje se, že s jedním se narodilo 5% chlapečků. Mohou se také vyvinout u starších dětí nebo dospělých mužů v důsledku infekce nebo poranění šourku. Ve většině případů nejsou hydrocely škodlivé a mají tendenci vymizet samy, bez léčby, ale otok šourku by měl vždy vyhodnotit poskytovatel zdravotní péče, aby se vyloučily jiné příčiny. Vyléčení perzistentního hydrokély obvykle vyžaduje chirurgický zákrok, ačkoli některé domácí prostředky mohou také pomoci.

Metoda 1 ze 2: Porozumění a jednání s hydrokély

 1. Obrázek s názvem Cure a Hydrocele Krok 3

  1 Vyzkoušejte solnou lázeň Epsom. Pokud si všimnete a bezbolestný otoky varlat/šourku, dejte si velmi teplou koupel s přidáním alespoň několika šálků soli Epsom. Relaxujte ve vaně po dobu 15 - 20 minut s mírně roztaženýma nohama, aby voda pohltila váš šourek. Teplo vody může stimulovat pohyb tělních tekutin (což může pomoci odblokovat zablokování) a sůl může vytáhnout tekutinu skrz kůži a snížit otoky. Epsomská sůl je také bohatým zdrojem hořčíku, který pomáhá uvolnit svaly/šlachy a uklidnit jakoukoli citlivost.
  • Pokud je s vaším hydrokélou spojena bolest, vystavení šourku teplé vodě (nebo jakémukoli zdroji tepla) může způsobit větší zánět a zhoršit vaše příznaky.
  • Nedělejte vanu příliš horkou (aby se zabránilo opaření) a nesedejte ve vaně příliš dlouho (abyste zabránili dehydrataci).


 2. Obrázek s názvem Cure a Hydrocele Krok 1

  2 Rozpoznat příznaky a symptomy. První známkou hydrokély je bezbolestný otok nebo zvětšení šourku, což představuje kolekci tekutiny kolem jednoho nebo obou varlat. Děti mají zřídka komplikace způsobené hydrokélou a naprostá většina zmizí do 1 roku bez léčby. Naproti tomu muži s hydrocely mohou nakonec pociťovat nepohodlí, protože šourek nabobtná a ztěžkne. V extrémních případech to může způsobit potíže při sezení nebo chůzi/běhu.
  • Bolest nebo nepohodlí z hydrokély obecně souvisí s jeho velikostí - čím je větší, tím je větší pravděpodobnost, že ji pocítíte.
  • Hydrokély bývají ráno menší (po probuzení) a pak s postupem dne více nabobtnají. Namáhání může způsobit, že určitá hydrokéla se zvětší.
  • Předčasně narozené děti mají větší riziko vzniku hydrocele.

  Věděl jsi: Existují 2 hlavní typy hydrokély: komunikační a nekomunikující. V komunikujícím hydrokéle se tekutina pohybuje mezi šourkem a břišní dutinou, což způsobuje, že hydrokéla kolísá ve velikosti. V nekomunikujícím hydrokéle pochází tekutina z tkání samotného šourku, takže množství tekutiny má tendenci zůstat konstantní po celý den.

 3. Obrázek s názvem Cure a Hydrocele Krok 2

  3 Buďte trpěliví s hydrokélou. V naprosté většině případů mezi chlapečky, mladistvými a muži hydrocely odezní samy bez jakékoli specifické léčby. Blokace nebo překrvení v blízkosti varlat se sama vyřeší a hydrokéla odtéká a vstřebává se do těla. Pokud si tedy všimnete zvětšeného šourku a není to bolestivé nebo způsobující problémy s močením nebo během sexu, dejte mu nějaký čas, aby se vyřešil sám.
  • U chlapečků hydrocely obvykle odezní samy do 1 roku od narození.
  • U mužů hydrocely často postupně mizí do 6 měsíců, v závislosti na příčině. Větší mohou trvat déle, ale neměly by přesáhnout 1 rok bez lékařského zásahu.
  • U dětí a mladistvých však může být hydrokéla způsobena infekcí, traumatem, torzí varlat nebo nádorem, proto tyto stavy musí být vyloučeny vyšetřením u lékaře.
  • Hydrokély jsou podobné ganglionům naplněným tekutinou, které se tvoří v pochvách šlach poblíž kloubů a poté postupně mizí.
 4. Obrázek s názvem Cure a Hydrocele Krok 4

  4 Vyhněte se traumatu varlat a pohlavně přenosných chorob. Příčina hydrokély není u chlapečků známá, i když se předpokládá, že jde o zálohu tekutiny ze špatného oběhu kvůli poloze dítěte v děloze. U starších chlapců a mužů však příčina obvykle souvisí s traumatem šourku nebo infekcí. Trauma může nastat ze zápasu, bojových umění, jízdy na kole a různých sexuálních aktivit. Infekce varlat/šourku často souvisí se sexuálně přenosnými chorobami. Chraňte proto svůj šourek před traumatem a cvičte bezpečný sex.
  • Pokud hrajete kontaktní sporty, vždy noste atletickou oporu s plastovým kelímkem, který chrání váš šourek před zraněním.
  • Při sexu vždy používejte nový kondom, abyste výrazně snížili riziko infekce. STD ne vždy infikují varlata, ale není to ani neobvyklé.
 5. Obrázek s názvem Cure a Hydrocele Krok 5

  5 Vědět, kdy vyhledat lékařské ošetření. Pokud jeho oteklý šourek po roce nezmizí nebo se stále zvětšuje, měli byste svému chlapečkovi vyhledat lékařskou pomoc. Muži by měli navštívit svého lékaře, pokud hydrokéla přetrvává déle než 6 měsíců nebo pokud je dostatečně velká, aby způsobila bolest/nepohodlí nebo znetvoření.
  • Testikulární infekce není totéž co hydrokéla, ale sekundárně ji může způsobit. Testikulární infekce jsou velmi bolestivé a měly by být léčeny, protože zvyšují riziko neplodnosti. Pokud se u vás objeví otok šourku a horečka, vždy vyhledejte lékařské ošetření.
  • Je také čas navštívit lékaře, pokud hydrokéla ovlivňuje způsob, jakým běháte, chodíte nebo sedíte.
  • Hydrokély nemají přímý vliv na plodnost.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Hledání lékařského ošetření

 1. Obrázek s názvem Cure a Hydrocele Krok 6

  1 K vyšetření navštivte svého lékaře. Pokud hydrokéla přetrvává déle než normálně nebo způsobuje bolest a další příznaky, navštivte vyšetření u svého rodinného lékaře. Hydrokély nejsou závažné, ale váš lékař bude chtít vyloučit další relativně vážné stavy, které mohou vypadat podobně, jako například: tříselná kýla, varikokéla, infekce, nezhoubný nádor nebo rakovina varlat. Jakmile je provedena diagnóza hydrokély, vaše možnosti jsou v podstatě všechny chirurgické. Léky nejsou účinné.
  • Váš lékař začne fyzickou prohlídkou, aby zkontroloval citlivost nebo známky kýly. Mohou použít diagnostický ultrazvuk, MRI nebo CT k lepší vizualizaci toho, co se děje uvnitř šourku.
  • Záření jasného světla skrz šourek může odhalit, zda je tekutina čirá (indikující hydrokélu) nebo kalná, což může být krev a/nebo hnis.
  • Krevní a močové testy jsou užitečné k vyloučení infekcí, jako je epididymitida, příušnice nebo různé pohlavně přenosné choroby.
 2. Obrázek s názvem Cure a Hydrocele Krok 7

  2 Nechte kapalinu odstranit. Jakmile je hydrokéla diagnostikována, nejméně invazivní procedurou je nechat tekutinu vypustit ze šourku jehlou, což se nazývá aspirace. Po podání topického anestetika se do šourku vloží jehla, která pronikne do hydrokély, a poté se odstraní čirá tekutina. Pokud je tekutina krvavá a/nebo naplněná hnisem, pak to znamená zranění, infekci nebo možná rakovinu. Tento postup je velmi rychlý a nevyžaduje mnoho času na zotavení - obvykle jen jeden den.
  • Jehlová drenáž hydrokély se neprovádí tak často, protože tekutina se obvykle znovu hromadí a vyžaduje další ošetření.
  • Někdy je nutné jehlu zavést přes tříselnou oblast (třísla), pokud se hydrokéla vytvořila výše v šourku nebo částečně mimo něj.
 3. Obrázek s názvem Cure a Hydrocele Krok 8

  3 Nechte chirurgicky odstranit celý hydrokélu. Nejběžnějším a nejúčinnějším způsobem, jak se vypořádat s přetrvávajícím a/nebo symptomatickým hydrokélou, je odstranění vaku hydrocele spolu s tekutinou - tzv. Hydrocelektomie. Tímto způsobem je jen asi 1% šance, že se hydrokéla znovu vyvine. Operace se provádí buď skalpelem nebo laparoskopem, který má malou kameru připojenou k dlouhému řezacímu zařízení. Operace hydrokély se obvykle provádí na ambulanci v celkové anestezii. Rekuperace může trvat až týden nebo déle, v závislosti na tom, zda musí být řezána břišní stěna.
  • U kojenců chirurgové obvykle řežou do slabin (tříselná oblast), aby vypustili tekutinu a odstranili vak. Stehy se pak používají k posílení svalové stěny - což je v zásadě stejné jako při operaci kýly.
  • U dospělých chirurgové často řežou do šourku, aby vypustili tekutinu a odstranili vak hydrokély.
  • Po hydrocelektomii možná budete potřebovat trubici vloženou do šourku, abyste několik dní vypouštěli přebytečnou tekutinu.
  • V závislosti na typu hydrokély lze doporučit chirurgickou opravu, aby se snížilo riziko kýly v oblasti, která je odříznuta od krevního zásobení.
 4. Obrázek s názvem Cure a Hydrocele Krok 9

  4 Klidně se zotavte. Zotavení z operace hydrokély je ve většině případů relativně rychlé. Jinak zdraví lidé mohou obvykle jít domů několik hodin po operaci - zřídka to vyžaduje přes noc v nemocnici. Děti by měly omezit svou aktivitu (žádné hrubé věci) a po operaci by si měly asi na 48 hodin odpočinout na přistýlce nebo na gauči. Dospělí by měli dodržovat stejné rady, stejně jako pro jistotu odkládat sexuální aktivity až o týden.
  • U většiny pacientů po operaci hydrokély může normální aktivita začít znovu po 4 až 7 dnech.
  • Mezi potenciální komplikace chirurgického zákroku, které je třeba sledovat, patří: alergická reakce na anestezii (problémy s dýcháním), krvácení uvnitř nebo vně šourku, které se nezastaví, a potenciální infekce.
  • Mezi příznaky bakteriální infekce patří bolest třísel, zánět, zarudnutí, nepříjemný zápach a možná mírná horečka.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jaká je nejlepší léčba hydrokély? Robert Dhir, MD
  Board Certified Urologist & Urological Surgeon Dr. Robert Dhir je deskou certifikovaný urolog, urologický chirurg a zakladatel HTX urologie v Houstonu, Texas. S více než 10 lety zkušeností zahrnuje odbornost Dr. Dhira minimálně invazivní ošetření zvětšené prostaty (UroLift), onemocnění ledvinových kamenů, chirurgické řešení urologických nádorů a zdraví mužů (erektilní dysfunkce, nízký testosteron a neplodnost). Jeho praxe byla pojmenována jako Centrum excelence pro proceduru UroLift a je průkopníkem v nechirurgických postupech pro ED pomocí své patentované terapie vln. Získal bakalářské a lékařské tituly na Georgetownské univerzitě a získal vyznamenání v předlékařských studiích, urologii, ortopedii a oftalmologii. Dr. Dhir sloužil jako hlavní rezident během svého urologického chirurgického pobytu na University of Texas v Houston / MD Anderson Cancer Center kromě dokončení stáže ve všeobecné chirurgii. Dr. Dhir byl zvolen nejlepším doktorem v urologii pro roky 2018 až 2019, jedním ze tří nejlepších nejlépe hodnocených urologů v letech 2019 a 2020 pro Houston Texas a společnost Texas Monthly ho jmenovala do seznamu vycházejících hvězd Texas Super Doctors v roce 2019 a 2020. Robert Dhir, MD Board Certified Urologist & Urological Surgeon Expert odpověď Malé hydrocely lze sledovat, pokud nezpůsobují bolest. Hydrocely větší než 5 cm v průměru však obvykle znepříjemňují sezení a/nebo cvičení. Chirurgické odstranění hydrokély je zlatým standardním postupem k vyřešení problému. Hydrokélu můžete nechat vypustit jehlou v ordinaci, ale má vysokou míru recidivy.
 • Otázka Může hydrokéla zmizet sama? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Zaměstnanci Odpověď Ve skutečnosti většina hydrocele sama odezní, i když by bylo dobré navštívit lékaře, zvláště pokud je to bolestivé nebo přetrvává po velmi dlouhou dobu.
 • Otázka Jak vyléčím hydrokélu? Postupujte podle pokynů uvedených v článku výše.
 • Otázka K jakému typu lékaře musím jít k léčbě hydrokély? Navštivte urologa. Tento typ lékaře souvisí se všemi problémy v této oblasti.
 • Otázka Jak vyléčím hydrokélu bez operace? Noste jockový popruh. Možná to samo zmizí. Pokud se to zhorší, potřebujete operaci. Je možné, že máte také kýlu. Nejlepší je, když uvidíš lékaře.
 • Otázka Můj manžel má velké hydrokélu, ale kvůli srdci nemůže na operaci. Jaké toaletní sedátko by měl použít? Zkuste použít ruční plastový pisoár. Funguje dobře sedět nebo stát.
 • Otázka Kdy mohu začít běhat nebo běhat v rámci přípravy na armádu poté, co jsem měl operaci hydrokély? Trénuji na maraton a podobnou otázku jsem položil svému urologovi. Řekl, že s největší pravděpodobností čtyři týdny. Klíčem je nepodrobit varlata tomuto druhu pohybu, dokud není hojení dokončeno.
 • Otázka Mohu kapalinu z hydrokély svého snoubence odstranit sám pomocí injekční stříkačky? Ano můžeš. Sám to dělám každých pár měsíců. Nechte ho pohodlně sedět s ručníkem pod šourkem, abyste zvedli hydrokélu. Poté zatlačte LED světlo na hydrokélu a ta se rozsvítí jako zeměkoule s tekutinou uvnitř. Vyberte oblast bez žil a vpíchnutím jehly odeberte tekutinu. Vytěžil jsem až půl litru tekutiny. Zdá se, že se to během několika týdnů znovu zaplní.
 • Otázka Co by se dalo dělat, pokud někoho penis a šourek svědí a někdy se loupe? Zní to jako svědění. K vyčištění můžete použít krém na nohy sportovců.
 • Otázka Mému synovi je 20 měsíců a trpí hydrokélou. Chirurg řekl, že je to kýla a potřebuje operaci, která bude vyžadovat dva řezy nad penisem a varlaty. Co bych měl dělat? Nechte svého syna na operaci. Pravděpodobně ho trochu bolí. Pokud operaci neprovedete, mohou se později objevit komplikace.
Zobrazit více odpovědí Nezodpovězené otázky
 • Jedno z mých varlat nesmírně narostlo a otok druhého přichází a odchází. Mohu dostat hydrokélu po příliš silné ejakulaci?
 • Jak dlouho trvá vyléčení hydrokély?
 • Mohu si ukousnout hydrocele?
 • Mám bolesti dolního střeva a hromadné bobtnání hydrocele. Zkoušeli jste infuzi čistou stříkačkou a jehlou, ale vyšla jen tmavě zbarvená krev. Doporučil byste mluvit s mým praktickým lékařem?
 • Vyčistí pilulky na vodu vodu z mého pytle s ořechy?
Zobrazit více nezodpovězených otázek Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Nenechte se ztrapnit čas od času sebezkoumáním svého šourku. Je to dobrý způsob, jak detekovat problémy (například hydrocely), než se vyvinou do vážnějších podmínek.
 • I když je to neobvyklé, hydrocely se mohou tvořit v důsledku filariální červí (parazitické) infekce varlat, která může vést k silnému otoku a elefantiáze.
 • Chcete -li zmírnit nepohodlí po hydrocelektomii, zvažte použití šourkového podpůrného popruhu a drceného ledu (zabaleného do tenké látky), které pomůže zmírnit otoky.
 • Hydrokély se někdy vyskytují společně s tříselnými kýlami, i když jedinou operací lze obvykle opravit obě současně. Inguinální kýla nastává, když orgán v břiše tlačí do tříselného kanálu, úzkého průchodu, který spojuje břicho s šourkem.

reklama

Varování

 • Pokud je váš šourek bolestivý a začne rychle bobtnat, okamžitě navštivte lékaře.

Populární Problémy

Jak otestovat motor ventilátoru výparníku. Pokud se vaše mraznička přestane chladit, ale slyšíte, jak funguje motor kondenzátoru v chladničce, je velká šance, že problém je v motoru ventilátoru výparníku. Ventilátor výparníku najdete ...

FC Dallas převezme Philadelphia Union za otvírák MLS každého týmu v roce 2020. Zde je návod, jak sledovat živý přenos zápasu online bez kabelu.

Zde je návod, jak sledovat epizody nové série „In the Dark“ online, i když nemáte kabel ani CW.

Jak odstranit zaseknutý prsten. Už je to nějaký čas, co jsi sundal prsten? Vyzkoušeli jste prsten, který se zdál dostatečně velký, ale hned se nesundá? Nepanikařte a ani nespěchejte, abyste to přerušili. Existuje několik jednoduchých věcí, které ...

Zde je návod, jak můžete online sledovat hru The Voice 18. série, 6. epizoda. Nové epizody se vysílají v pondělí večer ve 20 hodin. ET/19:00 CT na NBC.